Araba kullanırken bu tarz durumlarda ne yapmalı?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

elperdon

Kullanıcı üyeliğini pasifleştirmiştir.
Üyelik İptali
Kayıtlı Üye
8 Ocak 2014
735
287
Merhaba. Araba kullanmakta yeni yeni aktifleşiyorum sayılır. Bugün sol şeritten giderken aniden bir kamyon önüme kırdı ve sıkışıcam korkusuyla bi an için ne yapacağımı bilemedim, zor durumda kaldım ve araba savruldu bir an için direksiyon hakimiyetini kaybeder gibi oldum ama toparladım durumu. Bu tür durumlarda ne yapmak lazım? Sizin başınızdan böyle bir olay geçti mi? Otobüs, kamyon gibi araçlara çok yanaşmadan gideyim diyorum ama trafik akarken öyle yapmak zor olur diye düşünüyorum.

Aniden bir kamyon önünüze çıkınca frene basmak lazım tabiki de. Ve bir de takip mesafesini her zaman koruyun.
Evet ama ani fren yapsam bu sefer arkadaki vurabilir; önümdeki araçla takip mesafem iyiydi. Kamyon sağ şeritten doğru birden bana çok fazla yanaşarak sıkıştırdı beni. Bilmiyorum belki zamanla bu tarz durumlarda daha soğuk kanlı olabilirim ama ilk etapta korkutucu oluyor. Anlık refleksle kurtarmasam durum kötüydü diye düşünüyorum.

Mümkünse büyük araclarin yanından ilerlemeyin fazla. Yani trafik yoksa yanınızda kamyon/otobüs vs varsa hızlanip geçin kamyon hizasini. Kör noktaya denk gelince görmüyorlar yanlardaki küçük araçları. Onunuz doluysa gerekirse yavaslayip kamyonun arkasına geçin ama yanında durmamaya çalışın iyice alışana kadar 😅

Evet ama ani fren yapsam bu sefer arkadaki vurabilir; önümdeki araçla takip mesafem iyiydi. Kamyon sağ şeritten doğru birden bana çok fazla yanaşarak sıkıştırdı beni. Bilmiyorum belki zamanla bu tarz durumlarda daha soğuk kanlı olabilirim ama ilk etapta korkutucu oluyor. Anlık refleksle kurtarmasam durum kötüydü diye düşünüyorum.

Haklısınız ama arkadaki de takip mesafesini korumak zorunda. Ki siz ani fren yapsanız bile o da yavaşlayabilsin. Vurursa da onun problemi. Tabi ülkede takip mesafesi diye bir şeye kimse dikkat etmediği için anlıyorum.

Merhaba. Araba kullanmakta yeni yeni aktifleşiyorum sayılır. Bugün sol şeritten giderken aniden bir kamyon önüme kırdı ve sıkışıcam korkusuyla bi an için ne yapacağımı bilemedim, zor durumda kaldım ve araba savruldu bir an için direksiyon hakimiyetini kaybeder gibi oldum ama toparladım durumu. Bu tür durumlarda ne yapmak lazım? Sizin başınızdan böyle bir olay geçti mi? Otobüs, kamyon gibi araçlara çok yanaşmadan gideyim diyorum ama trafik akarken öyle yapmak zor olur diye düşünüyorum.
Türkiye'de trafikte bunlar her zaman olacak, soğukkanlı bir şekilde frene basın ama köklemeyun sadece yavaşlamak ve aniden çıkan araçlara mesafe bırakmak için.

Sol şerit hız içindir seri, sollamak isteyenler ve hızlı giden araçlar için yani.

Hem sol şeritten gidip hem de hız yapmadiysaniz yavaş gitmenize tepki gösternek için aniden girmiştir. Ülkede kadın şoförden nefret eden magandalar dolu. O yüzden hız yapan biri değilseniz normal seyir için orta şeritten gitmelisiniz.

Bende yeni yeni kullanıyorum sayılır, ama ben yeni olduğum için sağ yada orta şeritten gidiyorum. Siz yeni olduğunuz halde sol şeritten gitmeniz,🤔yani bilemedim.

Bende yeni yeni kullanıyorum sayılır, ama ben yeni olduğum için sağ yada orta şeritten gidiyorum. Siz yeni olduğunuz halde sol şeritten gitmeniz,🤔yani bilemedim.
Sağ şerit de park eden araçlar olduğu için tehlikeli deniyor. Her zaman güvenli değil bence.

Sol şeritte seyretmeyin, sollamanız gerektiğinde kullanın sadece. Bir de naçizane, arabanız görece güzelse ya da yeniyse daha çok üstünüze geliyorlar. Ortalama bir araçla trafikte ustalaşın, sonra güzel arabaya binersiniz.
Araba yeni evet

Sol şerit hız yapmak içindir. Sakin ilerlemek ve böyle makas atanlara maruz kalmamak için sağ şeridi tercih edin.
Onun dışında, pratiklik zamanla kazanılıyor, gitgide alışacaksınız.
İlk zamanlar, acemi olma hakkınız olduğunu, küçük hatalar yapabileceğinizi kendinize hatırlatın ve kurallara uyduğunuz halde hanzoluk yapanlar yüzünden kendinizi suçlamayın.
Herkes annesinin karnından şoför doğmuyor.

Sağ şerit de park eden araçlar olduğu için tehlikeli deniyor. Her zaman güvenli değil bence.
Ehliyeti manavdan mı aldınız? Tahmin ettim sol şeritten düşük hızla seyrettiğinizi ama sert çıkmayayım dedim ilk mesajda. Sağ şeritte araba park eder güvenli değil bence ne demek yahu. Park etmiş araç varsa uygun mesafede şerit değiştirirsiniz. Sol şeritte düşük hızla gitmek her zaman tehlikelidir, ya kendinize ya başka birine zarar verirsiniz.

Ehliyeti manavdan mı aldınız? Tahmin ettim sol şeritten düşük hızla seyrettiğinizi ama sert çıkmayayım dedim ilk mesajda. Sağ şeritte araba park eder güvenli değil bence ne demek yahu. Park etmiş araç varsa uygun mesafede şerit değiştirirsiniz. Sol şeritte düşük hızla gitmek her zaman tehlikelidir, ya kendinize ya başka birine zarar verirsiniz.
Burada gerçekten sorun benim sol şeritten gitmem mi hani birden önüme kıran kamyonda hiç mi suç yok? Ben sol şeritte uygun bir hızda gittiğimi düşünüyorum. Ayrıca sizin sert çıkmanız emin olun kimsenin umurunda değil, tüm konulara bu tarz yanıt veriyorsunuz. Bu konudan bağımsız olarak söylüyorum ki düşünceleri ciddiye alınacak bir insan değilsiniz.

Büyük araçların kör noktaları var, mesela şöforun yanındaysanız sizi görmez gibi. O kör noktalarda çok durmamak gerek.
Hız kontrolü sizde olduğu sürece frene basmanız, tabi tabiri caizse kazık fren dediğimiz olay değil, hızı azaltmanız yetecektir. Trafikte bu tür şeyler maalesef her an olabiliyor.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X