Ablamın doğum sonrası depresyonu

Sorunların sebebi satır aralarında gizli aslında.

1- ilk kez anne olan kadının bebeğine 2 ay boyunca ve devamında sürekli başkalarının annelik yapması yanlış. Anne bebek bağı kurulamamış ablan annelik sorumluluğunu hep başkasına yıkmak istemiş.

2- evde hep başkaları olduğu için enişte bey kendini soyutladıkça soyutlamış. Eğer anne baba bebek sadece üçü yalnız kalsalardı zamanla bir düzen oturturlardı. Benim eşim bebekleri kucağına bile almayan bir beceriksizdi ama bebeğimiz olunca ve ilk haftadan sonra üçümüz baş başa kalınca mamasını yapmayı öğrendi, altını değişmeyi öğrendi, uyutmayı öğrendi vs. Zamanla her sorumluluğu üstlendi.
Lohusalıkta depresyon ruh hali oluyor evet bizzat yaşadım. Ama ablam bana hep derdi sakın o depresyon ışığına doğru gitme kaç ordan. Bu yaşadıkların çok normal ve geçecek sadece tadını çıkar derdi aynen de öyle oldu.

Ablanız herkesin yardımcı olmasını fırsat bilerek fazlaca rahat şımarık davranmış. Biraz bencillik vefasızlık yapmış. Bazıları böyle gerçekten. Benim de kuzenim ablasına senin gibi yardımcı oldu baya ikiz gibi peş peşe doğan çocuklarına bakamıyordu hep yardımcı oldu. Ama çalıştıgı için elinden geldiği kadar işte. O yokken ablası bütün gün tv çizgi film izletmiş 1-2 saat değil bütün gün. Sonra konuşmaya başlamadıgı için doktora götürdü otizm vs bişeyler demiş doktor. Ablası kardeşini suçladı senin yüzünden oldu hamileyken de beni üzdün o yüzden böyle oldu bs (hiç bişey yapmadı hatta yardım etti hep) sonra sen beni kocamdan ayırmaya çalışıyorsun falan neler neler. E sonra noldu kardeşi gitmedi bi daha şimdi dank etti. Böyle kişiler sadece kendini düşünür vefasızdır ablan da biraz öyle gibi sonradan anlıyorlar bazı şeyleri

Yalniz bu kizlar nerden geliyor ve karin tokluguna bebek mi bakiyolar😐😂 biri gidiyor biri geliyor masallah😐💞😂

O kadar sacma bir hikaye ki bu anlattigin.. ulan tek doguran ablan mi te vocuk ablanin cocugu mu🙄 halbuki zamaninda kocasiyla beraber biraksaydiniz zaten yapacakti mecburen yani.. enistemde bi isin ucundan tutardi.. buarada enistem hic is yapmadi diyorsun ama firsat vermemissiniz zaten herife.. kaldi ki ne isin var onlarin evinde pandemi bile olsa
Orda kalmaman gerekirdi bence.

Enisteni kardesi gelse ve ablan boyle bir konu acsa kalamaz derdik hepimiz.. sen nasil kaliyorsun?

Merhaba herkese. İlk defa burada konu açıyorum. Yanlış bir yere yazmıyorum umarım. Uzun oldu, ama lütfen hepsini okumadan yorum yapmayın.

Ablam 3 sene önce evlenip eşinin memleketine taşındı. Bize çok uzak bir yer. Hiç tanıdığımız falan yok orada. Ben öğretmen olarak ablamın yaşadığı ile atandım. Pandemi olduğu için okullar arada bir açılıp kapanıyordu, o nedenle çalıştığım ilçeye taşınmak yerine ablamlarda kaldım. Ben onlarda kalmaya başladığımda ablam hamileydi. Neyse, doğum zamanı geldi, ablam sezaryen ile doğum yaptı. Doğumdan bir süre önce annem de geldi. Doğumdan hemen sonra ablamın kayınvalidesi ve eniştenin tarafından genç bir kız daha geldi yardım etmek için. Sezaryen dolayısı ile ablamın ağrıları vardı, meme uçları yara olmuştu vs, iki ay boyunca annem ve kayınvalide ablama yardım etti. Ev işlerini genç kız ile ben yaptık. Ablam sadece süt veriyordu o kadar başka bir şey yapmadı. Ben o süre zarfında uzaktan eğitim yapıyordum bir de.

Kayınvalide ile genç kız gittikten hemen sonra (doğumdan iki ay sonra) annem de gitti. Ablam ben enişte ve bebek dördümüz kaldık. Onlar gittikten sonra ablam bir boşluğa düştü. 2 ay boyunca onlar bebek konusunda çok yardımcı olmuştu, o nedenle onlar gidince ne yapacağını bilmiyor gibi bir durumda idi. Bebek bakmaktan ben de hiç anlamam, o yüzden ben ev işlerini hallederek yardımcı olmaya çalışıyordum. Enişte zaten hiçbir şey yapmıyordu yardım anlamında.

