Arkadaş ve Yalan..

dejavu_one

canım oğlum varlığına şükür..
Kayıtlı Üye
11 Mayıs 2009
27.926
15.238
Merhabalar. Anlatmaya nereden başlasam bilmiyorum baya doluyum bu konuda ve de kararsız bana öneride bulunursanız çok sevinicem. Bir arkadaşım var işyerinde beraber çalışıyorduk ben üniveristede açıköğretim okuduğumdan öğrenci işçi olarak girdim o da kantiydi o zamanlar ama işine son verilecekti hocalara işe ihtiyacı olduğunu, babasnın rahatsız olduğunu felan deyip açıköğretimde de okudupunda öğrenci işçi olarak alındı. O zamanlar örgünde de okuyorum akşam derslerine gidiyorm açıkla bir yürütüyorum da dedi ama işe girdikten sonra örgünün esamesini bile anmadı neysee. bazen onun odasında bazen benim odamda muhabbetlerimiz olur, konuşuruz felan. Bne harıl harıl ders çalışırken bu kız hep başkalarının odalarında ve nette felan ders çalışmıyor biliyorum koskca öğle tatilimiz var. ben 2. sınıftayım o zaman ve finaller açıklandı bu da 1. sınıfta. ben 4 dersten büte kaldım çünkü şehir dışında evliyim annembaşka şehirde anneme stent takıldı gittim bir hafta sonra kardeşim askerden döndü gittim, kardeşim bana geldi ilgilendim çalışamadım dedim de ben 4 dersten kaldım diye arkadaşa. Arkadaşım da bende 2 dersten kaldım ama sonuçta geçtim dedi 2 ders bir süt sınıfa bırakabiliyoruz ve geçmiş oluyoruz. Bende iyi dedim gram kötü düşünc geçmedi aklımdan..

Aradan bir ay kadar zaman geçti. Bir işimiz olduğunda birbirimizin yerine bakarız biz hep. O da dişçiye gidecekmiş onun yerine baktım. Müdür bir telefon bağlamamı istedi rehberi çıkarırken büt sınav kağıdının geldiini gördüm çekmeceydi açılmıştı kağıt dışardaydı ben açmadım zarfı yanii. Bende acaba okul yerleri nereye geldi diye bakayım dedim çünkü eşimin arabası olduğu için yakınsa benim okullarıma onu da bırakıyorduk.. kağıtlarımızda da hem sonuçlar hemde büte kaldıysak gireceğimiz okullar birlikte yazıyor girenler bilir. Bir baktım meğer 4 dersten kalmış ve geçememiş yani bütte verirse geçecek ve o kadar yalanlar dedi ki uydurmasyon aldığı notları bile söyledi bana ben geçtim rahatım seneye çalışırım onları dedi ve sadece bana değil herkese hocalarda dahil. Neyse bu geldi ben çok sinirliyim birşey demedim öbür gün sakinleşince söyledim yüzü kireç gibi oldu. Kağıdım gelmedi ki benim bile dedi. Nasıl biliyorum o zaman ben dedim çekmeceyi felan boşalttı tabi kağıt yok kaldırmış o gün gelince. Netten öğreniyoruz zaten kağıtlar gelmeden aç o zaman ordan mdem geçtin dedim ık mık etti o arada tel çalınca konuşurken açtı ve anlaşıldı yalanı. Hala birşeyler dedi ben uğraşaıcam dedim çektim kaıyı odama gittim neler yazdı msnde bana sen benim odamdan öyle çıkamzsın felan ve bizim eşimle ihtiyacı var diye ne yardımlarımız oldu bu insana. Neyse birkaç ay geçti ben yine de kimseye demedim böyle böyle diye işinden olsun istemedim. Sonra arkadaş ortamında felan barıştırdılar bend kenara çektim dedim daha yalanını görmeyeyim diye..

