Premature Bebekler 34 35 haftada dogum yapanlar!

37 haftadan önce gerçekleşen doğumlar prematüre doğum olarak adlandırılır. Bu haftadan önce doğan bebeklere de prematüre bebek denir.
Allah razı olsun..erken doğum riski benı çok yordu.10haftadr hastanede yatıyorum başka bı konu düşünemiyorum:KK43:allahım hakkımda hayırlısını versın.nolur dua edın

Allah yardımcın olsun canım bende çok yattım hastanede arada çıktım yine yattım evde de zaten hep yattım annemde kaldım hep gerçekten yatmak çok zor hele hastane daha zor inşallah sende sağlıkla zamanında kavuşursun kuzuna

Bende 33 haftalıkken dogum yaptım.. Usg de 1800 görünüyordu, 1500 kg doğdu.. 10 gün kuvoz de kaldı.. 1560 kg eve geldik.. Tek basıma baktım.. Çok şükür bir sorunumuz olmadı.. Bu Temmuz'da 4 yasında olacak inşallah... Siz iyiseyler duşunun öyle olsun...

Anladıgım kadarıyla sizin bebişlerde rahım içi gelişme geriliği yokmuş.benım dopplerım ıyı suyum ıyı bebek azda olsa kılo alıyo fakat sata uyumlu degıl.karın cevresı ve fl kucuk.bebek strese gırene kdar beklencek.benım merak ettıgım organ akcıger gelişimi 34le kılosu 32ylemı uyumlu?akcıger gelişimide geri olmaz dımı bılgısı olan varmı arkadaslar

canım inşallah sağlıkla alacaksın kucağına kuzunu merak etme benim doktorum ki oğlum 4 hafta gerilik yaşamıştı anne karnında. bana anne karnında kaç hafta kalırlarsa o kadar gelişir organları demişti yani kilo boy açısından geri kalabilir bebeklerimiz ama organları geldiği haftaya göre gelişir demişti doktor seninkininde 34 haftaya uyumlu olması lazım organlarının

Masallah hepinizin bebegıne allahım uzun ömürler versın hepsine :nazar: hastane gerçekten cok cok zor.ama evdede emınım bu kadar disiplinli yatmazdım.enfeksıyonumda gecmıyo..usgden 300gram eksıkmı dogdu.kuvezde az kalmış neysekı kuzun.sizler kavusmussunuz darısı bana

İlk hastaneye geldiğimde 600gramdı bebegım yasamaz yasarsada aylarca kuvez bakımı gerekır demıstı dr.um.çok şükür bugünlere geldım bugunlerıme hamd olsun.butun hamıleler zamanında doğum yapsın inşallah

İlk hastaneye geldiğimde 600gramdı bebegım yasamaz yasarsada aylarca kuvez bakımı gerekır demıstı dr.um.çok şükür bugünlere geldım bugunlerıme hamd olsun.butun hamıleler zamanında doğum yapsın inşallah

canım güzel düşün benim akrabam üçüz doğurdu 7 aylık ikisinin kilosu iyidi birtanesi 550 gr di aylarca kalır kuvezde dediler doktorlar 50 günde yakaladı kilo olarak ve çıktı hastaneden şimdi maşallahsı var

Allah yardımcın olsun canım öncelikle devamlı yatarak hamilelik geçirmek ne demek çok iyi bilirim ikizlere hamileyim ve 3.ayımdan beri günlerim yatarak geçiyor benmde erken doğum riskim var ve tek isteğim 34 leri görebilmek İçini ferah tut çok erken haftalarda değilsin bu forumda nice bebekler var yaşama tutunmuş herkeze umut olmuş.Sen gönlünü ferah tut kucağına almak nasip olur elbet

inşallah önce 34u sonrada 36 38leri görürsün.wc ye kalkıyorum azcık dolanıyorum hastane odasında ne kadar olursa..Allahım bebeklerımızı bize bagıslasın.28olurmuyum derken bugun 34bitti.inşallah sende yasarsın

inşallah önce 34u sonrada 36 38leri görürsün.wc ye kalkıyorum azcık dolanıyorum hastane odasında ne kadar olursa..Allahım bebeklerımızı bize bagıslasın.28olurmuyum derken bugun 34bitti.inşallah sende yasarsın