Ablam bebek bakımı konusunda çok zorlanınca eniştenin tarafından başka bir genç kız geldi yardım için. Bu sefer bebeğin işlerini o yapmaya başladı. Ben ev işleri + uzaktan eğitim devam yine. Ablam ne kadar bunu kabul etmese de ben dürüstçe gördüğümü söylüyorum; bebek bakımının çoğunluğunu o genç kız yaptı. Ben zaten ev işleri. Ama ablam yine çok mutsuzdu. Depresyonda olduğu aşikardı. O sıralar okullar açılmıştı, işten ne zaman dönsem eve geldiğimde ablam ağlıyordu. Bebek büyütmek çok zor, şunu nasıl yapsam bunu ne etsem vs bana sürekli anlatıp ağlıyordu. Genç kız zaten bebekle çok ilgileniyor, ben ev işlerini yapıyorum. Daha ne yapacağımızı bilemedik. Aylar geçmişti ablam bir türlü düzelmiyordu. Ben elimden geleni yapmıyormuşum gibi hissetmeye başladım. Bebek bakmaktan gerçekten hiç anlamam çok çocuk seven biri de değilimdir sıcakkanlı bir insan değilimdir, ama ablama yardım etmek için ucundan ucundan yapmaya başladım. Uyutmak, bebişi oyalamak vs. Zamanla öğrendim.

Biz bu kadar yardım ediyoruz, ama ablam hala aynı durumda idi. O sırada bebeğe bakan genç kız bizde çok bunalmıştı evine dönmek istedi. "Sanki bir şey yaptırdık sürekli yüzü asık aman gitsin evine" gibi şeyler söyledi ablam kızın arkasından. Kız lise çağında bu arada. Oranın kültüründe kızların böyle hizmet etmesi normalmiş ama kız gerçekten küçük. Bunalması, ailesini özlemesi normal. Ablam bunu asla anlamıyordu ve sanki bunca zaman kimse ona yardım etmemiş gibi davranıyordu.

O kız gidince başka bir genç kız geldi. 20 yaşında falandı bu seferki. Yine aynı şeyler oldu. Bebeğe çoğunlukla o baktı. Bu sefer bebek bakımına ben de yardımcı oldum. (Ev işler + uzaktan eğitim devam zaten). O sıralar okullar açılmıştı yine. Benim okulum ilçede, bir saat sürüyor yol. Sabah 6'da kalkacağım 4'e kadar uyumadığımı biliyorum bebeği uyutmaya çalışırken. Enişte zaten hiç yardım etmiyor. Ablam depresyonda, kimse yardım etmiyormuş gibi davranıyor. Ne yapsak yaranamıyoruz asla. Hiç unutmuyorum bir kere tatil sonrası memleketten geldim. 17 saat otobüs yolculuğu yapmışım. Yolculuk iğrenç geçmiş (tutuyor beni) sabahın 6'sında gelmişim ablamlara. Geldim yarım saat sonra ablam "bebişi uyutur musun ben çok yoruldum" dedi. İlk defa ablama karşı çıktım orada. "Ciddi misin şuan? 17 saatlik otobüs yolculuğundan geldim bana ilk söylediğin şey bu mu?" dedim. Ablam herkesin onun etrafında dört dönmesini bekliyordu. O genç kızı gecenin bir saati kaç kere uyandırdığını biliyorum bebişi uyutsun diye. Ben utanıyordum gördükçe. Kız bakıcı değil sonuçta eniştenin tarafından biri. Akraba... Şunu da ekleyeyim kız hiç yadırgamadı bu durumu. Onların kültüründe normal çünkü (diğer kız küçük olduğu için yapamamıştı). Hizmet etmeye çok alışıklar. Mesela kız yemek sofrasında erkeklerin tabağıydı peçetesiydi çayıydı şekeri idi her şeyini o yapıyordu. Ama ben öyle bir kültürde büyümedim. "O bile yadırgamıyor, benim teyze olarak çok daha fazla yardım etmem lazım" diye hep kıyaslama yaptım kendimi çok suçlu hissettim o kadar yardım etmeme rağmen.

Belki sizlere çok ayıp gelecek ama ben gerçekten çok bunalmaya başlamıştım. Oradan kaçacak yer arıyordum. Çünkü ablam asla ne kadar yardım ettiğimizi görmüyordu. Beni diğer sinir eden şey eniştenin hiçbir şey yapmaması idi. O yardımcı olsa ablam tek başına kalmış gibi hissetmezdi diye düşünüyorum..... O kadar bunalmıştım ki. Kocaman 4+1 ev temizliği (üstünkörü yapmam detaylı yaparım haftada iki kere, diğer günler günlük temizlik, toparlama) bebeği uyutma oyalama + uzak bir ilçede okula git gel... Yemekten anlamam, ama ona bile giriştim. Daha ne yapayım ben Allah aşkına? Ama ablam sürekli ağladığı için kendimi çok suçlu hissediyordum. Memlekete gidip nefes almak için tatilleri dört gözle bekliyordum. Ben memlekete giderken ablam arkamdan ağlıyordu bildiğiniz gitme diye. Kendimi o kadar suçlu hissediyordum ki ama çok bunalmıştım. Ablama göre hep en yorulan en bunalmış oydu. Halbuki çok az şey yapıyordu! Evde ona yardım eden iki tane genç kadın vardı ya. Kimin iki tane yardımcısı var evde? Varsa söyleyin.

