Aldigim is basvurusu daveti...

En buyuk kk

Guru
Kayıtlı Üye
18 Mart 2013
3.444
11.139
Merhaba sevgili KK sevdalilari,

Bugun inanilmaz bir sey oldu. Cumartesi cumartesi isyeri maillerimi actim ve kurumumun ise alim biriminden aksam 6'da atilmis bir mail gordum. Kurumun yetenek havuzuna kayitliyim oradan iki teklif gelmis. Tam olarak is teklifi degil ama "profilinize uygun su pozisyonlar var acilen, pazartesi en gec 4'e kadar ilgilenip ilgilenmediginizi, musaitlik durumunuzu belirtin" seklinde. Ama otomatik mesajlar degil, yani onlarca kisiye gonderilmiyor. Bu maili aldiysaniz isi buyuk ihtimalle size verebilirler, oyle bir durum. Is teklifi degil de teklifin teklifi gibi bir durum... Ama hani yuzde yuz degil, daha almadim yani isi. Sadece "evet musaitim" diye mail attim hemen. Ama bunun uzerine reddedersem de buyuk bir ayip olur, baska bir is teklifi gelmeyebilir uzun sure.

Inanilmazlik nerede burada diyeceksiniz, surda, bu iki pozisyon da benim daha once basvurmaya bile cesaret edemedigim derecede yuksek pozisyonlar. Cok fazla deneyim gerektiren yonetici pozisyonlari... Benim 50 yasindaki patronumun pozisyonu diyeyim. Ben 32 yasindayim ve su ana kadar bu yasta o seviyeye gelmis kimseyi gormedim. O seviyedeki gordugum en genc yonetici 37 yasinda baslamisti (eski patronum), onun da Latin Amerika, Afganistan, Lubnan, ve bazi Afrika ulkelerine uzanan, cok cesitlilik iceren bir profili vardi ve de cok akilli bir kadindi, herkes de "ooo X Hanim cok genc yukselmis" modundaydi. Ki simdi New York'ta calisiyor genel merkezde. Isi alirsam kendi capimda bir yukselme rekoru kiracagim. Maasim da 4 kat artacak. Haberi verdigim arkadaslarim inanamadi. Sozlesmelerden biri Aralik 2020'ye kadar digeri ise 6 aylik bir sozlesme, belki uzatilabilir. Ama yani o pozisyondan sonra onum cok cok cok acik olur kendi kurumumda ve benzer kurumlarda.

E ne guzel iste sen bize hava atmak icin mi bu konuyu actin diyeceksiniz. Dert bunun neresinde diye soracaksiniz. Arkadaslar dert surda bu pozisyonlarin biri Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nin en problematik bolgesinde, ikincisi Burkina Faso'da. Su an aktif catisma olan yerler degiller. Guvenlik durumunu cok bilmesem de (arastiriyorum) guvenlik durumuna gore korunakli binalarda kaliyorsun, zirhli araclarla seyahat ediyorsun falan filan. BM'ye bagli bir kurumdayim calisan guvenligine onem veriyorlar. Ayrica 6-8 haftada bir evine gonderiyorlar (korona oncesi donemde simdi nasildir bilmiyorum).

Aslinda bu arada ben vicdani olarak daha rahat edecegim, daha az travmatize olacagim, dunyaya karsi inancimi daha az sarsacak ve daha normal saatlerde calisacagim bir is arayisindaydim ama ha diyince boyle bir gecis olmuyor, zemin hazirliyordum, bu is olursa ve orada da somut sonuclar elde edebilirsem boyle daha masa basi bir ise gecme olasiligim da artiyor.

Neyse ben bu durumu Whatsapp grubumuzda aileme soyledim, babam "cok sevindim yavrum" dedi, annem sesini cikarmadi. Eminim ki bu gece stresten uyuyamaz.

Annem bana soz verdirtmisti, abidik gubidik yerlere gitmeyeceksin, gerekirse buraya gel issiz kal biz sana bakariz ama ne idugu belirsiz ulkelere gitme cocugum demisti. Ben de is olsun diye he annem tamam dedim ama yani sonucta buna ben basvurmadim bana teklif geldi. Bana kalsa hicbir cekincem yok, uyum sagliyorum bir sekilde her yere ve heyecanlaniyorum. Ama annemi uzmekten dolayi vicdanim rahat degil. Ne yapsam da annemin icini rahatlatsam? Yani hele Kongo'daki sehrin adini yazinca filan tek cikan haberler 2018'e kadar suregelen catismalar, yetersiz beslenen cocuklar vb. Bir tane pozitif haber olmaz mi? Su an bulundugum ulkedeki is teklif haberini Whatsapp grubumuza Ayse Arman'in goril turizmi ile ilgili yazdigi "bayildim bu ulkeye" tadindaki makalesi ile vermistim de o sekilde ikna olmuslardi. Simdi ne yapacagim bilmiyorum. Yengec burcuyum ailemi uzmek beni cok uzuyor. Bir yandan da onlarin istedigi gibi Turkiye'ye donesim hic yok. Bana biraz cesaret, biraz da taktik verin gozunuzu seveyim.

