Allah kimseyi gördüğünden geri koymasın

Hayat standardinizi devam ettirmek icin siz ne yaptınız?

Kiralik ev, borcla alinan araba elbet normal ama imkani bu olan adamla evlen, kendin calisma, ama gördügümden geri kaldim diye sikayet et. Bence tutarli olmuyor.

Eski semtte oturmak istememekte haklisiniz. Bence maddi sorumlulugu paylasiyor olsaniz böyle diretmezdi.

Koca bulunca calismam diyen kaliteli bir insan gormedim daha. evlenip kocasindan harclik bekleyen bana bakmak zorundasin diyen kadin net acizdir. Kimse kadinin kadini ezmesi muhabbetine girmesin dogru bildigimizi de soylemicek miyiz. Ben bunu anneme de soylerim, cocugama da soylerim. Ayip degil gercek.
Kadinlar gunu 8 martta da aman allahim sanki memeliler gunu gibi kutlama yapmalar... ah kadin olma gunu sanmalar. 8 mart kadinlar gunu erkeklerle esit sartlar altinda calismak isteyen ve bu ugurda yanginda olen kadinlarin olum gunune ithaf edilmistir. Kocam bana bakar diyen hanimlara degil.. ( yeri gelmisken bahsetmek istedim)
Konu sahibemiz bu kadar egitimli kendini gelistirmis kimse olarak biran once sizde calisip esinize destek olabilirsiniz. Geliriniz arttiginda daha iyi kosullardaki evlerde oturabilirsiniz.

Merhaba arkadaşlar. Burda yeniyim. Pandemi dönemi yalnız kalınca buraya takılmaya başladım. Benim kendimce çok büyük derdim var. 27 yaşındayım 4 yıllık evliyim 9 aylık bir kızım var. Eşimle bazi sorunlarımız var. Biz severek evlendik ama malesef öyle bir pişmanlık yaşıyorum ki bazen kendi içimde aşamıyorum artık kalbim sıkışıyor. Ben varlıklı ve eğitimli modern bir ailede büyüdüm. Tatilimiz olsun sosyal faaliyetlerimiz olsun hep iyi durumdaydık. Üniversiteye baska sehre gittim yine aynı şekilde sosyal aktivitelere eğitimlere katıldım. Yani hep kendimi geliştirdim. Iyi bir meslek edindim. Okul bitti ve evlendim. Her şey burda başlıyor. Eşim avukat yani o da bazı şeyleri görmüş geçirmiş . Ama aile ve kafa yapısı olarak evlendikten sonra tam bir hüsrana uğradım. ( belki de evlenmeden once de öyleydi gozume perde indi) . Hep beni geriye götürdü hem maddi hen manevi. Giyim tarzım vasatlaştı. Ev hanımı oldum. Evlendik araba falab derken hala borç ödüyoruz. Şuan beni krize sokan ise şu,: Eşimin ailesi istanbulda boğaza yakın bir semtte oturuyorlar . Ama çok eski bir semt. Eşim sırf ailesine yakın olmak için 30 yıllık kırık dökük evlere taşınmak istiyor. Kiralar çok pahalı üstelik. Ben de doğduğumdan beri hep lux evlerde oturmama rağmen lüx merakinda değilim ama en azından kapısı penceresi düzgün olsun istiyorum. Ayni kiraya biraz daha uzaklasip uzaklaşıp daha düzgün ev istiyorum. Eşim hep beni gözü yükseklerde hep fazlasını istiyormuşum gibi davranıyor. Bana hep maddiyatçı gözüyle bakıyor. Ben hayatımda hiç bu kadar maddi sıkıntı çekmedim ki. ÖĞRENCİYKEN bile bundan kat kat iyiydim. Şuan sadece karın tokluğuna yaşıyorum o da kıt kanaat. Ona rağmen sesim çıkmıyor. Evet borçlarimiz var bitsin biraz rahata ereriz belki 4 5 seneye daha çok genciz ama bu da ev sonuçta arkadaşlar. Ben titiz biriyim düzen temizlik dikkat ederim. Şuan oturduğum ev de eski sayılır ama en azindan temiz. Üst komşuyla takıştığımız icin tasinmamiz lazım. Kapısı bacasi kırık evde ben bunalima girerim. Şuan eski hayatımı özlüyorum sadece. Annem babam bile benden daha genç daha aktif yaşıyorlar. Napıcam nasıl orta yolu bulucam bilmiyorum.
Evde durumunuz iyiyse neden apar topar okul biter bitmez evlendiniz. Neler yaşarız malımız mülkümüz yok iyi bir gelirimiz yok nasıl geçiniriz diye düşünmediniz mi?

9 aylik bebeginiz varmis ona bakmak icin calismiyorsunuz galiba. Ben sizi anlayabildim kismen. Evlenince hayat standartlarinin dusmesi zor bir durum hele bir tarafin hayat standarti duserken digerininki artiyorsa sıkıntı büyük. Bebeginize bakacak birini bulup calisabirsiniz aslinda boylelikle vasatin ustunde giyim tarziniza geri donersiniz en azindan esiniz karisamaz. Calismayan kadin esinin de gozune batiyor nasil burdaki hanimlarin gozune battiysa.Her kadin calismak zorunda degil bence. Terrcih meselesi. Calismanin avantaji dezavantaji tartisilir o ayri. Belki esiniz de sizi biraz zora sokup calisma hayatina donmeniz icin ikna etmeye calisiyordur icten ice. Cocuga annem bakar diye dusunerek de ailesine yakin bir yerde oturmak istiyordur.

