25 Yaş Altı Erken Menopoz ya da Hipolular (Amh 0.01)

kacanbalik

Üye
Kayıtlı Üye
22 Ekim 2021
14
12
26
26 yaşındayım 10 senedir adet görmüyorum. Zaten adet gördükten kısa bir süre sonra kesildi ve erken menopoz teşhisi konuldu. Aranızda bu şekilde erken menopoz teşhisi konulup 0.01 amh değeri ve yüksek fsh ve yüksek lh, düşük e2 ile adet görebilen, gebe kalabilen oldu mu? Sağlığınızı korumak için neler yaptınız?

26 yaşındayım 10 senedir adet görmüyorum. Zaten adet gördükten kısa bir süre sonra kesildi ve erken menopoz teşhisi konuldu. Aranızda bu şekilde erken menopoz teşhisi konulup 0.01 amh değeri ve yüksek fsh ve yüksek lh, düşük e2 ile adet görebilen, gebe kalabilen oldu mu? Sağlığınızı korumak için neler yaptınız?
evli misiniz doktora göründünüz mü

Bu sitede birisi amh yukseltmeyi basarmisti, doktorlar olmaz diyor ama o uye basarmisti. Konuyu bulmaya calisin

Ben de hipo hipoluyum yanlış bilmiyorsam biz ilaçsız adet göremeyiz. Bitkisel şeyleri saymıyorum çünkü karaciğer hastasıyım. Asıl sormak istediğim ve benim de çok takıldığım bir kısmı soracağım. Bu durumu karşınızdakine nasıl açtınız, ne tepki verdi

Yani şöyle ben de uzun zamandır bildiğim için karşımdaki insana bunu nasıl söyleyeceğimin kaygısını taşıyordum. Çünkü hemen söylenirse evlilik olacağı belli değildi, geç söylense neden saklanılıyor diye düşünülebilir diye söyleyemem diye düşünüyordum. Ama doğru insan olduğunu anladığım zaman açılmıştım bir konuşmada. Söylemek istediğim şeyler var diye, tutamamıştım kendimi ağlamıştım tabii. Ama Allah bin kere razı olsun kocamdan yaklaşık 5 senedir hayatımda ama bir gün olsun da beni kıracak herhangi bir kelime çıkmamıştır ağzından.

Yani şöyle ben de uzun zamandır bildiğim için karşımdaki insana bunu nasıl söyleyeceğimin kaygısını taşıyordum. Çünkü hemen söylenirse evlilik olacağı belli değildi, geç söylense neden saklanılıyor diye düşünülebilir diye söyleyemem diye düşünüyordum. Ama doğru insan olduğunu anladığım zaman açılmıştım bir konuşmada. Söylemek istediğim şeyler var diye, tutamamıştım kendimi ağlamıştım tabii. Ama Allah bin kere razı olsun kocamdan yaklaşık 5 senedir hayatımda ama bir gün olsun da beni kıracak herhangi bir kelime çıkmamıştır ağzından.
Sizin adınıza çok sevindim ama hep aynı cevabı alıyorum. Yanlış anlamayın sitemim size değil. Genelde sorduklarım zaten halihazırda ilşkisi olduğu için bu konuyu konuşmak çok zor değil onlara. Bu sorun yüzden bir ilişkiye başlayamıyorum, görücü usulü gelenlere de direkt evlilik düşünmüyorum diyip kestiriyorum çünkü bu durum nasıl açıklanır bilmiyorum. Düşğnsenize biriyle evlilik için görüşüyorsunuz ve o kişi bunları size anlatıyor. Kabullenmesi zor. Daha sonra kabul etmeyip ya bunu etrafa yayarsa korkusu oluyor. Tam bir çıkmaz sokak. İnşallah söylediklerimi üstünüze almazsınız. Sadece uzun zamandır içimdekileri dökmek istedim

Yok tabiii ki yanlış anlamıyorum. Birbirimizi en iyi biz anlarız diye düşünüyorum. Bence görücü usulü gelenlere direkt söylenmemeli çünkü sonuçta bu sonradan da oluşabilecek bir durum normalde ve bu senin özelin. Biraz daha zaman geçirdikten sonra onu kendine uygun gördüğün zaman, evlenmek istediğin kişinin o olduğuna karar verdiğin zaman durumunu anlatırsın. Sonuçta ileriye adım atmayacağın kişilerin de bilmesine gerek yok. Ama tabii ki istersen kartlarını açık oynayıp en baştan da söyleyebilirsin. Ben artık normal arkadaşlarıma anlatıyorum.

