3 ayda evlenilir mi? evlenince annem gerçekten evime gelmez mi?

captain price

erkek değilim ben
Üyelik İptali
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
29 Nisan 2015
26.566
91.273
konu başlığı saçma oldu ama ;

evlenince annem gerçekten evime gelmez mi?

önceki konumda bahsetmiştim. annem damat adayını istemiyor diye. babam sorun etmiyordu. zar zor ikna ettik, geldiler tanıştılar. annem yine olmaz dedi. babamı da kendi tarafına çekti. büyük kavgalar ettik, araya dayılar vs girdi ama geri adım atmadım. rest çektim. annemin tüm dramatik söylemlerine kulak tıkadım. bayram günü bayramlaşmadım vs baktılar bende yumuşama yok tamam dediler yine. bu hafta içi erkek arkadaşım tek gelecek bizim eve.

istememe sebepleri mezhep farkı. karşı tarafın ailesi bu farkı sorun etmiyor. ben de etmiyorum. kim hangi mezhepten vs bundan bahsetmeyeceğim çünkü benim için önemsiz, hem de burada tartışma çıksın istemiyorum. ama şunu belirteyim, iki taraf da ailesine uzak birbirine yakın olduğu için sorun olacak bi din ya da kültür farkı yok arada. olay aslında tamamen benim ailemin dar görüşlü olması ile alakalı.

yine de bu kavgalar arasında annem bana şunları söyledi;
ben insanlara böyle böyle diyemem, itibarım düşer.
evine gelemem. ablan da gelemez belki, akrabalar arasında sorun olur.
ben ölene kadar üzülürüm, kahrolurum.

bu laflara rağmen rest çektiğim için vicdansız gibi duruyor olabilirim ama el üstünde tutulduğum, kavgasız dövüşsüz, sevdiğim sevildiğim bi ilişkiyi -ki ailem sorana kadar mezhep farkı olduğunu bile bilmiyordum- bitiremezdim. sonrasında annem teyzeme, ben o lafları vazgeçsin diye dedim demiş. öyle işte.

yine de tüm bunlara rağmen içimde bi korku var. erkek arkadaşım olayları biliyor. ama hep ben geleyim ikna edeyim dedi. ben olsam uğraşmazdım ama o hep ılımlı yaklaştı, asla bu konuda bi laf söylemedi. ama çok yakın ve sevgi dolu bi aile olmamamıza rağmen gerçekten evime gelmezler mi koparlar mı korkusu var.

tüm çevrem diyor ki olmaz merak etme. kızlar kaçarak evleniyor da sonradan barışıyolar vs vs.

3 ayda evlenilir mi?

şimdi. biz hep ekim gibi evlenelim dedik. eylülde kuzenimin düğünü var, o geçsin diye. ama işte bu kavga dövüş sebebiyle 2 ay kaybettik ve ekime 3 ay kaldı.

öyle büyük nişan, kına vs istemiyoruz. düğün de istemiyoruz ama annem diretecek muhtemelen ve lanet olsun, tamam düğün yapalım dersek de özenmeyip kuru pastalı kolalı basit bişey yaparız.
salon+yatak odası+mutfak düşünüyoruz sadece. ekstra oturma odası vs istemiyoruz. salonda da büfedir, 10 sehpadır vs istemiyoruz. az eşya düşünüyoruz hep.

acele etme sebebimiz hem aşktan, hem de askerlik. 2021 ocak ayına kadar tecil hakkı var. ama ben 27 yaşındayım. bu işler planlı olmaz ama 30 gibi bi çocuk olsa fena olmaz. doğal olarak evlenelim, bi süre durumu toplayalım, askere gitsin gelsin ki çocuk yapabilelim. o yüzden beklemek istemiyoruz. bedelli çıkarsa ne ala ama o 25 yaşında. umudumuz az.

ne diyorsunuz, yetişir mi?

Annen gelir hazırlıklar da yetişir.

Şu mezhep olayına gelince de (sizi tenzih ediyorum) sanki herkes 4lük 4lük tüm ibadetlerini yapıyor da bunu sorun ediyorlar. Komik geliyo o yüzden.

Gayet de yetisir hic merak etme
Seni az cok taniyorum , twrzini tahmim edebiliyorum
Burada anlatilan geleneksel seyleri yapmayacaksan ki yapmayacagini dusunuyorum , 1 ayda bile yetisir
Ben ilk evliligimde 2 ayda kurdum evimi ve dugun de yapmama ragmen 2 aya sigdirdim

yorumlarını sevdiğim nadir üyelerden birisin
amaa sanki biraz aceleye getiriyorsun gibime geldi
herşeyin bu kadar apar topar yapılmaya çalışıldığı olaylarda
illaki pürüz çıkacaktır -ki evlenme bu- dersen bende çelik gibi
sağlam sinir sistemi var hayırlı olsun derim

Sakin ol ilk önce anne yüreği tabi ki gelir ilk zamanlar belki trip atar ama mutlaka gelir evine unutulur bunlar. Ama bu kadar aceleci davranma. Çok aceleci olduğunu buradan anladık.

