2021 Ağustos Anneleri Paylaşım Alanı

Bebeğimin cinsiyeti ;

• Ankete Katılan
    302
Bizimki de yeni dönmeye başladı bi de dediğin gibi poposunu ve kafasını dikerek değişik bi kalkış yapıyor ayağa falan kalkacak bu heralde diyorum ve gece uyku geçişlerinde hep böyle beşiğin en dibinde buluyorum sonunda
Buna bi etkisi yok çayın yani
Ama ben müdahele etmiyorum takılıp geri uyuyor tabi sese uyanmış oluyorum o ayrı

Ben de mudahale etmiyorum hatta baya hayranlikla izliyorum sonra yorulup uyuyor zaten ama en azindan gerileme yuzunden kisalan uyku sureleri belki artar

Kizlar ben ek gida donemi icin termos bakiyorum. Yemegini hazirlayip babannesine vs birakmak istiyorum. Termoslara baktim, skiphop marka asiri pahalanmis şok oldum ebebekteki termosla ilgili de sicak tutmuyor yorumlari gordum, kafam iyice karisti ne alsam bilemedim. 5 6 saat sicak tutmasi yeterli diye dusunuyorum. Var mi bildiginiz guzel marka?

Ben madamcocodan aldım bir termos ama gece bir kez mama verince kullanmak nasip olmadı. Ek gıdaya geçince anca kullanırım . Küçük bir termos pek büyük değil yanına al çık çantaya rahat sığar. Ama dediğim gibi henüz denemedim sıcak tutarmı soğuturmu denemek lazım.

Kızlar ben ek gıda için şimdilik şu küçük portatif ayakları vakumlu katlanıp çantasına koyulan mama sandalyesini aldım çok hoşuna gitti 5 aylık olacağız ara ara oturtuyorum etrafı izliyor 10dk geçmemek kaydı ile . Kemeri var zaten belinden ve ayaklarından kemerle bağlıyorum tamam. Sandalyeye koyup normal mama sandalyesi gibi kullanılabilirmiş sandalyeye sabitlemek içinde aparatı var. Ama ben ona pek güvenemedim. Sırf memlekete gidince taşıması kolay portatif diye aldım. Normal mama sandalyesi için bende burada bekleyim

Ya ben bu ek gıda meselesini bir türlü oturtamıyorum kafamda listenizi payLaşabilir misiniz ? Mesela tadım gibi mi vereceğiz yoksa öğün yerine geçecek şekilde mi ? nasıl olacak yani bir de çalışıyorum. Kayınvalidem yapabilecek mi ilgilenebilecek mi çok kafama takıyorum sanırım ya

Kizlar benim kizim galiba sıcaktan uyuyamiyordu ne zaman babannesine gitsek ordaki uykulari deliksiz oluyodu, o ev daha soguk onu farkettik. Dun aksam kombiyi kapattim oda 23dereceydi ve deliksiz 4saate kadar uyudu. Son 1aydir oyle uyumuyordu. Bizim oda genelde 25derece oluyodu. Su an eşim oda soguk ben üsüyorum cocuk usumuyor mu diyor ama üsüse 4saat uyumazdi heralde

Kızlr merhaba benim bebegm 6 ocakta 5.ayını bitirecek bugune kadar anne sütüyle geldık bugun doktor artık mamada ver dedi kız bebek 6350 gr şuan 3340 doğmuştu sizce vereyimmi baska doktorada sorayımmı? Aslında bir ayda guzel gr almış dedi (400 gr) ama genel toplamda düşük dedi tasındıgım için bu doktora ilk defa gittimde emin olamadm oyuzden sizde durumlqr nası

5. Ayda doğum kilosunun 2 katı olması beklenir sizinde neredeyse olmuş görünüyor çok büyük bir sapma yok artık büyüdükleri için 400 gr sınırlar içinde bence başka bir görüşte alın derim rakamsal olarak eyvah modu yok gibi geldi bana açıkçası çoğumuzun burda artık kilo alımları yavaşladı diye konuştuk demekki normal süreç.
Bizde bu ay 420 gr aldık ilk gittiğim doktorum mama dedi zaten yeni doktor değiştirmiştim ona da kontrolüm vardı 2. Si 10 gün sonra gel bi duruma bakalım dedi sınırda şuan dedi. Bu gün baktı işte 200 gr daha almış normal dedi mama verdirmedi
Bana emzirmeyi uzun tut karanlıkta emzir algıları dağılıyor artık dedi hoş bizimki doğduğundan beri 5 dk emiyor mümkün değil uzatmak ama benim sütüm çok azaldı farkındayım ona rağmen yeterli buldu maltlar çaylar vitaminler damlalar devam artık onları içmesem hiç olmayacak heralde
bide emzirme sonrası meme de kalanları sağıp biberonla veriyorum bende onu da demeyebilirsiniz

Bebek için termos güvenli olur mu ki? Yiyecekler 4-60 derece arasında hızlı bakteri üretir, 60 dereceden yüksekte olması lazım yiyecek az olduğu için çabuk soğuyacaktir, hazırlayıp dolaba birakmak daha güvenli sanki, belki yemek termoslari farklıdır onu da tam bilmiyorum ama.