Yok tabiii ki yanlış anlamıyorum. Birbirimizi en iyi biz anlarız diye düşünüyorum. Bence görücü usulü gelenlere direkt söylenmemeli çünkü sonuçta bu sonradan da oluşabilecek bir durum normalde ve bu senin özelin. Biraz daha zaman geçirdikten sonra onu kendine uygun gördüğün zaman, evlenmek istediğin kişinin o olduğuna karar verdiğin zaman durumunu anlatırsın. Sonuçta ileriye adım atmayacağın kişilerin de bilmesine gerek yok. Ama tabii ki istersen kartlarını açık oynayıp en baştan da söyleyebilirsin. Ben artık normal arkadaşlarıma anlatıyorum.
Teşekkür ederim yorumlarınız için 🫶

Hormon ilacı kullanıyo musunuz

Merhaba benimde amh im0.08 24 yaşımdayım bekarım,iki sene önce öğrendim
0.08 mi 0.8 mi? Belki yanlış yazmışsınızdır diye soruyorum. Oldukça düşükmüş ama 0.01 miydi ne o oranla bile hamile kalan var bu platformda öyle hatırlıyorum. Arama kısmına 0.01 yazıp mesajları okuyabilirsiniz. Sizin nasıl ortaya çıktı doktor neden test etmeye gerek gördü, nasıl bir tedavi alıyorsunuz

26 yaşımdayken erken menopoz teşhisi kondu. Amh 0.06 idi. Şimdi 0.01 33 yaşındayım. İlaçsız adet olmuyorum evlendim ama çocuğum olmadı. Size önerim yumurta takibinizi yaptırın yumurta büyürse hemen dondurun. kemik sağlığınız için kalsiyum vb takviyeler alın. D vitamini kullanın. Ankara üniversitesinde bu konuda çok güzel çalışmalar yapan bir doktorum var ismi Dr. Murat SÖNMEZER. iletişime geçip durumunuzu görüşmenizi tavsiye ederim. İnşallah biz de bir gün bebek sahibi oluruz

Merhaba, geçen yıldan beri aynı durumum yaşıyorum (birincil yumurtalık yetmezliği). 31 yaşındayım (AMH 0.001). Birçok doktora gittim ama durum hakkında pek bir şey bilmiyorlardı ve hatta daha sonra yanlış tedavi önerdiler. Yabancı tıp literatüründen bu hastalık hakkında daha fazla şey öğrendim.

- Bu durum gitmeyecek, bu yüzden onunla yaşamayı öğrenmelisin. Doktorların çoğu genç kadınlara hormonal replasman tedavisi vermez, ancak bizim durumumuzda sağlıklı kalmak için almak gereklidir. Biyoeşder hormon almak daha iyidir (genç kadınlar için genellikle 1,5-2 mg estradiol (hap) veya 0,1 mg estradiol patch (Climara kullanmaya yeni başladım) ve 10 mg MPA / 200 mg mikronize progesteron hap şeklinde verilir. çocuk sahibi olmak istemiyorsanız ve doğum kontrolüne ihtiyacınız varsa, ancak 10-20 yıl içindeki kümülatif yan etkiler HRT'den daha kötü olacaktır (kan pıhtılaşması riski gibi).

