Ailenizden birini kaybettiğinizde bununla nasıl baş ediyorsunuz?

Offf 😢 bende babamı kaybettim kalp krizinden . 3 ay olmak üzere . 5 yaşıma kadar yanında büyüdüm. Mükemmel bi babaydı. Sonrası yok. Annemle ayrıldılar. Çok kısa süreler babamın yanında kaldığım zamanlar oldu. Gerisi hep bölük pörçük. Düştüğümde hiç kaldırmadı. Maddi manevi desteği hiç olmadı. Elimden geldiğince ben ona destek olmaya çalıştım. Yeterli miydi ? Hayır. Vicdanım rahat mı? Hayır. Onun da son zamanlarında çok maddi sıkıntısı oldu. Yorulmuştum artık. Bıraktım. Şimdi keşke yapsaydım diyorum. Son 2 sene kırgındık. Annem hakkında kötü konuşuyordu. Bir gün yanına gitsem 2. Gün beni azarlıyordu. Yeni evliydim. Huzursuzluğum eşime yansıyordu. Görüşmeyeceğim dedim en son. 2 sene geçti. Şaka gibi ama babamı özledim, babama gideceğim dediğim vakit babamın ölüm haberini aldım . Kimbilir ne kadar bekledi beni? Sosyal medya hesabında “ölürsem kimse mezarıma gelmesin” diye bi şiir paylaşmış. Vicdan azabından kafayı yemek üzereyim . Fakat anneme, bana yaşattıklarını düşününce yine de elimden gelenin fazlasını yaptım diyorum. Hiç arkamı dönmedim babama. Çocukluğumun travmalarla geçmesine sebep olmasına rağmen. Yine de hiç ölmeyecekmiş gibi geliyordu . Yıkıldım o ölüm haberini aldığım an. Tüm kemiklerim birbirine girdi sanki. Keşkelerim çok fazla . Ama bu keşkeler benim hatalarımın değil babamın hatalarının sonucu. Keşke babama doyabilseydim. Ama diyorum ya bu benim değil, onun elindeydi. Allah mekanlarını cennet etsin nur içinde yatsınlar 😓🙏

Üzülüyorsunuz..ben öleceğimi sanmıştım babam öldüğünde ama ölmedim henüz,yaşıyorum
Sadece ve sadece olsaydı diyorsunuz,hiç bir şey yapmasaydı da olsaydı…otursaydı her zaman oturduğu yerde diyorsunuz ve son bakışlarını unutmuyorsunuz,unutamıyorsunuz….
Bir de bakıyorsunuz,hayat devam ediyor,siz gülüp konuşuyorsunuz,önce bundan utanıyorsunuz ama alışıyorsunuz
Beni hayata bağlayan kızım ve ailem oldu tabii bir de işim..çok şükür diyorum iyi ki varlar
Hislerimi öyle güzel özetlemişsiniz ki, babam toprağa gömülürken beni de yanına gömün demiştim aileme.
Mezarlıktan beni sürüklüye sürüklüye çıkarırlarken babam burda tek başına korkar gitmeyelim diyip hüngür hüngür ağlamıştım. Zamanla azalıyor gibi ama hiç geçmiyor.
Eşim belki yeniden bi sevinç olur diye bir bebişimiz olsun istedi, o da olmadı aylardır.

Babacimin uykusunda bir melek gibi ucup gitmesinden bu yana 10 ay gecti.. daha dun gibi. Onsuz koskoca 10 ay..

sesi, gozleri, gulusu.. herseyi sanki daha dun gormusum gibi aklimda..

Nasil basediyorsun diye sormussun.. bunun bir tarifi, anlatimi yok.. her gun olmasa bile haftada iki uc gun gitmeye calisiyorum mezarina, konusuyorum onunla, anlatiyorum olaylari, olanlari..

Bazen sanki bu dunyadan gitmemis gibi onun lafi geciyor konusma arasinda, babam soyle derdi, soyle yapardi gibi..hatta guluyoruz onu taklit ediyoruz..

Bazen de icimi tamamen kapliyor ozlemi, bir sesini duysadim diyorum, keske olsaydi yanimda sarilsaydim diyorum.. ya da bazen sadece seslenmek istiyorum baba demek..