İnşallah canım .Bende görürürm o haftaları allah yardımcımız olsun

Arkadaşlar servikal yermezlik nedeniyle 24+2 ve 25+2de iki defa serklajım yapıldı.o günden bu yana hastanede yatıyorum.33+2gunluk hamileyim.dogumuma çok az kaldı son demlerimi yaşıyorum:KK43:bu haftalarda doğum yapanlar bebeğiniz kaç kıloydu küvezde ne kadar kaldı?

bende preklamsı yuzunden 34 haftalık dogum yapptım.kızım1950 gr dogdu 1750 gr dustu 2 gun sonra..sımdı 9 ayının ıcınde 7500 kg:nazar:

34+1oldum bi hafta daha geçti çok şükür.senınde gecıcek ınan bana 37 38de doğurmayı nasip etsin Rabbim

Siteyle çok geç tanıştım ve geçen sene yaşadığım her sorunu yaşayan insanları gördükçe keşke daha erken tanısaymışım diyorum doğumunu bekleyen arkadaşlara sabır diliyorum...

Bebeğim 27 Ekim günü 35*2 doğumlu ve 48 cm 2180 gram doğdu.180 gr kayıpla rabbime şükür ki küveze girmeden taburcu olduk arkasına hemen sarılık geçirip 3 gün hastanede yattık...Ondan sonraki günlerimiz gayet güzel ve sorunsuz ilerliyor... Şu an 6 ay 25 günlük 7100 gr 69,5 cm Çocuk doktorumuzun ve arada fikrilerini aldığımız doktorların da dediğine göre gelişimi gayet iyi görünüyor.

Erken doğum bekleyen ve benimle benzer sorunları yaşayan arkadaşlar için hamileliğimde yaşadığım sorunlardan bahsetmek istiyorum.

Hamileliğimi 10. hafta da öğrendim ve öğrendiğimin üçüncü günü ilk kanamamı geçirdim.çok küçüktü yapılabilecek birşey yok,düşerse düşer, zaten ilk hamileliklerde düşük oranı yüksektir dedi doktorumuz. Ama düşmedi, ikinci kanamamı birkaç hafta sonra geçirdim ve çok yoğundu ve yine yaşama tutundu bebeğim. Üzerine 5. ayıma kadar 2 kanama daha geçirdim ve bu kanamaların sebebinin 5. ayda son kanamamda rahim içerisinde çatlayan bir kılcal damardan olduğunu öğrendik. Yani bebekle alakalı ama doğrudan bebekle alakası olmayan ve büyük bir pıhtı yaparsa bebeğimi de tehlikeye sokacak bir kanama tipiydi...Tüm hamileliğim boyunca yüksek tansiyon, şeker ve en berbatı bulantıyla mücadele ettim. Toplu bir bayandım ve hamileliğimin bittiği güne kadar 20 kilo verdim...Yemek yemek ve koku almak eziyete dönüşüyordu. Doğuma gittiğim gün bile istifra ettim... Sabahları yemek yemem lazım ama canım istemiyor diye uyanmak istemiyordum.

benim deneyimlerim ve tavsiyelerim

Sorunlu hamileliklerin en kötü yanı kendinizi çok dinlemek oluyor ve aslında bu hem bebeğinizin hem de sizin hayatınızı koruyor.

Arada sanki rahim ağzımı bebek zorluyormuş gibi hissediyorsanız doktorunuza gidin. Ben bu şikayetle gittiğimde rahim ağzımda yumuşama tespit edildi ve ilaç başlandı.Bu zorlamaları hissettiğim başka bir günde de (30. haftamda) doktorum suyumun azaldığını gözlemlediğini söyledi; gitmeseydik 15 gün daha bekleyecektik ve bebek tehlikeye girebilirdi..Sonuçta dopler ultrason çektirmemizi istedi. Neticesinde plasentam olması gerekenden çok daha erken yaşlanıp bebeği beslememeye başladı. Doktorum bugün alsak da dışarıda içeride beslendiğinden daha çok beslenmeyecek ama solunum yetmezliği çekebilir, küveze konabilir, azıcık daha bekleyelim diyerek takviyelerle birlikte haftada bir kontrol önerdi...

