2021 Mayıs Anneleri ve Bebekleri

Bebeğinizin cinsiyeti

• Ankete Katılan
    285
İlla ciltte olacak diye bir kaide yokki. Arkadaşımın çocuğunda tıpkı sizin bebeğinizdekş gibi şikayetler vardı ve reflü sorunu çıktı yani alerji değildi. Sonra anlaşıldıki süt alerjisimiş. Arkadaşım diyet yaptı kesti ama egzaması cillte birşeyi yoktu.

Doktor alerji uzmanı direk. Yani çözüm yolu onda. Bizde hiçbirşey yoktu başta. Egzama vardı diğer belirtiler yoktu. Sonradan kakada kan ishal başladı kusma hala yok mesela. Süt alerjisi olan cocuk kusuyor bildiğim kadarıyla.

Deri ve kan testi yapılacakmış. Hatta kanda belli olmaz ama mutlaka deride olurmuş. Deri testi yanlışa çok mahal verirmiş. Yani işinin ehli olman zorundaymış öyle anlatıyor. Herkes deri testinden anlayamıyor galiba.

Şimdi şöyle bi durumda var, benim doktorum iyi bi doktor bana direk kes dedi süt ve süt ürünlerini. Ama benim sütüm azaldı. O ürünler çok etki ediyor kalitesine ve çokluğuna sütün. Şimdi kan geçti ama egzama ve ishal duruyor? Yani ben aylar sürsün istemiyorum süreç. Sütüm gidecek çocuk mama emmiyor biberon almıyor zorlanıcam. Yani direk deriden bulabilirse süper olur. Ben her doktoru denemek zorundayım işe başlayacağım e bucocuk ek gıda döneminde bakan kişi mecbur bilinçli olmalı bu konuda. Ondan bir an önce sebebi nesye öğrenmek istiyOrum.
ben de zaten alerji olması için deride çıkmasına gerek yok diyorum, benim kızımın cildiyle ilgili bi sıkıntısı yok. deride çıkmazsa alerjisi olabilir demek istediğim. yani muhakkak diyet yap.

Son olarak alerji uzmanına gitme nedenim de şu: doğumdan sonra ben kurdeşen döktüm. Doktor bana dermatolog yani hiçbir test yapmadan bakmadan antibiyotiktendir dedi. Neyse ilaçla geçti o dönem. Şuan tekrarladı mesela. Demekki antibiyotik değildi ve ben boş yere ilaç içtim emzirirken. Demekki bende de ya alerji var yada başka birşey. Bunu da doktora sormam lazım. Yani doktorlar gerçekten canımı sıkıyor. Biliyorsan birşeyi tam yap yani. Nedeni asla bilinmezmiş ürtikerin diyor tamam ama sen her türlü testi yap sorna bunu de belki benimki çıkacak sonuçlarda vs.
Bazı doktorlar net sonuç vermediği için yapma gereği duymuyor. Süt alerjisi çok yaygın bi durum olduğu için belirtiler varsa direk diyet öneriyorlar. Bazı doktorlar da belki pozitif çıkar diye düşünerek önden bi bakmak istiyorlar. Bizde de yüksek ihtimal alerji var. Dün doktor kan ve kaka tahlili yaptı. 35 tane antijene bakıldı. Kaka da kan da temiz ama diyete devam diyor. Yani sen netleştiririm düşüncesiyle gideceksen bi daha düşün derim çünkü bu işin bi netliği yok. Ayrıca 500 TL iyi bir doktorsa eğer çok çok iyimiş, benim dün gittiğim doktor doç. 1000 TL ödedik biz. Rutin götürdüğümüz doktor 450 alıyor zaten.