Şimdi de geçen sene 2010 bütlerde geçtiğini iki dersinin 2. aınıfa kaldığını söyledi yine bende inandım daha dedim böyle bir yalan demez heralde ama hep yokluyorum işte bu sene hep. Hnagi derslere çalışıyorsun diyorum hep mat diyor başka ders demiyor son bir ay kalana kadar yrni sınıftan hiçbir ders adı vermedi şuna çalışıyorum diye. son zamanda iki ders dedi o kadar. Sınav günü geldi onun hem sabah hem öğleden sonra olması lazım ve öğleden sonra 17.20 de bitiyor sınav 16.30 da beni aradı nasıl geçti sınav diye. Benim sınav 3 dersti son senem erken çıkmıştım. aklıma takıldı nasıl çıktı da beni arıyor erken bile çıksa çıkar çıkmaz beni mi arıyor. nasıl geçtii dedim iyiydi dedi üstten. Geçen bize geldi şu dersten yanlış soru varmış dedim öle baktı suratıma yaa dedim senin sınıfında aa doğru yaa dedi. unutmuşum dedi insan unutur mu hiç dersinii.. ders açılıyo kapıyor konuyu. Sınavlar açıkladı cuma günü. Aradım açıklandı diye o da erken çıkacakmış.Bu arada ben ayrıldım işten o devam ediyor ama 4 seneyi geçtiği için bu sene artık hangi sıınfta olursa olsun işten çıkarılacak. neyse, açıklandı deyince bakayım dedi ama büyük ihtimal çıkmak üzere olduğundan pc yi kapamıştı çnkü kapat 10 dk sonra arayayım dedi şimdi pc kapalı dese, ben bakayım dicem o yüzden. aradı işte sadece ne enteresan ki 1. sınıfın iki dersini sordu kaç almam lazım onlar zayıf gelmiş bir tek sözde ve yine hep gece gündüz nette olan insan 9 dersten ikiyi çıkart 7 ders nasıl iyi gelir. Diğer derslerini söyle diyorum onlar iyi gelmiş zaten diyor. Sonra akşam faceboota gördüm çevrimdışı sohbette ama paylaşım yapıyor anladım online ama birşey sorarım diye korkuyor belli ve adım gib eminim yine yalan söylüyor. Amacı da şu ki, işçi statüsü var üni de kalıcı. bazı kişileri alıyorlar ama ya mezun ya da son sınıf olacak bu da hiç olmazsa şansı olsun diye 2. sınıftayım demiş olabilir amirlere hatta ben yalanını ortaya çıkarmadığımdan daha önce, şimdi 3. sınıfta bile zennediyorlardır yani herkesi kandırıyor hele bana acayip yalan söylüyor.

Şimdi ben ne yapayım buna artık tahammüll edemem. İşyerine gitsem aç notlarını bakayım desem açmayınca da yalan söyledin dimi desem diyorum, inkar edecek o zama ispat et aç dicem açmayacak ve bende o anda bitireyim arakdaşlığımı diyorum ancak bundan kimsenin haberi olmaz örtbas eder ordakileri kandıraya devam eder peki ordaki yöneticileri bu kız hakkında nasıl uyarabilirim çünkü başka yalanları da var bu insanın ciddi şekilde. Bir akıl verin lütfen notlarını görmek en doğru yol ama benim girme yetkim yok..Ne diyorssunuz.. uzun oldu ama okursanız sevinirim..

çok takıntılı gibi geldiniz bana bir kere yalan söyledi bırakın bışverin arkadaşlığını yada devam edin hayati bir mesele değil ki çok sıradan bir yalan bazen ben bile aileme derslerimle ilgili yalan söylürum ne bilim düzeltirim diye

Her ne olursa ve kim olursa olsun birinin özelinin alınması veya okunması ayıptır..bu konuda konuşmamak isteyebilir yada farklı planları olabilir siz neden bu kadar olayın üzerine dedektif gibi düşüyorsunuz?kim ne yaparsa yapsın.siz kendinize,önünüze bakın.