Bu konuda bi bilgim yok aslinda, soylediklerinizi merak ettim simdi ben de guvenli mi degil mi diye. Ama pek cok kisi bebeginin yemegini yaninda tasiyor, nasil yapiyorlar o isi bilmiyorum. Bu konuda bilgisi olan varsa yazarsa cok iyi olur misafirlige gittigimizde, disari gezmeye yemege vs gittigimizde ne yapacagiz

Teşekkür ederim cevap için bizimkide 5 dk emiyor şimdi doktora ilk defa geldiğim için mamacı bi doktor mu diye düşünerek cekimser yaklastım bu gidişle ik
Öncelikle cevapladıgınız için tesekkur ederim içim rahatladı gerçekten annelik işte bir an evhamlandım Bazı doktorlar hemen mamacı oluyor oyuzden sormak istedim bizmkide 5 dk emiyor enfazla. Gece uyku öğününde bi tık daha fazla emiyor. sağıp kalanı vermeyi hiç denememiştim onu bir deniyeyim malt içeceklerle beraber .biberon önerirniz varmı daha önce hiç kullanmadm bide bunları cesıdı varmıs yavas orta akıslı filan?

Ben bunun kıstasını bilmiyorum başka bir doktorada danışın isterseniz. Ama zannetmiyorum ki mamacı bir doktor olsun, anne sütü yeterli ise, çocuk yeterli kilo aLıyorsa hiç bir doktor mama önermez en azından 3 doktor değişmiş biri olarak görüşüm bu yönde. Benim kızım 3600 doğdu. 120 günlük iken kilosu 7300 idi bizimde doktorumuz sorduğu soru mama alıyor mu olmuştu. Ve ayrıyetten doktorumuz 6. ayına kadar ayda min. 600-700 gram alması gerektiğini söyLemişti. 6. aydan sonra zaten kilo alımı daha da düşecek diye bizi bu şekilde bilgilendirdi.

Not ; her doktor farklıdır. Yani siz kendinize bir doktor belirleyin bence ve diğer herkese kulağınızı kapatın. Benim kızım son kontrolde 400 gram almıştı ve doktorum kilosunu çok iyi bulmasına rağmen 'bu ay az almış annesi, önümzdeki ay tekrar bi gelin bakalım durumuna' demişti; ve geçen ay bu durum benim canımı çok sıkmıştı açıkcası. Halbuki ayına göre kilosu ve boyu çokçok iyi ama onu verdiği o aylık 600 gram kıstası beni tedirgin etmişti mesela.

Ben Karaca'dan aldım çok memnunum. Dediğiniz gibi 6 saate kadar sıcak tutuyor.

Ilk zamanlar tadım oluyor kabul ettiği kadar verebilirsiniz.
Genellikle ilk gün bir çay kasigindan fazla yemiyorlar zaten
3 gün kuralıyla ilerliyorsunuz.
Ilk sebzeler patates, kabak, havuç, pırasa olabilir.
Ilk meyveler de elma, armut, muz.
Az sıyla haşlayın veya buharda pişirin. Çatalla ezip içine anne sütü ve zeytinyağı ekleyip verebilirsiniz.
Hepsinin tadımı zaten bir ay sürüyor.
Bunlardan birine alerji çıkarsa besini 2 ay kesip alerjisi geçene kadar yeni tadım yapılmıyor.
Sebze tadımı bitince sebze çorbası yapılabilir farklı oluyor

Bebekler sıcak sevmiyor 21-22 derece rahat uyuyor. Benimki o halde bile inanılmaz terliyor tek kat battaniye, pamuklu pijama, uzun kol zıbın giydiriyorum (kolları dışarda kaldığı için böyle yoksa kolsuz giydiriririm)

Hmm evet bu aylık kıstasa göre düşük doktor haklı gibi görünüyor, bu aya kadar sadece anne sütü verip sımdı ek takviye konusu acılında ister istemez biraz evhamlandım ve üzüldüm tabii ,sizin bebiş mama almamış haliylemi 7300 grdı?

Evet mama vermiyordum hatta benim kızım çok meme kabul eden bir çocuk olmadı günde 5-6 defa meme de kalıp genelde biberon aLıyordu ne yazıkki göğüslerim yara olduğu dönem sağıp biberon gibi bir hataya düşmüştüm ( hoş iyikide alışmış, 3 . ayda işe başladım yoksa daha zor olurdu ) bazen sağmak işkence gibi geliyordu mama hazırLAYAyım amaann diyordum ama kabul etmiyordu. Hala da vermiyorum. Ama mama bulunduruyorum çünkü dediğim gbi çalışıyorum süt sağıp bırakıyorum eve ama bazen gün içinde çok yediği ve sağdığım sütün kalmadığı zamanlar oluyor o durumda babaannemiz ben eve gidene kadar 1 öğün falan mama vermiş oluyor ( son 1 aylık durum bu şekilde ) 7 Ağustosta kontrolümüz var 5 ay dolacak bakalım bizde ne gibi değişimler mevcut merakla bekliyoruz :)

Evet araştırdığım son durum tam olarak anlattığınız gibi.. Teşekkür ederim :)

Ayın 7 sinde tam 5 ayı dolduruyoruz, doktorumuz da onay verir ise kontrolden sonraki 2. hafta yani totalde 3 hafta sonra yavaş yavaş tadımlara başlamak istiyorum, nasıl bir süreç, serüven bekliyor bakalım :))

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…