Ama en cok ne oluyor biliyor musun.. anilar aklina geliyor.. sicacik, dolu dolu yasanmis anilar.. bedenen yok ama o anilarin icindeki sevgi, o isik hic yok olmuyor.. ben yasadikca da yok olmayacak.. iste o zaman cok mutlu oluyorum iyi ki babam olmus, iyi ki ben de onun kizi olmusum diyorum❤️

Basiniz sagolsun. Allah babanizin mekanini cennet etsin. Ben babami 19 yasindayken kaybettim. Bunca sene aradan gectigi halde hala o kanadimin kirik oldugunu hissediyorum. Acisi gecmiyor, ama mecbur onunla yasiyoruz. Hani derler ya herseyin ilaci zaman diye. Bence degil. Herseyin bir ilaci yok, ama sabretmeyi ögreniyorsun.

17 ay oldu babamı kaybedeli. Hayatımda yaşadığım en büyük acı. Başka hiç bir şeyle kıyaslanılmıyor ama zamanla baş etmeyi öğrendim. Ölümde hayat kadar doğal. Babam 10 sene daha yaşasaydı da doydum demezdim. Başkalarının acılarını düşündüm. Bazısı babasını hiç tanıyamadan kaybediyor. Bazısı çocuğunu kaybediyor. Yine buna da şükür. Babam iyi kötü 67 sene yaşadı. Şunu da yapmadı diyebileceğim hiçbir şey yok.
Veren de Allah alanda. Bazı şeyleri kabullenmekten başka çaremiz yok. Hepimizin gideceği yer aynı. Ben hissediyorum bir gün babamla yine beraber olacağız. Bayram sofrasına oturacağız.
O zamana kadar tüm ölmüşlerimizin mekanı cennet olsun. Huzur içinde yatsınlar 🙏🏻

Öncelikle başınız sağolsun. Ben kaybedeli 16 sene oldu ben babamı 10 yaşında kaybettim doğru düzgün resmi yok anım yok ben babamın sadece hasta olduğu zamanları hatırlıyorum karaciğer kanseriydi son zamanlarda tuvalete bile gidemiyordu inlemelerini halen duyuyor gibiyim bazen düşünce hasta olsaydı başımızda olsaydı diyorum ama sonra iyi ki Rabb'im yanına aldı acidan kurtuldu tek tesellim bu benim. Yakı gibi yapıştırmalı ağrı keçisi kullanıyordu 3gun işe yarıyor sonra ağrıları devam ediyordu . Annenize kendinize yuklenjp hayatı yaşanmaz hale sokmayın anneniz için güçlü olun onun jcin çok çok zor bı durum ona yuklenmeyi bırakın ben küçükken bilmezdim ama şimdi anneminim ne yaşadığını tahmin edebiliyorum sizin için zorsa onun içinde . Allah hepinize sabır versin. Mekanı cennet olsun inşallah

Basınız sag olsun, sabırlar dilerim.

Aileden 4 sene önce babannemi kaybettim. Aramız hasır nesir degildi, sogukkanlı bir kadınım. Cok severdi beni ama ben öyle sevgiyle yaklasmazdım pek. O büyüttü beni, her seyime kosardı rahmetli. Lisans zamanlarımda derste almıstım ölüm haberini. Cok sogukkanlı durmam lazım dedim ama baktım gücsüzüm, savunmasızım döküldüm. O an orda bendeki yerini anladım ona cok düskünmüsümde haberim yokmus. Hastanedeykende yanına gidip helallik alamadım diye icime cok oturdu. 1 sene aralıksız rüyalarımda gördüm bana darıldıgını söylüyordu.

Umarım hakkını helal etmistir. Tekrar sabırlar dilerim.

