Ameliyat olduğumu nasıl söylemeliyim?

benimde sürekli kist oluşur vücudumda, 16 yaşımdan beri pcos var zaten.bir kerede çikolata kistim patlamıştı, acil ameliyat falan dediler özelde, dinlemedim araştırma hastanesine gittim, etrafa zarar vermemiş beklemede kalıcaz dediler. yattım hastanede 5-6 gün çıktım, ucuz atlattım yani. sevgilim hep yanımdaydı o süreçte, sonra içime sinmedi bişeyler, korktum sonum ne olacak diye bir Prof a gittim muayene olmaya, yanımda sevgilimle (ailemden uzakta üniversite okurken geldi bunlar başıma). erkek arkadaşıysan sende beni iyi dinle diye anlattı bize, şimdi sıkıntı çekiyorsun ama ileride çocuk sahibi olmak dışında bir sıkıntın olmaz. karar verirsende gelirsin tüp bebek yaparız, üzülecek bir şey yok falan diye. özellikle sevgilime baka baka söyledi çok tatlı bir adamdı. ne ben ne de erkek arkadaşım çok umursamadık bu durumu açıkçası, evlendik sonra, doktorun dediklerinden dolayı rahat davrandık, korunmadık. evliliğimin ikinci ayında hamile kalmışım, ben yine kist sandığımdan sallamadım 11.haftada öğrendim hamile olduğumu. şartlar öyle gelişmeseydi ne zaman söylerdim ona bilmiyorum. ilişkimiz ciddiye doğru meyillendiğinde söylerdim herhalde, daha öncesinde değil. dr bana stresten uzak durmak en büyük ilacın olur demişti, evlendikten sonra gerçekten sinir-stressten uzak, doğayla içiçe 3 -4 ay geçirme şansım oldu. onun etkisi olduğuna inanıyorum ben. umarım her şey sizin içinde çok kolay, sıkıntısız olur.

Benim de ilk öğrendiğimde 15 cm imiş. Araya pandemi girince 3 ayda 25 cm olmuş maalesef.
Ben de contractubex kullandım bir süre ama sonrasında bıraktım. Şimdi de geç mi oldu diye düşünüyordum. Devam edeyim bari.
İnşallah güzel haberlerinizi bekliyor olacağım :)
Offf ne kadar hızlı büyümüş. Ben yattığım sırada, benden küçük bir kızdan da 25 cm lik kist çıkarmışlardı. Hem de laporoskopi ile. Onun yumurtalığı alınmadı ama. Yani çok kişisel bir şey.

Doktorum yaşımın genç olmasının ameliyat izi için dezavantaj olduğunu söylemişti. Fibroblastlar çok hızlı yerleştiği için, epitel hücrelere fırsat vermeden yara dokusu oluşturuyor. Zaten contractubex de fibroblast hücresi üretimini baskılıyor ki yara dokusu oluşmasın, normal deri hücreleri yerleşsin oraya. Onu dert etme kendine, çok rahatsız olursan birkaç yıl sonra plastik cerrahi ile izinden kurtulabilirsin. Zamanla rengi açıldıkça o kadar rahatsız etmiyor.
Allah tekrarından korusun. Kendini stresten uzak tutmaya çalış.
Dediğim gibi 30. günde stres yapmaya başlayınca adetim daha da gecikirdi. Mesela yürüyüşe çıkayım, birkaç saat kafamı meşgul edecek bir şey yapayım hemen adet olurdum. Stres düzenimizi daha çok bozuyor. Gerekirse destek al, OKB bunun gibi sağlık sorunları sonrası başlayabiliyor (makul bir kaygının kontrolden çıkmasıyla). İnşallah bizler de senin güzel haberlerini alırız :)

Herkese merhaba,
Buradan sizlerle dertlerimi paylaşıp bana yardımcı olmanız çok hoşuma gidiyor. Sanırım bağımlılık yaptınız ve bugün de bir derdimi sizlere açmak istedim.

