2023 Kasım Anneleri Paylaşım Alanı

Bebeğimin cinsiyeti

• Ankete Katılan
    266
Hastalık geçirmedi çiş sayısında da azalma yok çok şükür bezleri dolu dolu ama ne bileyim ben mi kuruntu yaptım anlamadım
Hepimiz kuruntu yapıyoruz, çok normal. Çiş sayısında azalma yoksa kuruntu yapma. Zaten kilo beklentisi az bu ay, yalnız altıncı aya kadar doğum kilosunu ikiye katlamış olması bekleniyor genelde. Kilo beklentisi az olduğu için de onu evdeki tartılarla tespit etmemiz biraz zor. İki hassas tartı arasında bile fark oluyor hatta (doktorunki ile asmninki arasında mesela), ev tartısını hassas tartıyla kıyaslamaya hiç gerek yok o yüzden.

Kızlar selam, 1 temmuz da işe başlayacağım. Öncesinde süt stoğu yapmak istiyorum. Ben normalde 2,5 saatte bir emziriyorum ama artık 3 saatte bire geçmem lazım sanırım.. ama ne kadar cc içiyor sadece emzirdiğim için de bilmiyorum. İştahlı bir bebeğim var, siz kaç saatte bir kaç cc mama ile besliyorsunuz acaba ?

Kızlar selam, 1 temmuz da işe başlayacağım. Öncesinde süt stoğu yapmak istiyorum. Ben normalde 2,5 saatte bir emziriyorum ama artık 3 saatte bire geçmem lazım sanırım.. ama ne kadar cc içiyor sadece emzirdiğim için de bilmiyorum. İştahlı bir bebeğim var, siz kaç saatte bir kaç cc mama ile besliyorsunuz acaba ?
4 saatte bir 150 cc aralarda meme . Ama benım bebegım daha cok mamacı memeden kilo almıyor.

Gece durumlar nasıl ? Bizim ki 8-9 gibi uyuyor sonrasında gece 1 ve 4.30 da iki kere besleniyor. 7 gibi de uyanıyor
Ben gece emzırıyorum uyku sersemi memeyi güzel emiyor bazen doymaz aglar uyumazma 120 cc mama yapıyorum.
İki en fazla 3 kere uyanıyor sabah 8 sen sonra uyanıyor .

Kızlar selam nasılsınız? Ben yine bir aşı sorusuyla geldim kafam oldukça karışık bu konuda deneyimli annelerden fikir almak istedim. Yarın 5.ay rotanın ikinci dozunu ve ilk menenjit aşımızı olacağız. Menenjit aşısında kendi doktorumuz dahil bir sürü farklı görüş aldım ve kafam çok karıştı. Menenjit aşısına önce nimenrixle başla diyen var aynı şekilde bexero ile başla diyen de var. Kendi doktorumuz ise nimenrix ve bexeroya aynı anda başlayabiliriz ikisini birlikte yapalım diyor. Yaptıran anneler siz nasıl bir yol izlediniz? Ben şu an kendi doktorumla farklı bir ildeyim evime haftaya döneceğim,sen rotayı yarın yaptır haftaya menenjite başlarız diyor. Şimdi aşıları doğum tarihimize göre ay ay yaptırdık ya hani o günden ileri bir tarihte yaptırırsak aşıları bir karmaşa karışıklık olur mu ona da kafam karıştı. Kısacası ben ne yapacağımı bilemez bir halde fikir almaya geldim kızlar,sizler ne yaptınız bu süreçte?

Kızlar selam nasılsınız? Ben yine bir aşı sorusuyla geldim kafam oldukça karışık bu konuda deneyimli annelerden fikir almak istedim. Yarın 5.ay rotanın ikinci dozunu ve ilk menenjit aşımızı olacağız. Menenjit aşısında kendi doktorumuz dahil bir sürü farklı görüş aldım ve kafam çok karıştı. Menenjit aşısına önce nimenrixle başla diyen var aynı şekilde bexero ile başla diyen de var. Kendi doktorumuz ise nimenrix ve bexeroya aynı anda başlayabiliriz ikisini birlikte yapalım diyor. Yaptıran anneler siz nasıl bir yol izlediniz? Ben şu an kendi doktorumla farklı bir ildeyim evime haftaya döneceğim,sen rotayı yarın yaptır haftaya menenjite başlarız diyor. Şimdi aşıları doğum tarihimize göre ay ay yaptırdık ya hani o günden ileri bir tarihte yaptırırsak aşıları bir karmaşa karışıklık olur mu ona da kafam karıştı. Kısacası ben ne yapacağımı bilemez bir halde fikir almaya geldim kızlar,sizler ne yaptınız bu süreçte?
Biz nimenrix ile başladık ikinci dozunu olalı 1 ay olacak bile en sona bexeroyu bıraktık. Aynı zamanda rota aşısını da olduk.

