Annenize ve Babanıza karşı vicdanınız rahat mı?

Bazı insanların yokluğu varlığından daha iyidir. :)

ben de öyle bir anne olucam biliyorum ben de şimdi ağlıcam

yazılanların bır kısmı okuyamamısım
sımdı fark ettım
herkezıde bır uzmusum
bende uzuldum temmuz ayında olan seyelrdı bunlar ama kapanmadıgı ıcın bendekı mevzu
hala pek taze,
ınsallah bundan sonra hersey cok degısır.
esımle tartıssam zaten bellı etmıyorum artık ta onlar oylekı
sen agladınmı? sen uzuldunmu? yok sen durgunsun dıye gunde 50 kere ararlar benı.
ben soylemem ama onlar cıdden ıyı bır anne ve baba
anlıyorlar.
herkeze tesekkur ederım
herkezın yazdıgı bende degerlı

hangi noktalara üzüldüğünüzü şimdi daha iyi anlıyorum, yengenizin annesi rahat bir şekilde kızının-damadının yanında yaşarken, annenizin, hepinizin bin bir fedakarlık yaparak evlatları rahat etsin diye yaptığı eve anneniz gidemiyor, yemek yemeğe çağrılmıyor, değeri hiç ama hiç bilinmiyor. siz de aynı şekilde; burada daha çok suç sizinde yazdığınız gibi abinizde. Allah ailenize, sevdiklerinize sağlık versin. Bir şekilde düşünmemeye, unutmaya çalışın. Ailenize sıkıca sarılın.

Bence hayatta hiçbir şeyi abartılı yaşamamak gerek. Aklınıza ne gelirse. Anne/baba olmak, evlat olmak, kardeş olmak, sevinmek, üzülmek, aşık olmak, sevmek... Ne geliyorsa işte. Bunu hayat felsefeniz yapabildiğiniz anda her şeyin daha kolay olduğunu görürsünüz. Bazılarına korkunç bile gelebilir bu söylediğim ama bence huzurlu bir hayatın sırrı bu. Biraz bize dayatılan tanımları sorgulamayı gerektiriyor, o yüzden uygulaması da zor.

kardeş kardeşi bıçaklar yar başında kucaklar demişler. siz gardaşsınız gardaş.. herşey düzelir zamanla cansınız ciğersiniz kırgınlıklarda geçer bir yerde sonuçta kardeşsiniz..

hiç negatif düşünme..

ailem olarakta bende onlar üzülmesin diye çok şeylere katlandım babamın kalbi kaldırmaz diye boşanamamıştım mesela.. ama yaşanacağı varsa yaşanıyor son damla damlayınca taşıyor bir şekilde.. bolca dua canım huzuru öyle buldum ben

Annen baban cok iyi insanlar ama abine ve yengene o isyerlerini vermiyeceklerdi.
Hatayi orda yapmislar.
Abin ve yengen hic bir sekilde kiymet bilmemis.
Evladina o kadar verenlerin kiymet gordugunu hic gormedim ben.

Istanbulda besiktasta is hanini, ve dolmus duragini ogluna veren birilerini taniyorum.
Ogullari ve gelini guya balliyo agdaliyo, ama nerdeyse 80 yasina gelen bu yasli cift ogullarinin evine adim atamiyor.

O kadar uzme kendini.
Abinin bu yaptiklarindan malesef ailen sorumlu.
Sen se kendi yaptiklarindan sorumlusun.
Birak bosver, abinin annenlere kotu davranisi ailenin sorunu.
Onlari savunucam diye sen hircinlik yapma.
Ama ailenden abine ner veriyorlarsa aynisini talep et derim, cunku cocugunun hakki.

Ben abinin bunlari gormedigine inanmiyorum.
Gayet te iyi goruyor herkes ne yaptigini.
Ama iste o kadar cok pofpoflanmis ki, hala ergen cocuk gibi, kabul etmek isine gelmiyor.
Esinin ailesine o kadar pofpoflayan, ama ekmegini yedigi kendi ailesine dogru duzgun donup bakmayan insanlari anlamiyorum ben.

Yengeni de hor gorme, ne de olsa at sahibine gore kisner.
Abin izin vermeseydi yengen o yaptiklarini yapamazdi.
Yengenin annesi de o yaptiklarini yapamazdi, tescilli deli olsa bile.

Ama canim, ne de olsa asil problem annen ve babanin abine cok fazla tolerans gostermesinden, ve bence fazla vermis olmalarindan kaynaklaniyor.
O yuzden abine kizgin olsan bile, ve hakli olsan bile yapabilecegin hic bir sey yok.

benzer şeyler hepimizin hayatında geçti...
ne yazık ki böyle hiç büyümeyen çocuklarız...
bence insan hayatın 3 günlük oldugunu bilerek yaşamalı...

Benim de vicdanım hiç rahat değil..