Annenizin söylemleri aşırı itici ve evet gelirler barışırsınız yani sıkıntı olmaz o konuda
Ev eşyalarını bence 2 3 günde bile halledersiniz,yani ben haftalarca gezip eşya secenlerden olmadım anlamam da hic öyle yapanları. 1 hafta sonunuzu ayırırsanız ev eşyaları hemen hallolur hatta simdiden internet üzeri kataloglara falan bakın beğendiklerinizi işaretleyin ki kolay olsun.

Düğün salonu için şimdiden harekete geçin derim çünkü yerler doluyor sonra sikinti yaşamayın,2 hafta sonunuzu da gelinlik denemelere ayırın

Nişan &kına vs için de sadece elbise almak kalıyor. Bunları tek günde bile halledebilirsiniz.

Çok çok mutluluklar diliyorum

askerliği yapsın gelsin bence. tecil ettirse de önceye çekebilir herhalde. evliyken gitmesi daha zor değil mi.

Para olduktan sonra yetişir,
Anneniz de gelir
Önemli olan anlaşmanız zamanla aileniz de sevecektir vakit geçirince eminim

Annen şimdi kızıyordur ama evladına dayanabileceğini sanmam, illa ki gelir
Ancak aileler karşı çıktıkları konularda genelde haklı çıkıyorlar
Sadece mezhep farkı benim için ayrılık sebebi değildir ancak evleneceğin kişinin adeti, töresi, inancı ve ona uyma biçimi ayrıca bu konularda ailesinin etkisi altında kalıp kalmayacağının iyi düşünülmesi gereken şeyler. Evlilikte mezhep farkı bazen çok can sıkıcı bir hal alabiliyor ailelerin mezhebi gelenekle bağdaştırması yüzünden, bu sebeple çok iyi tart durumu, acele etme

Ben de benzer sorunlar yaşadım. Karşı taraf gelmedi istemeye,nişana falan. Düğüne sadece kayınbabam geldi.
Ama benim için bunlar önemsiz şeyler. İsteme,nişan,düğün ve hatta evliliğe büyük anlamlar yüklemiyorum.
2 ay içinde evlendim. 3+1 ev de döşedim tek başıma sayılır.
Ayrıca sizin sadece mezhep farkıymış. Bizde bambaşka burada yazsam şaşkına dönülecek şeyler vardı. (Eşimin çalıştığı kurumdan evliliğe onay çıkmama durumu da vardı o kadar söyliyim)
Bütün bunlara rağmen benim kayınbabam ve kayınvalidem maaile evime geldiyse "kızım da kızım" diyorlarsa sizin ki haydi haydi ikna olur ve sever zamanla.
Çok boş şeyler ya hu bunlar. İnsan hayret ediyor. Mezhep ne yani ne? Olmasa ne olur?

Mezhep farklılıklarında erkeğin ve kadının hangi mezhepten olduğuna göre durum değişiyor.
şöyle söyleyeyim. ne ben ailemin mezhebine göre yaşyorum, ne de karşı taraf kendi ailesinin mezhebine göre yaşıyor. zaten bizim anlaşmamızın sebebi de bu. aslında ikimizin de benim annemin kriter olarak dikkate aldığı konularla alakamız yok.

Annen düğünde olay çıkarır mı?
yok, asla. aksine kol kırılır, yen içinde kalır tadında. öyle insan içinde olay vs çıkarmaz kesinlikle.

askerliği yapsın gelsin bence. tecil ettirse de önceye çekebilir herhalde. evliyken gitmesi daha zor değil mi.
şu an yüksek lisans var. askerliği ertelemek için başlamış gibi zaten. son bi dersi ve tezi kaldı. yüksek lisansı dondurup askere gitmesi çok saçma şu an. üstelik özelde çalışıyor ve iyi bi işi var. onu da bırakıp gidemez. o yüzden tecil en mantıklısı.

Aynı mezhepten, aynı memleketten, aynı kültürden insanlar bile evliliklerinde sorun yaşıyorlarsa demek ki işin şifresi karakterlerde ve karşılıklı uyumda. O yüzden mezhep meselesinin problem olacağını ben de düşünmüyorum. Kendim de bırak mezhebi farklı dinden biriyle bile evlenebilirim.

Annenizin de bir süre sonra yumuşayacağını düşünüyorum. Evinize gelmezse bile bazen bazı insanlarla sağlıklı ilişkiler kurabilmenin yolları onlara sınır çizmekten geçtiği için önemsememenizi öneririm.

Zaman süresi de sorun değil. Zevk alarak koşuşturacağınızı ve ileride bu günleri gülümseyerek anacağınızı biliyorum.

Beni düşündüren tek konu askerlik oldu. Acaba askerliği öne çekip önce onu bitirse. Kavuştuktan sonra tekrar ayrılmak zor olabilir.

Ilk durumla ilgili bi sey diyemeyecegim ama zannetmiyorum pek gelmeyecegini. Evlendikten sonra daha degerli oluyor sanki evlatlar, gelirler bence evinize.
Yetismek konusunda telas etmeyin. Benim ailemle esimin ailesi Temmuz ortasinda tanıştılar. Ayni gun isteme soz nisan vs aradan cikti. 13 hafta sinra evlendik. Eger biraz birikiminiz varsa cok rahat yetisir.

Ben olsam çocuklarımı kurumun gözüne gözüne sokardım

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…