4 yaşındaki kızıma bugün koyulan Vitiligo teşhisi 😭

İnanın o kadar haklısınız ki ağlanacak bi durum yok derken. Ancak sadece dilimden çıkıyor bu cümle. Kalbim ve gözlerim anlamıyor. Sonra öyle bi utanç duyuyorum ki kendimden. Ne var bunda saçmalama, ya daha büyük ve acılı bi hastalık olsaydı ne yapardın diye kızıyorum. Ama işte hepsi karmakarışık saniyelik düşünceler, kafam almak bullak.
Yok asla dert karşılaştırmak değildi amacım, çocuğunuz sonuçta parmağı da kanasa içiniz acır anlayabiliyorum. O yüzden üzülebilirsiniz üzülün ve sindirmek için kendinize biraz zaman tanıyın. Bunun için de kendinizi kötü hissetmeyin lütfen daha kötü hastalıklar olsa da sizin çocuğınuz sizin için biricik neticede.

İlgili videoda çocuğun anlayamayacağı bir şey yok aslında zaten çocuklar teknolojinin içine doğuyorlar bir süre sonra kendisi inceleyecek belki daha kötü içeriklere denk gelecek bu konuda. Siz tabii uzmana danışarak yapın, benimki bir öneriydi sadece.

Çok geçmiş olsun. Pek bilgim yok ama yaşı daha küçükmüş belki tedavi ve zaman ile geçer. Her ne olursa olsun ona bununla barışık olmayı öğretin. Dünyaca ünlü model Winnie Harlow'da da var bildiğim.
Şimdi bize bu tanı koyuldu Ya herkes şunda da var bunda da var deyip duruyor. İnsan sınanmadığı imtihanı bilmiyor. Ne çok varmış yanı başımızda diyoruz şimdi. Rabbim herkese sıhhat versin inşallah ve özellikle de yavrularımıza 🤲🏻

Merhaba arkadaşlar...
Ne yazsam ne çizsem bilemiyorum. Hani bişey yazarım da çocukları daha ağır hasta olanların gücüne mi gider, Rabbime ağır mı varır diye düşünüp duruyorum. Yanlışım kusurum olursa şimdiden özür dilerim hanımlar. Rabbim de gönlümü biliyor hatam olursa affetsin inşallah.

Kızlar başlıktan da anlaşılacağı gibi bugün 4 yaşındaki kızımı bi doktora götürdük ve vitiligo teşhisi koyuldu. Dünde başka bi doktora götürmüştük oda vitiligo demişti ama bugün ki alanında daha iyi bi doktor. Bu hastalık hakkında hiç bir bilgim yok. Eşimle çok üzülüyoruz oda ağlıyor bende. Hemen ilaç krem ve şurup tedavisine başlandı. Ne yapmam-yapmamam gerekiyor, başından geçen ve bu hastalığı atlatanlarınız var mı? Bana destek olursanız çok sevinirim. Hiç iyi değiliz eşimle 😔😭
Öncelikle çok geçmiş olsun. Üzüntünüzü yavrunuza yansıtmayin lütfen. Yakın bir arkadasimin tüm vücudunda vardi, ketojenik beslenmeyle birlikte düzenli d vitamini takviyesi kullanarak sağlığına kavuştu. Otoimmun bir hastalık olduğu düşünülüyor. Ayrıca bazi arastirmalarda vitiligo hastalarının dvit eksikliği olduğu ortaya koyulmuş. Hangi sehirde yaşıyorsunuz bilmiyorum ama fonksiyonel tıp doktoru bulup onunla iletişime geçmenizi tavsiye ederim.

Yok asla dert karşılaştırmak değildi amacım, çocuğunuz sonuçta parmağı da kanasa içiniz acır anlayabiliyorum. O yüzden üzülebilirsiniz üzülün ve sindirmek için kendinize biraz zaman tanıyın. Bunun için de kendinizi kötü hissetmeyin lütfen daha kötü hastalıklar olsa da sizin çocuğınuz sizin için biricik neticede.

İlgili videoda çocuğun anlayamayacağı bir şey yok aslında zaten çocuklar teknolojinin içine doğuyorlar bir süre sonra kendisi inceleyecek belki daha kötü içeriklere denk gelecek bu konuda. Siz tabii uzmana danışarak yapın, benimki bir öneriydi sadece.
İnşallah en hafif ve sancılı şekilde atlatırız bu süreci. 😔

Diz kapaklarından başlayarak ayaklarına kadar, dirsek arkaları, el parmak uçları, popo arası 😔
🙁
Benim maalesef geçmedi ama hani çok fazlada üstüne düşmedim. Kapı kapı doktor gezmedim. Bir tane dermatologa gittim. 3 ay boyunca kortizonlu krem kullandım. Her gittiğimde çok ayrıntılı pikselli bir fotograf makinasıyla yüzümü çekti. Beyaz olan yerlerde kan hücreleri çok azdı. Bir nebze çoğaldı.
Kızınıza geçmiş olsun. Allah acil şifalar versin.