Ben yaklaşık bir yıl önce yumurtalık kisti ameliyatı oldum. Karnım boydan boya kesildi. Sol yumurtalığımdan 25 cm'lik, sağ yumurtalığımdan 10 cm'lik dermoid kist çıkartıldı. Sol yumurtalığım ve sol tüpüm de alındı. Yani tek yumurtalığım, tek tüpüm ve rahmim var. Ameliyattan birkaç ay sonra sağ yumurtalığımda tekrar dermoid kist oluştu. Şimdi 3 aylık periyotlarla takip ediliyor. Kist üretmeye yatkın bir bünyem varmış. Hem radyologların hem de jinekologların söylediğine göre hemen gebe kalmam öneriliyor. Bir an önce evlen ve çocuk yap deniyor. Tek yumurtalığım olduğu için zaten şansım biraz azaldı çocuk konusunda, bir de kist tekrarladığı için ve bu kistin tek tedavisi cerrahi olduğu için, bir daha ameliyat olursam da yumurta rezervlerim biraz daha azalacağı için bunu söylüyorlar.

Benim şu anda hayatımda kimse yok. Uzun bir süre de olmayacak gibi görünüyor. Henüz 23 yaşındayım ve evlensem bile ilk 5 yıl çocuk yapmam diyordum kendi kendime. 30 yaşıma yakın isterdim. Bu durumu diyelim birisi ile tanışırsam ve işler ciddileşirse nasıl söylemeliyim? Hangi aşamada söylenir? O kişinin ailesinin bilmesine gerek var mı? (Benim ailem dışında kimse bilmiyor, sadece kist alındığını biliyorlar ama kaybımın olduğu bilinmiyor.) Karnım da boydan boya kesildiği için uzun bir çizgi olarak ameliyat izim var. Ben bunları sorun etmiyorum ama karşımdaki kişi belki sorun edecek onu bilemiyorum şimdi. Nasıl söylenir diye ablalarımdan fikir almak istedim.

Bir de çevrenizde tek yumurtalığı olup da sorunsuz bir şekilde gebe kalan var mı?

Lütfen jinekolojik muayenelerinizi ihmal etmeyin. Ben yandım siz de yanmayın. Hiçbir şikayetiniz yoksa bile yılda 1 kere gidin. Neredeyse bir bebek kadar büyük iki kist büyütmüşüm içimde ve ruhum duymamış. Bu da kamu spotu olsun. :) Şimdiden teşekkürler.

Canım öncelikle şunu diyeyim tek tüple hamile kalan zibilyon tane kişi tanıyorum.. Hem çevremden bildiklerim oldukça çok hem de buradaki arkadaşlardan da okuduklarım çok☺️ sen onu dert etme O biraz da nasip işi Rabbim sana inşallah zamanı gelince nasip etsin..

Diğer mevzuya gelince de bu durumu her görüştüğüm kişiye hemen söyleme.. Görüştüğün kişiye ısınırsan, ciddi birşeyler hissedersen o zaman onunla paylaşırsın.. Bence çok da aman aman bir sorun falan değil zaten.. Hemen herkese söyleme dememdekş maksat da gereksiz kişilerle paylaşma diye yani bunda çok anormal birşey olduğundan ya da eksikliğin falan olduğundan değil.. Rabbim insallah önce karşına iyi birini çıkarır da gerisi kolay kız boşver düşünme bunları☺️😜

Ya bi de burası nasıl güzel bir yer.. ☺️ Bak benim aklıma yumurta dondurma fikri gelmemişti.. Valla kızlar bravo.. Ne güzel işte paylaştıkça yeni şeyler öğreniyoruz ☺️

