Popüler Konu 2024 Temmuz Anneleri Paylaşım Alanı

Bebeğimin cinsiyeti

• Ankete Katılan
    126
Git bence de, faydalı olur. Mesela göğüs uçlarının yara olması hep yanlış emzirme kaynaklı. 25 ay emzirmiş biri olarak net olarak söyleyebilirim bunu. Örneğin bebeğe sadece ucunu verirsen, yara acısından kıvranırsın. Siyah bölgeyi tamamen bebeğin ağzına sokarsan, yarasız sekilde emziririsin. Bebeğin çene altına elle destek sağlamak çok önemli mesela. Biberon asla kullanmamak gerekiyor, sütüm gitti diyen annelerin ortak sorunu biberon kullanmak genelde. Akış hızı biberonda daha rahat olduğu için meme reddi başlıyor, çünkü tembellige alısıyor. Anne- bebek temas etmeyince prolaktin salgılayan hipofiz bezleri uyarılmıyor ve sütte azalma ya da kesilme başlıyor. O yüzden ilkinde de biberon almadım, yine almadım. Çok incelikler var emzirmede de.
Valla süper bilgiler verdin, 🙏bende biberon bakiyordum hiç almayayim göğüsten taze taze emmeye çalışsın.Cok zorda kalırsam alırım. Zaten memede değişiklik var hazırlanmaya başladı bile bence. Annemin en küçük kardesimi emzirirken yara sorunu falan yaşadığını hatırlamıyorum mesela. Demek doğru emziriyormuş. Gayet rahat bir şekilde uzunca bir süre emzirdi. Temiz temiz gideyim eğitime. Emzirme sorunu yaşayan anneye herkes müdahale etmeye çalışıyor bir de saçma bir şekilde en doğru kaynaktan öğrenmek mantıklı

Ben çatlamanın tamamen şans işi olduğunu düşünüyorum. 29+4teyim şu an bir çatlak yok ama son ana kadar ne olur nasıl olur bilemem. Nemlendirmede işe yarıyor. Zaten bir karnı nemlendirmek bir su içmek önemli bu süreçte onun için deneyebilirsin. Saçıbelinde de shea yağını önermişti ona da bak istersen
Valla bende onu diyecektim. Benim cildim aşırı kuru, üstüne çatlamaya musait. Karnım minicik bile buyuse çatlaması lazımdı zira kalcam ergenlikte çok zayıf olmama rağmen haritaya döndü. E Eflatunc shea yağından ben aşırı memnun kaldım resmen 48 saatten fazla nemli kalıyor sürdüğüm yerler. Hindistan cevizi yağı ile bile bu performansı alamamistim.

Valla süper bilgiler verdin, 🙏bende biberon bakiyordum hiç almayayim göğüsten taze taze emmeye çalışsın.Cok zorda kalırsam alırım. Zaten memede değişiklik var hazırlanmaya başladı bile bence. Annemin en küçük kardesimi emzirirken yara sorunu falan yaşadığını hatırlamıyorum mesela. Demek doğru emziriyormuş. Gayet rahat bir şekilde uzunca bir süre emzirdi. Temiz temiz gideyim eğitime. Emzirme sorunu yaşayan anneye herkes müdahale etmeye çalışıyor bir de saçma bir şekilde en doğru kaynaktan öğrenmek mantıklı
Kesinlikle git çok faydasını görürsün. Eşim tıbben emzirme eğitimi de aldığı için doğru emzirme konusunda beni bilgilendirmişti ve zaten yaşayarak da öğrendim. Ana madde biberon almamak :d

Acayip rahatladım valla, ister istemez insan takıyor benim de böbrekte büyüme olduğu için canı acıyor sanıyordum. Keyfi yerindeydi bacağını kafasına kadar kaldırmıştı ne kadar esnekler 😅🤭

