5 aylık evliliğim sonlanıyor..

Üniversite de bir erkek arkadaşım vardı. Niyet ciddi , evlilik konuşuluyor, ben bir ailelerle tanışalım dedim. Ailesiyle tanıştım ,tip bu. Sizin kayınvalide modeli. Bir hava bir afra tafra ki off. Onunda koca yok, onunda evler kalmış babadan. Abisi evli, gelinden böyle bir memnuniyetsizce bahsetme. Benle tanıştığı gün müstakbel eltimin dedikodusunu yaptı bana. Dedim ki bununla olmaz. Sonrasında bir konuşmada dediki benimki annem ilerde yaşlanırsa bir süre bizde bir süre abimlerde kalır. Hoşçakal tatlım dedim bende 🤭

Gerçekten ben sakin bir insanım. Yumuşak, sakin, uyumlu bir yapım var ama şirretleşirsem çok pisleşiyorum yapamam böyle kadınlarla. Ben senin kvye laf sokmadan duramam. Hizmet mi bekliyor çok bekler. Çay bile doldurmam. En kötü ne olacak eşimle kavga mı edeceğiz, yapıştır gelsin. Boşanmayı bile düşünüyorsun baksana evlilik için daha kötü ne olabilir. Ben senin yerinde olsam yarın yerinden bile kımıldamam. Çağırırsa giderim birşey isterse aynen geri işime dönerim. Kalsın öyle otursun.

Herkese iyi akşamlar.
Hemen özet geçeyim sizi çok sıkmadan. Yaşlarımız ;ben 29 eşim 30. Her ikimizde finans sektöründe çalışıyoruz. Evleneli 5 ay oldu benim ailem hariç eşimin ailesi tarafından destek görmedik. Nişanlılık sürecim oldukça sancılıydı. Kaynana terörü varlığına inanmıyorken bi anda içinde buldum kendimi. Her yaptığımı eleştiren,her aldığıma burun kıvıran,almayınca herkesin ortasında rezil eden,arayınca laf sokan aramayınca küsüp trip atan,Maddi anlamda desteğe ihtiyacımız olan dönemde (kendisi lüks içinde yaşarken)sizin tercihinizdi banane diyen,konuşma sırasında kullandığım cümleleri bile aşağılayıp kelimeleri yaşlı bulan biri. Eşim özünde iyi ama annesine karşı net duruşu olmayan bir karekter. Yanlıs yaptığının farkında olsada annesine sözünü geçirip yanlıs yapıyorsun yapma desede dinletemeyen birisi ne yazıkkı. Oda hal böyle olunca eziklemeye devam ediyor kendince. Eşi yok kızıyla birlikte dev bir çeteler resmen. Maddi sıkışıklarımız fazlasıyla var onlar bunu biliyor hiç umurlarında dahi değil bu durum sadece gelip benim evime keyifli vakit geçirsinler istiyorlar. Yesin içsin sigarasını içsin çeksin gitsin. Kötü günde bir an olsun yanımızda yoklardı. Daha nasıl izah edebilirim bilmiyorum? O kadar çok yapılan şey varki nası konuları bağlayıp size anlatayım inan bilmiyorum.
en son 1 ay önce konustum kendisiyle. Eşime söyledim asla içim almıyor annenle konusmayı sen konus git gel görüş ama ben sevemiyorum. Saygısızlık yapmam ama sevmek zorunda değilim kendisini lütfen saygı duy dedim surat falan astı kendince. Konu yine eskilerden acılınca tartıstık esimle. Ciddi bir tsrtışmaydı. Yarın keyfi iş saatlerinde yine bize gelecekmiş
ben çalışıyorum bi an olsun durmayacağını bildiğim için çalışma ortamımı değiştirdim yarın kendisinin yüzünü dahi görmek istemiyorum boşanacağız artık cozumu yok tutumum nasıl olsun lütfen yardım edin
Cnm hayat çok kısa seni sevmeyen sana ve evliliğine saygı göstermeyen kadına sende görüşme o eve geldiği zaman git ailende otur yada işim uzadı de arkadaşınla görüş. eşin annesiyle otursun kadını sevmek zorunda değilsin oda seni sevmek zorunda değil özel zamanlarda telle ararsın yada onun evine uğrarsın bu kadar saygı çercevesinde bende 6 yıllık evliyim zamanında çok pislik yapmaya çalıştı benim kv de aldırma umrunda olmasın olan sağlığına huzuruna olur kasma kendini boşuna .baştan mesafeli ve cok iyi olup kendini kullandırtmıcaksın bunlara zaten her türlü yaranamıyosun onun için boşver ne kadar az görüşme o kadar mutluluk

