8 Mart Kadınlar Gününüz Kutlu Olsun

Kızlarınıza söyleyin.Mutsuz oldukları yerde durmasınlar.Değer görmedikleri zaman kendileri için şüpheye düşmesinler.Boyun eğmeyi,sessiz olmayı,istenince olup, istenmeyince kenarda durmayı, kabalığa göz yummayı, yalana bahane aramayı sevilmeye koşul sanmasınlar.Olmuyorsa zorlamasınlar.Ne güzel, ne kıymetli olduklarını unutmasınlar.Kız çocuklarınızı bırakın pırıl pırıl parlasınlar.Bir babanın kanadını kırdığı bir kuşsa, hiçbir kocada bilmez o kız çocuğunun kıymetini.Çünkü “O öyledir” diye seven hep bir kız çocuğu, bir eş, bir anne. Kız çocuklarınıza “Ben Böyleyim” demeyi öğretin oğullarınıza da buna saygı duymayı!!!!!!

Dileklerinizin hepsine katılıyorum, en büyük sorunlarımızın başında erkek terörü geliyor ama kadının kadına yaptıkları da erkek terörünü körüklüyor ya da hiç olmadı onay veriyor gibi.

Kendi isteğiyle evli kalmaya devam edenler müstesna, şiddet gördüğü erkekten boşanmak istese bile çevresindeki kadınların yaratacağı toplum baskısı yüzünden cesaret edemiyor çünkü biz evliliği, kocayı statü olarak görüyoruz, boşanmışsanız statünüz yoktur erkeksiz kadın potansiyel tehlikedir düşüncesindeyiz.

Giyinip makyaj yapıyoruz, bunu kendimiz için yapıyoruz aslında, belki biraz da kadınlar arası iyi görünmek için ama onu dahi erkeklere kendini beğendirmek için yapıyor yakıştırması geliyor kadınlardan, mini etek giyiyorsanız baştan çıkarmak içindir, makyaj erkeğe güzel görünme çabası.
Akşam dışarı çıkamazsınız, çıktınız mı başınıza gelecek herşeyi hak etmişsinizdir, bir adama aşık olur evlenmek istersiniz kayınvalide adayınız sizi alınacak bir eşya gibi görüp gelin aldım der, biz seni aldık bizim dediğimiz olacak.

Bir kadın ölür biz saat kaçta öldürüldü hangi kıyafeti giyiyordu kısmına bakarız, bunlar kırıcı eleştiriler belki ama maalesef bir o kadar da gerçek.

Özgecan öldürüldü, çocuğun saat kaçta minibüse hangi kıyafetle bindiği konuşuldu, sosyal medyada saçma ve ahlaksızca yapılan eleştirileri beğenenlerin bir kısmı kadındı maalesef.

Ceren Damar Şenel öldürüldü, sanık avukatı çirkin ifadelerle iftiralarla savundu caniyi, tepki gördü görmesine ama savunma adına yine bir kadına belden aşağı yakıştırmalar yapıldı, niye çünkü o bir kadın, niye çünkü bir kadının ahlakını toplum içerisinde yerle yeksan etmek ayaklar altına almak en kolayı.

Çok doğru hepsi, ne desem boş
O adamları da bizler yetiştiriyoruz, kadınlar
Toplumsal etik kurallarımız, namus anlayışımız, cehaletimiz hepsi birer sebep aslında. Bir kadın aldatılıyor kocası tarafından, kocasından önce diğer kadına saldırıyor. O ayarttı, o cilve yaptı kocamın aklını çeldi diyor. Bdv'de bile görüyoruz bunları. Bir çift beraber yaşıyor, hemen başlıyoruz başımıza taş yağacak haram diye. Biraz kendi hayatımıza baksak, kimseyi yargılamasak keşke. Keşke farklı hayat tarzlarının da olabileceğini kabullensek kimseyi yermesek. Belki ben de kendi kendime yapıyorumdur hatalar, belki ben de insanları ötekileştirip yeriyorumdur. Önce kendimizi sonra çocuklarımızı doğru yetiştirip bu zinciri kırarız umarım bir gün.

Umarım her nesil bir öncekinden daha iyi olur bu ve bir çok konuda, bu da şimdinin yetişkinlerine bağlı. Farkındalık geliştirmeye.

Ben bilmem, hiç kendimi korumak zorunda kalmadım.
Bilmem, ben bir çocuğu düşünmek zorunda olmadım
Hic evlendirilmedim
Evde dayak görmedim
Kendi evimde, kendi odama zorla hapsedilmedim.
Sözlerinizi kusmadım,
Yurdumdan edilmedim,
Nefretinizle yanmadım,
Yakılarak can vermedim.
Hiç kardeşim olmadı
Hiç abimden korkmadım
Okuldan alınmadım.
BEN HİÇ ÖLDÜRÜLMEDİM.

Çok doğru hepsi, ne desem boş
O adamları da bizler yetiştiriyoruz, kadınlar
Toplumsal etik kurallarımız, namus anlayışımız, cehaletimiz hepsi birer sebep aslında. Bir kadın aldatılıyor kocası tarafından, kocasından önce diğer kadına saldırıyor. O ayarttı, o cilve yaptı kocamın aklını çeldi diyor. Bdv'de bile görüyoruz bunları. Bir çift beraber yaşıyor, hemen başlıyoruz başımıza taş yağacak haram diye. Biraz kendi hayatımıza baksak, kimseyi yargılamasak keşke. Keşke farklı hayat tarzlarının da olabileceğini kabullensek kimseyi yermesek. Belki ben de kendi kendime yapıyorumdur hatalar, belki ben de insanları ötekileştirip yeriyorumdur. Önce kendimizi sonra çocuklarımızı doğru yetiştirip bu zinciri kırarız umarım bir gün.
İnsanız hepimiz bilmeden mutlaka birilerini ötekileştiriyoruzdur, bende kendimi eleştiririm, bu düşüncen yanlış mune dediğim şeyler oldu, değer yargılarımız, yaşam tarzımız, aile kültürümüz, çevremiz çok başka, bazı şeyler bizlere çok ters geliyor belki, kimse sıkı sıkıya bağlı olduğu değerlerini bir kenara bıraksın demiyoruz ama bizden farklı yaşayanların hayatlarına da saygı duymayı öğrenmeliyiz, kabul etmek istemiyorsak etmeyelim lakin yaftalamayalım da.