Ve biz evlatlar olarak onların bize merhametinin onda birini gosteremiyoruz. Bazen kızıyorum onlara, hastalaniyorum benim sinirim geçmese de bakıyorum onlar gözümün içine bakıyorlar..

Ah annem babam..kimse sizin kadar değerli olamaz...

Ben bunu bilir bunu söylerim.

Böyle melek, fedakar, anneliğin babalığın hakkını veren ebeveynler hep böyle üzülür.
Evlatları isteyerek ya da istemeyerek üzer onları. Belki bu kadar melek oldukları için kim bilir..

Nerede analığı, babalığı kimlikte yazımdan, dünyaya getirmeden ibaret şahıslar baş tacı edilir..

ilk başta anne babalarımızın çocukları,
sonra çocuklarımızın anne babası oluruz.
daha sonra anne babamızın, anne babası;
en sonunda da çocuklarımızın çocukları oluruz.

Bu kardeşler arasında sorun bizde de var.erkek kardeşim küçük ve tek erkek çocuk.şımarık büyümesine rağmen çok iyidir benimde canım.ama ablamların yaptıkları benzer.para yiyen enişte ve bi sorun olduğunda bizi savunamayan bi ablam var.ogün onlara yardım etmek için gitmeme rağmen kendi babamın evinde(kiracı ama kazandıkları para bile babamın sayesinde) bana kovmaya yakın imalı bi laf etti ki o günden beri diş biliyorum.bi tatsızlık olmasın yüz yüze bakıyoruz diye soğuk duruyorum sadece.ki benimde onlara çok iyiliğim dokundu.enişteminki nankörlük ablamınki bencillik.çok canımı sıktılar bi dönem.bende düşünmüştüm bi kaç ay önce buraya konu açmayı.bi an önce evden ayrılmak istiyorum sırf onlar yüzünden.
Anne baba konusunda vicdanım her konuda rahat değil aynı şekilde.keşke girip okumasaydım bu konuyu.canım çok sıkıldı gerçekten.

Baya birbirinize girmissiniz... Abinizin yaptigi terbiyesizlik... Siz annenize babaniza saygili, sevgili olun, abinizden olabildilce uzak durun, zorunlu zamanlarda sirf anneniz ve babaniz icin normal davranin ama hayatinizda pay vermeyin... Bizlerde artik anne babayiz, ilerde evlatlarimizi iyisiyle kötüsüyle kabul edecez, yani aileniz icin kavgadan kacinin ama kendiniz icin özel alanlariniza sokmayin...

Hic rahat degil malesef . Annem de babamda cok sakin , sabirli , olumlu insanlar . Hicbir dedigimizi ikiletmezler ama maddi durumumuz fazla iyi degil o yonden cok sknti cektik . Yinede babam bize eksiklik gostermemeye calisti ..

Benim yuzumden kalp krizi gecirdi bikeresinde

Ben onlari hic dinlemedim . Eger dinleseydim simdi bu durumda olmayacaktim .. Anneme inansaydim ve dinleseydim o adamla evlenmeyecektim
Ayriliyoruz ve onlar yine yanimdalar her zamanki gibi . Ama hep benim mutlulugumu dusunduler . Allah razi olsn onlardan benide affetsin ..

O kadar cok uzdum o kadar cok uzdum ama onlari uzdugume yanacagima yine acima yaniyorum .. Hayirsiz evlat dedikleri bu olsa gerek

Suan okadar doluyumki bide senin konunu okudum kotu oldum .annem senelerdir yengeme abime kole oldu resmen yengem hasta 12senedir bir dedigi iki olmuyo genelde ,uzulunce bayiliyo falan kimse laf soyleyemiyo, 2senedir babam depresyon hastasi koye yerlestiler ev yaptilar 1sene rahat ettiler ikinci sene abimler yanlarina gitti ,iki cocugada annem bakti ici gidiyo torunlarina ,ama beni hep ayirdi tamam benide seviyo biliyorum ama kendini onlara adadi babamla yengem arasinda kaldi uzulurde yengem hastalanir diye, offf bugun ogrendim kadin onlarla ugrasirken simdi kendide hasta gogsunde kitle varmis!kim bakicak anneme kim ilgilencek ?simdi bende uzaktayim ona bisey olursa Allah korusun nrolucak, ben kendimi yiyecegim niye erken evlendim niye onun benimle kopmasina izin verdim diye deliricem off cok kotuym suan uzaktayim cok korkuyorum..

Ailem her ikimizede verdiler verceklerini. Bahsettigim kavgadan sonra babam onlarla 2 hafta memlekete gitti annem bizle kaldi her aksam istisnasiz agladi. Kritik yaptik tartıştık agladik. Hani hep yaninda oldum ama istenen gibi susamadim.