Anlayacak kapasitede olsaydiniz anlatirdim..Hadi gidin de aglayin bir odada esinizin gözüne girmek icin! Ama aglarken ayaklari yere vurmayi unutmayin belki daha etkili olur senin seviyeni inemiyecegim kusura bakma konu sahibi sana biraz sabretmeni Öneririm değişmezse yoluna bakarsın Allah kötü insanları karşımiza çıkarmasın

Durmazki mutfakta. Evimde sigara içmiyor mecbur eşim onu balkona yönlendirecek e yine tepemde olacak. Kapısı kitlenen bi odaya geçtim. Lanet ede ede.
Sabredin biraz daha evliliği biz daha cok yeni. Siz kendi duzeninizi kurup devam edin o size uysun siz onun icin ödün vermyin
Bizimde ilk 1 yılınız borcla geçti sonra yardım edecez deyip ev borcuna soktular evi aldik yardım göremedik 6.5 yil sonra eşimin anneannesi yardım.etti sağolsun. Maddiyatla bogulmayin. Birde yaşım 32 yakın cevrem ve eşimde dahil kimseden birsey beklememeyi öğrendim kaldi ki kayinvalidem den hic beklentim yok.
Sende deneyimleyeceksin kimse icin üzülmeye değmez ama daha cok yenisiniz biraz daha şans tanıyın birbirinize

Kayinvalide size maddi anlamda yardim etmek zorunda degil. Ha icinden gelir yapar o ayrı ama cok fazla beklenti icerisindesiniz bu sizi fazlasiyla üzer. Ki zaten sürekli bu durumu düşünüp kendi kendinizi kayınvalideye karşı dolduruyorsunuz gibi geldi.
Diger konulara gelecek olursak, surekli çikip gelmesi, hizmet beklemesi hiç hoş degil ozellikle siz çalısırken. Esinizdemi evden calisiyor? Eger öyleyse bu kadin neden çikip cıkıp geliyor çocuklari çalısırken? Siz o geldiğinde cikmayin hizmet etmeyin bakti çayini yiyeceğini kendisi hazırlıyor birdaha geleceğini sanmam.
Daha çok yenisiniz zamanla oturacaktir bazı şeyler

Deli deliyi görünce sopasını saklarmış. Madem boşanma noktasına kadar geldiniz içinizde kalmasın hiçbir şey deliriverin eve falan da almayın oğluşunu atın evden hatta. İnsan gibi davranmaktan anlamaz bu tipler onlar gibi muamele yapmanız lazım.

Başkasının aldığı, alın teri döktüğü bir malda sanki kendi tasavvuru imiş, kendisi emek verip almış gibi ahkam kesmeyi hiç doğru bulmuyorum.
Değil 3 evi 13 evi de olsa size vermek zorunda değil.O evler onun. Onun malı. Sizin "Zerre" katkınız yok. İstediği gibi yer, içer, gezer, tozar botoks yapar. Hele oğlu laf etmiyorken sizin burada bunun lafını etmeniz çok ayıp. O evler şimdiden benim olacak diye bir niyetle evlendi iseniz geçmiş olsun. Ayrıca kadının botoksuna kadar laf etmişsiniz. Yüz onun para onun..isterse yaptırır. Parasını sizden istemedikçe botoksu laf edemezsiniz. Ayrica bu devirde herkes borçla evleniyor. Burada önemli olan ayağını yorganına göre uzatip ödeyebileceğin kadar borç yapmak, kendini çok zora sokmamak. Bankacısiniz borc konularını en iyi siz bilirsiniz. Ben şu an sizin yerinizde olsam kayinvalidemin 3 evini, kirasını, gelirini, botoksunu düşüneceğime borçlarımı en kısa sürede nasıl hafifletirim diye düşünürdüm.
Bu dediklerinize katılıyorum ama bizim ülkede yerleşmiş bazı kayın aile sorumlulukları var malum. Düğüne yardım gibi. Bunu yapmayan kayınvalide de gelininin evine gidip hizmet bekleyemez. Evlenirken olmayan gelenek hizmete gelince de olmasın bi zahmet.