Gel zaman git zaman yaz tatili geldi. Ablamlar bizim memlekete geldiler. Bir ay kalacaklardı. Yardım etsin diye o genç kızı da peşinde getirdi. Evet, tatil değil yine aynı şeyler olacak diye düşündüm ve düşündüğüm gibi oldu... Ablam bu sefer gerçekten hiçbir şey yapmıyordu. Bakın gördüğümü söylüyorum. Hiçbir şey. Evin temizliğini tamamen ben yapıyordum (evde 6 tane yetişkin insan vardı çıkan pisliği siz düşünün), yemek tamamen annemde, bebek bakımı tamamen genç kızda. Ablam hiçbir şey yapmamasına rağmen sürekli yorulduğunu söylüyordu.

20 gün falan geçti. Annem bunalmaya başladı bu durumdan. Hepimiz ablamın etrafında pervane olmuştuk çünkü. Ben bir şey desem kötü ben olacağım. Çünkü ablam hemen suçlama moduna geçiyor. Sen nasıl teyzesin diye... Sonunda annem patladı ve çok büyük bir kavga oldu. "O kadar yardım ediyoruz yeter artık gidin buradan" gibisinden şeyler söyledi annem sinirle. Ablam çok sinirlendi. "Ne yaptık size çok mu yük olduk yazıklar olsun" gibisinden şeyler söyledi. Ben ikisinin de söylediklerini hafifletip yazdım... İkisi de fazla ağır konuştu. Bunun üzerine ablamlar hemen geri döndüler evlerine.

Ne kadar bunalsam da ben hiçbir zaman taraf tutmadım. Ablam ile annem o olaydan sonra küstüler. Ben hep ikisini barıştırmaya çalıştım. ikisi arasında kalmaktan o kadar bunalmıştım ki.

Okullar açılınca ablamlara dönmeden önce dedim ki "yok ben bir sene daha burada kalamam. Okullar tamamen açıldı, hem tam zamanlı okula gidip hem de o kadar işi yapamam mümkün değil" diye düşündüm. Öğretmen olmak kolay bir meslek değil. Onun üzerine ablamın durumları... Orada kalmak istemememi anlayışla karşılayın lütfen... Neyse ben ilçeye taşındım böylelikle ablamdan uzaklaştım.

Ben ablamdan uzaklaşınca + o olaydan sonra ablamda sonunda bir şeyler dank etti. Yavaş yavaş düzeldi. Şuan kimsenin yardımına ihtiyaç duymadan hayatını sürdürebiliyor. Bebişe de çok güzel bakıyor.

Bunları yazmamın nedeni içimde kalmış olmasıydı.. sizce ben haksız mıyım? Ablam mı haklı? Özellikle annelerin fikirlerini çok merak ediyorum. Bu olaylardan sonra postpartum depression (doğum sonrası depresyon)'u çok araştırdım. Ablamın kesinlikle bunu geçirdiğinden eminim. Bunu yaşamış olan annelerin fikirlerini de çok merak ediyorum.
Benimde 3 ay önce ikiz bebeklerim oldu biri küvezde kaldı döndüğünde aldığı antibiyotiklerden iki gün bas bas bağirdi ilk çocuklarım ve ikiz olduğu için bu beni depresyona soktu ilk zamanlar bende çok bişey yapmıyordum sürekli yatmak istiyordum,çocuklardan kurtulmak istiyordum kendimi öldürmeyi bile düsündüm kayinvalidemde ben vardım sadece eşimde yardım ediyordu ama kayınvalidem yemekti çocuktu yardım ediyordu yorulup beni bırakmak diye çok korktum sonra kendi evime geçtim annemde kayinvalidemde yanımda olsun diye ikisine birden iki kişi gerçekten zor oluyordu ama evlerine gitmek istedi herkes bende eşimin işyeri kayinvalidemde yakın olduğu için onlara gitmek zorunda kaldım sağolsun çok yardımcı oluyor bana ama iki kişi hala zor emziremedim o yüzden 3 kişi olsak sadece çocuklarla ilgilenebilirdim ama bu şekil eve de yetişmeye calisiyorum biri uyuyunca diğer çocuğumu da alıyorum. Depresyon gerçekten çok kötü şuan çocuklarıma alıştım ama hala kendi evimde kayınvalidem ve annem olsaydı çok daha rahat edicektim ablanın depresyona girmesi ve hiç bişey yapmadığı halde kendini yorgun hissetmesi çok normal onun elinde.olan birşey değil benim ikiz olduğu için çocuklarım mecbur depresyondan çıkıp onlara bakmak zorunda kaldım.

1 sene boyunca majör depresyon geçirdim, zaten bipolar hastasıyım. Bu depresyon değil yalnızca. Evet depresyon eşlik ediyor ama tavırları şımarıklık.

ev işlerine yardım etmek lazım ama bebeğin bakımında anneye de pay vermek lazım, o bağın oluşması için.

Ben doğum yapsam, muhtemelen lohusalık depresyonu yaşayacağım hastalığımdan dolayı. Evet, çok yardıma ihtiyacım olacak ama bunu yardım edenlere teşekkür ederim yani, onlara bana bakmak zorundalarmış gibi davranmam.