Bebek var diyeceğiz de 4 yıllık evlisiniz bu süreçte çalıştınız mı

Yani iyi eğitimli biri 2-3 yıl çalıştıktan sonra bebek bakmak için işten ayrılsa da geçici bir dönemdeyim der, ben ev hanımı oldum demez

Konu sahibi sanki evlendim, ev işi temizlik titizlik vs derken iş hayatına hiç girmemiş gibi anlatıyor

Herkes yazmis ama cevap vermemissiniz, neden calismiyorsunuz? Bugun dediginiz gibi eğitimli bir kadin ise girse en azindan sifir bir daire kiralayacak, ustune kendi kisisel masraflarini karsilayacak parayi kazanir, mis gibi yasar, neden bu kadar dert?

eşinizle kazancı için evlenmediyseniz standartınızın düşmesinden şikayetçi olmamalısınız bana göre. ailesine veriyor, kumarda yiyor o yüzden bize para kalmıyor, gördüğümden geri kalıyorum mutsuzum deseniz anlamaya çalırız sizi. ama evlenmişsiniz, araba almışsınız, borç ödüyorsunuz. alıştığınız hayata dönmek çok zor değil, işe girebilirsiniz. çocuğum küçük bırakamam diyorsanız sıkacaksınız dişinizi. bende çalışmıyorum, eşimin kazancından dolayı şikayetim olmadı ama olsaydı çalışırdım ben.

Evlenmeden once adamin ne kazandigini ve hayatini biliyormuşsunuzdur, ustune 4 yillik evlisiniz. Bu 4 yilin içinde bir de cocuk yaparak pişman olmak...
🙄🙄🙄 Bilemedim. Siz de calisin demekten başka cozum yok.

Bu arada yine tam "calişmayan kadinlara hakaret edelim" diye icini dökmek isteyenlere gore bir konu olmuş. 😂

Semt olarak boğaza yakın yerde evler kötü olmaz ya doğru eski olur ama bakımlı olur. Siz de içine girmeden bir el gezdirirsiniz bunlar dert edilecek konular değil. Sizde çalışın çok iyi eğitim görmüşsünüz hem. Eşim çalışmamı istemiyor demeyin, eşiniz evlenmeden önce nasıl bir kızla evlendiğini biliyordur. Ayrıca çalışmayan ev hanımı olan her kadın evdeyken normal giyinir, bu vasatlık değil. Daima şık ve bakımlı olmak istiyorsanız bu sizin elinizde. Sevgiler 🍀

+
Maaş kartlarını eşlere vermeyin, birikiminizi ortak hesap adı altında açılan ama imza yetkisi eş de olan hesaplara teslim etmeyin.
Hele şu ortak hesap, çevremde kaç kadın arkadaşım varsa eşinden ortak hesap darbesi yedi, en az evli olan 20 yıllıktı düşünün artık.

Evet bu da çok saçma. Sanki eş için çalışıyormuş gibi, kölelik sistemi gibi. Seven, saygı duyan bir erkeğin yapacağı şeyler değil bunlar.

Rahmetli ananemin 6 kızına ve 20 torununa öğütleri.
1_ bir kızin en değerli çeyizi kolundaki altın bileziği yani mesleğidir.
2_ kocan zenginde olsa çalış, elin cebine gitsin . size evinin kadıni cocuklarının anasi ol diyen adamla evlenmeyin , birgün yüzüne vurur.
3_cimri adamın aşı zehir olur yenmez. Sofrasına oturamayacağın adamla evlenmeyin.
4_ Muhakkak emekliliğinizi garantileyin
5_ herzaman kıyıda köşede gizli paranız olsun.
6_ Eş ailesiyle mesafeli olun tatlı olun.
7_ kedinin bacağı baştan yırtılır . En baştan sınırını koy. Eşinize ve ailesine olduğunuzdan farklı davranma. Beklenti içine sokmayın.
8_ kan kussan kızılcık şerbeti içtim de ama kendi aileni ne eşine nede eşinin ailesine kötüleme.
9_ hiçbir erkek için aileni arkada bırakma. Belki bir gün o kapıta dönmen gerekir.
10_ esinle her problemini annene anlatma. Sen yorgan altına girince barışırsın ama annen unutmaz.

Yani ne denilebilir bilmiyorum ama eski ev gerçekten insanı yoruyor. Ben de eşimin işi dolayisi ile taşındim. Ailesinin evi ve 25-30 yıllık içimden ne temizlik yapmak geliyor ne eve bir şey yapasim geliyor. En iyisi bizim için dua edeyim daha yeni evler nasip olsun diye:)

Konu sahibin ısrarla cevap vermediği soruyu bir kez de ben sorayım “neden siz de çalışmayı düşünmüyorsunuz” çocuk yokken de çalışmıyormuşsunuz

Konuyu acip gitmis konu sahibi. Yine de fikrimi yazmak istiyorum.

Mehmet Aslantug'un lafi geldi aklima:
"Kadin evinde uretimden cekilip butun ikbal istikbalini bir adamin vicdanina, aşkına, samimiyetine, gunun sonunda bir gun aklinin karismasina, yanilgilarina birakmamali"
Bu soz cok dogru. Kimse gelecegini birisinin ellerine teslim etmemeli.

Neden çalışmıyorsunuz anlamadım madem. Ailenizin durumu iyiyse onlara iyi zaten ömür boyu onlarla oturmayacaksaniz aynı standardı devam ettirmek için ya güzel maaşlı bir işiniz ya da parası daha çok olan bir eşiniz olmalıydı. Eee 2.si olmamış 1. Neden olmuyor?

Dr hala mı çalış diyorsun, geçen konuda aldık ağzımızın payını :KK70:

Şaka bir yana bence de çalışın konu sahibi..
Standartlarınızı yükseltirsiniz
Ayrıca kapısı, penceresi düzgün evde yaşamak istemek kesinlikle lüks değil

X