Geçmiş olsun öncelikle. Bu konuda endişe etmeyin. Evlenmeden önce erken bir vakitte söyleyin, zaten sizi seviyorsa o kişi, gözüne gelmez. Ailelerin ise bilmesine hiç gerek yok, çiftleri ilgilendiren bir konu bu. Çocuk olayı tamamen nasip, hiç bir sorunu olmayıp çocuk sahibi olamayan bir sürü çift var. Bu probleminiz sizi erken evliliğe de itmesin. Yumurta dondurma işlemi özelllerde kişinin isteğiyle oluyor.kariyer yapan birçok kadın bu yola başvuruyor artık. Ameliyat izi için bahsedilen kremlerden kullanmaya devam edin, çok problem edilecek birşey değil. Benzer süreçleri yaşadım. O kistler o kadar lanettir ki siz sürekli doktor kontrolüne gitseniz de kısa sürede büyümek isterse kocaman oluyorlar malesef. Tabi ki yine de ihmal etmeyin. Paketli gıdalardan uzak durun, temiz içerikli beslenmeye çalışın. Bazı bünyeler bu gıdaları kist üretmeye bahane ediyor malesef.

Senin yaşların da ultrason da baktığında bi leke görmüştü doktorum bende pek umursamadım o da tam anlayamadı sonra evlendim hamile kaldım bir sürü doktor kontrolüne gittim kimse anlamadı, zorunlu sezaryen oldum ve asıl uzmanlığı kadın hastalıkları olan bi doçent yaptı iyi ki zorunlu sezaryen olmuşum ve o doktor da olmuşum diyorum hep, dermoid kisti gördü bebeği alınca iki bebek taşımışım resmen, uzun uzun uğraştı ince ince temizledi yumurtalığını almıyorum diye uğraşıyorum yaşın genç tekrar anne olmak istersin dedi. 6 sene sonra tekrar hamile kaldım şimdi doğumu bekliyorum. Yani hersey mümkün bende olamam belki dedim ama oldu hatta dermoid kistim varken bile kalmışım, kesin çocuğum olmaz gibi düşünme ama önlemini al, rapor çıkart yumurta dondur

Herkese merhaba,
Buradan sizlerle dertlerimi paylaşıp bana yardımcı olmanız çok hoşuma gidiyor. Sanırım bağımlılık yaptınız ve bugün de bir derdimi sizlere açmak istedim.

Ben yaklaşık bir yıl önce yumurtalık kisti ameliyatı oldum. Karnım boydan boya kesildi. Sol yumurtalığımdan 25 cm'lik, sağ yumurtalığımdan 10 cm'lik dermoid kist çıkartıldı. Sol yumurtalığım ve sol tüpüm de alındı. Yani tek yumurtalığım, tek tüpüm ve rahmim var. Ameliyattan birkaç ay sonra sağ yumurtalığımda tekrar dermoid kist oluştu. Şimdi 3 aylık periyotlarla takip ediliyor. Kist üretmeye yatkın bir bünyem varmış. Hem radyologların hem de jinekologların söylediğine göre hemen gebe kalmam öneriliyor. Bir an önce evlen ve çocuk yap deniyor. Tek yumurtalığım olduğu için zaten şansım biraz azaldı çocuk konusunda, bir de kist tekrarladığı için ve bu kistin tek tedavisi cerrahi olduğu için, bir daha ameliyat olursam da yumurta rezervlerim biraz daha azalacağı için bunu söylüyorlar.

Benim şu anda hayatımda kimse yok. Uzun bir süre de olmayacak gibi görünüyor. Henüz 23 yaşındayım ve evlensem bile ilk 5 yıl çocuk yapmam diyordum kendi kendime. 30 yaşıma yakın isterdim. Bu durumu diyelim birisi ile tanışırsam ve işler ciddileşirse nasıl söylemeliyim? Hangi aşamada söylenir? O kişinin ailesinin bilmesine gerek var mı? (Benim ailem dışında kimse bilmiyor, sadece kist alındığını biliyorlar ama kaybımın olduğu bilinmiyor.) Karnım da boydan boya kesildiği için uzun bir çizgi olarak ameliyat izim var. Ben bunları sorun etmiyorum ama karşımdaki kişi belki sorun edecek onu bilemiyorum şimdi. Nasıl söylenir diye ablalarımdan fikir almak istedim.

