Anne olunca annesini daha iyi anlayan degil kızgınlığı artan var mi benim gibi

Beni de ise giderken bir akrabamıza bırakırdı bazen akşam yemek yedim mi ozledim mi bana kötü mu davrandilar hiç sormazdi alırdı beni eve giderdik iki yabancı gibi.

Bana hersey ogretildi ama bende sevmiyorum temizlik:) yani bu ogretmekle ilgili degil. Cok uzuldum ilgisiz buyumene.. ilgisiz buyuyen cocuklarin genelde erken yasta kotu aliskanliklar bagimliliklar edindigini gordum.. sigara alkol sex uyusturucu gibi... cok sukur sen bunlardan olmamissin neyseki.

Gecmisi istedigin kadar kafaya tak, inan duzelmez. Gecmise mazi derler.. sen gelecekle ilgili plan yap yasa.. herkes layikiyla anne olsa zaten basi bos cocuklar olmazdi. Gerekirse psikologa git. Tam asamasanda bununla yasamayi ogrenebilirsin en azindan

Zaman ve güç bile yetmiyor telafisi olmuyor işte. Allah yardimciniz olsun sizin de.

Telafisi annenizin tarafından olamaz belki, ama siz kendiniz için telafi etmeye gayret edebilirsiniz. Hepimiz zamanında annemiz tarafından sevilip, oldugumuz gibi kabul edilmek. Belki bu his tamamen gitmiyir hic. Ama duyduğunuz yetersizlik duygusuda yaşadıklarımızın da bir parcasi. Cocukken de yetersiz hissediyorduk, çünkü düşünürdük ki sorun bizde. Halbuki siz olduğunuz gibi yeterliydiniz. Tipki bugün gibi. Kendi gösterdiğiniz çabaları da görmeyi öğrenmeniz, kendinizi takdir etmeniz. Mesela ben kendimi yerle bir etmekte usta sayılırım. Kafamdaki ses çünkü hep negatifdi. Bunu yavaş yavaş kendim değiştirdim. Danimarkali bir yazar cok iyi yazmıştı "Çocuklarımızla konuşma şeklimiz ilerde onların iç sesi oluyor diye". Ona göre çocuklarımla da iletişim kurmaya gayret ediyorum.
Anneme gelince. Ben iyi bir evlat olduğumdan eminim. Bir ihiltiyaci olsa hep varım. Ama bazen yinede kendimi korumak adına dikkat ettiğim durumlar oluyor. Sağlığım acıdan buna mecburum. Ayrica kimsenin hayatıma negatif enerji taşımasına müsade etmiyorum artik. Bu kim olsa olsun

Bazen bunda ne var temizlik herkes yapar deniyor ama değil iste. O farklı bir görgü ve bilgi. daha güzel kaliteli yaşamak için lazım. Yaşamayan anlamıyor. Ben de hep netten bakarım yettiği kadar.

Benim annemde çalışan bir kadındı ve ben de hiç ev işi yapmadan atandım. Bu konuda size şöyle bir öneri sunabilirim; instagramda böyle bir sürü sayfa var. Onlardan yardım alabilirsiniz. Cidden pratik öneriler oluyor. Oyun konusunda ise kendinizi kasmayın hiç. Siz elinizden geleni yapın. Çocuk zaten bir süre sonra arkadaşlarıyla oyun geliştirir merak etmeyin. Annenizle de eğer istiyorsanız araya mesafe koyun.

Kınamak değil bu. Donusmemek için çok çabaladım. Hatta dalga geçerdi annem annelikle ilgili kitap okurken. Bence anne olunca istisnasız herkesin okuması gerekn kitaplar var. Başka nasıl yapabiliriz ki ya bilen birinden görürsün ya da bilen birinden okursun.

Ah ne diyebilirim sizin hayatınız daha zor olmuş inşallah siz de iyileşirsiniz bir gün.