Hislerimi öyle güzel özetlemişsiniz ki, babam toprağa gömülürken beni de yanına gömün demiştim aileme.
Mezarlıktan beni sürüklüye sürüklüye çıkarırlarken babam burda tek başına korkar gitmeyelim diyip hüngür hüngür ağlamıştım. Zamanla azalıyor gibi ama hiç geçmiyor.
Eşim belki yeniden bi sevinç olur diye bir bebişimiz olsun istedi, o da olmadı aylardır.
İnşallah olur,bebeğiniz…

Babacimin uykusunda bir melek gibi ucup gitmesinden bu yana 10 ay gecti.. daha dun gibi. Onsuz koskoca 10 ay..

Nasil basediyorsun diye sormussun.. bunun bir tarifi, anlatimi yok.. her gun olmasa bile haftada iki uc gun gitmeye calisiyorum mezarina, konusuyorum onunla, anlatiyorum olaylari, olanlari..

Bazen sanki bu dunyadan gitmemis gibi onun lafi geciyor konusma arasinda, babam soyle derdi, soyle yapardi gibi..hatta guluyoruz onu taklit ediyoruz..

Bazen de icimi tamamen kapliyor ozlemi, bir sesini duysadim diyorum, keske olsaydi yanimda sarilsaydim diyorum.. ya da bazen sadece seslenmek istiyorum baba demek..

Ama en cok ne oluyor biliyor musun.. anilar aklina geliyor.. sicacik, dolu dolu yasanmis anilar.. bedenen yok ama o anilarin icindeki sevgi, o isik hic yok olmuyor.. ben yasadikca da yok olmayacak.. iste o zaman cok mutlu oluyorum iyi ki babam olmus, iyi ki ben de onun kizi olmusum diyorum❤️
Sizin de başınız sağolsun, mekanı cennet olsun babacığınızın. Benim babamda uykusunda bir melek gibi bırakmış gitmiş bizi, hastaneye götürmeye bile fırsat olmamış. Beni aradıklarında durumu kötü gel demişlerdi, halbuki babam ölmüş söylememişler. Kapıya kavuşup o kalabalığı görünce eşime dönüp ağlayarak babam ölmüş diye bağıra bağıra bayılmışım. Unutamıyorum evden battaniye ile çıkarılışını, son gülüşünü, morgtaki yüzünü, elinden hiç düşmeyen sigarasını... Babam olsaydı şöyle yapardı, babam olsa böyle söylerdi.... Hiç bitmiyor hiç....

başınız sağolsun.
annemi kaybedeli 4 sene oluyor. evet benim de ona karşı yanlışlarım olmuştur, keşke dediğim şeyler de var ancak bunlara takılmak insanı gerçekten hasta ediyor.
ben benim, ve karşımdakiler ailem olsa da kendi karakterimce davrandım.
tabi ki yüz kızartıcı şeyler yapmış olmak farklıdır ancak sizin de yaptıklarınız bu tip şeyler değil.
sadece ne istediyseniz ona göre hareket etmişsiniz.
bu hayırsız evlat olmak demek değil.
bana da ilk başlarda bunu düşünmek tuhaf geliyordu ama bence anne yada babayı kaybetmenin acısı çok büyük olduğu için onu taşıyabilmek için insan kendine kızacak şeyler buluyor.
ama mevzu bu değil kesinlikle. sağlıklı bir şekilde yas tutmayı öğrenmek gerekiyor.
belki psikiyatriste değil önce bir psikoloğa gitmek iyi olur. o gerekirse psikiyatriye yönlendirir sizi.
ayrıca ilaç kullanmak kötü bir şey değil. bağımlı olmayacaksınız, kullanıp doktorun planladığı şekilde de zamanla bırakacaksınız.

Benimde babam kanser durumu günden güne kötüye gidiyor. Bende onunla beraber hergün ölüyorum. Aniden kaybetseydim daha kötü olurdum belki diyorum ama böyle de hergün ölüyorum 1 senedir sürekli ağlıyorum psikolojim hiç iyi değil.. Bide bunun kaybettikten sonraki süreci var nasıl dayanacağım hiç bilmiyorum..

Baş edemeyecegimi düşünüyorum.
Nedense hergun bu düşünceler yoklar beni .
Gizli gizli ağlarım biyerlerde.