Abimin esine gelince o iyi biri esasen biz kardes gibiydik ama gucume giden cok sey oldu belki isteyerek belki istemeyerek.
Bu kavgadan heme once bir gun abimin buyuk ogluna kizaraktan kayinvalidesi evi terk etti napcaklarini sasirdilar.o süreçte annem 3 cocuga bakti ve bacaklari cok agriyordu fizik tedavi goruyordu abime bakamiyor dedikce sen cocugunu baskasina baktir diyordu bana. E tamam benin kayinvalidem hep bakatim dedi kalirim dedi getirin dedi ama birde ona vefa borcum olsun istemedim.abimde 36 yasinda buarada demediki bu kizin baktircak kimsesi yok bi el ayak olalim annemide rahatlatalim. Bilmiyorum abim cok sinirli annemlerin bu sekilde uzak durmalarinin sebebi aralari bozulmasin yuvalari yikilmasin diye hani sinirli ya abim farkinda degil diye dusunduk hep
fakat sonradan o kavgada abim ben kayinvalideme her hakki veriyorum sizede egeyede kotu davranabilir dedi. Cok sey soylendi mihh gibi kaldi bende onlar. Ustu kapandı iceri gomduk.
Bende hersey normalken gidio kimseyi yargilamam bana sorulmuyorsa cunku herkez farkli herkezin çocuğundan beklentisi cok farkli diye .
Cocuk dovmuyorum diye ki bu gerçekten anlatirken bile cocuksu geliyor sanane yahu dimi.
birde soylemeyi atlamisim babam heo der ben butun torunlarimu seviyorum ama cutemom inki farkli cunku onu biz büyütuk diyor bu laftan aliniyorlarmis. Onu soyledi. Oyle yada böyle 50 kilo adam kalp krizi gecirdi. O gunden bugune herkez normal davraniyor ama ufak tefek burada dile getiremeyecegim seylerden dolayida anliyorjm hic bisey anlamamislar birbirimizisozlu olarak hirpaladik musade etsem dovecekti beni ama durup hic dusunmemis olanlari.
Ust kattakinin kardesleri evde mesela duyuyorum gulusmeleri biz neden boyle olamiyoruz diye cok uzuldum ama simdi bunu sorun etmiyorum cunku insanlar degismez

Buarada annemde psikolojik destek aliyor suanda ama benim bildigimi bilmiyor .gerçekten cok iyiler dusunuyorum isin icinden cikamiyorum yarin sabah sabah gelecekler buraya evi toplayio yemegimide yapacaklar peki ya ben nasil odeyecegim butun herseyi.

Birde babam Türkiye ye geldikten sonra buarada insaatta calisti rahatliktan degil alin teriyle yaptı hrrseyimizi elleri catlak patlak 1 senedir calismiyor gecen sene amcam insaattan dusuo oldugunden beri ara ara ise gidiyordu. Kalp krizinden sonra gitmiyor duzenli besleniyor. Annem o aksam babam yogun bakimdayken annem yengem abin ben varken sadece imada bulundu cok siniriyim hani agzimi acarsam kotu olacak diye ben anladin ben kiz cocuguyum ya bana anlatir abime anlatmadi mesela. Bu kavgadan sonra beninde her iki göğsümde kist cikti bunu onlara soylemedim mayis ayinda kontrol olacak tekrar onlari uzmeyebhakkim yok artik bitti doldu limit. Ama bu yasananlari telafi edememekten cok korkuyorum. Ne anlatiyim bilmiyorum regli olmusum bugun bu konunun ustune 7 gun erkenden o sebebten aglak bir pozisyindayim belkide

Ağzım açık kaldı, aslında ortada bir sebep yok böyle kavga edecek çocukların küfürleri bahane olmuş siz abinizin yengesi ve ailesine olan davranışını hazmedememişsiniz, ama yapacak birşey yok abinizi değiştiremezsiniz karışmayın bence ailenizi üzdüğünüze değmez buarada bebeler bu küfürleri nerden duymuş yaaa

Ben hic karismadim bizimkilere bende karissam bizde kavga ederdik. annem hep sus kizim bisey deme ben sana diyom icimi dokuyom sen bisey deme der bana ,sen gidiyon ben onla kaliyom sonra ben cekiyom diyo hep, simdi yanlismi yaptim acaba diyorum .cunku cok yalan var bizde surekli yalanlar donuyo ortalikta .bikere ayrilmaya kalkti yengem eve gelmedi ben bitek ozaman sorun ne diye konusmaya gittim ,esimle birlikte, ben yengeme iftira atmisim diye laf yaydi ailesi !dahada karismadim gidip gelmeyi biraktim yengemin ailesiyle ,bu olaylar yuzunden annemde benim evliligime hic karosmaz ne haksizliklara ugradim daha bikere niye boyle yapiyonuz demez onlarin yaptigini kinadigindan iste.

Annen baban cok fedakarmis gercekten.hersey gelebiliyo basimiza bilemeyizki ne yasiyacagimizi sen isteye isteye onlari uzmemissin herzaman dik durmussun bence kendini daha fazla hirpalama sagliginada dikkat et sana bisey olsa onlar kendilerini unutup sana kosarlar oyuzden saglam durki sana ihtiyaclari oldugunda destegini tam ver.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…