Şimdi bize bu tanı koyuldu Ya herkes şunda da var bunda da var deyip duruyor. İnsan sınanmadığı imtihanı bilmiyor. Ne çok varmış yanı başımızda diyoruz şimdi. Rabbim herkese sıhhat versin inşallah ve özellikle de yavrularımıza 🤲🏻
Amin. Hepimizde çeşitli hastalıklar var maalesef. Oluyor yapacak bir şey yok. Allah beterinden korusun. Çok sağlıklı ve mutlu bir hayatı olur umarım yavrunuzun🙏🏻

Öncelikle çok geçmiş olsun. Üzüntünüzü yavrunuza yansıtmayin lütfen. Yakın bir arkadasimin tüm vücudunda vardi, ketojenik beslenmeyle birlikte düzenli d vitamini takviyesi kullanarak sağlığına kavuştu. Otoimmun bir hastalık olduğu düşünülüyor. Ayrıca bazi arastirmalarda vitiligo hastalarının dvit eksikliği olduğu ortaya koyulmuş. Hangi sehirde yaşıyorsunuz bilmiyorum ama fonksiyonel tıp doktoru bulup onunla iletişime geçmenizi tavsiye ederim.
Kayseri’de yaşıyoruz. Çevremizden araştırdığımız üzere Prof. Dr. Ekrem Aktaş’a götürdük. Adamın yaşı var tecrübeli de baya. Farklı hastalıklarda olumlu sonuç alanlar da var çevremizde inşallah bizde sonuç alırız Allah’ın izni ile 🤲🏻

🙁
Benim maalesef geçmedi ama hani çok fazlada üstüne düşmedim. Kapı kapı doktor gezmedim. Bir tane dermatologa gittim. 3 ay boyunca kortizonlu krem kullandım. Her gittiğimde çok ayrıntılı pikselli bir fotograf makinasıyla yüzümü çekti. Beyaz olan yerlerde kan hücreleri çok azdı. Bir nebze çoğaldı.
Kızınıza geçmiş olsun. Allah acil şifalar versin.
Rabbim size de şifa versin inşallah. Evet dediğiniz şeyle baktı kızıma da. Ben hala kabullenmemek ve inanmamakla kendi cildime de yaptırdım belki makine bozuktur diye ama benimki tertemiz çıktı o an çok üzüldüm. Çaresizce sustum 😔

Benimde bildigim en ünlü olarak manken var hatta o zenci o yüzden çok belirgin tabi bide michael jackson vardı o vucudunu komple bu hastalığa maruz bırakıp beyazlamıştı diye biliyorum
İnşallah bizde kabulleneceğiz ve atlatacağız bu hastalığı. Bugün ilk gün ve hiç duymadığımız için şaşırdık ve şok olduk ama inşallah bitecek.

Benim yeğenimin yüzünde vardı. Bıyık bölgesinde, erkek. Bir ara tedavi gördü. Şırınga ile birşey enjekte edildiğini hatırlıyorum sadece. Büyüdü şimdi çok az belli oluyor. Hiç kötü durmuyor. Hatta bize sevimli bile geliyor. Kızınızın yüzünde de değilmiş en azından. Çok geçmiş olsun. Şimdiden ciddi tedavilerini yaptırsanız belki hiç belli bile olmayacak.

Çok geçmiş olsun.

Kızım doğduğunda beyaz bir lekesi vardı karnında. Daha sonra nokta nokta başka lekeler çıktı vücudunda. Benim kızda 4 yaşında bu arada. Halamızda vitiligo var. Ben de baya doktor gezdim. Bizim teşhisimiz vitiligo değil, nevus depigmentesus, yani pigmentasyon eksikliği. Yara olduğu, egzama olduğu yada basitçe kaşıdığı zaman deride ki hasar kapanırken bazen normal bazense beyaz kapanıyor. Aşı yerlerinin ikisi beyaz noktacık kapandı. Bir kere çok kötü düştü ,normal kapandı ama sinek ısırığı yarası yeri beyaz kaldı mesela. Sonuç olarak vitiligo tarzı beyaz lekelerimiz var, yayılmıyor ama ne zaman nerede yenisi olur bilmiyorum.