Artık gogusumde bir ağrı beliriyor sanırım anksiyete panik atak gibi bişey olmaya doğru yürüyorum, birilerini kaybetcem diye düşünüp o yuku o an hayalen bile kaldiramayip ağlamaktan .
Ben de öyleydim, gerçeğini görünce çok daha zor şeyler yaşadım. Bununla baş etmek mümkün değil ne yazık ki, her günü azap gibi

lütfen yasınızı yaşayıp atlatmadan bebek sahibi olmayın. bu yaranızı bebeğinizde iyileştirmeye çalışırken ona da psikolojik olarak ciddi yükler yükleyebilirsiniz.
insan tabi ki yıllar geçse de üzülüyor, çok özlüyor. bu geçmiyor. ama süreci sağlıklı bir hale getirmezseniz kendinizi çok fazla yıpratırsınız.
annesinin, babasının ölüm acısını atlatmak için dünyaya getirdiği bir bebek olmak ister miydiniz ?

Selam arkadaşlar,

Bu gece yine çok bunaldım, 11 ay önce babamı ani bir kalp krizi ile kaybettim, babam ölmeden 1 gün önce hastaneden yeni taburcu olmuştum covid dolayısıyla tedavi görüyordum. Eve geldiğim günün ertesi sabahı babamın ölüm haberiyle uyandım. Covid olmasın diye gözümden sakındığım babam, aylarca öpüp koklamadığım babam benim hastaneden çıkıp onu görmeye gitmemi beklemeden bir kuş gibi uçtu gitti bu dünyadan. Ben daha önce yakınımdan kimseyi kaybetmemiştim, oyüzden çok ağır oldu benim için. Çok üzüldüm, hatıralarımızın olduğu yerlere gidip hüngür hüngür ağladım.Halâ şaka gibi, çok zor günler geçirdim. Babam biraz kiloluydu, (120 kg), yürüsün hareket etsin daha fazla kilo almasın diye kısa mesafelere arabayla değil, yürüyerek gitmesini istiyorduk.Yemesine müdahale ediyorduk, çok sigara içiyordu. Nefes problemi yaşadığı için az sigara alıyorduk. Hepsi onun iyiliği içindi ama şimdi hepsi bana öyle dert oldu ki. Anneme kızıyorum, neden sen babama karışıyordun diye 😔 keşke daha çok yeseydi, daha çok sigara içseydi, hiç yürümeseydi evde otursaydı ama sağ olsaydı diye. Hep keşke keşke keşke.... Onu hep tekerlekli sandalyeye bindirip doktor doktor gezdiriyordum şekeri, tansiyonu, dizleri için. Şimdi o hastanelere gidemiyorum.Kalbim onsuz çok acıyor, halâ alışamadım. Son yıllarda zaten hep maddi sıkıntılar yaşıyordu, babam son zamanlarında hiç maddi yönden rahat etmedi. Ben okudum ama bir işe giremedim üniden sonra... Sanki ben kötü - faydasız evlatmışım gibi geliyor, gurur yapmayıp sekreterlik kasiyerlik bile yapabilirdim evlilik öncesi. Onlara faydam olurdu en azından...
Üniversite okurken hep çalıştım, burs falan aldım ama ailemden bi kuruş almadım. Aksine onlara faydam oldu ama üniden sonra ben şu okul mezunuyum, basit işlerde çalışmam diyip gurur yaptım. Şimdi diyorum ah keşke keşke keşke.... Sürekli gözlerim doluyor, boğazım düğümleniyor. Allahım ne olur bari annemi bize bağışla diyorum. O da babamdan sonra çok bozuldu... Hep korkuyorum ona da birşey olacak diye. Eşim psikiyatriye götürmek istedi ama ben ilaç kullanmak istemediğim için gitmedim. Siz nasıl baş ediyorsunuz bunlarla? Ben çok yoruldum. 😔
Annemi 3 yıl önce kaybettim acısı hala içimde ama alıştım sadece bazı anlar çok kötü oluyorum, özellikle özel günler, aile toplantıları, kısacası o hep benimle...

