3 yaşındaki kızıma birşey öğretemiyorum

Herkes oyun oynasın yazmış da zaten oyunda öğrenmeli. Beyin gelişiminin, algılarının çok açık olduğu dönem tam da.

Renk sayı vs öğrenmek ne işe yarayacak? Beyin bağlantılar kurarak gelişiyor. Ne kadar farklı uyarana, bilgiye maruz kalırsa o kadar çok bağlantı kuruluyor. Yoksa çocuk 7 yaşına gelince çat diye her şeyi anlamlandırıp birden çözmeyecek yani.

Bu demek değil ki çocuğu karşımıza oturtup bu budur diye ders vermeliyiz :KK70: böyle bir öğrenme şekli de yok zaten o yaşta.

Birincisi çocuğumuzu iyi tanımalıyız. Hangi zeka türü baskın. Mesela benimkinin görsel uzamsal zekası pek yok. Lego gibi puzzle gibi şeyleri yapamıyor. Ama sözel ve kinestetik zekası daha ön planda. Şarkılarla bir sürü şey öğreniyor. Ben de şarkı dans gibi şeylere ağırlık veriyorum.

Bir de kitaplar. Gerçekten kitap okumak dünyayı değiştiren bir şey. Özellikle kelime hazinesi için. Tabi okuyup geçmek değil, uzun uzun resimlerini anlatmak tasvir etmek, arada neden sonuç ilişkileri kurmasını sağlayacak sorular sormak vs.

Ben kızımı 2.5 yaşında kütüphaneye götürdüm. Kitaplar alıp 1 hafta sonra değiştiriyoruz. Her hafta kütüphanenin çocuk kitabı okuma etkinliğine götürüyorum. Şu an 3 yaşında ve her cumartesi kütüphaneye gitmeyi bekliyor.

Tv video olayında uzmanların görüşü belli. Ama ben evden çalıştığım dönemde malesef izlettim. Daha faydalı olabileceğini düşündüğüm içerikleri hala da izletiyorum. Birçok kelime ve şarkı öğrendi. Yanlış içerikler yüzünden tasvip etmediğim şeyler de öğrendi bu konu biraz hassas ve tercihinize kalmış.

Bir diğer konu sosyalleşme. Kızım yürümeye tam olarak cesaret edemiyordu 1 yaşındaydı tam. Bir gün restoranda kendisiyle aynı ay doğumlu tam boyu boyuna bir çocuk gördü o yürüyordu. Ve kızım da elimi bırakıp onun arkasından yürümeye başladı. Konuşma da böyle, diğer hareketler de böyle. Birbirlerinden çok şey öğreniyorlar. Kreşe gittiğinden beri de her gün bişey öğreniyor. İngilizce öğretmenleri var kreşte. (Ben de ingilizce öğretmeniyim aslında ama tek bir kelime ingilizce öğretmeyi denemedim) kreşte ingilizce hayvanları, renkleri, sayıları, günleri vs öğrenmiş şarkılarla hep.

Ben bilgiden zarar gelmeyeceğini düşünüyorum. Çocuklarda da büyük bir öğrenme iştahı ve merak olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden ne kadar bilirse o kadar güzel işte. Çocuğum daha erken bir yaşta iken, 6-7 yaşında olan diğer çocukların belki yeni öğrendiği şeyleri biliyor olacağından o sırada başka yeni şeyler öğrenebilir. Bilgi birikimli ilerliyor ve sonu neredeyse yok. Benim hayatım öğrenmekle geçti, geçiyor, mesleğim de bu yönde bir iş o yüzden bu şekilde düşünüyor olabilirim.

Bir de son olarak üye değilseniz tübitak merakli minik dergisine senelik üyelik alın derim. Çok cüzi bir ücretle her ay evinize kargo ile bir dergi geliyor. Etkinlikleri çok güzel. 3 yaş ve üzerine uygun. Ben bile çok şey öğreniyorum. Mesela cayrokopter diye bir taşıt varmış :KK70:

Kısacası çocuklarımızın hayatının temelini attığımız bu kıymetli dönem boşa geçmemeli. Eğlenceli ve eğitici olabilir aynı zamanda. Kolaylıklar dilerim.

Cocugu rahat birakin doktorlar bu tarz seyleri ogrenmesinin onemli olmadigini soyluyor cocuga hayala gucune dayali oyunlar oynatin gerisi bos sacma sapan konusmussunuz 3 yasindaki cocuga ne kaynagi egitimi gelistirmesi acaba kim kaf etti yada kimin cocuguyla yaristiracaksiniz merak ettim

Ulan biz de bu yaşlardaydık, anam bana hiçbir şey öğretmedi böyle. Anaokuluna ya da kreşe de gitmedim. Kafa zehir gibi ama şu an bende, bilmediğim bir şey yok, genel kültürüm çok iyidir. Yani öğrense nolur öğrenmese nolur şimdi. Rahat olsun çocukcağız bebekliğini yaşasın amann…

Ha tabi Rusya’da üç yaşında bir çocuğun satranç grandmaster’ı Karpov’a kafa tutmasını izleyince bi şaşırdım yalan değil.

