Ameliyat olduğumu nasıl söylemeliyim?

Ya daha evli değilim de kullanırsam devam hamile kalmam yasak

Benim romatizmam icinde kötü ilerlese öyle bir temel terapi ilaci vereceklerdi (yani onu alirken hamile kalamiyorsun)..sükür hersey beklendikten iyi gecti. Ilaci almama gerek kalmadi sonra..bugün iki evladim var. Insallah sizdede hersey beklediginizden cok daha güzel gecer

Benim romatizmam icinde kötü ilerlese öyle bir temel terapi ilaci vereceklerdi (yani onu alirken hamile kalamiyorsun)..sükür hersey beklendikten iyi gecti. Ilaci almama gerek kalmadi sonra..bugün iki evladim var. Insallah sizdede hersey beklediginizden cok daha güzel gecer
İnşallah

Herkese merhaba,
Buradan sizlerle dertlerimi paylaşıp bana yardımcı olmanız çok hoşuma gidiyor. Sanırım bağımlılık yaptınız ve bugün de bir derdimi sizlere açmak istedim.

Ben yaklaşık bir yıl önce yumurtalık kisti ameliyatı oldum. Karnım boydan boya kesildi. Sol yumurtalığımdan 25 cm'lik, sağ yumurtalığımdan 10 cm'lik dermoid kist çıkartıldı. Sol yumurtalığım ve sol tüpüm de alındı. Yani tek yumurtalığım, tek tüpüm ve rahmim var. Ameliyattan birkaç ay sonra sağ yumurtalığımda tekrar dermoid kist oluştu. Şimdi 3 aylık periyotlarla takip ediliyor. Kist üretmeye yatkın bir bünyem varmış. Hem radyologların hem de jinekologların söylediğine göre hemen gebe kalmam öneriliyor. Bir an önce evlen ve çocuk yap deniyor. Tek yumurtalığım olduğu için zaten şansım biraz azaldı çocuk konusunda, bir de kist tekrarladığı için ve bu kistin tek tedavisi cerrahi olduğu için, bir daha ameliyat olursam da yumurta rezervlerim biraz daha azalacağı için bunu söylüyorlar.

Benim şu anda hayatımda kimse yok. Uzun bir süre de olmayacak gibi görünüyor. Henüz 23 yaşındayım ve evlensem bile ilk 5 yıl çocuk yapmam diyordum kendi kendime. 30 yaşıma yakın isterdim. Bu durumu diyelim birisi ile tanışırsam ve işler ciddileşirse nasıl söylemeliyim? Hangi aşamada söylenir? O kişinin ailesinin bilmesine gerek var mı? (Benim ailem dışında kimse bilmiyor, sadece kist alındığını biliyorlar ama kaybımın olduğu bilinmiyor.) Karnım da boydan boya kesildiği için uzun bir çizgi olarak ameliyat izim var. Ben bunları sorun etmiyorum ama karşımdaki kişi belki sorun edecek onu bilemiyorum şimdi. Nasıl söylenir diye ablalarımdan fikir almak istedim.

Bir de çevrenizde tek yumurtalığı olup da sorunsuz bir şekilde gebe kalan var mı?

Lütfen jinekolojik muayenelerinizi ihmal etmeyin. Ben yandım siz de yanmayın. Hiçbir şikayetiniz yoksa bile yılda 1 kere gidin. Neredeyse bir bebek kadar büyük iki kist büyütmüşüm içimde ve ruhum duymamış. Bu da kamu spotu olsun. :) Şimdiden teşekkürler.

geçmiş olsun öncelikle bende bir belirti vermeden nur topu gibi kist büyütmüş neden kilo alıyorum diye düşünüp öylesine kontrolden geçip öğrenmiş biri olaraktan seni çok iyi anlıyorum. sağ yumurtam alındı benim de, seni o kadar iyi anlıyorum ki aynı şeyleri yaşadı. düşündüm üzüldüm ağladım. çünkü benim hayatta istediğim tek şey anne olmak. en üzüldüğüm de daha kötü şeyleri düşünerek şükrettim. en azından iyi huylu dedim en azından biri duruyor dedim böyle avuttum. evlilik konusunda hiç acele etmedim acaba ondan mı başıma geldi diye bile düşündüm :))) bu bir işaret mi dedim. ben yumurta dondurmayı yumurtam alındıktan sonra malesef öğrendim bu konuda çok fazla özellerde var istersen bir daha araştır. Diğer sorularına gelirsem şuan ben 30 yaşımdayım nişanlıyım. daha nişanlanmadan hatta erkek arkadaşımla flört halindeyken bunu ona anlatmıştım normal bir arkadaş gibi. bunu kendinde kusur olarak sakın görme, bana her zaman destek oldu ve ailemim bilmesine bile gerek yok senle beni ilgilendirir ki söylesen de kimse laf edemez dedi. ki ettirmez biliyorum. bunu düşünecek kadar dert etme yarın kimin başına ne gelecek bilmiyoruz ve dua et bol bol hala birisi duruyor 🥰geçmiş olsun tekrar

X