Arkadaşlar doktorumuza gittik, makatta çatlak çıktı. Yani ishalken mi oldu yoksa alerjiden mi şuan muamma. Bana kalırsa ishalden oldu. Ama egzama ve ishal devam ettiğinden alerjise olabilir sen bu çatlağı iyileştir sonra bide bekleyip görelim tekrar kan olacakmı yada egzama azalacak mı dedi. Yumurtayıda çıkar dedi. Öfffff vallahi bunal geldi

Alerji konusu çok konuşulmuşken ben de birkaç birşey ekleyeyim dedim. Bebeğimin kanlı kakalarini 45 günlükken farkettik ve o günden beri deneme yanılma şeklinde diyetle devam ediyorum. Farketmemiz de covid aşısı sonrası bebeğinde bir reaksiyon var mı diye herşeyi bizdiklamam sayesinde oldu belki daha öncesinde de vardı bilemiyorum🤷.
Alerji ile ilgili yetinmeniz gereken en somut veriler bebeğinizin huzuru ve kilo alımı. IGE VE NON-IGE olarak alerjilerin ikiye ayrıldığı bilgisini verdi ilk olarak bana doktorum. Bizim doktorumuz non-ige grubuna dahil olduğumuza kanaat getirdi ve deri testleri kan testleri yapmadık. Bu ne demek non- ige alerjiler kan ve deri testleriyle tespit edilemez, deneme yanılma yöntemi ile teşhis koyulur ve muhattabini bu konuda yorar. Ama non-ige alerjiler de, alerji ile ilgili en korkutucu tablo olan anafilaksi gelişmesi riski yok denecek kadar azdır. Non-ige alerjilerden bizim yaşadığımız durum PROKTOKOLİT denen durum. Bebeklerin bağırsak gelişimi 6. Aya kadar devam eder ve bağırsakları bir miktar geçirgen olurmuş. Kimi bebekte az kimi bebekte şiddetli olmak kaydıyla...
İnsan istiyor ki tabi gözle görülen bir durum olsun, ilaç kullanalım geçsin, ben de istedim ama maalesef.
Bebek ve Alerji - inek sütü alerjisi - risk testi - uzmanına danış adresinde Alerji ile Yaşam Derneğinin hazırladığı bilgilendirici içerikler ve ek gıda dönrminde denenebilecek güzel tarifler var.
Alerji uzmanı bir doktora giden herkes bu içeriktekine benzer açıklamalar duyarlar. Konu ile ilgili en iyi ilaç anne olarak sizin gözleminiz olacaktır. NON - IGE olsa da alerji bebeğin kakası çok asidik olduğu için pişik olarak de belirti verebiliyor.
Bİr şekilde süt ürünleri diyeti yapanlarin mutlaka bazı destekleyici gıda takviyeleri kullanmaları gerekiyor. Kalsiyum ve multivitamin ve B12 Brewers Yeast kullanıyorum ben.

Diyetimle ilgili terazim benim bebeğimin uykusu. O gün yediğim birşey dokunduysa kakasinda kan görmeden önce uyku problemi yaşıyoruz.
Alerji ile ilgili en büyük problem de çevreye laf anlatmak, bugün dokunmayan şey yarın dokunabilir bebeğe. Herkes herkesin gırtlağının bekçisi olmuş resmen. Büyük sabırlar diliyorum herkese.

Kızlar collagen kullanan var mı? Annem sende başla diyor annelik beni yıprattı gerçekten 😅

Alıştırma bardağı ne aldınız? Benim de ek gıda için alıştırma bardağı ve buharda pişirme aparatı kaldı sanırım.

Bende avent dusunuyorum ama bir tanidigim chicconun alistirma bardaklarindan cok memnunuz dedi (4+ yazani kullaniyormus o su vermeye baslamisti 4. Aydan sonra). Belki onu da alabilirim avent icin bi iki yorumda suyun cok geldigi bebegin icmek istemedigi yazilmis. Hangisi daha cok indirime girerse onu alcam😁