Bir de çevrenizde tek yumurtalığı olup da sorunsuz bir şekilde gebe kalan var mı?

Lütfen jinekolojik muayenelerinizi ihmal etmeyin. Ben yandım siz de yanmayın. Hiçbir şikayetiniz yoksa bile yılda 1 kere gidin. Neredeyse bir bebek kadar büyük iki kist büyütmüşüm içimde ve ruhum duymamış. Bu da kamu spotu olsun. :) Şimdiden teşekkürler.

Direkt lafi dolandirmadan soyleyin. Evleneceginiz adam durumdan korkup hemen çocuk yapalım da diyebilir. Tek tüple gebe kalan çok var ama oldu da riske atmak istemediniz, rahatsizliginizdan dolayı size tüp bebek raporu çıkar. Doktorunuzla görüşüp şimdiden yumurta veya evlendikten sonra embriyo dondurabilirsiniz.

Canim imkanlarin ne olcude bilmiyorum ama yumurta dondurma mantikli, riske atma derim...benimde sag tarafimda kist varmis bunu sezaryen olurken ogrendim, ben bebek dusunmeye basladigmzdan yaklask 6 ay sonra gebe kaldim ama kistten haberim yoktu dra gitmistim oncesinde dr bir sorun yok demisti ama hep duzensizdi reglim, sonra sezaryen oldm dogumda ve dr sag tupnde kist varms ve kucuk de degildi aldim kisti dedi yani orda kist varken ben tek tuple hamile kaldm...yine dedigm gibi burda hamile kalanlara guvenme imkanin varsa dondr

Karsindaki kisiye soylemeye gelince de o sana ne kadar asik oldguna bagli aslinda, sirf evlenmek icin cocuk icin evleniyorsa sorun edebilir ki bu sebeple evlenen cok fazla var, karsindaki adayn ailesinin bilip bilmeyecegini o kisi belirler aslinda

Ben küçükken apantist ameliyatı oldum..
Sonra evlenince çocuğum olmadı..
Araştırmalar sonucu sağ tarafda ameliyattan dolayı yapışma olduğu için sağ tüp hasar görmüş ve su akıtıyor rahime.. bundan dolayı ne normal yolla nede tüp bebekle çocuğun olmaz sağ tüp alınmalı dedi doktor..
Sağ tüp alındı sol tüp temiz çıktı çok şükür..
Şuan tek tüpüm var 10 yıllık evliyiz ama çocuğum hala yok..
Nasip işi bu kimi 1 yılda nasip olur kimine 10 yılda nasip olmaz..
Bende bilmek isterdim evlenmeden önce eşime söylerdim bilseydim.. ona göre karar verirdi eşim benimle bir hayat geçirip geçirmeyecegine..
Keşke bilseydim..
Sende evleneceğin kişiye tabiki söyleyeceksin..
Seven insan zaten vazgeçmez..
Rabbim yazmadiysa sebepsiz infertilite de olur yine nasip olmaz çocuk..
Ve bence de kesinlikle yumurta dondurmalısın.. Rabbim iyi insanlarla karşılaştırsin canım..🤲

Yumurta dondurma işlemini size yaparlar büyük ihtimal , devlet hastanesinden rapor almadan özel hastane dondurma işlemi yapmıyor . Yakın bir zamanda arkadaşımdan dolayı kendim için araştırdım. Çok geçmiş olsun . Benim de ameliyat izlerim vs vs ben genelde ilk veya ikinci buluşmada karşı tarafa anlatıyorum bu da benim bir özelliğim buna göre beni tanışın isterim . Empati kurun bir erkek size hangi aşamada böyle bir durumu olduğunu soylemesini isterseniz o aşamada söyleyin. Bağlandıktan sonra söylemek bana hep haksızlık geldi .