Bu kontrollerden birinde 33. haftada, bebeğin ciğerleri gelişsin bir iğne yapalım ve haftaya alalım bebeği dedi...Tabi biz bu süreçte sürekli dopler çektirdik ve nst' ye bağlandım.

Gün aşırı eşim akşamları işten geldikçe gidip nst çektiriyorduk, tabi sadece nst değil tansiyon ve şeker sebebiyle haftada en az 3 gün acilde geçiyordu vaktimiz.

Ki tahlillerde kanımdaki iltihap yüzdesi sürekli yüksek çıkıyor, kasıklarımdaki ağrılar da eklenince apandisit teşhisi konuluyordu...

34. hafta suyumda artış gözlemlendiği için ciğerleri gelişsin diye bir hafta ileriye attı doktorum doğumumu ve Amerika'ya tatile gitti çünkü o hafta bayram haftasıydı.

ve bayramın son günü akşama üzeri üzerimde bir ağırlık hissedip uyudum, minik minik asla ağrı denemeyecek kadar küçük kasılmalar hissettim, eşim ihmal etmeyelim dün çektirdik ama gidip nst çektirelim dedi...İyiki gitmişiz...Nst ye bağladıklarında çıkan sonuca göre benim hissetmediğim ama doğumhanedeki kadınları bas bas bağırtan bir ağrı yüzdesi çıktı. Alttan muayeneye göre 2.5 cm açıklık vardı ve gittiğim hastanenin kadın doğumcusu derhal almamız lazım dedi. Doktorumuzu aradık ama ne mümkün ulaşamadık, doktorumuz yerine bir icapçı bırakmıştı ve o bıraktığına göre kesin iyidir deyip oraya gittik. Topu topu 1 saat içinde hastahenede doğuma hazırlanıyordum ve anestezimin nasıl yapılacağına bile karar vermemiştik. Çünkü doktoruma çok güveniyordum ve uyanık olmak istiyordum ama bu doktoru tanımıyor, korkmaktan, hissedeceğimden, ve kalıcı bir psikolojik hasardan korkuyordum...En iyisi hatırlamamak deyip tamamen uyutuldum...Gerisi sadece mutluluktu... Şu an yeniden yaşar mısın bunları deseler razıyım sonucu böyle güzel olduktan sonra :KK70:

Arkadaşlar yazı uzun oldu ve daha da olacak gibi

Doktor çok önemli bir faktör...Benim doktorum çocukluğumu bilen, abimin iş arkadaşı, eşinin doktoru ve ablamın rahim ameliyatını yapan sağlam bir operatördü...Doktorunuzun iyi bir doktor olmasından ziyade ona güvenmeniz önemli...Ne kadar para veridiğinizin, çalıştığı hastanenin adının duyulmuş yada duyulmamış olmasının zerre önemi yok...Evimiz çalıştığı hastaneye uzaktı, başlarda ayda bir sonra iki haftada bir sonrada her hafta gittik ama bu süreci başka (güvenmediğim) bir doktorla sanırım bu kadar sağlam bir psikolojiyle atlatmam mümkün olmayabilirdi.

Annenizin, kayınvalidenizin kaç çocuk doğurduğu ve nerde nasıl doğurduğu sizi bağlamıyor; Kendi annem bile yaşadığım sıkıntıların çoğunu naz olarak gördü. Yanımda kaldığı son iki haftada yiyemediğimi anlayamadı, ağrım var dedikçe biz hastaneye gittikçe kendiyle kıyasladı ve neslimizin çürük olduğunu şaka yollu da olsa söyleyip durdu...Hatta kızım yazık adam işten yorgun argın geliyor bıktıracaksın kocanı bile dediği oldu...

Eminim ki sizinde etrafınızda bunları söyleyip moralinizi bozan insanlar oluyordur...Zerre önemsemeyin...Ağrınız varsa vardır yada bir farklılık hissediyorsanız kendinizde mutlaka bir sebebi vardır ...Aman susayım demeyin...Ben her ağrım var dediğimde hastaneye gittik ve her defasında bir teşhis kondu ve bebeğimin hayatı defalarca kurtuldu...