- Hamilelik konusunda endişeleniyorsanız, bunun mümkün olduğunu ve bazı kişilerin vakaların yaklaşık %10'unda kendiliğinden (herhangi bir tedavi olmaksızın) hamile kaldığını bilin. Ayrıca, in vitro fertilizasyonun nadiren işe yaradığının farkında olun (ve işe yaradığında da hemen hemen aynı şans %10'dur, bu nedenle tıp dergileri genellikle hamileliğin stimülasyondan ziyade spontan sebeplerden kaynaklandığını söyler). Bunun nedeni ise yumurtalıklarımızın farklı çalışması ve uyarıcı ilaçlara karşı dirençli görünmesidir. Şimdiye kadarki en iyi şans, HRT almak ve seks yapmaktır (foliküler fazınızda her 5 günde en azından bir). Çalışmalar, HRT'nin spontan yumurtlamayı uyarabildiğini gösteriyor (ancak ne zaman olacağını kimse bilmiyor). Bizim durumumuzda yumurtalıkların çalışmasını daha da baskıladığı için doğum kontrol hapı kullanmayın. HRT ile hamile kalırsanız, adet gecikmesi ihtimaline karşı hamilelik testi yapın. Test pozitifse östrojen almayı hemen bırakın ve doktora gidin. Bazıları 8. haftaya kadar (plasenta kendi progesteronunu üretmeye başlayana kadar) progesteron alabileceğinizi söylüyor.

- İşte aynı durumda olan ve youtube'da bu konuda konuşan bir doktor (Türkçe):

- İşte bu alanda uzmanlaşmış bir İngiliz araştırmacı tarafından oluşturulmuş, pek çok yararlı bilginin olduğu bir Facebook grubu. Bundan 10 yıl önce teşhis konulduğu halde hamile kalan kadınların örneklerini okuyabilirsiniz. Ancak İngilizcedir.

Daha önce yabancı HRT alıyordum ama hızlı saç dökülmesi yaşadım, bu yüzden Climara bandına ve Progestan 200'e geçmeye karar verdim. Umarım bunu atlatırım. HRT'de yan etkileri olan var mı?

Merhaba, geçen yıldan beri aynı durumum yaşıyorum (birincil yumurtalık yetmezliği). 31 yaşındayım (AMH 0.001). Birçok doktora gittim ama durum hakkında pek bir şey bilmiyorlardı ve hatta daha sonra yanlış tedavi önerdiler. Yabancı tıp literatüründen bu hastalık hakkında daha fazla şey öğrendim.

- Bu durum gitmeyecek, bu yüzden onunla yaşamayı öğrenmelisin. Doktorların çoğu genç kadınlara hormonal replasman tedavisi vermez, ancak bizim durumumuzda sağlıklı kalmak için almak gereklidir. Biyoeşder hormon almak daha iyidir (genç kadınlar için genellikle 1,5-2 mg estradiol (hap) veya 0,1 mg estradiol patch (Climara kullanmaya yeni başladım) ve 10 mg MPA / 200 mg mikronize progesteron hap şeklinde verilir. çocuk sahibi olmak istemiyorsanız ve doğum kontrolüne ihtiyacınız varsa, ancak 10-20 yıl içindeki kümülatif yan etkiler HRT'den daha kötü olacaktır (kan pıhtılaşması riski gibi).

- Hamilelik konusunda endişeleniyorsanız, bunun mümkün olduğunu ve bazı kişilerin vakaların yaklaşık %10'unda kendiliğinden (herhangi bir tedavi olmaksızın) hamile kaldığını bilin. Ayrıca, in vitro fertilizasyonun nadiren işe yaradığının farkında olun (ve işe yaradığında da hemen hemen aynı şans %10'dur, bu nedenle tıp dergileri genellikle hamileliğin stimülasyondan ziyade spontan sebeplerden kaynaklandığını söyler). Bunun nedeni ise yumurtalıklarımızın farklı çalışması ve uyarıcı ilaçlara karşı dirençli görünmesidir. Şimdiye kadarki en iyi şans, HRT almak ve seks yapmaktır (foliküler fazınızda her 5 günde en azından bir). Çalışmalar, HRT'nin spontan yumurtlamayı uyarabildiğini gösteriyor (ancak ne zaman olacağını kimse bilmiyor). Bizim durumumuzda yumurtalıkların çalışmasını daha da baskıladığı için doğum kontrol hapı kullanmayın. HRT ile hamile kalırsanız, adet gecikmesi ihtimaline karşı hamilelik testi yapın. Test pozitifse östrojen almayı hemen bırakın ve doktora gidin. Bazıları 8. haftaya kadar (plasenta kendi progesteronunu üretmeye başlayana kadar) progesteron alabileceğinizi söylüyor.