Son düzenleme:
Ya ha Gana,ha Faso. Hepsi abidik gubidik değil mi annen için? Google'da aratsan güneş leken varsa kansersin.
İnsan olumsuz haber görme niyetiyle kullanırsa Interneti elbet bulur, Bugün Rusya yazayım aratayim tee Çeçen zamanından kalma, sivillerin öldüğü görüntüler gelir (zamanında yapmıştım böyle hata) en güzel ülkeyi yaz,yine bir vahşet bulunur. İnsan nesli kavgalarla dövüşlerle zaman geçiren bir organizma,maalesef. En güvenli şehre git, gecen senelerde isid'in Christmas için kurulmuş pazarda bir dolu insanı öldürmesi gibi,gözü dönmüş bir kaç kişi tarafından katledilebilirsin. Ki ailenin 'don gerekirse biz sana bakariz' dediği ülke hiç güvenli bir ülke değil ki. Her güne yeni bir kadın cinayeti haberiyle uyanıyoruz. Geçen ay ilk defa Twitter'a gireyim dedim,kanım dondu. Yol soran adama yardımcı olmak için yanına gitmisken tecavüze uğrayan kız için adalet, olmaz dediği platonigi tarafından vurulan kız için adalet, tanımadığı adam tarafından kaçırılan kız için adalet... Yani dünya zaten tehlikeli bir yer.
Gideceğin ülkelerde de geçmişte olaylar olmuş ama şu an yaşadığın ülkede de çok yakın bir gecmiste iç savaş olduğunu söylemiştin.
Bence düşünme bile bunu. Yengecim yengecim de deme,biraz da ikizler sayılırsın:) azıcık umursamaz ol🤪
Ben senin yerinde olsam anneme birkaç yıl calisip onun şehrinden (ya da yazlığından) ev alacağımı falan söylerdim. Kısa süre ayriliktan sonra temelli döneceğini bilmek belki iyi gelirdi ...
Amaaan neyse ne, sen ikizlerligine sarıl,çok da derdine düşme ailenin. Elbette bir yerde tebrik edip kararına saygı duymak zorunda kalacak. Hele bir işi al da, sonrası kolay.
Zaten bulunduğun ülkede de mutlu değilsin,tedbil-i mekanda ferahlik var demişler. Yeni yeni ülkeler,yeni yeni çalışma arkadaşları,yeni yeni sosyal ortam.... Hem ne demişler? Yeni bir iş,yeni bir aşk...
[

Ya ha Gana,ha Faso. Hepsi abidik gubidik değil mi annen için? Google'da aratsan güneş leken varsa kansersin.
İnsan olumsuz haber görme niyetiyle kullanırsa Interneti elbet bulur, Bugün Rusya yazayım aratayim tee Çeçen zamanından kalma, sivillerin öldüğü görüntüler gelir (zamanında yapmıştım böyle hata) en güzel ülkeyi yaz,yine bir vahşet bulunur. İnsan nesli kavgalarla dövüşlerle zaman geçiren bir organizma,maalesef. En güvenli şehre git, gecen senelerde isid'in Christmas için kurulmuş pazarda bir dolu insanı öldürmesi gibi,gözü dönmüş bir kaç kişi tarafından katledilebilirsin. Ki ailenin 'don gerekirse biz sana bakariz' dediği ülke hiç güvenli bir ülke değil ki. Her güne yeni bir kadın cinayeti haberiyle uyanıyoruz. Geçen ay ilk defa Twitter'a gireyim dedim,kanım dondu. Yol soran adama yardımcı olmak için yanına gitmisken tecavüze uğrayan kız için adalet, olmaz dediği platonigi tarafından vurulan kız için adalet, tanımadığı adam tarafından kaçırılan kız için adalet... Yani dünya zaten tehlikeli bir yer.
Gideceğin ülkelerde de geçmişte olaylar olmuş ama şu an yaşadığın ülkede de çok yakın bir gecmiste iç savaş olduğunu söylemiştin.
Bence düşünme bile bunu. Yengecim yengecim de deme,biraz da ikizler sayılırsın:) azıcık umursamaz ol🤪
Ben senin yerinde olsam anneme birkaç yıl calisip onun şehrinden (ya da yazlığından) ev alacağımı falan söylerdim. Kısa süre ayriliktan sonra temelli döneceğini bilmek belki iyi gelirdi ...
Amaaan neyse ne, sen ikizlerligine sarıl,çok da derdine düşme ailenin. Elbette bir yerde tebrik edip kararına saygı duymak zorunda kalacak. Hele bir işi al da, sonrası kolay.
Zaten bulunduğun ülkede de mutlu değilsin,tedbil-i mekanda ferahlik var demişler. Yeni yeni ülkeler,yeni yeni çalışma arkadaşları,yeni yeni sosyal ortam.... Hem ne demişler? Yeni bir iş,yeni bir aşk...
[