Araştırdım ama gerekli şartları sağlamıyorum sanırım. Rapor alabilir miyim bilmiyorum. Bunu tekrar muayeneye gittiğimde danışacağım.
gerekli şartları sağlarsınız bence bu durumda
Dr a kesinlikle danışın
Hemen çocuk yap diyen Dr bu konuda da bir öneride bulunsun

Evleneceğin kişi bilse yeter. Anasının danasının duymasına gerek yok.

Tek yumurtalık ile de çocuğu olan tanıdığım var ayrıca o da bekarken ameliyat geçirmişti.

Çok geçmiş olsun.

Bu arada son paragrafa istinaden hiç mi belirti vermedi ?

Herkese merhaba,

böyle böyle ameliyat oldum diye anlatabilirsin. annemin beni doğurduktan sonra tek yumurtalığı alınmış. o şekilde 2 kere daha hamile kaldı.

Sanki markettenmi aliniyor bu esler, bebek oluncada sorunsuzmu ilerliyor evlilikler? Bu nasil tavsiyeler? Yumurta dondurma üzerine bilgilendirecekleri yerine, git evlen diyorlar. Sank es degil, sperm donoru.

Daha 23 yasindasin, biolojik olarak sikinti olabilir fakat yinede bekle. Evlilik, bebek çok büyük sorumluluklardir. Daha yeni tanidigin biri ile yapilcak birsey degil. Kendine zaman tani ve baska jinekologlarada git. Daha sagduyulu, açik görüslü jinekologlar.

Ne var da bunda kime söylesem ne yapsam falan diyorsunuz. En yakın arkadaşım kist yumurtalığını çürüttüğü için biz üniversite okurken alınmıştı. Tek yumurtalığı vardı. Evlendikten sonra bir süre çocuk düşünmedi. Şu an dört aylık hamile. Bence evlilik kararı almaya yakın bir samimiyete erişene dek söylemeyin. Elin adamı senin üreme organlarının ayrıntısını bilmek zorunda değil. Evlilik tarihi almayı da beklemeyin tabi. Ama sanki bir kusur gibi söylemeyin sakın. Böyle böyle bir ameliyat oldum bilgin olsun. O kadar.

Öncelikle çok geçmiş olsun tabi ki sevgili olduğunuz kişiye önceden söylemenizi öneririm belki çok çocuk isteyen biridir ve riske etmek istemiyordur.Öte yandan sağlıklı bir bireyin bile çocuğu olmayabilir risk her zaman vardır.Kafaya takmayin sağlığınızı düşünün herkesin çocuğu olacak diye bir sey yok birde seven insan sizi cocuk yapmak icin sevmeyecek seviyorsa çocuksuzda sever diye düşünüyorum.

2011 senesinde ben de dermoid kistten ameliyat olmuştum , 8.5 cm di kistim.
Şükür benim ki tekrarlamadi , yumurtaligim da alınmadı. 2016 senesinde evlendim , sebepsiz infertilite vardı, 2019 senesinde hamile kaldim kendiliginden , ve 5 aylıktı kaybettim yavrumu. Daha yeni toparladigim için kendimi , yavas yavas çocuk calismasina başladık. Ama inanin tek yumurtalikla hamile kalan bir kaç kisi oldu cevremde. Dert etmeyin derim ben ve bu kaygilarla hemen evlenmeyin lütfen. Acele karar vermek sonrasında çok daha kötü sonuçlara sebebiyet verebilir.

Ben de büyük bir ameliyat oldum karnimda 20-25 cmlik bir dikis izi var acikcasi bunu hic sorun etmedim evlendigim insan da beni böyle kabul etsin dusuncesindeyim
Sizin durumunuzda olsam esimin bilmesi yeterli diye düşünürdüm sonucta es ailesi bilip üzerinize baski kurabilir ya da cocugun olmaz diye düşünüp sizi kirabilir gerek yok bu sizin özeliniz, kime ne kadar anlatmak isterseniz o kadar anlatin esiniz de olsa ailesine söyleme hakkına sahip degil bence.