Dersimiz aynıymış ben de iyileşenlerin aksine verdiği zararları tığımda tamir etmeye çalışıyorum ve çocuk sahibi olmaktan çok korkuyorum

Cok tesekkur ederim.Kötü alışkanlığım nasıl olmadı ben de hayret ediyorum. Psikologa bir süre gittim ama maliyetli. Çalışmaya başlayınca tekrar gitmek istiyorum. Hayattaki kötü insanların özünde sevgisiz buyumuş bir çocuk yatiyor zaten. Annelerimiz için de geçerli bu.

Bende annemi çok az hatırlıyorum ben dokuz yaşındayken öldü insanlar acılardı yazık öksüz hep arkadaşlarından eksik iki yıl sonra yatılı okul başladı bana acıtmasına diye annemin öldüğünü söylemedim yıllar geçti tıp fakültesini kazandım okurken evlendim Allah razı olsun kayınvalide görgülü bir kadındı aldı beni bağrına bastı kızlarına bile ezdirmedi ben hep dik durmak zorunda hissettim kendimi hep yalnızdım kimseye acılarımı anlatamadım anlatmadım korktum bu da beni hırçın yaptı o kadar hırçındım ki kaktüs çiçeği gibi ağlardım kimse görmeden Allah tan kv iyi Bi insan bende de çocuklarımda da emeği çoktur açık söylüyorum ben hayata çocuklarım doğduktan sonra başladım onlarla herşeyi sıfırladım bütün olumsuzlukları yalnızlıkları herşeyi unuttum herşeyi yeni baştan öğrendim bunun için dört çocuğum var kendimle barıştım annemi benden alan kaderle barıştım bana acıyanlar ile barıştım onlara kızıp içimde biriken küflenmiş kinleri attım şimdi herşeyden önce çocuklarım ailem var önce ruhunu temizle kendinle barış sonra elindekileri şükret hayata devam et geçmişi sıfırla geçmişle yaşama acılarına yüzleş ağla zorla acını yaşa silkelen kalk ayağa yaşamaya bak

Hepsini takip ediyorum zaten aramiz anne kız gibi değil ama görmeyi daha da azaltamiyorum benim hala ona ihtiyacım var. Anne diyebilmenin hissi bile bazen yetiyor. Birbirimize dokunmadan yaşayıp gidiyoruz. Bazen bazı şeyleri yuzune vurmak istiyorum ama yine de kıyamıyorum.

Kardesin filan var mi mesela? Bende icimde tutamam cogu seyi.. genelde ona anlatirim gerekirse omzunda aglarim. Yengemlede aram iyidir onada anlatirim. Yabancilara anlatmam ama.. bu kendi kendini terapidir bi yerde.

Dediginde cok dogru.. kotu insan iyi bi insan yetistiremiyor genelde, ama.,alimden zalim, zalimden alim dogar demisler. Biz caba gosterelimde Allahin dedigi olur

Yüzüne vurmayın çok anlayacağını sanmıyorum çünkü ama suya sabuna dokunmadan iyi ediyorsunuz Bir de ev işleri konusunda pes etmeyin ben öyle buldum çözümü

Hayatta en çok korktuğum şey çocuğumun annesiz kalmasıdır ve annesiz çocuklar beni en çok yaralayan konudur. Annem varken annesiz hissettiğim çok oldu. Tabiki ölüm ile kıyaslanamaz ama o kadarı bile etkiledi demek istiyorum. Sizi tebrik ederim ben de elimden geleni kızım için yapmaya çalışıyorum.

