Ablamın doğum sonrası depresyonu

Enistenizin akrabasi da resmen kole olarak kullanilmis bu durumda, kiz cikip ‘benim ne isim var orda yapmissa bebegi kendisi baksin’ diyememis belli ki.

ablaniz kizin yaptigi isi de begenmemis anladigim kadariyla, bu nankorluk degil de ne?
Okurken daraldim gercekten, siz nasil dayandiniz da pervane oldunuz etrafinda.

Çünkü o kızlar hiç gocunmadan yardım ediyorlardı ben bunaldığım için kendimi çok suçlu hissetmiştim teyze olarak.

Kadınlar pek bir şey diyemiyor orada maalesef.

Şimdiden ikinci çocukta ben yokum deyin de kendi baksın. Annenizi de göndermeyin. Şimdiden kızlara acıdım. Öğretmensiniz keşke en azından kızları o süreçte okula yazdırsaydınız açıktan bitirmelerine destek olsaydınız.

Kızların gocunup gocunmadığını sordunuz mu? Hiç oturup sohbet edip güvenlerini kazandınız mı? Ben birisine denk gelmiştim bana dediği abla bizi insan yerine koyan bir sen oldun, bize sormazlar ki demişti.

Ayy bana çok saçma ve abartı geldi güneydoğuda görev yapıyorum bende kimse kızlarını bakıcılık yapsın diye başkasına yollamıyor hatta dizlerinin dibinden ayırmıyor. Bilmiyorum bana inandırıcı gelmedi konu. Gerçekse de eniştenden bir cacık olmaz ablan ise şımarığın teki.

Alıntı seçeneğine bastım inşallah olmuştur. Güneydoğu kültürü. Evet maalesef kadınlar çok değersiz. Ve evet kızlar okumuyor. Bizim kültürümüze çok uzak bir kültür.
Ablanız çok şımarmış. Herkes elinden geleni yapmış millet daha ne yapsın. Kocası ile çocuk yaparken bakacakları uykusuz kalacaklarını hiç akıl edememişler mi?bende Güney doğuluyum bizde hiç öyle bir adet yok genç kızları sırf doğum yapmış diye hizmetçi olarak kimsenin yanlarına vermiyoruz. herkes kendi doğurduğuna baksın.

Kadınlar pek bir şey diyemiyor orada maalesef.
Kadin diyemiyorsa ablanizin bir dur demesi gerekirdi, gencecik kiz gelip bana hizmet mi edecek oyle sey olur mu demeliydi.
Ama zaten isine gelmis kac ay boyunca kullanmis hepinizi, e tabi insanlar elini ayagini cekince yapilan yardimlari saniyesinde unutmus. Ustune siz kotu olmussunuz sizin
teyzeliginizi sorgulamis, ne haddine?

Kesinlikle... Ablam sürekli etrafından yardım almaktan anne olmayı öğrenemedi diye düşünüyorum. Fakat yardım edilmesini kendi istedi hep biz zorla doluşmadık evine. Benim de hep onlarda kalmamı istedi hatta taşındığımda çok üzüldü arkamdan ağladı. Herkesin bu kadar pervane olmasının nedeni ablam sürekli ağlıyordu çünkü. Bilerek yaptığını sanmıyorum ama biri hüngür hüngür ağlayınca insan hayır diyemez ki kendini suçlu hisseder. Ablam farkında olmadan herkese duygusal manipülasyon yapmış.

Güneydoğu kültürünü genellediğim için özür dilerim bizim eniştenin tarafı öyle yani

kırmak istemem ama depresyon bu degil şımarıklık bu milletin çocuğu gelip çocuk baksın kardeş evi çekip çevirsin koca rahatlıktan köşesine çekilsin şımarıklığı bu.
Siz ve ailenin aileden olmayanların yaptığı fedakarlık benim için taktirlik fazlası zarar.

Ben de ona hep bunu anlatmaya çalıştım biz hep yanında olmayacağız ne yapacaksın diye. Hiç anlamadı. Şükür şimdi çok iyiler. Enişte yine bir şey yapmıyor tabii bütün iş ablamda.