çok takıntılı gibi geldiniz bana bir kere yalan söyledi bırakın bışverin arkadaşlığını yada devam edin hayati bir mesele değil ki çok sıradan bir yalan bazen ben bile aileme derslerimle ilgili yalan söylürum ne bilim düzeltirim diye

ben neden takıntılı olayım. Durup dururken bunu çıkartmıyorum sonuç olarak. Ortada daha önce söylenmiş bir yalan var hem de uydurmasyon notlar söyleyecek kadar, hem de beni o zamanlar kaldım diye aşağılayacak derecede laflar diyecek kadar. Başka yalanları da var üstelik bu insanın o da ortaya çıktı işe girerken dediğğm gibi örgünde okuyorum bile dedi buna ne gerek vardı zaten açıköğretimde okuması yetiyordu öğrenci işçilik için ve hocanın kendisi beni uyardı bu insanla arkadaşlık yapma çoık tehlikeli diye ama ben yine de bir şans verdim. Babam hasta ameliyat olacak diyor, miletten para topluyor ma ben babasını çarşıda görüyorum hastanede yatıyor olması gerekirken. Aileye de bu şekilde yalan söylenmesi sizce kötü olmayabiir ama bence kötü size sıradan gelmeyebilir ama bana geliyor sonuçta bir üst sınıfa geçtim dediğiniz zaman aileniz çevrenize bnu söyleyecek ve illa gerçek ortaya çıktğı zaman düşeceği durumu düşünün. Düzeltirim diye bir üst sınıfa geçtiği yalanı söylenir mi, kafan notlar atılır mı, onu da bırakın beni aptal yerine koyması da bir yana. zaten ben artık mesafemi koyacağım ama ortada başka durumlar da var neyseee nasıl olsa anlamayacaksınız siz beni..

Her ne olursa ve kim olursa olsun birinin özelinin alınması veya okunması ayıptır..bu konuda konuşmamak isteyebilir yada farklı planları olabilir siz neden bu kadar olayın üzerine dedektif gibi düşüyorsunuz?kim ne yaparsa yapsın.siz kendinize,önünüze bakın.

Bakın benim dedektifçilik oynadığım felan yok. Ben zarfı kendim açmadım zaten orda açılmış duruyordu ee zaten notlarını da bana söylemişti bir tek hangi okul gelmiş diye baktım o da dediğim gibi, gireceği okul, benim gireceğim okula yakında bırakıyoruz onu da o yüzden. Ayrıca onun yalanının yakalanmış olması, gözümün içine baka baka,caka sata sata olmayam birşeyi olmuş gibi göstermesi ve bunu sadece bana da değil tüm okula, yöneticilere yapması etik mi. Ben bunu bulmasaydım şu anda ben dahil herkes 3. sınıfta sanacaktı kimsenin kimseyi kandırmaya hakkı yok hele böyle konularda. Şimdi de bunu ortaya çıkarmk istiyorum çünkü bu insanın heketmediği birşey elde etmesini istemiyorum. Ben uykusuz kalarak, stresim tavan yaparak, son senem olduğu için canla başla ders çalışıyorum yeri geliyoe eşime yemek yapamıyorumi evimin işini ihmal ediyorum, çocuk istediim halde erteliyorum. Onun dilinin ucunda ben geçtim demek hemde kafadan notlar uydurmak. Zaten tüm işyeri de biliyor yalancı olduğunu ama çalıştığı birimdeki hocalar bilmiyor sizce bir kadroya alınırsa hakeden insanlara haksızlık olmaz mı mezun olmuş ve sırada bekleyen o kadar kişi var ki.. Beni böyle bir niyetim yok orada değil benim kariyer planlarım ama çevremde çok insan var dilekçe verdik cevap bekliyoruz işçilik için diye. Bunlar mezun olmuş ve hatta onur belgeleri almış insanlar. Sence kim haksız?

abartmamış mısınız bıraz

madem guvenmıyorsunuz bıtırın arkadaslıgınızı ..

cok sacma geldı bana aç notlarına bakayım yalan mı degıl mı demek ..

abartmamış mısınız bıraz

madem guvenmıyorsunuz bıtırın arkadaslıgınızı ..

cok sacma geldı bana aç notlarına bakayım yalan mı degıl mı demek ..

ben zaten artık arama olduğunca mesafe koyucam görüşmeyeceğim. Ama benim bildiğimi, yani birşeylerin farkında olduğumu bilmesini istiyorum ki başkalarına kolaylıkla yapamasın anlatabiliyor muyum. Maalesef öyle bana dokunmaya yılan bin yıl yaşasın diyenlerden değilim. Tek yalan söylenen kişi de ben değilim. Kaldı ki kötü niyetli biri olsam o zaman orada bende çalışıyordum söylerdim herkese böyle yalanını yakaladım diye ama kimseye demedim hep bende kaldı.