Anne olarak elbette bizim için zor ama lütfen ağlamayın, ağlayacak bir şey yok çünkü. Bu genetik bir hastalık yani bizden kaynaklanan bir şey değildi, bir yanlış yada hata yapmışlığımız yok. Sadece derinin üst kısmını etkileyen bir durum, çok şükür hayati bir riski yada kötüleşme veya başka hastalıklara çevirme tarafı yok. Çocuk hastanelerinde ne durumda insanlar, en basitinden SMA denen bir felaket var. Tabiki keşke olmasaydı ama bunların yanında büyük bir hastalık değil.

Görümcem genç , medikal dövme yaptırıyor. En son yüzü beyazladığında İstanbul'da bu işlemi yapan bir cildiye doktoruna gitti ve kapattırdı lekeyi. Vücudundakileri önemsemiyor bile. Açık olsam heryerime medikal dövme yaptırmıştım şimdiye diyor. Bunu yapan özellikle yurt dışında çok fazla insan var. Bizde kızımız büyüdüğünde rahatsız olursa bu yöntemi düşünüyoruz. Belki de bizim ettiğimiz kadar sorun etmezler bile.

Konuyla alakalı bir bilgim yok sadece size destek olmak için burdayım üzülmeyin gerçekten daha beterinde korusun rabbim evladinizi vardır rabbimin bir bildiyi neticede burası bir imtihan dünyası kardeşim rabim şifa nasip eder insallah

Merhaba arkadaşlar...
Ne yazsam ne çizsem bilemiyorum. Hani bişey yazarım da çocukları daha ağır hasta olanların gücüne mi gider, Rabbime ağır mı varır diye düşünüp duruyorum. Yanlışım kusurum olursa şimdiden özür dilerim hanımlar. Rabbim de gönlümü biliyor hatam olursa affetsin inşallah.

Kızlar başlıktan da anlaşılacağı gibi bugün 4 yaşındaki kızımı bi doktora götürdük ve vitiligo teşhisi koyuldu. Dünde başka bi doktora götürmüştük oda vitiligo demişti ama bugün ki alanında daha iyi bi doktor. Bu hastalık hakkında hiç bir bilgim yok. Eşimle çok üzülüyoruz oda ağlıyor bende. Hemen ilaç krem ve şurup tedavisine başlandı. Ne yapmam-yapmamam gerekiyor, başından geçen ve bu hastalığı atlatanlarınız var mı? Bana destek olursanız çok sevinirim. Hiç iyi değiliz eşimle 😔😭
Öncelikle geçmiş olsun. Sadece görüntü olarak psikolojiyi bozan bir hastalık normalde bir kaşıntı ne bileyim rahatsız edici yanı yanı yok ama haklısınız büyük hastalık kadar insanın moralini bozuyor. Benimde parmağımda egzama başlamıştı şuan tüm elime yayıldı inanılmaz kaşınıyor deriyi soyasım var kaşırken o derece ve maalesef verilen hiçbir krem işe yaramıyor anca yara olursa kolonya sürüyorum onun yakmasıyla iyi oluyor :) Ömür boyu çekeceğim bunu. Vitiligoyu da bir ara cildimde küçük küçük beyaz lekeler oluşmaya başladığını sandığımda üniversiteye yeni başlamıştım korktum doktora gittim oda emin olamamıştı bana bol bol kefir içmemi bağışıklığımı güçlendirecek şeyler yiyp içmemi söylemişti genellikle bağışıklığı düşük olanlarda oluyormuş sanırım ki benimde çok düşüktür iyi beslenmeme rağmen. Çok şükür bi şey çıkmadı ama insan ister istemez üzülüyor. Dudağımda mesela fordyce adlı beyaz minik yağ bezelerine benzer şeyler çıktı şimdi ve inanılmaz artış gösteriyor her geçen gün doktorlar bunu önemsiz buluyor ve tedavisini yapma gereği duymuyor çünkü sadece görüntü olarak farklılık gösterdiği için kaşıntı ağrı vs. olmayınca müdehale etmekle uğraşmak istemiyorlar ve rujsuz asla çıkamıyorum keşke bu psikoljiyi anlasalar. Yalnız bi sayfada vitiligo yaşayan bir adamın ilginç tecrübesini okumuştum niveanın bu kavanozda olan küçük kremini orjinal almanyadan gelen ürününü beyaz lekelere sürüp güneşe yattığını sonra azaldığını söylemişti o kremle ne ilgisi var bilmiyorum tam olarak aklımda kalmış :) Güneş kremini de eksik etmeyin mutlaka kullansın.