Depresyonda olduğunu düşünüyorum çünkü çok detaya girmek istemiyorum ama bebeği olmasının ona mental olarak çok ağır geldiğini, iyi bir anne olmadığını falan söylüyordu sürekli.
ya tamamda canim hic birinizin aklına gelmedimi bu kadını bi doktora goturmek.eger doktor bu kadin hasta deseydi tedavisini yaptırır dınız ablanda rahat lar sağlığına kavusurdu.
Ama baktiniz hasta degil herkes doğurduguna bakacak deseydiniz ,görün bakin çocugada evin isinede mecbur bakacakti.
Masallah bütun aile seferber olmus tek çocukla .

güneydoğuda bir ilçeye de atanmayacak da nereye atanacak? onlarca öğretmen kuzenim var (atanmayan da yok gibi bir şey) en kuzeyde olan tatvanda en batıda olan şehitkamilde görev yaptılar son 7-8 yılda gerisi silme kozluk, halfeti, viranşehir, yükseova, uludere vs vs

ama ben de o kadar yerden hiç duymadım 17-20 yaşında kızın bir akrabaya yatılı bakıcı gittiğini, bir de batıya yanlarında tatile birlikte gidecek kadar, burası iyice ekstrem....hani kendi annneannesine babaanesine filan gider. ya da evli olur, annesi yaşlıdır ona filan da gidip bayram temizliği filan yapabilir- bunları duyuyorum. kaynanaya yapıyorlar zaten. ama bu kadarı fazla geldi bana da. bir kere o kadar feodal aile ise o kızlar evlendirilmiş olurdu. hangi kız bekar kalmış o kadar feodal aile, madem?

erkekler hep prens. benim eniştemin g.doğuyla alakası yok eve gelen misafirden çay ister, süpürgenin yerini, çamaşır makinesinin nasıl çalıştığını bilmez.

gerçekten neden abla yanında kalınıyor gereksiz, orası da ayrı.

Ablama daha çocuk yapma sakın diye defalarca söyledim zaten. Gerisini kendi bilir. Zaten ben o zamanlarda orda olmam tayinim çıkmış olur. Kendisi bilir.

Açıkça söyleyeyim o kızlarla benim doğru dürüst iletişimim olmadı çünkü bazen yüzlerine bakmaktan utanıyordum. Ben kimseden annemden bile o kadar şey yapmasını isteyemem. Ablamların evinde kaldığım için de etliye sütlüye karışamadım kendi evim değil ki... Daha cesur olsam belki yapardım. Bir keresinde sabahın köründe ben okula hazırlanırken ablam kızı uyandırmamı istemişti. "Ayıp kız uyusun ben uyandıramam ayıp ya" diye demiştim o da üfleyip kendi uyandırdı.

Evet ablan dogum sonrası depresyon yaşamış ama bu yaptıklarının depresyonla alakası yok. Tamamen kişilik meselesi.
Liseye giden kızlar bile bakmış çocuğuna, kendi bakamamış.
Tıpkı ablan gibi bir tanıdığım var. Her zaman mağdur odur. Etrafında dört dönersin ama o yine seni suçlu çıkarır.
Bebek kaç aylık şu an?

Senin ablan nerenin kraliçesi sanıyor kendini . Resmen milleti özel hizmetcisi gibi depresyon altında kullanmış ben senin yerinde olsam yardım etmem . Yeni doğum yaptım üç ay oldu kayınvalidem yirmi gün annem on gün kaldı valla kalkıp her deyi yaptım kız kardeşim geldi iki hafta gece kaldırmayı bırak gün içinde bile bir kaç saat çocuğa bakar ders çalışması için yollardim. Çocuğu kendi doğurdu paşa paşa bakacak çok simartmissiniz

Bizim memlekete geldiklerinde çok gezdiler kız biraz da onun için geldi. Bakıcılık yaptı tabiri caizse + gezdi gördü öyle diyeyim...

Ablanızın saçını başını yolmak lazım. İğrenç biri

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…