Benimde babam kanser durumu günden güne kötüye gidiyor. Bende onunla beraber hergün ölüyorum. Aniden kaybetseydim daha kötü olurdum belki diyorum ama böyle de hergün ölüyorum 1 senedir sürekli ağlıyorum psikolojim hiç iyi değil.. Bide bunun kaybettikten sonraki süreci var nasıl dayanacağım hiç bilmiyorum..
Rabbim şifalar nasip etsin canım. Ani ölüm ayrı zor, beklenen ölüm ayrı zor. Rabbim dayanma gücü versin, baban hayattayken sımsıkı tut ellerinden hiç bırakma

Rabbim şifalar nasip etsin canım. Ani ölüm ayrı zor, beklenen ölüm ayrı zor. Rabbim dayanma gücü versin, baban hayattayken sımsıkı tut ellerinden hiç bırakma
Elimden geleni yapıyorum ama acı cektigini görmek elimden hiç bişey gelmemesi çaresizlik mahvediyor..

Gerçekten kolum kanadım kırıldı...
Çoğu zaman elim kolum bile tutmuyor ki kalkıp bir bir iş yapayım. Dediğin gibi sanki artık eskisi gibi olamayacakmışım gibi, çok zor.
Gerçekten büyük sabır diliyorum, size, bana, bizim gibi sevdiğini toprağa koyan herkese…

Ben de sizin gibiyim, kendimi sürüklüyorum adeta. Yaşama ayak uydurmaya çalışıyorum diyelim. Ama daha iyi olacağız, geçmemiz gereken evrelerden geçiyoruz. Her şeye rağmen hayat devam ediyor, onları aklımızda, yüreğimizde anılarıyla yaşatacağız.

Başınız sağ olsun. Acınızı çok iyi anlıyorum. Ben de 9 ay önce babamı corona yüzünden kaybettim. Öncesinde bir ay yoğun bakımda kaldı. Göremedim, sarılamadım, koklayamadım. Nasıl görünüyordu onu bile bilmiyorum. Cenazesini bile yapamadık. Görevliler getirdi apar topar gömüldü. Yetişemedik bile.
İçimde ukde olan şeyler o kadar fazla ki. İçime sığmıyor bazen. Ben onun fotoğraflarına bile bakamıyorum. Gittiğini kabullenemiyorum. Geçen hafta o gittiğinden beri ilk defa bir hastaneye gittim ve göz yaşları içinde kendimi dışarı zor attım geri. Her şey içimde volkan gibi patladı, içim kavruldu. Bir ay ne yaptı o hastanede, uyutulmadan önce ne hissetti ne düşündü kim bilir. Yapayalnız kaldı. Asla yanına kimseyi almadılar. Gariban gibi kaldı canım babam.

İnanın baş edilmiyor. Sadece bir şeylere alışıyorsunuz, hayat devam ediyor. Ama acısı hep aynı kalıyor. Herkesin keşke si farklı emin olun.

Ilaç kullanmak istemiyorsanız psikiyatri yerine bir psikoloğa gidin ve sadece dertleşin. Ablam da durumla baş edemediği için aylarca psikoloğa gitti ve faydasını gördü.

Umarım siz de bir yolunu, size iyi gelecek bir şeyi bulursunuz.

Sizlere sabır ve sağlık diliyorum. Dertleşmek isterseniz dinlerim.
Ah canım...
Senin de başın sağolsun, yaşadığımız şeyler okadar zor şeyler ki... Düşününce kafayı yiyecek gibi oluyor insan, acaba babam son nefesini verirken bizi çağırdı mı, gözleri bizi aradı mı, korktu mu, bekledi mi bizi 😔

Bu duygu bende de var. Babamla olan anılarımı düşününce kalbimde bir sıcaklık oluyor. İşte o zaman ben yaşadıkça babamda benle yaşıyor gibi hissediyorum.
Babamın gençlik fotoğrafı var başucumda. Ben onu hep öyle hatırlamak istiyorum. Son senelerde çok yaşlanmıştı. Böbrek nakli olmuştu. Başı sürekli sallanıyordu. Belki çok acı çekiyordu, bize söylemiyordu.
Mezarına 2 kere gittim. Ama orda hissetmiyorum ben. Orda yatan bedeni çoktan çürüdü. Benim aklımın ermediği bir yerde bekliyor gibi hissediyorum.
Rüyalarıma giriyor çoğu zaman. Hep mutlu görüyorum. İşte o zaman dünyalar benim oluyor.

