2021 Mayıs Anneleri ve Bebekleri

Bebeğinizin cinsiyeti

• Ankete Katılan
    285
Benim bebegimde de ic çekme durumu var, basta cok agladigi icin yapıyor zannettik. Bu durumdan bagimsiz sonra hırıltı horlama gibi şeyleri görünce acaba burnu tikali da nefes alamiyor mu dedik, agizdan da nefes alamadigi icin daha dun gece acile gittik burnun tikali olmasi yenidogan icin epey tehlikeli bir durum çünkü. Doktor muayenesinde girtlagindaki kikirdak dokunun anne karninda henüz tam gelişmedigini dolayisi ile bu şekilde ic çekme, nefes alirken hirilti vs gibi şeylerin olacağını, zamanla gelisimini tamamlayacagini ve bu sorunlarin ortadan kalkacağını belirtti. Teşhisi laringomalazi. Isterseniz bir netten arastirin belirtiler tam olarak sizde var mi diye rutin kontrole gittiginizde de doktorunuza sorarsınız. Cok korkulacak bir sey değilmiş ama dikkat edilmesi gereken hususlar varmis iste. Dunki acil doktorundan sonra bugun kendi doktoruna tekrar götürdük durumu teyit ettirmek icin, kendisi de durumu fark ettigini ama yeni ebeveynleri panik durumuna sokmamak icin söyleme gerekliligi duymadığını iletti. Yani haberimiz olmasa da düzelecek bir durummus. Umarım sizdeki boyle bir durum değildir tabi ama bilmenizde fayda var diye düşündüm.
Benim bebeğimin de burnu sürekli hırıl hırıl, tıkalı diye devamlı açmaya çalışıyorum. Ama bir türlü tam düzelmiyor. Doktoruna da sorduk ama normal dedi belki süt fazla geliyordur vs dedi çünkü özellikle emerken hırlıyor. Uyurken normal nefes alıyor. Dün çok fenaydı, serum fizyolojik + aspiratörle rahatladı biraz. Ama daha 20 günlükken neden bu kadar sık tıkanıyor anlamadık gitti. 🤷🏻‍♀️

Benim bebegimde de ic çekme durumu var, basta cok agladigi icin yapıyor zannettik. Bu durumdan bagimsiz sonra hırıltı horlama gibi şeyleri görünce acaba burnu tikali da nefes alamiyor mu dedik, agizdan da nefes alamadigi icin daha dun gece acile gittik burnun tikali olmasi yenidogan icin epey tehlikeli bir durum çünkü. Doktor muayenesinde girtlagindaki kikirdak dokunun anne karninda henüz tam gelişmedigini dolayisi ile bu şekilde ic çekme, nefes alirken hirilti vs gibi şeylerin olacağını, zamanla gelisimini tamamlayacagini ve bu sorunlarin ortadan kalkacağını belirtti. Teşhisi laringomalazi. Isterseniz bir netten arastirin belirtiler tam olarak sizde var mi diye rutin kontrole gittiginizde de doktorunuza sorarsınız. Cok korkulacak bir sey değilmiş ama dikkat edilmesi gereken hususlar varmis iste. Dunki acil doktorundan sonra bugun kendi doktoruna tekrar götürdük durumu teyit ettirmek icin, kendisi de durumu fark ettigini ama yeni ebeveynleri panik durumuna sokmamak icin söyleme gerekliligi duymadığını iletti. Yani haberimiz olmasa da düzelecek bir durummus. Umarım sizdeki boyle bir durum değildir tabi ama bilmenizde fayda var diye düşündüm.
Teşekkür ederim canım

Benekleriniz ilk beş günden sonra ne zaman çağırılıyor kontrole sarılık değerimiz 11 çıktı bi ay sonra dedi doktoru.

Kızlar asla teli elime alamıyorum bakamıyorum buralara.
EMİREN ve BİBERON veren annelere sorum var.
Emerkende biberonla mama yerkende hep boğazını aldırıyor 10saniye emiyo 20saniye ağlıo yutkunmaya çalışıo.
Gaz yutuo hava yutuo gibi sesler çıkarıyor ki çok hızlı emdiği için.
Kısır döngüye girdik resmen.
Ama emzdiği zamanda gayet uzun ve güzel emebiliyo.
Şaşırdım kaldım.
Biberon ucundaki delik büyük olabilir yenidoğan biberon mu kullaniyorsun