- İşte bu alanda uzmanlaşmış bir İngiliz araştırmacı tarafından oluşturulmuş, pek çok yararlı bilginin olduğu bir Facebook grubu. Bundan 10 yıl önce teşhis konulduğu halde hamile kalan kadınların örneklerini okuyabilirsiniz. Ancak İngilizcedir.

Daha önce yabancı HRT alıyordum ama hızlı saç dökülmesi yaşadım, bu yüzden Climara bandına ve Progestan 200'e geçmeye karar verdim. Umarım bunu atlatırım. HRT'de yan etkileri olan var mı?

Merhaba öncelikle bu bilgiler için teşekkürler. İzleyip okuyacağım mutlaka. Siz de mi Erken menopoz teşhisi aldınız ? Ben hrt olarak cyclo progynova kullanıyorum yan etki olarak meme kistlerim oldu. Onun için 6 ayda bir kontrole gidiyorum

Yumurtalarınızı dondurun kesinlikle. Tüp bebek denediniz mi, denenmediyse diger yardimci tedavileri es gecip tüp bebek denemenizde yarar var aksi çok ugrastirici bi sürec

Yumurtalarınızı dondurun kesinlikle. Tüp bebek denediniz mi, denenmediyse diger yardimci tedavileri es gecip tüp bebek denemenizde yarar var aksi çok ugrastirici bi sürec
Henüz tüp bebek yaptırmadım çünkü eşimle önce sağlığıma dikkat etmeye karar verdik ve hala bu konuda uzmanlaşmış doktorlar arıyoruz. Ayrıca Yumurtalık Yetmezliği olan (düşük AMH ve hapsız adet görmeyen) hastalarda tüp bebek tedavisinin başarılı olmayacağını okumuştum. Yumurta dondurma veya tüp bebek deneyen ve başarılı olan var mı? Başarılı vakalar hakkında okudum ama hepsi doğal gebelikti (başarısız tüp bebek döngülerinden sonra bile).

Ben de erken menapoz teşhisi aldım bu hrt tedavisi erken menopozun yan etkilerini giderdi mi ben de anksiyeteye sebep oldu içimi aniden bir huzursuzluk kapliyor bu adet düzensizliği bağlıyorum

Arkadaşıma 2016 da erken menepoz tanısı konuldu ve o zaman çocuk evlat edinmeyi düşünüyordu. Aynı zamanda tüp bebek tedavisi oldu. Sonrasında pek görüşmedik 2 ay önce kızı olduğunu öğrendim. Yani tüp bebek tedavisi ile hamild kalan kişilere şahit oldum

Aynı durumdayız, ben de erken menopoz tehşisi aldım 33 yaşındayım,çocuk da düşünüyoruz. Cyclo proginova kullanıyorum, doktor vagifem de vermişti ama bulamıyorum piyasada. Önceden yasmin kullanmıştım uzunca bi süre o bende duygu durum bozukluğu yapmıştı şimdi cyclo’dan memnunum ayrıca hamileliğe engel olmaması benim için avantaj.

Arada magnezyum ve d vit alıyorum, folik asit, dhea, prowoman, imyprl, dulavratotu kullanıyorum. Çörekotu yağı aldım aklıma geldikçe bi kaşık içiyorum. 2 aydır ovulasyon testi yaptım ve pozitif gördüm, şimdi 3. ay oldu koyulaşmaya başladı ama regl de olmak üzereyim bakalım bekliyorum nolacak.

Fb sayfasına da bakıcam muhakkak kafam çok karışıyor bazen belki kafamdaki soruları çözerim, teşekkür ederim paylaştığınız bilgiler için ☺️

X