Şok içinde okudum nasıl anneler varmış. Ama iyi bir şey olmuş siz nasıl anne olunmaz onu çözmüşsünüz. Eşimin babası tamamen ilgisizmiş hala da öyle. Çocuğumuz doğdu adam hiç aramadı bile. Bayramda gittik zorla geldi de torununu gördü. Ama eşime bakıyorum bir de babasına birbirinin tam zıttı olmuşlar. Ben babalığı babamın bize babalık yapmamasından öğrendim diyor zaten
Sizde de öyle olmuş, çocuklarınızla beraber eğlenceli günler dilerim :)

Kardeşim var 3 yaş küçük benden ve o da bir anne. bizi bile birbirimize uzak büyüttü öyle dert anlatma gibi şeyler yok mesafwliyiz. O da benimlee aynı şeyleri yaşadı aslında ama küçük diye daha çok ilgilenildi. Onun da yarası var ama paylasamiyoruz

Çok teşekkür ederim. Bu zamana kadar ne olduysa oldu kızım için mutlu bir hayat yaşamalıyım diye düşünüp elimden geleni yapmaya calisiyorum

Cok teşekkür ederim. Hepsini yapıyorum ama onun tek istediği konuştur anne... okul iyi gelecek inşallah bize.
oglum 28 aylik o da surekli pelus oyuncaklarını konusturmamizi ister ve çok eğlenir. demek ki kızınız da bu oyunu cok seviyor.

biz oğluma oyuncak doktor seti aldık.onunla pelus oyuncaklarını muayene ediyoruz mesela. sonra ziplamiyi çok seviyor kucağıma yastık koyuyorum koltuktan kucağıma atlıyor saatlerce oynasak sikilmiyor.oyun hamurlarina kalıplarla şekil veriyoruz. legolarla kuleler inşaa ediyoruz bozmayı çok seviyor:) yapboz oynuyoruz. saklambaç, kovalamaca oynuyoruz evin içinde.parmak boyasi yapıyoruz. oyuncak mutfak seti, sebzeleri var bana yemek yapiyor cay yapıyor. kitap okuyoruz, arabalarıyla otoparkcilik oynuyoruz. babasiyla tamircilik oynar mesela.bazen ben de tikaniyorum ama oldugu kadar diyorum. onemli olan temas halinde olmak, sevildigini hissettirmek bence.

3 yas icin uygun mu bilemem ama mesela havalar guzel çıkın dışarı bulutların sekillerinin neye benzediğini konuşun. değişik taşları, yaprakları toplayıp boyayip baskı yapın, boyayin. saçınız taramasina, şekil vermesine izin verin kuaforculuk oynayın. birlikte kurabiye yapın. tekerlemeler ogretin. o pıtı pıtı karamela sepetine oglum bayılıyor mesela. youtube dan araştırın çok güzel parmak oyunları var parmak oyunları oynayabilirsiniz. ev işlerine dahil edin mesela bulaşık makinesini boşaltırken size bardakları tabakları o versin. 'acaba ben neyim' adli bir oyun var yeni öğrendim biraz büyüyünce onu alicam keyifli bir oyuna benziyo yaşına uygunsa bi araştırın alın. evcilik, komsuculuk zaten oynuyorsunuzdur. en güzeli de bol bol kitap okuyun konuşun.

Annen konusunda haklısın, sevgisizlik insanın hiç aşamayacağı boşluklar doğuruyor. Maalesef yaşadın ve bu böyle artık... kendi çocuğun ve ev düzenine gelecek olursak. Öncelikle bir plan defterin olmalı saat saat değil. Günlük işler, çocukla yapılacak aktiviteler ve yemek konusunda... YouTube da onlarca ev düzeni temizlik videosu var. Buna göre hergüne 1 iş ve hergüne yemek yapacak kadar liste doldur ki kafan rahat olsun. Hatta bu planı her ay yap. İnan çok fazla zaman tasarrufu yapacaksın. Çocuğunla da ilgili öncelikle bir defter edin ve ay ay gün gün becerilerini yaz ve becerilerinin yaşıtları ile uyumlu olup olmadığına bak internetten. Mesela kaba motor ya da küçük motor becerisi, konuşma becerisi vb vb. Bunlarla ilgili onlarca aktivite var evde yapılacak. En önemlisi de hergün evladını karşına al ve konuş seni çok seviyorum senin yanındayım... şimdi anlamayabilir ama ilerde hep güzel hatırlatacak bunları.. dediğim gibi internet lebiderya etkinlik konusunda şu ev düzenini oturt gerisi gelir

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…