Her çocuk farklı benimde 3 yaş konuşmuyor diye götürdüm
Aslında konuşuyor ama biz bişey anlamıyoruz 😁
Neyse Dr. Götürdüm artikülasyon bozukluk dedi
Onu tedavi edeceğiz inşallah
Test sırasında bende renkleri öğrenmek istemiyor diye söylemiştim
Bu dönemler inat dönemi çok normal demişti
10a kadar saymayı öğrettim ama bu kaç dediğimde tabikide sallıyor
Bazen kendisi parmakları ile iki yapıp bu kaç diye soruyor 🙄😁
Bazen bende şüpheye düşmüyor değilim ama sonra bakıyorum bana mutfağı gösterip mama yap diyor 😁
Mateeeet diyor markete götürtüyo zorla birşeyler aldırıyor
Bu sefer maşallah zehir gibi diyoruz 😁

kızım 3 yaşına girdi ama ne renkleri ne sayıları öğretemedim. asla baskı vs yapmıyorum oyunlarla öğretmeye çalıştım hep ama olmuyor. renk isimlerini biliyor ama renkleri tanımıyor sadece kafasına göre bir renk söylüyor. sayıları 1-2 9 10 diye sayıyor. onun eğitimine önem veriyorum kendini geliştirsin istiyorumi önerebileceğiniz kitap kaynak ya da oyuncak var mı
Belki farklı şeylerle ilgilenmek istiyordur arkadaşlarıyla oynarken ne ile ilgili olduğunu mutlaka belli eder zaten

Ayni yasitlar canim.Anne bu maviiii ya da mavii diiilll diyolar😁 daha tam uzun uzun cumleler yok bizde.2 kelimelik emir cumleleriyle ilerliyoruz😁 ama her sey maviiii.
Süpermiş benim oğlumda herşeye pembe demeye başladı sizinkiler Gine mavi demiş en sevdiği renk penpe diyor pembe de tam diyemiyor sayıda dört baya bu ay konuşmaya başladık

kızım 3 yaşına girdi ama ne renkleri ne sayıları öğretemedim. asla baskı vs yapmıyorum oyunlarla öğretmeye çalıştım hep ama olmuyor. renk isimlerini biliyor ama renkleri tanımıyor sadece kafasına göre bir renk söylüyor. sayıları 1-2 9 10 diye sayıyor. onun eğitimine önem veriyorum kendini geliştirsin istiyorumi önerebileceğiniz kitap kaynak ya da oyuncak var mı
Bu yaşta bunları bilmesine gerek de yok diye düşünüyorum. Benim oğlum da hep karıştırıyor, anaokul öğretmeni ders çalışmayı değil oyun oynamayı sevdiğini söyledi. Olması gereken de bu bence. Bence siz de rahat olun biraz 😌

Hay allah ya bu konu da mı patladı 😂
Lulutas bu, kâh rehber öğretmeni, kâh Türkçe. Bi bakıyorsun kızıma bir şey öğretemiyorum diye dertleniyor, o da ne, iki hafta sonra üstün zekâlı bir yavru. Konularında çelişmeyen tek şey para sıkıntısı. O hep var.

Adeda dikkati güçlendirme setini ben de öneririm. 2 yaş setini 1.5 yaşındayken aldım, 25 aylık oldu,her gün illaki alır yapmak ister. Çok sevdik. Çok da faydası oldu. Onun dışında yapıştırmalı etkinlik kitaplarını önerebilirim.
Ben bırakın çocukluğunu yaşasın kısmına katılmıyorum. Günde iki üç kez oturup onar dk renklerle sayılarla ilgili konuşursak çocukluğundan çalmış olmayız ki. Zaten çocuklarla yapılan aktiviteler illaki oyunla iç içe oluyor. Ben hiç oturup öğretmedim diyenler de yanlış yapmıyor,oturup ciddiciddi öğretenler de yanlış yapmıyor. Çocuk büyütmekte net doğru pek yok. Her çocuk da farklı. Kimisi bir şeye bir dk bile odaklanmaz,kimisi alır kitabı kendi getirir, okuyalım der.
Tabiki konu sahibinin çocuğunun bunları bilmemesini kafaya takması gereksiz, ama öğretmeye çalışması ve bu konuda fikir istemesi gayet güzel.

Evde ne yaparsanız yapın gerçekten olmuyor okulda öğreniyor çocuk arkadaşlarıyla birlikte her çocuk birmi tabiki değil ama çoğu okul ortamında ögrenmeyi tercih ediyor

X