Doğu kültürünü biliyorum bir tanıdığımdan doğru. Onun da eşi vefat etmişti, 1 sene boyunca kadın yasta diye bütün evin işini adamın lise çağında yeğenlerine yaptırmışlardı, gelin rahat etsin diye. Gelinin de bir kere teşekkür ettiğini görmedim. Hep ne kadar kötü olduğundan bahsetti, adamın annesinin acısı yokmuş, bir tek kendi acısı varmış gibi davrandı. O kızların da hiç sesi çalmadı gerçekten, okuldan gelip, kıyafetlerini çıkarıp evin işine girişiyorlardı.

Merhaba herkese. İlk defa burada konu açıyorum. Yanlış bir yere yazmıyorum umarım. Uzun oldu, ama lütfen hepsini okumadan yorum yapmayın.

Ablam 3 sene önce evlenip eşinin memleketine taşındı. Bize çok uzak bir yer. Hiç tanıdığımız falan yok orada. Ben öğretmen olarak ablamın yaşadığı ile atandım. Pandemi olduğu için okullar arada bir açılıp kapanıyordu, o nedenle çalıştığım ilçeye taşınmak yerine ablamlarda kaldım. Ben onlarda kalmaya başladığımda ablam hamileydi. Neyse, doğum zamanı geldi, ablam sezaryen ile doğum yaptı. Doğumdan bir süre önce annem de geldi. Doğumdan hemen sonra ablamın kayınvalidesi ve eniştenin tarafından genç bir kız daha geldi yardım etmek için. Sezaryen dolayısı ile ablamın ağrıları vardı, meme uçları yara olmuştu vs, iki ay boyunca annem ve kayınvalide ablama yardım etti. Ev işlerini genç kız ile ben yaptık. Ablam sadece süt veriyordu o kadar başka bir şey yapmadı. Ben o süre zarfında uzaktan eğitim yapıyordum bir de.

Kayınvalide ile genç kız gittikten hemen sonra (doğumdan iki ay sonra) annem de gitti. Ablam ben enişte ve bebek dördümüz kaldık. Onlar gittikten sonra ablam bir boşluğa düştü. 2 ay boyunca onlar bebek konusunda çok yardımcı olmuştu, o nedenle onlar gidince ne yapacağını bilmiyor gibi bir durumda idi. Bebek bakmaktan ben de hiç anlamam, o yüzden ben ev işlerini hallederek yardımcı olmaya çalışıyordum. Enişte zaten hiçbir şey yapmıyordu yardım anlamında.

Ablam bebek bakımı konusunda çok zorlanınca eniştenin tarafından başka bir genç kız geldi yardım için. Bu sefer bebeğin işlerini o yapmaya başladı. Ben ev işleri + uzaktan eğitim devam yine. Ablam ne kadar bunu kabul etmese de ben dürüstçe gördüğümü söylüyorum; bebek bakımının çoğunluğunu o genç kız yaptı. Ben zaten ev işleri. Ama ablam yine çok mutsuzdu. Depresyonda olduğu aşikardı. O sıralar okullar açılmıştı, işten ne zaman dönsem eve geldiğimde ablam ağlıyordu. Bebek büyütmek çok zor, şunu nasıl yapsam bunu ne etsem vs bana sürekli anlatıp ağlıyordu. Genç kız zaten bebekle çok ilgileniyor, ben ev işlerini yapıyorum. Daha ne yapacağımızı bilemedik. Aylar geçmişti ablam bir türlü düzelmiyordu. Ben elimden geleni yapmıyormuşum gibi hissetmeye başladım. Bebek bakmaktan gerçekten hiç anlamam çok çocuk seven biri de değilimdir sıcakkanlı bir insan değilimdir, ama ablama yardım etmek için ucundan ucundan yapmaya başladım. Uyutmak, bebişi oyalamak vs. Zamanla öğrendim.

Biz bu kadar yardım ediyoruz, ama ablam hala aynı durumda idi. O sırada bebeğe bakan genç kız bizde çok bunalmıştı evine dönmek istedi. "Sanki bir şey yaptırdık sürekli yüzü asık aman gitsin evine" gibi şeyler söyledi ablam kızın arkasından. Kız lise çağında bu arada. Oranın kültüründe kızların böyle hizmet etmesi normalmiş ama kız gerçekten küçük. Bunalması, ailesini özlemesi normal. Ablam bunu asla anlamıyordu ve sanki bunca zaman kimse ona yardım etmemiş gibi davranıyordu.