Alerji konusu çok konuşulmuşken ben de birkaç birşey ekleyeyim dedim. Bebeğimin kanlı kakalarini 45 günlükken farkettik ve o günden beri deneme yanılma şeklinde diyetle devam ediyorum. Farketmemiz de covid aşısı sonrası bebeğinde bir reaksiyon var mı diye herşeyi bizdiklamam sayesinde oldu belki daha öncesinde de vardı bilemiyorum🤷.
Alerji ile ilgili yetinmeniz gereken en somut veriler bebeğinizin huzuru ve kilo alımı. IGE VE NON-IGE olarak alerjilerin ikiye ayrıldığı bilgisini verdi ilk olarak bana doktorum. Bizim doktorumuz non-ige grubuna dahil olduğumuza kanaat getirdi ve deri testleri kan testleri yapmadık. Bu ne demek non- ige alerjiler kan ve deri testleriyle tespit edilemez, deneme yanılma yöntemi ile teşhis koyulur ve muhattabini bu konuda yorar. Ama non-ige alerjiler de, alerji ile ilgili en korkutucu tablo olan anafilaksi gelişmesi riski yok denecek kadar azdır. Non-ige alerjilerden bizim yaşadığımız durum PROKTOKOLİT denen durum. Bebeklerin bağırsak gelişimi 6. Aya kadar devam eder ve bağırsakları bir miktar geçirgen olurmuş. Kimi bebekte az kimi bebekte şiddetli olmak kaydıyla...
İnsan istiyor ki tabi gözle görülen bir durum olsun, ilaç kullanalım geçsin, ben de istedim ama maalesef.
Bebek ve Alerji - inek sütü alerjisi - risk testi - uzmanına danış adresinde Alerji ile Yaşam Derneğinin hazırladığı bilgilendirici içerikler ve ek gıda dönrminde denenebilecek güzel tarifler var.
Alerji uzmanı bir doktora giden herkes bu içeriktekine benzer açıklamalar duyarlar. Konu ile ilgili en iyi ilaç anne olarak sizin gözleminiz olacaktır. NON - IGE olsa da alerji bebeğin kakası çok asidik olduğu için pişik olarak de belirti verebiliyor.
Bİr şekilde süt ürünleri diyeti yapanlarin mutlaka bazı destekleyici gıda takviyeleri kullanmaları gerekiyor. Kalsiyum ve multivitamin ve B12 Brewers Yeast kullanıyorum ben.

Diyetimle ilgili terazim benim bebeğimin uykusu. O gün yediğim birşey dokunduysa kakasinda kan görmeden önce uyku problemi yaşıyoruz.
Alerji ile ilgili en büyük problem de çevreye laf anlatmak, bugün dokunmayan şey yarın dokunabilir bebeğe. Herkes herkesin gırtlağının bekçisi olmuş resmen. Büyük sabırlar diliyorum herkese.
Siz kakada pH’a baktırmış mıydınız peki ? Eğer asidik değilse alerji olmadığı anlamına mı geliyor ?🤔 bizde de belirtiler huzursuzluk , mukuslu kaka ve aşırı gaz. Tabi bu belirtiler bizde 4. Aya yakın ortaya çıktığı için kabullenmek istemedim ama şu an diyet yapıyorum. Umarım bu geçici bi durumdur 😞