Biz 3. Ay nimentrix ile rota olduk, ikinci doz 5. Ayda yapılıyor. Bexeroyu konuşmadık daha ama bir yaşa doğru yaptırırım diye düşünüyorum. Rota hariç hiçbirinin süresi yok diye biliyorum. (Onu ilk üç veya dört ay içinde yaptırmak gerekiyordu galiba) Büyük oğlumda bexero bayağı geç yapıldı hatta, iki yaş sonrası gibi. Bexeroda biraz yan etki beklendiği için insan çekiniyor genelde ama grupta onu da erken aylarda yaptıran vardı diye hatırlıyorum. menenjit aşılarında çocuğun yaşı arttıkça doz sayısı da azalıyor, dozlar arasında belirli bir süre bırkamak (en az iki ay galiba) yeterli oluyor.

Biz 3.ayda rota ve bexeroyı yaptırdık. Geçen gün de 2.dozlarını olduk. Nimenrixi 1 yaş sonrasına bıraktık. Aslında buna şöyle karar verebilirsin. Göç alan bir bölgede misin, sen/eşin/çocuğun onlara maruz kalıyor mu/kalacak mı? Ben göç alan bölgede ve işim gereği iç içe olduğum için ertelemeden yapılmasını istedim

3.ayda rota oldu. 5.ayda 2.rota ve nimerix +bexero yapıldı toplu şekilde. Biraz ateş ve huzursuzluk oldu sadece.

Bizimki sanırım 1 haftaya falan diş çıkarır. Hafif ateşi var mamayı çok içmiyor damaklar şiş kusması var ağlayarak uyanma uykuya direnme herşey var 😭
Allah yardımcın olsun bebişe de inşallah ah bu diş çıkarma olayı niye bu kadar zor olur ki 😐 benm oğlum da iki bazen de 4 parmağını birden koyuyor ağzına salyasi artti baya sanrm bizde o seviyeye geldikkk 😌

Kızlar nerde bu millet.kimse neden yazmıyor.hadi benim bebek belli de😀siz nereye gittiniz.vallahi terkedilmiş hissediyorum.depresyon yükleniyor 😂zaten pamuk ipligine bağlı psikolojim.baska yere gittiyseniz Allah ilah aşkına beni de çağırın.burası benim terapi alanım.geri dönün tülaylaaaaar sizi çok seviyoruuuuum

Kızlar nerde bu millet.kimse neden yazmıyor.hadi benim bebek belli de😀siz nereye gittiniz.vallahi terkedilmiş hissediyorum.depresyon yükleniyor 😂zaten pamuk ipligine bağlı psikolojim.baska yere gittiyseniz Allah ilah aşkına beni de çağırın.burası benim terapi alanım.geri dönün tülaylaaaaar sizi çok seviyoruuuuum
Ay valla çok güldüm kusura bakma, özellikle de “tülaylar” kısmına 🤣🤣 ama atak, diş, bayram vs derken eskisi kadar kimse burda aktif olamıyor bence 🥲🥲

Çok kötü hissediyorum kendimi bebek arabasına koydum bebeğimi arkamı döndüm 1 saniyede yerdeydi, kendime çok kızıyorum her zaman emniyet kemerini takarım bir saniye sonra dönecektim nasıl düştü aklım almıyor. Çok büyük ders oldu bana. Şu an havalimanındayız buradaki doktor baktı bir şey yok dedi ama içim rahat etmiyor dönünce hastaneye gideyim diyorum