Şükürler olsun kuzum ya valla geçmiş deyince doktor eşiminde benimde gözler dolu dolu oldu. Kilom için de çok iyi dedi doktor 64 geldim aslında almıştım ama çok belli olmuyor hala. Kan ilacını icemiyorum dedim başka bir takviye verdi kan sayımı da yapılacak. Selvikal uzunlugum da 39 cm çıktı. Plesenta hala arka duvarda o şekilde kalacakmış en baştan beri öyleydi. Acayip keyfim yerine geldi 🥰
Maşallah canım her şeyin yolunda olmasına çok çok sevindim. Normal doğum olabilir o zaman senin:)

Evet emzirme tekniği önemli benim de hiç yaram olmadı memeyi kahverengi kısmıyla birlikte tutması lazım yoksa hem rahat ememez oyüzden de yara olur bi de yengem karbonatlı suyla sil demişti her emzirmeden sonra temizliyo onu da yapıyodum

Kuzum seminer varmış hastanede, doğum hazırlık ve emzirme tecrübeli olduğun için sorayım. Gideyim o seminere diyorum mutlaka faydası olur. Emzirme konusunda endişelerim var çünkü.
Ben dün başladım gebe okuluna. Perşembe günü anne sütü ve emzirme konusu işlenecek. Pzt yenidoğan bakımı falan. Beş hafta boyunca haftada bir ya da iki ders şeklinde oluyormuş. Faydası olacağı kesin. Mesela perine masajına 34. haftadan sonra, göğüs ucu masajına da 37. haftadan sonra başlayın dedi

Maşallah canım her şeyin yolunda olmasına çok çok sevindim. Normal doğum olabilir o zaman senin:)
Canım çatı muayenesi ve bebişin pozisyonu belirleyecekmiş doğum şeklini. Doktorum normal doğumu destekliyor ama. Şuan için normal olmaması için bir sebebim yok gibi ama bakalım heyecanlıyım 😅😅

Ben dün başladım gebe okuluna. Perşembe günü anne sütü ve emzirme konusu işlenecek. Pzt yenidoğan bakımı falan. Beş hafta boyunca haftada bir ya da iki ders şeklinde oluyormuş. Faydası olacağı kesin. Mesela perine masajına 34. haftadan sonra, göğüs ucu masajına da 37. haftadan sonra başlayın dedi
Evet göğüs ucu masajını erken yaparsan, uyarıdan dolayı erken doğum tetiklenir.

Evet emzirme tekniği önemli benim de hiç yaram olmadı memeyi kahverengi kısmıyla birlikte tutması lazım yoksa hem rahat ememez oyüzden de yara olur bi de yengem karbonatlı suyla sil demişti her emzirmeden sonra temizliyo onu da yapıyodum
Yöntem işte kuzum süper oldu bu bilgiler bende gideyim hem doğum da var seminerde kafamdaki soru işaretleri gider
Çok iyi yapmışsın canım. Özellikle ilk gebeligi olan kişiler için daha da önemli bence

Evet göğüs ucu masajını erken yaparsan, uyarıdan dolayı erken doğum tetiklenir.
Evet meme ucu ve rahim birbiri ile bağlantılı dedi. Nefes tekniklerinden bahsederken de alıp verdiğin nefesin perine bölgesini etkilediğini söyledi. Bir de şu son ıkınmada bebeğin kafası çıkıyor sonra döndürüp omuzlar çıkıyor ya omuzlar çıkarken ıkınırsan perine o zaman yırtılır parçalanır dedi. Ebe ıkın diyince ıkın dur diyince dur dedi. Kulağın hep ebede olsun dedi. Devlet hastanelerine önyargıyla bakıyordum hatta dün ebeye de söyledim ama baya ilgililer. Doğumhaneyi falan gezdik odalar tek kişilik güzel temiz ama yine de devlette yapabilir miyim bilmiyorum 😅

Yöntem işte kuzum süper oldu bu bilgiler bende gideyim hem doğum da var seminerde kafamdaki soru işaretleri gider

Çok iyi yapmışsın canım. Özellikle ilk gebeligi olan kişiler için daha da önemli bence
Kesinlikle. Hatta yapabiliyorsan eşinin işi müsaitse beraber gidin.