Benim bebeğimin de burnu sürekli hırıl hırıl, tıkalı diye devamlı açmaya çalışıyorum. Ama bir türlü tam düzelmiyor. Doktoruna da sorduk ama normal dedi belki süt fazla geliyordur vs dedi çünkü özellikle emerken hırlıyor. Uyurken normal nefes alıyor. Dün çok fenaydı, serum fizyolojik + aspiratörle rahatladı biraz. Ama daha 20 günlükken neden bu kadar sık tıkanıyor anlamadık gitti. 🤷🏻‍♀️
Ya evet cok garip. Cok bilinmeyenli denklem gibi valla, anlamlandiramiyorum ben de. Tikali burun belirtileri yok dedi bize de doktor. Agzi açık uyumuyorsa, emerken cok göğüsle kavga etmiyorsa ciddi bir tikaniklik söz konusu değildir dedi. Serum fizyolojik kullanilabilir ama aspire etmeyin daha cok kucuk dedi. Her doktorun tutumu da farklı. Size de önermiş. Iste bahsettigim gibi bizim sorunumuz farklıymış tikanikliktan ziyade. Neyse allah baska dert vermesin yeter ki.

Peki açık mı birakiyordin sürdükten sonra
Canım benım gecelık bundandı içine hiç birsey giymedim düğme yerlerinden hava alıyordu göğüs ucları ondan rahatsız olmadım hiç yada acık bırakmama gerek kalmamıstı
Ama tabi acıkta bekletebilirsin sen benımkı acık gıbıydı bu sayede

Eklentiler

• Rf1110ab90373b5d15af422a664ef1094.jpeg
    Rf1110ab90373b5d15af422a664ef1094.jpeg
    76,4 KB · Görüntüleme: 40
Kizlar korona aşisi cikiyor bizlere emziriyoruz ya ama bu konuda hic bilgim yok olsam mi olmasam mi cocukta emiyor sikinti oluyor mu aceba bilgisi olan yazabilir mi
Doktor olan tanıdıklarım yaptırmamı hatta emzirdiğim için alman aşısını yaptırmamı söylediler. Çünkü anne sütünden bebeğe de antikor geçiyormuş o aşıda. Bana çıkarsa ben yaptıracağım

Bizde kullanıyoruz izotonik tıkanıyor genzine çok kaçırıyor onun için olabilir.

Korse aldım baya toparladı rahat hareket ettim bi beden küçük kaldı öyle almıştım biraz darmış kalıbı.

Doktor olan tanıdıklarım yaptırmamı hatta emzirdiğim için alman aşısını yaptırmamı söylediler. Çünkü anne sütünden bebeğe de antikor geçiyormuş o aşıda. Bana çıkarsa ben yaptıracağım
Ne zaman sıra gelecek belli mi acaba? Ben baktım henüz yok.

Kızlar 400 gr alan bebeğim günde 45 cc den üç dört kez mama alıyor. Sadece mama bu kiloyu aldırmamıştır değil mi sütüm de kilo aldırmıştır?

Hanımlar merhaba
Doğumdan önce süt üretimi için bişi yaptınız mı? Malt içecekleri filan var aldınız mı hastane için?

Hanımlar merhaba
Doğumdan önce süt üretimi için bişi yaptınız mı? Malt içecekleri filan var aldınız mı hastane için?
Hiç birşey almadım öncesinde. Sadece bol su için ve sütünüz ilk zamanlar gelmese de bıl bol enzirin. Benim 3. Gün sütüm geldi. Ama sütüm yokken de emzirdim şırıngayla da mama verdim o süreçte. İlk hamileliğimde yemediğim içmediğim kalmadı öyle aman aman süt yapmadı ama bana bayağı kilo yaptı😄 bu sefer emziriyorum normal yemeğimi yiyorum bol su içiyorum

Bana minoset plus ve eğer çok ihtiyaç duyarsam nimes diye bir ilaç yazmıştı. Sadece bir kere kullandım çok ağrım olduğunda. Ağır bir ağrı kesici diye cesaret edemedim daha fazla kullanmaya

Benim şiddetli ağrıların olmadı çok şükür çokta kullanmadım açıkçası agri kesici bir kaç tane atmıştım

Arveles yazmış bana günde 2 kere.
Banaa da parol yazdı sabah ağrı keesici vurmadılar. Öylece taburcu oldum bugün. Çok şükür şiddetli ağrım yok rahatım. Korktuğum gibi olmadı

Ağrılarım çok olursa 12 saat arayla arveles vermişti doktorum ilk 4 gün kullandım dikis ağrılarının yanında kaburga ağrılarım çok kötüydü çünkü sonra iki günde parol içtim ağrım oldukça bugün bugün 9. Gün çok fazla ev işiyle uğraşıp eğilip kalkarsam ağrı değilde acı seklinde oluyor

Parol kullandım üç dört kere

4 tane ilac verdi biri cignenen turden 3 gun kullandim.

Bana da sabah öğle akşam parol verdi

X