5 yaşındaki çocuğun anormal davranışları/yardım edin lütfen

sophronie

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
14 Ağustos 2009
912
264
kızlar teyzemin 3 tane kızı var. en büyüğü 7 yaşında bu sene okula başlayacak, en küçüğü 3 yaşında henüz okula gitmiyor, ortancası da 5 yaşında bu sene anasınıfına göndermeyi düşünüyoruz.

bizim sorunumuz, aslında bu bi sorun mu bizde tam bilmiyoruz ama 5 yaşındaki ortancayla ilgili. çocuk hakkında şüphelerimiz var. 3 yaşındaki kardeşinin bile becerebildiği, yapabildiği şeyleri tam olarak gerçekleştiremiyor. her çocuk tabi farklıdır ama bu 3 kardeşte aynı ortamda büyüdü, aynı kişileri gördü, bu çocuk ne ablasının kişilik özelliklerini gösteriyor, ne de kardeşinin.

aşırı dikkat dağınıklığı var. bir konuya odaklanamıyor. mesela oyun oynattığınızda, oyuncağa bakması gerektiğini kavrayamıyor. ya da oyuncağa konsantre olsa bile odaya biri gelse direkt dikkati ona kayıyor, onu izliyor, onla konuşuyor, bizi takmıyor.

yürümesi ve konuşması aşırı yavaş. çok ağır hareket ediyor. bir konuyu kısa ve net cümlelerle anlatamıyor. konuyu hikaye olarak, kendi başına gelmemiş gibi, farklı bir şekilde anlatıyor.

evde sürekli televizyon izliyor. bez bebek, selena, vs. çocuk dizilerini sürekli izliyor. onlardan etkilendiğini düşünüyoruz. çünkü poz verirken bile dizi karakterlerinin hareketlerini taklit ediyor.

duygularını tam anlamıyla ifade edemiyor. örneğin, gül dersek gülme ifadesi veremiyor. ya da kızmasını istediğimizde gülmeye başlıyor. duygularının bilincinde değil.

bugün 3-7 yaş gurubu için uygun olan bir oyun oynadık. 7 yaşındaki ablası oyunu kavradı, hatta 3 yaşındaki kardeşi bile oyunda iyiydi diyebiliriz. ama bizim 5 yaşındaki ortanca oyunu algılayamadı.

bir diğer konu da, 3 yaşındaki kardeşinin bile oyun esnasında 5 yaşındaki bu çocuğu hırpalaması. kendini hiç bir şekilde savunamıyor.

ondaki bu değişiklikleri bazıları ortanca çocuk olmasına bağlıyor. ilgi ya küçük kardeşine ya da ablasına kayıyor. o ilgisiz kalıyor diye bu şekilde davranışları var diyorlar. ama hepsine herkes eşit ilgi ve sevgi gösterdiği için sorun onun ortanca çocuk olmasıyla alakalı değil. bunun farkındayız.

bu sene sosyalleşmesi ve kendini ifade edebilmesi için anasınıfına göndereceğiz. sizce bunun haricinde ne yapabiliriz? lütfen yardım edin. bu ciddi bir sorun çünkü. yorumlarınızı yazarsanız çok seviniriz.

şimdiden teşekkürler. yorumlarınızı bekliyorum.

..............................................................

Son düzenleme:
Bence ilk yapmaniz gereken cocuk doktoruna basvurmaktir.O size ne
yapilmasi gerekenleri söyler,sizi dogru yerlere yönlendirir.Bence bunu
ihmal etmeyin.Eger zeka geriligi varsa sadece ana okuluyla cözülecek
bir mesele degil bu.
Allah sifa versin.Insallah düzelir.

ah kızlar ah umarım ciddi bir problemi yoktur. en kısa zamanda bir doktora götürülmesini söylicem annesine. beyinsel bir problemi olduğunu düşünüyorum, çünkü denge kurmada da sorun yaşıyor.

sizce ne gibi sorunlar olabilir?

ha unutmadan, annesi sözünü ettiğim davranışların bir problem olduğunu düşünmüyor. büyüyünce açılır, okula gidince düzelir vs. şeyler söyleyip geçiştiriyor. doktora gitmesi konusunda ısrarcı olucam, ama kızının problemlerini söylediğimde alınganlık gösteriyor.

annesini ikna etmem için ne gibi önerileriniz olabilir? şimdiden teşekkürler.

doktora goturmeye once annesınden baslamalısın :)

sorunu kabullenmemesı sorun olmadıgını gostermez aksıne cozumsuz hale getırır.

ne yap et mutlaka gotur yegnını olmadı gızlıce gotur en son care tabı :KK43:

enıstenle konusabılırsın belkı sana yardımcı olur :KK66:

eniştem teyzemden daha duyarsız. izlediğim kadarıyla iyi bir aile babası değil. çocuklarının karnını doyurmak, giydirmek, temel ihtiyaçlarını karşılamak dışında hiç bir işe yaramıyor. doğru düzgün ilgilenmiyor diyebilirim.

kısa vadede doktora götürmemiz zor. belki okulda öğretmeni yönlendirirse doktora götürebilir teyzem. yoksa beni ciddiye alacağını hiç sanmıyorum inanki. doktorun dışında uygulayabileceğimiz bir şeyler var mı sence?