Ya cidden haklisin kankacim, verdigin ornekler zaten on numara, annem de aslinda mantikli bir insandir eminim isi alirsam zamanla alisir ama, bilemiyorum ki? Ah o ikizlerlik neden gelmiyor bu durumlarda bilmiyorum, yukselenim nasil ikizler anlamadim, su an kendi kendime hain evlat okkes muamelesi yapiyorum. Annem arayip "D vitamini al koronaya iyi geliyormus alinca da resmini bana Whatsapptan at" diyen bir insan... Aslinda kesinlesmeden soylemeyecektim ama olursa da saklamis gibi olurum daha buyuk olay cikar diye vicdan yaptim.

Insallah ya. Hayirlisiysa olsun. Aslinda bu isleri birakip vicdani olarak daha rahat ettigim, daha az travmatize olacagim bir is arayisindaydim ama o da ha deyince olmuyor, zemin hazirliyordum bu gecise.
Ama ilk maaşınla sokak hayvanlarını doyur ve bebekler var ilaçlarının maliyetleri çok yüksek bağış yap tamam mı

Ahhh bendede ne calisma azmi ne yetenek varda kimse kesfetmedi ama kendileri kaybeder hep soyluyorum hic akillari yok🤣 en son esim gel bari beraber calisalim dedi de adamin belini dogrulttum sen cok zekisin korkuyorum senden diyo 🤣🤣 neyse uzun lafin kisasi hakkinda hayirlisi olsun calismak gibi guzel bisey omrumde gormedim.

Ya ne güzel ne iş yapıyorsunuz ne okudunuz çok merak ettim ve şuanki maaşınız ne kadarr, erkeğin maaşı sorulmazmış o yüzden sizinkini sordum :KK48:

Canım öncelikle çok sevindim adına, annen de kendine göre haklı endişeleniyordur ama şu anda da afrikadasın aynı şey. Fırlar giderdim ben olsam bu fırsatı bulmuşum kimse tutamazdı :)) en kötü ihtimalle memnun kalmazsan sözleşmeni uzatmazsın ki sanmıyorum öyle olacağını. Hayırlıysa eğer bir an önce olsun inşallah 🙏

Yabancılar da Türkiye için hiç iyi şeyler duymuyor mesela her yer çölmüş, şeriatle yönetiliyormuşuz, sürekli sokakta kolluk kuvvetlerinden şiddet görüyormuşuz vs öyle absürt şeyler duyuyorlarmış :KK70: Bence bu fırsatı kaçırmamalısınız. Kariyeriniz için çok büyük bir şans🤩

Şimdi ablacım bence bu işi yap, parasını al kenara koy, CVne de yaz ama 6 ay yap sonsuza kadar değil.

Niye dersen, o pozisyonu CVne koymak şahane. Öte yandan bunun bir de sosyal tarafı var. Orda sıkılıyorsun, yalnızlık çekiyorsun ne adam gibi sosyal öevren var ne de romantik hayatın. Sen de insansın. Bir zamandan sonra bunların yokluğu ağır gelir, o yokluğu parayla kariyerle yamayamazsın tutmaz. Uzun süre yalnız kalırsan psikolojin bozulur bak :KK51: zaten yalnızlıktan abuk subuk tiplere meylettin, haklısın da insan psikolojisinin romantizme ihtiyacı var sen de bunu orda bulamıyorsun.

Annem bana soz verdirtmisti, abidik gubidik yerlere gitmeyeceksin, gerekirse buraya gel issiz kal biz sana bakariz ama ne idugu belirsiz ulkelere gitme cocugum demisti.

Ben katılıyorum annene, bence o ülkelerden uzak dur, biriktirdiğin kariyer deneyimleriyle iyi bir iş bul ve kendine güzel bir hayat kur. Hayatboyu yalnız başına Afrika'da sürünme.

Dediğim gibi annenle konuş, anne parayı ünvanı kapıcam 6 aylık kontrat yapıcam sonra da Türkiye'ye vınlicam de. Bu kadar

X