İnternette yazan herşeye itibar etmeyin...Doktorunuzun söylediklerinden başkasına inanmayın, günlük tutun, kendinizdeki değişiklikleri not alın ve kontrollerinizde doktorunuzla paylaşın...Ve son birşey suyunuzda azalma varsa, içebiliyorsanız sütün içine tarçın çubuğu bırakıp azıcık kaynatın. Tarçın içerisindeyken ılısın ve için...Tarçının hücre yenileyici özelliği sebebiyle sütteki proteinle birleşince suyunuzu arttırıyor, Doktorumun önerisiyle (ölüm gibi gelse de) bir hafta içtim ve en azından bana 2 hafta kazandırdı...

Herkese hayırlı doğumlar olsun...Öpüldünüz...

Tesekkur ederim deneyimini paylaştığın için..en az senin kadar bende zor bi hamilelikten geçiyorum.ılk 20hafta bulantılar kaybedılen 10kılo.sonrasında ortaya çıkan rahım ağzı yetmezlıgı ve bı haftada ıkı defa yapılan servıkal serklaj.hergun sancı hergun korku.yattıgımdan dolayı akcıgerlerımın su toplaması bundan operasyon gecırmem +sonradan ortata çıkan kalp yetmezliği bebegımde ıntrauterın gelişme geriliği sinir krizlerı ağlama krızlerı ve hastande gecen 72gun...ben yazarken yoruldum...ama çok şükür 34+2oldum.ıkı uc hafta daha dayanıcaz kızımla dıye ümit ediyorum.umarım bende bebegım kuveze gırmeden yanımda dıyebılırım.

Ve 29.haftamdan bu yana plesantamda kalsifikasyonlar var yani yaslanma.bebegım her hafta kılo alıyor fakat karın cevresı ac ve femur kemiği haftasından uyumsuz.sen yaslanma için ne gibi önlemler aldın?nasıl beslendın bebegın gelişmesi için yada ilaç takviyesi?

Masallah kızına:nazar:bende bu cümleleri kurabilirim inşallah.küveze aldılarmı peki?

hayır canım ben akcıger gelıstırıcı ıgne oldum doktorumun tavsıyesıyle hemen taburcu olduk.1 hafta sonra yeterlı kılo alamadıgı ıcın beslenmesı takıp altına alındı tabıkı yogun bakım unıtsınde oda bebeek oldugu ıcın odaya almıyorlardı kendılerı gozlemelemek ıstedıler 8 gun sonra 2 kg olunca taburcu olduk

Tesekkur ederim deneyimini paylaştığın için..en az senin kadar bende zor bi hamilelikten geçiyorum.ılk 20hafta bulantılar kaybedılen 10kılo.sonrasında ortaya çıkan rahım ağzı yetmezlıgı ve bı haftada ıkı defa yapılan servıkal serklaj.hergun sancı hergun korku.yattıgımdan dolayı akcıgerlerımın su toplaması bundan operasyon gecırmem +sonradan ortata çıkan kalp yetmezliği bebegımde ıntrauterın gelişme geriliği sinir krizlerı ağlama krızlerı ve hastande gecen 72gun...ben yazarken yoruldum...ama çok şükür 34+2oldum.ıkı uc hafta daha dayanıcaz kızımla dıye ümit ediyorum.umarım bende bebegım kuveze gırmeden yanımda dıyebılırım.

Rabbim yardımcın olsun,
hem sen, hem bebeğin çok güçlüsünüz bu kadar zorluklara direnmişsiniz,
Hiç korkma canım maaşallah haftan bayağa ilerlemiş, bebeğin sağlıkla gelecektir,
onu kucağına aldığında da bütün bu çektiğin ağrılar, acılar, zorluklar sona erecektir, o gelecek güzel günleri düşün bol bol...
İyi haberlerini duymak dileğiyle...

Feriha 81.çok teşekkür ederim Allah razı olsun.bugune kadar cok dırendik kızımla.her hafta bu son haftan dedi Dr.lar.ama yılmadım dikkat ettım kendıme.inşallah bıraz daha dayanabılırız.2kılo anca suan bebegım..biraz daha büyüsün istiyorum.ama ahdım var obez yapıcam bu cocugu:)her gun kac gram aldı dıye takip etmekten basım döndü

X