Bazı anneler ne yazıkki kabul etmek istemiyorlar. Annesine okuldan önce bir doktora götürmesinin daha iyi olacağını, 3 yaşındaki kardeşi bile hırpalıyorsa okulda daha çok ezilebileceğini , sıradan bir kontrol gibi götürmesini söyleyin inşallah ikna edersiniz. Benim kızımda kekemelik başladı nereye götüreceğimi şaşırıyorum komşular abarttığım söyleseler bile.

Bazı anneler ne yazıkki kabul etmek istemiyorlar. Annesine okuldan önce bir doktora götürmesinin daha iyi olacağını, 3 yaşındaki kardeşi bile hırpalıyorsa okulda daha çok ezilebileceğini , sıradan bir kontrol gibi götürmesini söyleyin inşallah ikna edersiniz. Benim kızımda kekemelik başladı nereye götüreceğimi şaşırıyorum komşular abarttığım söyleseler bile.

canım çok haklısın gördüğüm kadarıyla ilgili bir annesin ama teyzemin beyin yapısını değiştirebileceğimi zannetmiyorum. bir problem olduğunun bal gibi farkında, hatta kızının sorunları olduğu için ona diğer çocuklarından bambaşka bir iltimas gösterir, mutlaka ayrıcalık yapar. ama yok, uzmandan yardım almayı okula başlayana kadar reddediyor. umarım çok geç olmadan problemi çözeriz.

canım çok haklısın gördüğüm kadarıyla ilgili bir annesin ama teyzemin beyin yapısını değiştirebileceğimi zannetmiyorum. bir problem olduğunun bal gibi farkında, hatta kızının sorunları olduğu için ona diğer çocuklarından bambaşka bir iltimas gösterir, mutlaka ayrıcalık yapar. ama yok, uzmandan yardım almayı okula başlayana kadar reddediyor. umarım çok geç olmadan problemi çözeriz.

Benim bir arkadaşımın kızıda rahatsızdı önce normal okula verdiler bir süre devam etti hatta aradaki açığı kapatmak için öğretmeni evde ders verdi ama sonunda öğretmen özel eğitilebilir çocukların devam ettiği bir okula göndermelerini istedi. Teyzenizde ancak öğretmenden duyacak galiba. En kısa zamanda çözülür inşallah

Benim bir arkadaşımın kızıda rahatsızdı önce normal okula verdiler bir süre devam etti hatta aradaki açığı kapatmak için öğretmeni evde ders verdi ama sonunda öğretmen özel eğitilebilir çocukların devam ettiği bir okula göndermelerini istedi. Teyzenizde ancak öğretmenden duyacak galiba. En kısa zamanda çözülür inşallah

teyzemde onu bekliyor işte. biz çocuktaki problemler için yardım alması gerektiğini söylediğimizde bi okula başlasın, öğretmenle konuşuruz gibisinden bahaneler üretiyo. ama okulda çok ezilicek bunun farkındayım. annesinin sorumsuzluğu çocuğu yıpratıcak.

çok teşekkür ederim canım. inşallah halledicez.

Ben çok üzüldüm okuyunca bu kadar geçmi farkedildi bir anormallik olduğu.
Ana okulundan önce bir çocuk psikiyatrına götürmenizi tavsiye ediyorum hatta sen de yapabilirsin bunu. Şimdiden üniverste hastanelerinden randevu almaya bak hiç vakit kaybetmeyin.

Ben çok üzüldüm okuyunca bu kadar geçmi farkedildi bir anormallik olduğu.
Ana okulundan önce bir çocuk psikiyatrına götürmenizi tavsiye ediyorum hatta sen de yapabilirsin bunu. Şimdiden üniverste hastanelerinden randevu almaya bak hiç vakit kaybetmeyin.

bende çok üzülüyorum ama 1-2 gün sonra şehir dışına gidicem ve uzun bi süre teyzem ve kızlarıyla görüşebileceğimi sanmıyorum. sen yeğenimdeki problemleri kısacık anlattığım halde endişe duydun, ben iç içeyim nasıl düşündüğümü anla yani.

temel şeyleri yapamadığı için çok sinirlendiriyor beni. öğretmeni bir şeyler öğrenemediğini anlayınca ne yapacak acaba. bari çok korkutup okuldan soğutmasa çocuğu..