O kız gidince başka bir genç kız geldi. 20 yaşında falandı bu seferki. Yine aynı şeyler oldu. Bebeğe çoğunlukla o baktı. Bu sefer bebek bakımına ben de yardımcı oldum. (Ev işler + uzaktan eğitim devam zaten). O sıralar okullar açılmıştı yine. Benim okulum ilçede, bir saat sürüyor yol. Sabah 6'da kalkacağım 4'e kadar uyumadığımı biliyorum bebeği uyutmaya çalışırken. Enişte zaten hiç yardım etmiyor. Ablam depresyonda, kimse yardım etmiyormuş gibi davranıyor. Ne yapsak yaranamıyoruz asla. Hiç unutmuyorum bir kere tatil sonrası memleketten geldim. 17 saat otobüs yolculuğu yapmışım. Yolculuk iğrenç geçmiş (tutuyor beni) sabahın 6'sında gelmişim ablamlara. Geldim yarım saat sonra ablam "bebişi uyutur musun ben çok yoruldum" dedi. İlk defa ablama karşı çıktım orada. "Ciddi misin şuan? 17 saatlik otobüs yolculuğundan geldim bana ilk söylediğin şey bu mu?" dedim. Ablam herkesin onun etrafında dört dönmesini bekliyordu. O genç kızı gecenin bir saati kaç kere uyandırdığını biliyorum bebişi uyutsun diye. Ben utanıyordum gördükçe. Kız bakıcı değil sonuçta eniştenin tarafından biri. Akraba... Şunu da ekleyeyim kız hiç yadırgamadı bu durumu. Onların kültüründe normal çünkü (diğer kız küçük olduğu için yapamamıştı). Hizmet etmeye çok alışıklar. Mesela kız yemek sofrasında erkeklerin tabağıydı peçetesiydi çayıydı şekeri idi her şeyini o yapıyordu. Ama ben öyle bir kültürde büyümedim. "O bile yadırgamıyor, benim teyze olarak çok daha fazla yardım etmem lazım" diye hep kıyaslama yaptım kendimi çok suçlu hissettim o kadar yardım etmeme rağmen.

Belki sizlere çok ayıp gelecek ama ben gerçekten çok bunalmaya başlamıştım. Oradan kaçacak yer arıyordum. Çünkü ablam asla ne kadar yardım ettiğimizi görmüyordu. Beni diğer sinir eden şey eniştenin hiçbir şey yapmaması idi. O yardımcı olsa ablam tek başına kalmış gibi hissetmezdi diye düşünüyorum..... O kadar bunalmıştım ki. Kocaman 4+1 ev temizliği (üstünkörü yapmam detaylı yaparım haftada iki kere, diğer günler günlük temizlik, toparlama) bebeği uyutma oyalama + uzak bir ilçede okula git gel... Yemekten anlamam, ama ona bile giriştim. Daha ne yapayım ben Allah aşkına? Ama ablam sürekli ağladığı için kendimi çok suçlu hissediyordum. Memlekete gidip nefes almak için tatilleri dört gözle bekliyordum. Ben memlekete giderken ablam arkamdan ağlıyordu bildiğiniz gitme diye. Kendimi o kadar suçlu hissediyordum ki ama çok bunalmıştım. Ablama göre hep en yorulan en bunalmış oydu. Halbuki çok az şey yapıyordu! Evde ona yardım eden iki tane genç kadın vardı ya. Kimin iki tane yardımcısı var evde? Varsa söyleyin.

Gel zaman git zaman yaz tatili geldi. Ablamlar bizim memlekete geldiler. Bir ay kalacaklardı. Yardım etsin diye o genç kızı da peşinde getirdi. Evet, tatil değil yine aynı şeyler olacak diye düşündüm ve düşündüğüm gibi oldu... Ablam bu sefer gerçekten hiçbir şey yapmıyordu. Bakın gördüğümü söylüyorum. Hiçbir şey. Evin temizliğini tamamen ben yapıyordum (evde 6 tane yetişkin insan vardı çıkan pisliği siz düşünün), yemek tamamen annemde, bebek bakımı tamamen genç kızda. Ablam hiçbir şey yapmamasına rağmen sürekli yorulduğunu söylüyordu.

20 gün falan geçti. Annem bunalmaya başladı bu durumdan. Hepimiz ablamın etrafında pervane olmuştuk çünkü. Ben bir şey desem kötü ben olacağım. Çünkü ablam hemen suçlama moduna geçiyor. Sen nasıl teyzesin diye... Sonunda annem patladı ve çok büyük bir kavga oldu. "O kadar yardım ediyoruz yeter artık gidin buradan" gibisinden şeyler söyledi annem sinirle. Ablam çok sinirlendi. "Ne yaptık size çok mu yük olduk yazıklar olsun" gibisinden şeyler söyledi. Ben ikisinin de söylediklerini hafifletip yazdım... İkisi de fazla ağır konuştu. Bunun üzerine ablamlar hemen geri döndüler evlerine.

Ne kadar bunalsam da ben hiçbir zaman taraf tutmadım. Ablam ile annem o olaydan sonra küstüler. Ben hep ikisini barıştırmaya çalıştım. ikisi arasında kalmaktan o kadar bunalmıştım ki.

Okullar açılınca ablamlara dönmeden önce dedim ki "yok ben bir sene daha burada kalamam. Okullar tamamen açıldı, hem tam zamanlı okula gidip hem de o kadar işi yapamam mümkün değil" diye düşündüm. Öğretmen olmak kolay bir meslek değil. Onun üzerine ablamın durumları... Orada kalmak istemememi anlayışla karşılayın lütfen... Neyse ben ilçeye taşındım böylelikle ablamdan uzaklaştım.

Ben ablamdan uzaklaşınca + o olaydan sonra ablamda sonunda bir şeyler dank etti. Yavaş yavaş düzeldi. Şuan kimsenin yardımına ihtiyaç duymadan hayatını sürdürebiliyor. Bebişe de çok güzel bakıyor.