Selam arkadaşlar,

Bu gece yine çok bunaldım, 11 ay önce babamı ani bir kalp krizi ile kaybettim, babam ölmeden 1 gün önce hastaneden yeni taburcu olmuştum covid dolayısıyla tedavi görüyordum. Eve geldiğim günün ertesi sabahı babamın ölüm haberiyle uyandım. Covid olmasın diye gözümden sakındığım babam, aylarca öpüp koklamadığım babam benim hastaneden çıkıp onu görmeye gitmemi beklemeden bir kuş gibi uçtu gitti bu dünyadan. Ben daha önce yakınımdan kimseyi kaybetmemiştim, oyüzden çok ağır oldu benim için. Çok üzüldüm, hatıralarımızın olduğu yerlere gidip hüngür hüngür ağladım.Halâ şaka gibi, çok zor günler geçirdim. Babam biraz kiloluydu, (120 kg), yürüsün hareket etsin daha fazla kilo almasın diye kısa mesafelere arabayla değil, yürüyerek gitmesini istiyorduk.Yemesine müdahale ediyorduk, çok sigara içiyordu. Nefes problemi yaşadığı için az sigara alıyorduk. Hepsi onun iyiliği içindi ama şimdi hepsi bana öyle dert oldu ki. Anneme kızıyorum, neden sen babama karışıyordun diye 😔 keşke daha çok yeseydi, daha çok sigara içseydi, hiç yürümeseydi evde otursaydı ama sağ olsaydı diye. Hep keşke keşke keşke.... Onu hep tekerlekli sandalyeye bindirip doktor doktor gezdiriyordum şekeri, tansiyonu, dizleri için. Şimdi o hastanelere gidemiyorum.Kalbim onsuz çok acıyor, halâ alışamadım. Son yıllarda zaten hep maddi sıkıntılar yaşıyordu, babam son zamanlarında hiç maddi yönden rahat etmedi. Ben okudum ama bir işe giremedim üniden sonra... Sanki ben kötü - faydasız evlatmışım gibi geliyor, gurur yapmayıp sekreterlik kasiyerlik bile yapabilirdim evlilik öncesi. Onlara faydam olurdu en azından...
Üniversite okurken hep çalıştım, burs falan aldım ama ailemden bi kuruş almadım. Aksine onlara faydam oldu ama üniden sonra ben şu okul mezunuyum, basit işlerde çalışmam diyip gurur yaptım. Şimdi diyorum ah keşke keşke keşke.... Sürekli gözlerim doluyor, boğazım düğümleniyor. Allahım ne olur bari annemi bize bağışla diyorum. O da babamdan sonra çok bozuldu... Hep korkuyorum ona da birşey olacak diye. Eşim psikiyatriye götürmek istedi ama ben ilaç kullanmak istemediğim için gitmedim. Siz nasıl baş ediyorsunuz bunlarla? Ben çok yoruldum. 😔
Hayat sana yasamayi da alismayi da dayanmayi da ögretiyor. Sen ögrenmek istemesende kafana vura vura ögretiyor. Babami kaybettigimde bundan daha aci ne olabilir ki demistim 2 ay sonra 6 aylik yegenimi kaybettim babamin daha senesi dolmadan da kizimi kaybettim. Bir sene icinde 3 kayip yasadim. Hala hayattayim. Pismanliklar bahaneler vicdan azaplari sebepler vs inanki hicbiri işe yaramiyor. Insan her ölûme bir sebep ve suçlu ariyor bu suclu da hep kendisi oluyor ama ne sebebin ne de suçlunun zamanla önemi kalmiyor. Üzûlerek aglayarak gideni getirmek mumkun olsa burda hepimiz toplanir gunlerce aglar geri getirirdik gidenlerimizi. Ama maalesef hicbirinin faydasi olmuyor. 5 dakika òncesine kadar ben de oturmus gidenlerime agliyordum böyle yazdigima bakma ben de senden farkli ruh halinde degilim. Senle kendimi de teselli ediyorum iste.

X