O kaynanaya inat bırakmam oğlunu bıraksam da canını yaka yaka öyle benim zamanımı umutlarımi emeklerimi alıp gitmek zafer naraları atmak yok öyle bırakırım ki adımı duyduğunda şeytan çarpmişa döner kur oğlunu şal üstüne dinsizin hakkından imansız gelir

Eşiniz sonuçta sizi de annesini de tanıyor, olanların farkında. Annesi yüzünden iş boşanma raddesine geliyorsa burada bütün sorumluluk eşinizde. Arayı bulması gereken kişi kendisi. Sizi gerçekten seviyor ve kaybetmek istemiyorsa ailesiyle aranızdaki diyaloğu minimuma indirmeli. Kendisi onlarla sizden bağımsız farklı zamanlarda görüşmeli diye düşünüyorum.

Herkese iyi akşamlar.
Hemen özet geçeyim sizi çok sıkmadan. Yaşlarımız ;ben 29 eşim 30. Her ikimizde finans sektöründe çalışıyoruz. Evleneli 5 ay oldu benim ailem hariç eşimin ailesi tarafından destek görmedik. Nişanlılık sürecim oldukça sancılıydı. Kaynana terörü varlığına inanmıyorken bi anda içinde buldum kendimi. Her yaptığımı eleştiren,her aldığıma burun kıvıran,almayınca herkesin ortasında rezil eden,arayınca laf sokan aramayınca küsüp trip atan,Maddi anlamda desteğe ihtiyacımız olan dönemde (kendisi lüks içinde yaşarken)sizin tercihinizdi banane diyen,konuşma sırasında kullandığım cümleleri bile aşağılayıp kelimeleri yaşlı bulan biri. Eşim özünde iyi ama annesine karşı net duruşu olmayan bir karekter. Yanlıs yaptığının farkında olsada annesine sözünü geçirip yanlıs yapıyorsun yapma desede dinletemeyen birisi ne yazıkkı. Oda hal böyle olunca eziklemeye devam ediyor kendince. Eşi yok kızıyla birlikte dev bir çeteler resmen. Maddi sıkışıklarımız fazlasıyla var onlar bunu biliyor hiç umurlarında dahi değil bu durum sadece gelip benim evime keyifli vakit geçirsinler istiyorlar. Yesin içsin sigarasını içsin çeksin gitsin. Kötü günde bir an olsun yanımızda yoklardı. Daha nasıl izah edebilirim bilmiyorum? O kadar çok yapılan şey varki nası konuları bağlayıp size anlatayım inan bilmiyorum.
en son 1 ay önce konustum kendisiyle. Eşime söyledim asla içim almıyor annenle konusmayı sen konus git gel görüş ama ben sevemiyorum. Saygısızlık yapmam ama sevmek zorunda değilim kendisini lütfen saygı duy dedim surat falan astı kendince. Konu yine eskilerden acılınca tartıstık esimle. Ciddi bir tsrtışmaydı. Yarın keyfi iş saatlerinde yine bize gelecekmiş
ben çalışıyorum bi an olsun durmayacağını bildiğim için çalışma ortamımı değiştirdim yarın kendisinin yüzünü dahi görmek istemiyorum boşanacağız artık cozumu yok tutumum nasıl olsun lütfen yardım edin
Bıraz daha sabırlı olsanız.Kayınvalıdenızı arayıp calılıorum mısafır kabul edemem deyın.Boşanmsk son çare olsa olmaz mı ?