Bunları yazmamın nedeni içimde kalmış olmasıydı.. sizce ben haksız mıyım? Ablam mı haklı? Özellikle annelerin fikirlerini çok merak ediyorum. Bu olaylardan sonra postpartum depression (doğum sonrası depresyon)'u çok araştırdım. Ablamın kesinlikle bunu geçirdiğinden eminim. Bunu yaşamış olan annelerin fikirlerini de çok merak ediyorum.
Öncelikle ablanizin cok şanslı olduğunu düşünüyorum. İki buçuk ay önce doğum yaptım ve en dibi gördüm. Kardeşim hamile, annem kalmak istemedi ve kayınvalidem kayinbabam kanser olduğu için yanıma gelmedi. Bebeğim 15 günlükken kucağımda öldü nefesi kesildi. 10 gün yoğun bakımda kaldı. Hasteneden çıkardım iki gün sonra ateşlendi yine hastaneye yattı virüs kapmisti. Bu sırada ben sürekli titreme ve ağlama krizleri geçiriyordum. Doğumdan sonra tek lokma yiyemedim 16 kilo verdim. Ne yemek yapan oldu ne yardım eden. Son raddede saçlarımı kestim. Artık intiharın eşiğine gelmiştim. Bebek hastaneden çıktı çıkmasına ama öylesine gözüm korkmuştu ki bebeği kucağıma bile alamıyordum sanki bir canavar gibi korkuyordum bebekten. Artık kafayı siyirdigimi fark edince annem yardıma gelmeye başladı. İşte o zaman işler daha kötü oldu. Birileri bebeğe baktıkça insan buna alışıyor ve bocalamaya başlıyor. Ablaniz kesinlikle o rahatlığa alışmış. İlk zamanlar yardım edilmesi iyi oluyor evet ama bir şekilde buna alışması lazımdı insanlar yardımcı olurken. Şuan 72 günlük olduk ve hala yalnızım üstelik bebeğim kolik ne gece uyuyor ne gündüz tüm gün aç acina durup eşim gelince bebeği ona verip yemek yapabiliyorum. Tuvalete bile bebekle giriyorum hatta altıma ediyordum ilk başta artık mecburen onu da götürüyorum. Öyle zor bir bebek ki herkesi korkutuyor ağlamasiyla. Üzgünüm belki haddim değil ama ablanizin ki lohusalık depresyonundan çok biraz rahata düşkünlük gibi geldi. Ne güzel ki insanlar işlerini halledip ona yardımcı olmuş. En dibi gören biri olarak kusura bakmayın ama ablaniz biraz nankörlük yapmış gibi geldi şuan nasıl durumlar peki merak ettim bir yandan annenizle barıştı mı, size kusura bakma zor bir zamandan geçtim teşekkür ederim her şey icin diyebildi mi çok merak ettm

Bu neydi okuduğum. Bu lohusalık depresyonu değil. Ablaniz rahata alışmış. Benim yanımda 1 ay annem kaldı.O da yemek ve ev temizliği. Kv-gorumce ise sadece bebekle fotoğraf çektirdiler. Canları kıymetlidir kendilerini yoramazlar. Sonrasında 1 yasa kadar tek ben. 6 aydır da babayla ortak bakıyoruz. Ne suçluluğu Allah aşkına? Son 6 aydır evden cikiyorum o da taş çatlasın 2 saat. Nerenin kültürüymus bu. Enişte niye karışsın evde 3 kadın varken? Abla nasıl sindirmis hepinizi. Lohusalık depresyonu başka birşey.

Doğum sonrası depresyonu geçirdim ama kusura bakmayın ablanız bencil. Hiç böyle şeyler yaşamadım hatta bebeği kimseye baktırmıyordum ki eşimin annesi ve benim annemde yakındı bize bencillik yapmadım hiç kimseden de yardım görmedim talep etmedim. Ağlama kısmına gelince yeni anne olmuş birinde zaten bu çok normal ki.

Şunu eklemeyi unutmuşum. Tam maaşını verdiğim hizmetçim olsa tabii ki de işlere elimi sürmem. Fakat bu kızlara azıcık bir para verdi enişte. Yardım etme kisvesi altında hizmetçilik yaptılar. Aynı şey olduğunu düşünmüyorum. Her şeyi geçtim yeğenleri, kendi annesi, kendi kayınvalidesi ve baldızı bu kişiler. İnsan utanır biraz.
Saçma sapan olaylar
Hangisi daha saçma bilemedim
İyi bir teyzemiyim diye sormayın boşuna.
Milletin evine çöküp 1 sene yaşamışsınız bedavadan
Adınada uzaktan eğitim, okul uzaktı hem onlar istedi falan filan koyarak masumlaştırmaya çalışmışsınız ama olmamış
burda eniştenizi kötülememiz için uğraşmışsınız resmen
Okadar kötüydü niye kaldınız adamın evinde
Asıl siz hiçmi utanmadınız? Karı-koca baş başa kalacak evdesiniz
Adam yan gelip yatacak-evdesiniz
1 sene o evde nasıl rahat rahat hareket ettiniz, duşa girip çıktınız?
Ablam depresyondaydı ama eniştemde hiç yardım etmedi demişsiniz üstelik.
Fırsat vermemişsinizki? Neye yardım etseydi, eve 10 kadın üşüşmüş bir bebeğe bakmak için
ablanız belki kısa bir süre depresyon yaşadı ama sonrasında gayet bile isteye bu durumu kullanmış, işine öyle gelmiş. Kimsenin anneliğine laf etmem normalde ama ablanız umarım birdaha doğurmaz, şuan çok iyi anneymiş bilmem neymiş. Kreş yaşına gelmiş çocuğa iyi anne olmak zor değil.
İyiki iyi anne olmaya karar vermiş en sonunda, çocuğu akrabalar büyütmemiş 18 yaşına kadar neyseki, okurken bir ara çocuk şuan üniversite çağına gelmiştir dedim okadar daral geldi