Selam olsun sırtında dünyayı taşıyan kadına..
Selam olsun göğün yarısına..
Selam olsun kavganın gülen yüzüne..
Selam olsun!
Gül olana gül kokana..
Zalime zulme siper olana..
Kadına, “Emekçi kadınlara”
Selam olsun!

Ahmed Arif

:cool:Güneş kadar sıcak, kar tanesi kadar berrak, yağmur kadar saf ve temiz bir ömür dileğiyle..
Kadınlar İnsanlığın devamı için olmazsa olmazdır. En büyük dertlerin dertlisi, en büyük mutlulukların ardındaki kahramandır.:sinirli: Dünya Kadınlar Günü”nüz kutlu olsun. :KK37:

En Büyük TÜRKİYEEn Büyük TÜRKİYEEn Büyük TÜRKİYEEn Büyük TÜRKİYEEn Büyük TÜRKİYEEn Büyük TÜRKİYEEn Büyük TÜRKİYEEn Büyük TÜRKİYE:KK60::KK60::KK60::KK60::KK60::KK60::KK60::KK60::KK68::KK68::KK68::KK68::KK68::KK68::KK68::KK68:

Kadınların ezilmediği yok sayılmadığı gereken saygının kat kat alması dileğiyle kadınlar günümüz kutlu olsun

Teşekkürler K Kazen .
Bende M. Kemal Atatürk ün çok sevdiğim cümleleri ile mesajımı vermek istiyorum.
Bir toplum, bir millet erkek ve kadın denilen iki cins insandan meydana gelir. Mümkün müdür ki, bir toplumun yarısı topraklara zincirlerle bağlı kaldıkça, diğer kısmı göklere yükselebilsin.

Kadına hak ettiği değerin verildiği mutlu geleceklere inşallah..

Ayten 17 yaşında, faili erkek arkadaşı, öldürülme nedeni ayrılma isteği.

Rojbin 22 yaşında, faili kocası, öldürülme nedeni şüphe.

Nurcan 38 yaşında, faili eski kocası, öldürülme nedeni barışma talebini reddetmesi.

Azize 43 yaşında, faili kocası, öldürülme nedeni kaza-ymış, inandınız mı?

Nazlı "7" yaşında, faili babası, öldürülme nedeni "BİLİNMİYOR" inandınız mı?

Selenay 16 yaşında, faili babası, öldürülme nedeni "Dolaylı" o nasıl oluyorsa?

Betül 11 yaşında, faili babası, öldürülme nedeni "TARTIŞMA"

Dilek 16 yaşında, faili erkek arkadaşı, öldürülme nedeni cinsel ilişkiye girmeyi reddetmesi.

Habibe 28 yaşında, faili kocası, öldürülme nedeni boşanmak istemesi.

Gülseven 49 yaşında, faili erkek kardeşi, öldürülme nedeni maddi kaynaklı.

Selva 62 yaşında, faili kocası, öldürülme nedeni şüphe.

Öznur 24 yaşında, faili erkek kardeşi, öldürülme nedeni "NAMUS/TÖRE"

Nazlı 44 yaşında, faili "OĞLU" öldürülme nedeni "TÖRE"

Kevser 25 yaşında, faili kocası, öldürülme nedeni "KAZA"

Eylem 37 yaşında, faili tanıdığı bir erkek, öldürülme nedeni "TECAVÜZ"

Ganime 75 yaşında, faili kocası, öldürülme nedeni tartışma.

Zeynep "6" yaşında, faili tanıdıkları bir erkek, öldürülme nedeni "Dolaylı"???

Güldünya, Burcu, Deniz, Betül, Münevver, Özgecan ve her gün bir yenisi eklenen kadın cinayetleri :KK43:

8 yılda istatistiklere geçen 2000 kadın cinayeti var, 2016'da 397, 2017'de 472 kadın öldürüldü, 2018 Şubat'ndaysa tam 47 kadını yitirdik.

2 küçük kızı eski eşi tarafından öldürülen Dilek ve yine eski eşi tarafından 10 yaşındaki oğlu öldürülen Neriman'da çocukları katledilerek "dolaylı" öldürüldü.

8 Mart 2018 bugün Dünya Emekçi Kadınlar Günü.

Bizim günümüz ama sevinemiyorum, kutlamaya değer göremiyorum, her gün bir bir yitip giderken yaşasın dünya kadınlar günü diyemiyorum.

Şu an belki bir kuytu köşede, karanlık tenha bir yerde bu saatte burada ne işi var bahanesiyle bir kadın tecavüze uğruyor, belki evinde kocası yemeğe salçayı az koydu diye bir kadını darp ediyor ya da bir kadın oğlu, kardeşi, babası tarafından namus töre denip katlediliyor.

Bugün bize çiçekler vermeyin, her gün dövüp yalnızca bugüne özel sevmeyin.
Bize haklarımızı verin, bize özgürlüklerimizi verin, bize saygınlığımızı geri verin.

X