Siz kakada pH’a baktırmış mıydınız peki ? Eğer asidik değilse alerji olmadığı anlamına mı geliyor ?🤔 bizde de belirtiler huzursuzluk , mukuslu kaka ve aşırı gaz. Tabi bu belirtiler bizde 4. Aya yakın ortaya çıktığı için kabullenmek istemedim ama şu an diyet yapıyorum. Umarım bu geçici bi durumdur 😞
Bizde kan, gizli kan ve Calprotectin diye bir değere bakıldı. Pişik sadece bir kere, boynunda döküntü de diyete başlamadan önceki ilk kanlı kakaları esnasında oldu. Temmuz ayında olduğumuzdan bu döküntüleri direk alerjiye bağlamak doğru olmaz, sıcaktan da olabilir demişti o zaman görüştüğümüz gastroentrolog. Süt diyetine başladıktan sonra bir daha hiç pişik ve döküntü olmadı.
Ben diyeti bir ara bebek ek gıdası başlangıcı gibi yaptım, doktorum hiç tasvip etmedi bu arada bu durumu 😁.
3 gün kesin alerji yapmayacak şeyler yedim ve eklemeler yaparak devam ettim. Calprotectin değeri çok düşük, sınır 120 bizde 139 çıkınca kuzu eti, hindi eti, yumurta sarısı denememi istedi doktor, sonuç hüsran. O anki Kakada değer neyse o çıkıyor kaka testlerinde de🤦. Ben bariz kan görürken bazı kakalarda, verdiğimiz o kakada kan da yoktu.
Forumda da şöyle paylaşımlar var, onlara bakıyorum ben de şimdi.
Doktorumuz erken başlarız ek gıdaya demişti, ek gıda ile de toparlanmaya başlıyor şeklinde paylaşımlar var.

Bazı doktorlar net sonuç vermediği için yapma gereği duymuyor. Süt alerjisi çok yaygın bi durum olduğu için belirtiler varsa direk diyet öneriyorlar. Bazı doktorlar da belki pozitif çıkar diye düşünerek önden bi bakmak istiyorlar. Bizde de yüksek ihtimal alerji var. Dün doktor kan ve kaka tahlili yaptı. 35 tane antijene bakıldı. Kaka da kan da temiz ama diyete devam diyor. Yani sen netleştiririm düşüncesiyle gideceksen bi daha düşün derim çünkü bu işin bi netliği yok. Ayrıca 500 TL iyi bir doktorsa eğer çok çok iyimiş, benim dün gittiğim doktor doç. 1000 TL ödedik biz. Rutin götürdüğümüz doktor 450 alıyor zaten.
Anladım canım seni, benim doktorum bugün çatlak geçince bakalım kan gelecekmi ve egzama ne alemde olacak dedimona göre beni alerji uzmanına sevk etti. Yani çıksın çıkmasın garanti olsun olmasın cilt sorunu olsun olmasın hiç farketmez ben giderim deri kan testni yaparım çünkü içim rahat etmeli herşeyi yaptım olmalıyım çünkü işe başlamak durumunda kalıcam ve cocuğumu emanet edicem birine. Herşeyinden emin olmalıyım amacım bu. Ben de doktor değilim sonuçya burayada direkt olarak alerji uzmanının dediklerni yazdım sadece.

İsteyende doktora bin verir on verir yüz verir tabiki. Bana göre 500 uçuk bi sayı. Durumum çok çok iyi olsa daha iyi doktorlar varsa ona göre giderdim ama değil.

İsteyen gider istemeyen gitmez ben sadece uzmanın dediklerni aktardım o kadar.

Ha bir de mamaya başlatmak istedi kilo alımı düşük diye ben ek gıdaya geçmek isteyebilirim. Mama vermek istemiyorum çünkü, 5.ayını bitirsin geçicem ek gıdaya o yüzden bir de rahat etsin istiyorum kafsm. Mamadansa ek gıda zamanı geliyor ek gıda alsın kalan sütümü içmeye devam etsin bence.

Götür bi bakalım. Kusma egzama bizde de yok. Mukus devam. Diyeti bozunca da değişen bir şey olmadı anlamadım ben bu işi. 🙁
Ya mukus hep vardı benim bebede. Kan çatlaktan mııı yoksa alerji mii bilmiyoruz şuan. Kusma bizde de yok. Egzama şuan sönüyor gibi. Çok karışık bi iş gerçekten. Ekgıdaya başlarken şimdi yoğurtla başlamayız herhalde dimi? Yada başla görelim mi dicekler acaba tam öğrenmek adına? Normalde hiç başlamak istemiyorum ekgıdaya. Ama mama verirse başlarım. Mama alacağına ek gıdya 2 hafts erken başlasın.

Son düzenleme:
X