kelimesi kelimesine dikkatle dinleyen bir avukat ve psikolog öneriyorum

avukat haklarınızı sonuna kadar savunmak için 1 yıldan önce olduğu için çekişmeli açılacak baktınız 1 yıl içindi çekişmeli bitmedi 1 yıl dolunca anlaşmalıya çevrilir

psikolog ise hayalleriniz yıkıldığı için kimse hayallerine eş ailesi katmaz ama evlilikleri en çok onlar sarsar 9 şiddetinde

olgun ve başarılı olmanız beni mest etti fakat yinede 5 aydaki olumsuz yıpranışı silmek içn psikolog şart herkesin 1 psikoloğu olmalı zaten

ve birde eşinizin evden gitmesini isteyin çünkü evden giden taraf kusurlu sayılabiliyor

umarım eşiniz ayrılınca saldırganlaşan tiplerden değildir eğer öyle çıkarsa başka şehire gitmek zorunda kalınabiliyor

Arkadaşlar yorumlarınız için teşekkürler ama bazı arkadaslar 3 evi olsa sanane 13 evi olsa sanane gibi cümleler kurmuş. Benim kimseden bir beklentim yok olsaydı zaten maddi zorluklar yaşayacağımı bile bile evlenmezdim bu birincisi.
kendisi bu sizin tercihiniz ne haliniz varsa görün dedikten sonra benim evime gelip lüks yaşantısından bahsetmesi dolabımı açıp eksikliklerimi yüzüme vurması,ona hediye almayışlarımızdan dem vurması canımı acıtıyor anlatabildim mi?
yani kadın bildiğiniz dalga geçiyor benimle. Ama hala bazı arkadaslar konuya muhalefet olmak için yorum yapıyor keşke tam net anlayarak yorum yapılsa.

Bu dediklerinize katılıyorum ama bizim ülkede yerleşmiş bazı kayın aile sorumlulukları var malum. Düğüne yardım gibi. Bunu yapmayan kayınvalide de gelininin evine gidip hizmet bekleyemez. Evlenirken olmayan gelenek hizmete gelince de olmasın bi zahmet.
Kayinvalidenin hizmet beklemesi yanlış ona katılıyorum. Onun yolu mesafe koymak. Bu arada üye de beklentiyi sıfırlamali. Üye ben beklentim olmadan evlendim demiş. Fakat mesajlarda hep şimdi bir evini verebilirdi onu yapabilirdi şunu yapabilirdi, borcumuza yardım edebilirdi diye devam etmiş. İki çelişkili ifade var. Demek ki uye bize beklenti halinde değilim diyor ama aslında beklenti var. Ciddi beklentiye girmiş. Beklentisi olmasa kimsenin malıyla ilgilenmez. Bu da olmamalı bence. Kayinvalide yardım etse belki ev verse her gün o eve gelecek. Bence bu çok daha kötü. Üye beklentiyi sıfırlamali ve mesafe koymalı. Hakli olduğu konuda tavrını koymalı. Kayinvalide ile iletişimi azaltmali. Bu anca böyle çözülür. İki tarafta beklentiye girmezse ne kayinvalide hizmet bekler ne gelin ev bekler. Huzur içinde mesafeli ilişki olur.

Kayınvalidenizden maddi anlamda destek beklemişsiniz anladığım kadarıyla, şimdiye kadar da destek olmamış. Böyle olunca da yaptıkları daha da batmaya başlamış, oğlumun evi tabii gelirim diye düşünüyor muhtemelen. Yüz göz olmadan eşinizin sorunu çözmesi lazım, pasif erkek en fenası. Eşinize karşı sevgi durumunuz nedir bilmiyorum, ama kayınvalidem olmasa gül gibi geçiniriz diyorsanız bence eşinizle konuşmalısınız. Kayınvalide en azından çalışma saatlerinde gelmesin. Siz de söylediklerine fazla aldırış etmeyin, ev kurmak zor iş, borçları azaltıp işleri yoluna koyunca rahatlarsınız inşallah.