Evet meme ucu ve rahim birbiri ile bağlantılı dedi. Nefes tekniklerinden bahsederken de alıp verdiğin nefesin perine bölgesini etkilediğini söyledi. Bir de şu son ıkınmada bebeğin kafası çıkıyor sonra döndürüp omuzlar çıkıyor ya omuzlar çıkarken ıkınırsan perine o zaman yırtılır parçalanır dedi. Ebe ıkın diyince ıkın dur diyince dur dedi. Kulağın hep ebede olsun dedi. Devlet hastanelerine önyargıyla bakıyordum hatta dün ebeye de söyledim ama baya ilgililer. Doğumhaneyi falan gezdik odalar tek kişilik güzel temiz ama yine de devlette yapabilir miyim bilmiyorum 😅
Bence şehirden şehire bile değişiyor devlet hastaneleri denk gelmek lazım özele gidip memnun kalmayan da var. Arkadaşım 2 sene önce şehir Hastanesi'nde doğum yaptı emzirme eğitimi iyiymiş ama doğumda inan çok zorlandı. Her hastanenin aynı olmadıgi düşünüyorum ama. Biz ankaradayiz burası cidden kalabalık haliyle hastaya ilgi de azalıyor

Yaparsın tabi devlette de ama yenidoğan yoğunbakım mutlaka olsun. Her hastanede olmayabiliyor, ona dikkat etmen yeter.

Arkadaşlar bir bilgi daha vereyim( bilginin zekatını vermek diye bir terim var, faydam dokunsun :) ) Şimdi yine kontrol zamanları geldi, herkes boy kilo gibi şeyler yazacak haliyle. Bakın asla ve asla kiloya, boya takılmayın. Önemli olan bebegin yasamını idame ettirecek olan organlarıdır. Organların gelişmis olması yeterlidir. İnsanlara da bakın insanın kilolu olması sağlıklı olduğu anlamına mı gelir? Hayır di mi. Bebeklerimiz de insan olduğuna göre?
Kendimden örnek vereyim.Benim bebegim iri bebekti, onun kilosundan oldukça eksik doğanlar anne yanındayken, benimki yoğun bakımdaydı. Eskiler hep ele avuca gelsin, mıncırsınlar diye kilolu bebek sever ama bu cok yanlış, sakın kilo hatasına düşmeyin! Kof bir kilo ancak hastalık getirir.

Böyle bir bilgi aldım kızlar paylaşayım dedim

Eklentiler

• Screenshot_2024-04-16-11-40-50-915_com.instagram.android.jpg
    Screenshot_2024-04-16-11-40-50-915_com.instagram.android.jpg
    45,6 KB · Görüntüleme: 27
Böyle bir bilgi aldım kızlar paylaşayım dedim
Bu arada bir maden suyu bilgisi de vereyim yeri gelmişken, eşim bana ben size bilgi transferi🤣 Maden suyunu yemek yedikten en az 3 saat sonra icmek gerekiyormus. Ben 1 saat sonra filan içiyordum, icme diye uyarı aldım ailemizin doktorundan, simdi sebebini yazmaya üşendim, icmeyin yani kısacası 😅

Bu arada bir maden suyu bilgisi de vereyim yeri gelmişken, eşim bana ben size bilgi transferi🤣 Maden suyunu yemek yedikten en az 3 saat sonra icmek gerekiyormus. Ben 1 saat sonra filan içiyordum, icme diye uyarı aldım ailemizin doktorundan, simdi sebebini yazmaya üşendim, icmeyin yani kısacası 😅
Zaten yemeğin üstüne cidden ben içemiyorum şişiyorum açken daha iyi gidiyo,😀

X