Yöresel Tarif Ali Nazik Kebabı

Yöresel Yemekler
Pınar Labneli Lezzetler yarışması 3.haftadan herkese selamlar 🤗🥰
Bu konseptte çok sevdiğim ve çok özel bir tarif olan Ali Nazik kebabı ile karşınızdayım 👩🏼‍🍳
Malzemelerimizle başlayalım 🤗
Eki Görüntüle 2935617
• 250 gram süzme yoğurt ( Ben ev yoğurdunu tülbentte bekleterek süzme yoğurt elde ettim. )
• 2 yemek kaşığı PINAR LABNE
• 3-4 adet kemer patlıcan ( Ben yazın piknikte közleyip buzluğa attığım patlıcanları kullandım. )
• Tuz
• 2-3 diş sarımsak

Diğer Malzemeler

• 400 gram dana kuşbaşı
• 1 yemek kaşığı tereyağı
• Tuz, karabiber, pul biber, kekik
• Yarım su bardağı su
• 2 yemek kaşığı domates salçası

Ali Nazik Kebabı Tarifi

• Patlıcanları közleyip, kabuklarını temizleyin. Ben buzluktakini kullandım.
• İnce ince doğrayın.
• Soğuduktan sonra, ezilmiş sarımsak ve süzme yoğurtla ve Pınar labneyleberaber iyice karıştırın.
• Tuzunu ayarlayın.

Eki Görüntüle 2935620 Eki Görüntüle 2935621
• Diğer taraftan etleri yıkayıp, suyunu süzdürün.
• Pişirme kabına alarak kısık ateşte, tencerenin kapağı kapalı bir şekilde etlerin bırakmış olduğu suyu çekmesini bekleyin.
• Daha sonra tereyağını ilave edin.
• Tuz hariç, baharatları ve domates sosunu ilave edin.
• Mutlaka sıcak su ekleyin. Çok sulu olmayacak, sadece koyu kıvamlı bir sosumuz olacak. ( iskender sosu gibi oluyor)
• Etlerin pişme süresi uzarsa, sık sık kontrol edip gerekirse tencerenin dibi tutmaması için az az sıcak su ilave edebilirsiniz.
• Pişen etlere, son olarak tuzu ilave edin ve ocaktan alın.
• Servis tabağına önce patlıcanlı harç, üzerine ise etleri koyun.
• İsteğe göre süsleyerek, servis edebilirsiniz.
Eki Görüntüle 2935618
Ben serviste kullanmak için tırnak pide yaptım, onun da tarifini paylaşayım 🤗

• 2 su bardağı ılıtılmış su
• 1 paket instant maya (yada yarım paket yaş maya)
• 1 tatlı kaşığı şeker
• 1 dolu tatlı kaşığı tuz
• 1 yemek kaşığı zeytinyağı
• 5 su bardağı kadar un (miktar değişebilir)

Üzeri için;

• 2 yemek kaşığı normal yoğurt
• 2 yemek kaşığı ılık su

• Yoğurma kabı içine şeker maya ve suyu alıp iyice karıştıralım. 3-5 dk bekletelim.
• Üzerine tuzunu yağını ekleyip tekrar karıştıralım.
• Ardına, azar azar kontrollüce un ekleyerek hamuru yoğurmaya başlayalım (kıvam; ele iyice yapışan cıvıkça bir hamur olmalı).
• Hamurumuzu iyice çamaşır çitiler gibi döve döve sündüre çeke 5 dk mutlaka yoğuralım.
• Üzerini iyice sarmalayıp kapatarak mutlaka sıcağa yakın ılık yerde 40 dk kabarmaya bırakalım.
• Süre sonunda hamuru kabı içinde tekrardan 1-2 yoğurup gazını alalım ve un serpilmiş tezgaha aktaralım.
• Bir bıçakla 4 eşit parçaya bölüp bezeleyelim.
• Yine un serpilmiş bir tepsi üzerine aralıkla dizelim üzerlerine de biraz un serpelim ve kalın bir havlu ile kapatalım.
• Tekrar ılık ortamda 20 dakika daha kabarmaları için mayalandıralım.
• Sonrasında; ilk bezeden başlayarak un serpilmiş tezgahta elimiz ile hamuru oval olacak şekilde basarak biraz büyüterek genişletelim.
• Ardına üzerine yoğurtlu sosumuzdan elle bolca yayarak sürelim.
• Parmak uçlarımız ile tırnaklarla kuvvetli şekilde çizgili defter gibi alt alta çizikler şeklinde şekil verelim.
• Daha sonra diğer tarafından artı yapıyor gibi başlayıp yine parmak uçlarıyla basa basa çizgiler çıkaralım minik kareler oluşturalım.
• Hamuru tezgahtan kaldıralım hafifçe ne uzatarak yağlı kağıt serilmiş tepsiye koyalım.
• Üzerine değmeyecek şekilde bir tepsi kapatalım ve 15 dk kadar ılık ortamda bekletelim.
• Bizde bu sırada diğer bezelere şekil verip hazır edelim.
• Önceden ısınmış 200° derece fırının alttan ikinci rafında üzeri kızarana dek (8 ila 15 dk arası sürer) pişirelim.
Eki Görüntüle 2935619

Afiyet olsun 😇🥰🤗
Eki Görüntüle 2935622 Eki Görüntüle 2935623 Eki Görüntüle 2935625 Eki Görüntüle 2935626 Eki Görüntüle 2935627 Eki Görüntüle 2935628 Eki Görüntüle 2935629 Eki Görüntüle 2935630 Eki Görüntüle 2935631 Eki Görüntüle 2935632 Eki Görüntüle 2935633 Eki Görüntüle 2935634 Eki Görüntüle 2935635
Şu Aliyi de hep nazik yaptılar top olmasın sonradan 🤣🤣🤣🤣😂 valaaaaa harika yapmışsın cok cok cok begendim🥰😍😘

X