Yanlış anlamayın da bana biraz garip geldi,niye arkadaşınızın sınav sonuçları hakkında bu kadar ilgilisiniz?
Yalandır doğrudur,utanmıştır,düzeltirim diye düşünmüştür,yalancılık huyu vardır vs. sizin için önemi ne bu kadar?

ben zaten artık arama olduğunca mesafe koyucam görüşmeyeceğim. Ama benim bildiğimi, yani birşeylerin farkında olduğumu bilmesini istiyorum ki başkalarına kolaylıkla yapamasın anlatabiliyor muyum. Maalesef öyle bana dokunmaya yılan bin yıl yaşasın diyenlerden değilim. Tek yalan söylenen kişi de ben değilim. Kaldı ki kötü niyetli biri olsam o zaman orada bende çalışıyordum söylerdim herkese böyle yalanını yakaladım diye ama kimseye demedim hep bende kaldı.

Buna gerçekten inanıyor musunuz?
Siz yalanlarını ortaya çıkarınca bundan sonra hep dürüst mü olacak yani?
Sizle iletişimini keser yine bildiği gibi yaşar..
Hatta bir arkadaşın dediği gibi sizi özel çekmecelerini karıştırmaktan,hayatını didiklemekten de suçlarsa haklıyken haksız duruma düşersiniz.

Böyle bir güvensizlik oluştuysa,arkadaşlığı kesmek daha doğru değil mi ? Kanıt olsun veya olmasın,önemli değil,güven zedelenmiş bir kere.
Neden gizlediğini veya yalan söylediğini bilemeyiz.En çok eksikliğini hissettiği konu olabilir.Veya dediğin gibi iş açısından öyle söylemesi icap ediyordur.
Bazen yüzleşip tartışmak yerine mesafeli davranmak daha iyi olur.

Yanlış anlamayın da bana biraz garip geldi,niye arkadaşınızın sınav sonuçları hakkında bu kadar ilgilisiniz?
Yalandır doğrudur,utanmıştır,düzeltirim diye düşünmüştür,yalancılık huyu vardır vs. sizin için önemi ne bu kadar?

beni neden ilgilendirsin onun sınav sonuçları bu yalan başka birşey üzerine de olabilirdi. O zamanda o yalanını bildiğimi bilmesini isterdim yani bunun o ya da buyla ilgisi yok. Ben sadece benim birşeylerin farkında olduğumu bilmesini istiyorum o kadar. Kaldı ki ben onun çekmecesini özellikle kağıdını bulmak için karıştırmadım daha benim kağıdım gelmemişti nerden bilcem onun kağıdının orada olduğunu ben. Hiçbir kötü niyetim yoktu. Yavuz hırsız sahibini bastırır misali nerdeyse onun yalan söylemesini, sırf bir yerlerde kendine iş bulmak için tüm okulu kandırmasına alkış tutacak, beni yağmayalacaksınız pes diyorum yanii.. Meğer ülkemizde yalan söyleyenler baya korunuyormuş bilseydim bende mezun oldum der hava atar alkış alırdım. Söyler misiniz kim gözünün içine baka baka yalan söylenilmesini ister, gerçeği bildiğiniz halde bilmemezlikten gelip, arkadaşlığını bitirip hala onun beni kandırabildiğini sanmasını ister. Ben evet bitirdim onunla zaten arkadaşlığımı ama iki kere de insna aynı yalanı söylemeye cesaret ediyorsa bunu yutmadığımı da bilmesini isterim gerisini ne yaparsa yapsın. ilgilendirmiyor beni eğer ben onun kötülüğünü istesem dediim gibi daha ilk defa bunu öğrendiğimde o zamanlar herkese yayılmasını sağlardım bir dk tutmazlardı onu orada.