Madem boşanmayı kafama koydun o zaman şöyle bir şey yap mesela kendini hiç üzme ..kocana şikayet etme kendin cevap ver gülümse kabul etmiyorum de geldiyse sessiz ol çalışıyorum madem geldin de ne bileyim o seni kocana şikayet etsin ..kocan sana gelip bir şey derse bana bunlarla gelme de annen kaç yaşında kadın bir sıkıntısı varsa kendisi gelir söyler böyle aramızda köprü duruma düşersen üzülen sen olursun bunu duymamış olayım de büyük tepki ver...benim kayınvalidem dünya tatlısı Cat kapı gelir ama ben bunu dert etmem çünkü çok tatlı kadın pamuk gibi..senin ki cadiymis o yüzden yap bir seyler hadi sonra bize anlat macera olsun :KK70:

Kocanı seviyorsan kv de ye koca bir mesafe.
Evine gelip gidemez gerekirse yık ortalığı küssün sana.
Evliliğin ilk başlarında oluyor böyle şeyler sonra zamanla oturuyor.

Boşanmak için ben çok ciddi bir sebep göremedim açıkçası.

Kararlı ve güler yüzle yapılan laf sokmalar karşı tarafı sinir hastası eder
Takma kafaya onları ama sakın susma güler yüzle gez umrunda olmasın yaptıkları hatalarını söyle ama güzel bir ifade takınarak söyle net ol kararlı bir tavrın olsun . Ama saygısız değil Yani nasıl desem Sanki sen kraliyet ailesinden geldin ve onlar görgüsüz kalmışlar yanında gibi davran Anladın mı Bu onlara kendilerini eksik hissettirecektir.Onları güler yüzle hep düzelt ‘’ o öyle olmaz anne de şöyle yapsan veya şöyle desen çok daha iyi olur’’ gibi O ev meselesini de yüzüne söyle GÜLER YÜZLE ! Bak bizim borçlar var bu borçlar bitinceye kadar evinin birinde oturalım destek ol biraz de.Eşinle de aşırı iyi ol özellikle yanlarında
Eşşne onları kötüleme bu dediklerimi eşinin de yanında yap
İçinden düşünme o an söyle
Onların davranışı yanlış mı hemen orada doğrusunu söyle :Böyle demek yerine neden şöyle söylemiyorsun de
Eşin onlarla seni aynı karede gördüğünde sana bak verecektir. Sonra baktın anlamıyorlar öküz moduna bağlamışlarsa SEBEPLERİNİ SÖYLEYEREK terk et onları

Son düzenleme:
Arkadaşlar yorumlarınız için teşekkürler ama bazı arkadaslar 3 evi olsa sanane 13 evi olsa sanane gibi cümleler kurmuş. Benim kimseden bir beklentim yok olsaydı zaten maddi zorluklar yaşayacağımı bile bile evlenmezdim bu birincisi.
kendisi bu sizin tercihiniz ne haliniz varsa görün dedikten sonra benim evime gelip lüks yaşantısından bahsetmesi dolabımı açıp eksikliklerimi yüzüme vurması,ona hediye almayışlarımızdan dem vurması canımı acıtıyor anlatabildim mi?
yani kadın bildiğiniz dalga geçiyor benimle. Ama hala bazı arkadaslar konuya muhalefet olmak için yorum yapıyor keşke tam net anlayarak yorum yapılsa.
Hem nasılsınız yetirebiliyor musunuz diye sormayan hem de dolaplarımı açıp eksikleri söyleyen insana ben lafımı çekmem şahsen. O saatten sonra yardımını da kabul etmem çünkü sonra davranışlarıyla yardımı burnundan getirir insanın. Çünkü normal bir anne bakar eksiklerini görür sessizce gider alır içimden geldi der şıklık yapar. Ne o öyle kusur arar gibi. Ben olsam sağlam bi kavga ederdim iletişimi keserdim. Olanı biteni gören koca da sen haklıydın derse kvsiz hayatıma devam ederdim, anam da anam derse kapıyı gösterirdim. Gidip beraber botoks yaptırsınlar ana oğul.

X