En iyi çözüm pedagog..

Anne duygusal davranarak olayı reddediyor..Kendi pencerseinden bakılırsa belki haklı ama..

Önemli olan geç kalmamak..

Komşumuzun oğlu var..Otistik tanısı kondu..Anlattıklarınızın aynısı var ondada..

Ama komşumuzun oğlu konuşmada çok zorluk çekiyor..

Allah hayırlı şifalar versin..

En iyi çözüm pedagog..

Anne duygusal davranarak olayı reddediyor..Kendi pencerseinden bakılırsa belki haklı ama..

Önemli olan geç kalmamak..

Komşumuzun oğlu var..Otistik tanısı kondu..Anlattıklarınızın aynısı var ondada..

Ama komşumuzun oğlu konuşmada çok zorluk çekiyor..

Allah hayırlı şifalar versin..

ben bile farkettim bir uzmandan yardım alınması gerektiğini umarım teyzemde geç olmadan farkedicek..

inşallah canım. yeğenimin konuşmaları maşallah düzgün ama çok yavaş, ve konuşmalarının içeriği çok saçma oluyor genelde. komşunuzun oğlunun ne gibi konuşma problemleri vardı?

bende çok üzülüyorum ama 1-2 gün sonra şehir dışına gidicem ve uzun bi süre teyzem ve kızlarıyla görüşebileceğimi sanmıyorum. sen yeğenimdeki problemleri kısacık anlattığım halde endişe duydun, ben iç içeyim nasıl düşündüğümü anla yani.

temel şeyleri yapamadığı için çok sinirlendiriyor beni. öğretmeni bir şeyler öğrenemediğini anlayınca ne yapacak acaba. bari çok korkutup okuldan soğutmasa çocuğu..

Canım haklısın elbetteki zor bir durum annesi bu durumu daha ne kadar inkar edebilir. okulda zaten öğretmeni farkedince söyleyecekdir bu çocuk okulda öğrenme güçlüğü çekecek, arkadaşlarıyla belki hiç iletişimi olamaycak, illa biri gelip anneye anlatmak zorunda değil. Sen madem gideceksin aynen bu söylediklerimi söyle. Biz senin yeğenin için şöyle olur böyle olur desekde boş bunu bir defa psikiyatırın görmesi gerekiyor ve benden tavsiye anadolu yakasındaysa ablan marmara hastanesini tavsiye ediyorum eğer maddi olanakları yoksa bir gidip danışsın zaten orda yönlendirilicektir.

Canım haklısın elbetteki zor bir durum annesi bu durumu daha ne kadar inkar edebilir. okulda zaten öğretmeni farkedince söyleyecekdir bu çocuk okulda öğrenme güçlüğü çekecek, arkadaşlarıyla belki hiç iletişimi olamaycak, illa biri gelip anneye anlatmak zorunda değil. Sen madem gideceksin aynen bu söylediklerimi söyle. Biz senin yeğenin için şöyle olur böyle olur desekde boş bunu bir defa psikiyatırın görmesi gerekiyor ve benden tavsiye anadolu yakasındaysa ablan marmara hastanesini tavsiye ediyorum eğer maddi olanakları yoksa bir gidip danışsın zaten orda yönlendirilicektir.

şu 2 günde teyzemi ikna ettim ettim, edemedim çocuğa yazık olacak, ona üzülüyorum..

offf çok zor bir durum. Biz anneler çocuklarımıza öyle veya böyle laf gelmesini kaldıramıyoruz galiba. Biz eleştirilsek o kadar değil ama çocuklarımız eleştirildiğinde çok daha fazla hassas, alıngan davranıyoruz maalesef. Olan da tabi çocuklara oluyor. okula başlayınca denmiş ama gideceği okul çok önemli.. Ticari kafayla yaklaşan bir okul olursa sizin çocuğunuz uyum sağlayamıyor, daha okula başlaması için erken vs gibi abuk subuk bahanelerle okuldan aldırabilirler de (böyle olaylar da duyduğum için yazıyorum). Yok aklı başında bir okula giderse teyzenin tepkisinin yapıcı olacağından emin misin? Belki o zaman da savunmaya geçecek, öğretmen çok genç, çok deneyimsiz, çocuğumu anlamadı gibi bahaneler sürecek??? Başka bir aile büyüğü var mı yardım alabileceğin, sorunu teyzenle konuşabilecek. Belki seni genç görüp ciddiye almamış (almak istememiş) olabilir. Hani annen, dayın, ne bileyim ananen filan konuşsa bu konuda, belki daha etkili olabilir. Ama şu aşamada en ama en önemlisi TV YOK. Hele ki bahsettiğin diziler cidden çok sakıncalı. Hayal dünyası gelişmemiş, somutla soyutu ayıramayan çocuklar için inanılmaz zararlı diziler. ılla tv seyredecekse o yaş grubuna uygun eğitici cd'ler vs var. Birlikte sayma yapılan, renkler, şekiller öğretilen cd'ler seyrettirilebilir. O da belirli bir süre. Dengesizlik sorunu ise apayrı şeyleri aklıma getiriyor maalesef. Hani kendi çocuk doktoruna götürseniz, aşı vs gibi bir bahaneyle, yıllık kontrol gibi birşeyi bahane ederek. Yapıcı olmayan bir anneyle bu sorunu çözmek gerçekten çok zor. Umarım bir an önce birşey sebep olur da çözüm için adım atılabilir.