Öncelikle geçmiş olsun. Sadece görüntü olarak psikolojiyi bozan bir hastalık normalde bir kaşıntı ne bileyim rahatsız edici yanı yanı yok ama haklısınız büyük hastalık kadar insanın moralini bozuyor. Benimde parmağımda egzama başlamıştı şuan tüm elime yayıldı inanılmaz kaşınıyor deriyi soyasım var kaşırken o derece ve maalesef verilen hiçbir krem işe yaramıyor anca yara olursa kolonya sürüyorum onun yakmasıyla iyi oluyor :) Ömür boyu çekeceğim bunu. Vitiligoyu da bir ara cildimde küçük küçük beyaz lekeler oluşmaya başladığını sandığımda üniversiteye yeni başlamıştım korktum doktora gittim oda emin olamamıştı bana bol bol kefir içmemi bağışıklığımı güçlendirecek şeyler yiyp içmemi söylemişti genellikle bağışıklığı düşük olanlarda oluyormuş sanırım ki benimde çok düşüktür iyi beslenmeme rağmen. Çok şükür bi şey çıkmadı ama insan ister istemez üzülüyor. Dudağımda mesela fordyce adlı beyaz minik yağ bezelerine benzer şeyler çıktı şimdi ve inanılmaz artış gösteriyor her geçen gün doktorlar bunu önemsiz buluyor ve tedavisini yapma gereği duymuyor çünkü sadece görüntü olarak farklılık gösterdiği için kaşıntı ağrı vs. olmayınca müdehale etmekle uğraşmak istemiyorlar ve rujsuz asla çıkamıyorum keşke bu psikoljiyi anlasalar. Yalnız bi sayfada vitiligo yaşayan bir adamın ilginç tecrübesini okumuştum niveanın bu kavanozda olan küçük kremini orjinal almanyadan gelen ürününü beyaz lekelere sürüp güneşe yattığını sonra azaldığını söylemişti o kremle ne ilgisi var bilmiyorum tam olarak aklımda kalmış :) Güneş kremini de eksik etmeyin mutlaka kullansın.
Size de çok geçmiş olsun. Emek verip değer verip yazmışsınız o kadar. Allah razı olsun.
Doktor güneş kremi tavsiye etmedi bize. Tehlikeli saatlerde güneşe çıkmazsa daha iyi olur onun dışında bi etkisi yok güneşin artırıp eksiltmez dedi.

Konuyla alakalı bir bilgim yok sadece size destek olmak için burdayım üzülmeyin gerçekten daha beterinde korusun rabbim evladinizi vardır rabbimin bir bildiyi neticede burası bir imtihan dünyası kardeşim rabim şifa nasip eder insallah
Allahım siz gibi iyi insanları hep var etsin inşallah. Ne muradınız varsa versin. Hiç tanımadığımız adını dahi bilmediğimiz insanların derdimizle dertlenmedi kadar mucizevi bişey yok. ❤️
Bende öyle diyorum kendi kendime Rabbim en büyük imtihanımız bu olsun inşallah beterinden korusun diye ama sonra işte bi düşüşe geçiyorum falan filan ama inşallah kabullenip atlatacağız. Buralara da yeni konular açacağım şurdan şu sonucu aldım diye başkalarına tavsiye vereceğim inşallah.

20li yaşlarda ilk vitiligolarımla tanıştım. Çok ağladım, çok üzüldüm. Stres ile artış gösterdiğini öğrendim, kabullendim. Çok araştırdım ve kesin tedavisinin olmadığını öğrendiğim için hiç doktora gitmedim.
Ellerimde, dirseklerimde, bi kaç tane de bacağımda var. 1-2 senedir de minik minik yüzümde olmaya başladı. Hatta dün farkettim dudağımın kenarında yenisini.
Tiroid hastasıyım ve bununda etkisi büyük.
Açık tenliyse güneş kremi kullanın mutlaka.
Evladınızın yaşı küçük olduğu için, ilaçlarla durdurulma ihtimali yüksek gibi.
Allah yardımcınız olsun. O psikolojiyi çok iyi biliyorum. Şükür ki, kaşınan ağrı yapan bir hastalık değil.

Sizden ricam bu hastalığı kabullendikten sonra çocuğunuzun yanında sürekli hastalıktan bahsetmemeniz ya da dövünmemeniz. Dünyada bu hastalığa sahip bir sürü insan var hatta victoria secret mankenleri bile var. Çok şükür bebeğinizin kötü bir hastalığı yok. Siz sürekli hastalık vs. derseniz çocuğunuz çok özgüvensiz olur ve kendini beğenmez. Başkasının da söylemesine izin vermeyin. Eminim ki çocuğunuz çok güzel bir çocuktur ve bunu hiçbir şey değiştiremez. Vitiligolu barbie bebekler var onlardan satın alabilirsiniz bu süreçte kendine güveni kaybolmaz böylece.

X