Depresyonda olduğunu düşünüyorum çünkü çok detaya girmek istemiyorum ama bebeği olmasının ona mental olarak çok ağır geldiğini, iyi bir anne olmadığını falan söylüyordu sürekli.
Muhtemelen bebek bakmaktan korkuyordu. Yetersizlik hissi vardır bu da depresyonda olduğunu gösteriyor. Normalde böyle şımarık bir insan değilse lohusa sendromundan kaynaklı bişeydir

Bir yakınımın benzer bir şey yaşadığını biliyorum .
Doğum yaptıktan sonra bakıcı tuttular ev işlerinden ve bebeklerden o sorumluydu.
Eşi de yardım ediyordu. Az buz değil gerçekten her konuda yardım ediyordu hâlâ öyledir 50 yaşında adam hepsine ayrı ayrı yemeklerini yapar ilgilenir.
Kadın yükü hafifletilse de bambaşka bir şeyle savaşıyormuş. Meğer yükü başkaymış. Vücudundaki denge bozulmuş ve tiroid hormonlarına kadar değişim göstermiş.
Akla o sırada tiroid hormonu veya diğer hormon değerleri gelmediği için bi süre böyle devam etmiş.
Bana anlatırken şöyle demişti.
“Nefes alamıyordum çok ağır gelmişti, bebekleri eşime bırakıp sokağa ağlamaya çıkıyordum dışarıda hüngür hüngür ağlıyordum eve geri dönüyordum”
Böyle bir ruh haline bürünüp her şeyi bambaşka gördüğünü söylemişti. Demem o ki bilemiyoruz iç pencereyi, neyle savaşıyor neden kaynaklanıyor.
Belki psikolojik olarak ağır bir süreç belki fizyolojik olarak… Sizlik hiçbir durum yok elinizden gelenin fazlasını yapmışsınız.
İçinizi de dökmüşsünüz. Şu an için yargılamak yerine geçmişe bakmamak gerekir.. unutun ve sevgiyle sarılın birbirinize.

Doğuda yaşayan birisi olarak hiç şaşırmadım anlattıklarınıza ancak birinci derece akrabası olmayan da kızını göndermez yani anca hala teyzedir okumuyordur mesela gönderilir anneye yardımcı olmak adına doğru mu değil ancak onlara göre gayet olağan bir şey. Keşke böyle olmasa ama bir şey söylediğin vakit de uzaylı gibi suratına bakıyorlar.
Ablanıza gelecek olursak ciddi depresyon yaşamış, evin içinde o kadar insan sırf onun için koştururken bile şikayetlenmek hiç normal değil çünkü. Herkes ben kendim baktım ben şunu yaptım derse işin içinden de çıkılamaz, eski dönem annelerimiz kayınvalidelerimiz bizlere aynı şeyi söyleyince nasıl sinirlerimiz zıplıyorsa bu zamanda hemcinslerimin bunlar söylemesi de aynı ölçüde sinirlerimi zıplatmıyor değil. Herkesin olayların üstesinden gelme biçimi farklıdır, sabrı gücü umudu daha fazladır bir şekilde yara almadan atlatır, ya da mecburdur dik durup ahlanıp vahlanmadan yoluna devam eder. Ben de ilk çocuğumda depresyon yaşadım benimki hayatımın altüst olması sorumluluğum ağır gelmesi idi kırk gün kadar sürdü ve geçti. Uzun sürece yayılan depresyonlar da var ablanızdaki gibi. Keşke olaylar bu raddeye gelmeden bir destek alsaydı da siz de bu kadar yıpranmasaydınız. Ben bekar ya da çocuksuz kişilerin bu denli bebek bakım olayına girmesine karşıyım. Hiçbir mecburiyeti yokken böylesi ağır bir sorumluluk altına kimse sokulmamalı bence. Siz yine de çok güçlü durmuşsunuz. Meslektaşız bu arada, hem okulu hem evi hem ablanızı idare etmek meziyet ister gerçekten tebrik ederim, yetmemiş yeğeninizle ilgilenmişsiniz. Evli çocuklu olsanız da zaten anca bu kadarını yapardınız. Sizin vicdanınız rahat olsun, siz çok güzel bir teyzesiniz. Benim kız kardeşlerim bebeğimin altını değiştirirken ıykkk bööğkk yapan tiplemelerdir, dışarıda bebekle gezerken seni gördükçe çocuk yapmak istemiyorum deyip dalga geçer pislikler 😅 ablanız sizi öpüp tepesinde taşısa azdır. ❣️
O günleri düşünüp canınızı da sıkmayın geldi geçti deyin yapacak bir şey yok inanın. Ablanız genel olarak memnuniyetsiz biriyse de mesafe bırakın aranıza güzel kalbinizi yormayın hayat kısa, siz sevin sevilin güzel günler var önünüzde anın tadını çıkarın 😇