Ben de büyük bir ameliyat oldum karnimda 20-25 cmlik bir dikis izi var acikcasi bunu hic sorun etmedim evlendigim insan da beni böyle kabul etsin dusuncesindeyim
Sizin durumunuzda olsam esimin bilmesi yeterli diye düşünürdüm sonucta es ailesi bilip üzerinize baski kurabilir ya da cocugun olmaz diye düşünüp sizi kirabilir gerek yok bu sizin özeliniz, kime ne kadar anlatmak isterseniz o kadar anlatin esiniz de olsa ailesine söyleme hakkına sahip degil bence.
O büyük ameliyatlardan birini de ben oldum. Karnım resmen delik deşik ameliyat yeri sonda yerleri ayrı. Konu sahibinin en son dert edeceği şey ameliyat izi olmalı bence . İnsAllah hayırlı bir eş ve çocukları olur.

Bu arada son paragrafa istinaden hiç mi belirti vermedi ?
Kendimi bildim bileli yılda 1 kere falan rahim hizasında çok şiddetli bıçak saplanır gibi bir ağrım olurdu, o anda hiç kımıldayamazdım öylece kalakalırdım. Kendimi yatağa atabilirsem ağrının geçmesini beklerdim. Son zamanlarda bu ağrıların sıklığı artmaya başlamıştı ama gaz sancısı gibi sırtıma omuzlarıma falan vuruyordu. Adetlerim de düzenli olduğu için hiç öyle bir şey aklıma gelmemişti açıkçası. Bu büyük olan kist bağırsağıma yapışmış, kendi etrafında iki tur dönmüş torsiyone olmuş yani. Arada sırada olan ağrılarımda da bu kist kendi etrafında dönüyormuş ama sonra kendiliğinden düzeliyormuş. Tabii o zamanlar bilemedim böyle bir şey olabileceğini.

Normalde kilolu birisiydim, ameliyattan 6 ay önce neredeyse 15 kilo vermiştim ama göbeğim duruyordu. O görüntüye alışkın olduğum için de yağ sandım açıkçası. Doktor da çok şaşırmıştı, bir arkadaşına ultrason görüntüsünü göndermişti o da bebek mi var demiş düşünün yani. Ameliyattan sonra karnım dümdüz olmuştu.

Kendimi bildim bileli yılda 1 kere falan rahim hizasında çok şiddetli bıçak saplanır gibi bir ağrım olurdu, o anda hiç kımıldayamazdım öylece kalakalırdım. Kendimi yatağa atabilirsem ağrının geçmesini beklerdim. Son zamanlarda bu ağrıların sıklığı artmaya başlamıştı ama gaz sancısı gibi sırtıma omuzlarıma falan vuruyordu. Adetlerim de düzenli olduğu için hiç öyle bir şey aklıma gelmemişti açıkçası. Bu büyük olan kist bağırsağıma yapışmış, kendi etrafında iki tur dönmüş torsiyone olmuş yani. Arada sırada olan ağrılarımda da bu kist kendi etrafında dönüyormuş ama sonra kendiliğinden düzeliyormuş. Tabii o zamanlar bilemedim böyle bir şey olabileceğini.

Normalde kilolu birisiydim, ameliyattan 6 ay önce neredeyse 15 kilo vermiştim ama göbeğim duruyordu. O görüntüye alışkın olduğum için de yağ sandım açıkçası. Doktor da çok şaşırmıştı, bir arkadaşına ultrason görüntüsünü göndermişti o da bebek mi var demiş düşünün yani. Ameliyattan sonra karnım dümdüz olmuştu.
çoooook geçmiş olsun :KK43:

Biraz belirti vermiş aslında belki adet sancısı belki periyodik ağrı falan dediniz insan farkında olamıyor işte

Dikiş izini vs sorun etmeyin , gerekirse estetik yapıp izleri sildirebiliyorsunuz diye biliyorum.
yumurta dondurma yapılır size tahminimce. Sağlığa odaklanın şu durumda doğru insan bunlara takmaz.

X