Çok kötü hissediyorum kendimi bebek arabasına koydum bebeğimi arkamı döndüm 1 saniyede yerdeydi, kendime çok kızıyorum her zaman emniyet kemerini takarım bir saniye sonra dönecektim nasıl düştü aklım almıyor. Çok büyük ders oldu bana. Şu an havalimanındayız buradaki doktor baktı bir şey yok dedi ama içim rahat etmiyor dönünce hastaneye gideyim diyorum
Ahh kıyamam Bazen en ufak dalgınlıklar bize ders verıyor ne yazıkkı. Uyutmamaya calıs ve takıp et ınsallah bısey olmamıstır. Onlar sandıgımızdan daha korunaklılar allaha emanetler

Ay çok geçmiş olsun. Sert zemine mi düştü? 50 cm yüksekten sert zemine düşüp kafasını çarptıysa en az 24 saat (hatta 48 saat) gözlem öneriyorlar. Küçük bebeklere çok ciddi durumlar harici beyin tomografisi çekmeyi pek istemiyor doktorlar, o yüzden baygınlık, fışkırır tarzada kusma, bilinç kaybı vs gibi belirtiler ortaya çıkıp çıkmadığını takip etmek gerek. Genelde beyin sarsıntısı vb durumunda kısa sürede ortaya çıkabiliyormuş bu belirtiler ama 24 saat içinde de çıkabiliyormuş. Bebeğin genel hali iyise gözlemlemekle yetinebilirsin ama tabii şüphem varsa git muhakkak, doktordan duy ne yapmak gerektiğini.

Ah çok geçmiş olsun, phaedranın dediği gibi gözlem yap. Zaten ilk muayeneyi havaalanı doktoru yapmış, gideceğimin diğer doktorlar da yüksek ihtimalle aynı şeyi diyecekler. Özellikle ilk 24 saat çok önemli

Ahh kıyamam Bazen en ufak dalgınlıklar bize ders verıyor ne yazıkkı. Uyutmamaya calıs ve takıp et ınsallah bısey olmamıstır. Onlar sandıgımızdan daha korunaklılar allaha emanetler
Uyku saati geçmişti engel olamadım uyudu uyandı. İnşallah bir şey olmamıştır 😞
Ay çok geçmiş olsun. Sert zemine mi düştü? 50 cm yüksekten sert zemine düşüp kafasını çarptıysa en az 24 saat (hatta 48 saat) gözlem öneriyorlar. Küçük bebeklere çok ciddi durumlar harici beyin tomografisi çekmeyi pek istemiyor doktorlar, o yüzden baygınlık, fışkırır tarzada kusma, bilinç kaybı vs gibi belirtiler ortaya çıkıp çıkmadığını takip etmek gerek. Genelde beyin sarsıntısı vb durumunda kısa sürede ortaya çıkabiliyormuş bu belirtiler ama 24 saat içinde de çıkabiliyormuş. Bebeğin genel hali iyise gözlemlemekle yetinebilirsin ama tabii şüphem varsa git muhakkak, doktordan duy ne yapmak gerektiğini.
Evet sert zemindi maalesef ve 50 cm vardır herhalde bebek arabasından zemine. Oğlumun hali şu an normal gözüküyor uyudu uyandı, gülüyor el kol hareketleri normal, gözleri normal kusma yok ama dediğim gibi içim çok kötü. Bu iki gün geçmez şimdi bana , bir de yarın kontrolü vardı aşıları olacaktı onun yan etkileri ile karışır belki erteleriz

Uyku saati geçmişti engel olamadım uyudu uyandı. İnşallah bir şey olmamıştır 😞

Evet sert zemindi maalesef ve 50 cm vardır herhalde bebek arabasından zemine. Oğlumun hali şu an normal gözüküyor uyudu uyandı, gülüyor el kol hareketleri normal, gözleri normal kusma yok ama dediğim gibi içim çok kötü. Bu iki gün geçmez şimdi bana , bir de yarın kontrolü vardı aşıları olacaktı onun yan etkileri ile karışır belki erteleriz
Bebeklerde uyutmamak çok zor oluyor ama zaten bildiğim kadarıyla uyumasında bir sıkıntı yok aslında, sadece sen uyku ile bilinç kaybını ayırt edemeyebilirsin diye uyutma deniyor. Yarın gidin bence kontrole, aşıların yan etkilerinde bilinç kaybı, epilepsi falan yok ki. zaten şüpheli bir durum varsa doktor yönlendirir. Geçmiş olsun tekrar🙏🏻

X