27 gün önce doğum yaptım sadece 1 hafta kuzenim geldi yardım etmeye o da sadece yemek yaptı valla elini temizliğe surmedi hepsini kendim yaptım bebegim cok sanciliydi uyuyamıyordum yorgundum ağlıyordum aynı zamanda tüm işlerimi de yapıyordum ablanızın ki şımarıklık başka bir şey değil

Kendine gelince kültür adı altında lise çağındaki çocuğa yaptırdığı hizmeti,iki gün sonra kendisi eşinin ailesine yapacak mı bakalım.

Ben ilk oğlumda lohusa depresyonu yaşadım. Depresyon böyle birşey değil. Ablan herkesi etrafında pervane etmeye alışmış ve devamını getirmiş o kadar.

Normalde üşenirim asla okumam bu kadar şeyi ama ben de doğumdan sonra Bi tık depresif Bi dönemden geçtiğim için ( bu durumla alakası yok benimki daha çok fiziksel görünüş ve sosyal hayattan kopma yüzündendi) acaba benim gibi hisseden biri mi diye okudum bambaskaymis. Öncelikle ENİŞTEN OLACAK ÖKÜZ hariç tüm kadınlar kendine göre haklı. Ablanı onaylamıyorum ama koru körüne de yadirgayamam evet yanlış davranmış ama öyle olduğunun farkında bile değil bence sorunu iş yapılması değil duygusal olarak anlayış beklemesi EŞİNDEN destek görmemesi. Bu durum onu gerip olmadığı Birine donusturmus olabilir.Yardim konusundaysa ilk çocuğum olmasına ve tecrübesiz biraz da toy (23 yaşımda anne oldum) olmama rağmen tamam Allah var annem de k valide de hatta ananem de geldi kaldı yardım etti yemeğimi temizligimi yaptı ama ilk günden gelip 2 ay kalmadılar. Çok da iyi oldu rahata alistirilmamali bence hersey hazıra kolaya alışırsam anne herkes gidince boşluğa düşer. Annem geldi 3 gün kaldı mesela gitti 1 2 gün kendi evini halletmeye ben 2 gün tektim sonra yine gelir toparlar giderdi. öyle olunca bebekle ilgilenip neye ağlıyor ne istiyor öğreniyorsun tecrubeleniyosun. Zaten ben sezaryen doğum ve akabinde kistlerim de alındığı için çok ağrılı ve iyileşmek zaman almıştı 15 gün sadece bebeğime baktım ama herseyi yle ben ilgilendim üst baş alt değiştirme gaz çıkarma uyutma, zaten ilk yavru insan yeni dogurmussun kıyamıyor kimseye veresim gelmiyordu kendi annem bile olsa hep bende dursun kucağımda diye düşünüyordum :)) annem ve diğerleri kim gelirse yemek temizlik yapıyordu gelenlere çay vs hazrliyodu. Senin için de üzülme diyebilirim gayet de yardımcı olmuşsun herkes gerilmiş patlamış evet haklısınız ama ablana da soğuk kalmanı istemem şahsen doğum sonrası insan daha alıngan daha agresif daha farklı düşünebiliyor. Eminim içinde size karşı asla kötü bisey yoktur. Umarım herkes mutlu olur bu tecrübeden sonra umarım barisirlar. Ama en çok dilediğim şey inşallah o iskele BABASI çocuğuna iyi Bi baba olması gerektiğini farkedip eşine çocuğuna destek olur. Çünkü herseyin sorumlusu ilgisiz sorumsuz enişten

Keşke kalmasaydım direkt ilçeye taşınsaydım. Bu konuyu açmamın sebebi sizlerden "sen elinden geleni yaptın kötü bir teyze değilsin" demenizi duymak
sen elinden geleni yaptın kötü bir teyze/kardeş/evlat degilsin :))
fazlasını yapmıssın hatta, postpartum depresyon yaşamış olabilir mi ablan? evet mümkün. yardım almayınca bu çukurdan çıkamamış olabilir mi? olabilir.
keske ablan o kadar her seye aglarken bi yardım almasını saglasaydınız.
bu arada enisten tam hayvanmış. igrenc bir kültür gercekten.

Depresyon değil bu resmen şımarıklık. İnsan okurken sinirleniyor cidden büyük sorunları var ablanızın gitmekle em doğru kararı vermişsiniz.

Vallahi herkes doğum yapıyor bir senin ablan degilki madem bakamayacak niye yapmış cocugu elalem baksin diyemi abla şımarıklık yapmış herkes çocuk doğursun oldu herkes pervane olsun etrafında birde akraba diyorsunuz bir akrabanın ablana gelip bebeğe bakması tuhaf yani burda normal diyorsunda bence değil alanda normal değil esnistende😏

X