offf çok zor bir durum. Biz anneler çocuklarımıza öyle veya böyle laf gelmesini kaldıramıyoruz galiba. Biz eleştirilsek o kadar değil ama çocuklarımız eleştirildiğinde çok daha fazla hassas, alıngan davranıyoruz maalesef. Olan da tabi çocuklara oluyor. okula başlayınca denmiş ama gideceği okul çok önemli.. Ticari kafayla yaklaşan bir okul olursa sizin çocuğunuz uyum sağlayamıyor, daha okula başlaması için erken vs gibi abuk subuk bahanelerle okuldan aldırabilirler de (böyle olaylar da duyduğum için yazıyorum). Yok aklı başında bir okula giderse teyzenin tepkisinin yapıcı olacağından emin misin? Belki o zaman da savunmaya geçecek, öğretmen çok genç, çok deneyimsiz, çocuğumu anlamadı gibi bahaneler sürecek??? Başka bir aile büyüğü var mı yardım alabileceğin, sorunu teyzenle konuşabilecek. Belki seni genç görüp ciddiye almamış (almak istememiş) olabilir. Hani annen, dayın, ne bileyim ananen filan konuşsa bu konuda, belki daha etkili olabilir. Ama şu aşamada en ama en önemlisi TV YOK. Hele ki bahsettiğin diziler cidden çok sakıncalı. Hayal dünyası gelişmemiş, somutla soyutu ayıramayan çocuklar için inanılmaz zararlı diziler. İlla tv seyredecekse o yaş grubuna uygun eğitici cd'ler vs var. Birlikte sayma yapılan, renkler, şekiller öğretilen cd'ler seyrettirilebilir. O da belirli bir süre. Dengesizlik sorunu ise apayrı şeyleri aklıma getiriyor maalesef. Hani kendi çocuk doktoruna götürseniz, aşı vs gibi bir bahaneyle, yıllık kontrol gibi birşeyi bahane ederek. Yapıcı olmayan bir anneyle bu sorunu çözmek gerçekten çok zor. Umarım bir an önce birşey sebep olur da çözüm için adım atılabilir.

canım tv. konusunda aynen bende senin gibi düşünüyorum. günde en fazla 1 saat izlemeli o yaştaki bir çocuk. ama teyzem genç yaşta, ardarda 3 çocuk annesi oldu. ve çocukları henüz çok küçük. biri 7, biri 5, diğeri 3. evin işleriyle mi uğraşsın, kızlarla mı ilgilensin.. çözümü tv. açıp işleri yapmakta buluyor işte. tv. baya baya oyalıyor çünkü çocukları. e tabi sonuç, temizlenmiş bir ev, ama bez bebek izlemekten bez akıllı olmuş çocuklar..

7 yaşındaki yeğenim çok zeki, çok konuşkan, öğretmenleri çok memnun. 3 yaşındakide şimdilik çok iyi görünüyor. ama ortanca, 5 yaşındaki.. bizi çok uğraştıracak sanırım..

çözüm uzman yardımı almakta.. şu 2 gün teyzemi ikna edicem.. dua edin kızlar.

ben bile farkettim bir uzmandan yardım alınması gerektiğini umarım teyzemde geç olmadan farkedicek..

inşallah canım. yeğenimin konuşmaları maşallah düzgün ama çok yavaş, ve konuşmalarının içeriği çok saçma oluyor genelde. komşunuzun oğlunun ne gibi konuşma problemleri vardı?

Pek sık görüştüğüm biri diil ama gördüğüm kadarıyla..11-12 yaşında çocuk ama bebek gibi konuşuyor,söylediği hiç birşeyi anlaşılmıyor..Annesi dışında..

Buna rağmen anne hala kabul etmekte zorlanıyor..

X