Böyle bir güvensizlik oluştuysa,arkadaşlığı kesmek daha doğru değil mi ? Kanıt olsun veya olmasın,önemli değil,güven zedelenmiş bir kere.
Neden gizlediğini veya yalan söylediğini bilemeyiz.En çok eksikliğini hissettiği konu olabilir.Veya dediğin gibi iş açısından öyle söylemesi icap ediyordur.
Bazen yüzleşip tartışmak yerine mesafeli davranmak daha iyi olur.

ben düşündüğüm herşeyi bu zamana kadar insanların yüzüne de söyledim. Bu insanla zaten arkadaşlığımı bitirdim ben ama o arayacak, görüşmek isteyecek ben ne bahane edeceğim beni haksız da çıkarabilir. Benim bunu ispat etmek yada notlarını görmek değil, benim onun yalanınınn farkında olduğumu bilmesini istiyorum yani iki kere de de inanmayacağımı bilmesini istiyorum bu kadar basit ben onunla sessiz sedasız bitirsem de o nedne olduğunu bilmeyecek ki. İnsanları kandırmanın o kadar kolay olmadığın bilsin ama tabii yalancılık bir kere başadığı zaman insanın ders alması çok zor. Dediğim gibi bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın diyemem. Mezun olmuş hakkıyla iş arayan birçok insan var. İş gereği yalan söylemesi mi gerekiyor bu insanın bu sizce etik bir davranış mı. O kadar çalışıp mezun olan insan varken, bazı insanların yalan söyleyip bir yerlere gelmesi ne kadar doğru? aman ne yaparsa yapsın banane diyenlerden olamuyorum maalesef suçsa da suçluyuum ama millete yalanlar söyleyip, kendini farklı göstermeye çalışanlar kadar değilim bundan eminim. insanların hakkını çalıp, ya da kandırdığını düşünüp birde bu yalanlarla caka satması, sırf benim bu son senem olduğu halde bir dersten büte kalma riskim var diye benimle alay etme cesareti bile bulabilen bir insan bu..

Allah kullarına insanların açıklarını aramayın diye buyurmuştur.Siz bir yalanını yakaladınız diye bu işin üzerine gitmişsiniz.Kendi açınızdan haklı olabilirsiniz ama karşınızdaki size yalan söylediyse arkadaşlığınızı bitirin ki öyle yapacağınızı da söylemişsiniz.Evet başka insanların hakkını yiyor olabilir o işte çalışarak ama Allah zaten bir süre sonra o kişinin yalanlarını ayağına dolayacaktır.

Allah kullarına insanların açıklarını aramayın diye buyurmuştur.Siz bir yalanını yakaladınız diye bu işin üzerine gitmişsiniz.Kendi açınızdan haklı olabilirsiniz ama karşınızdaki size yalan söylediyse arkadaşlığınızı bitirin ki öyle yapacağınızı da söylemişsiniz.Evet başka insanların hakkını yiyor olabilir o işte çalışarak ama Allah zaten bir süre sonra o kişinin yalanlarını ayağına dolayacaktır.

haklısınız bende öyle yaptım zaten. Eşimde aynısını yapmamı söyledi. Ama bazen insan gerçekten dayanamıyor. Karşındaki insnaın sizi kandırdığını zannetmesini, çok rahat olmasını sindiremiyorsunuz hele ki bu insan bu yalanlarla başkalarınında hakkını gasp ediyorsa. Görmezden gelemiyorsun. Ama insanda anlayacak kapasite olması lazım ya da anlamamak işine geliyordur. Her neyse dediğiniz gibi Allah herşeyi görüyor bende onun takdirine bıraktım böyle insanları..

haklısınız bende öyle yaptım zaten. Eşimde aynısını yapmamı söyledi. Ama bazen insan gerçekten dayanamıyor. Karşındaki insnaın sizi kandırdığını zannetmesini, çok rahat olmasını sindiremiyorsunuz hele ki bu insan bu yalanlarla başkalarınında hakkını gasp ediyorsa. Görmezden gelemiyorsun. Ama insanda anlayacak kapasite olması lazım ya da anlamamak işine geliyordur. Her neyse dediğiniz gibi Allah herşeyi görüyor bende onun takdirine bıraktım böyle insanları..

Arkadaş dost kazığı yemiş biri olarak seni çok iyi anlıyorum.Güvenin sarsıldı bi kere.Bundan sonra sana ne söylese acaba yinemi yalan söylüyor diye düşüneceksin.Ya bundan sonra hiç görüşme arkadaşlığını bitir.Yada sadece merhaba merhaba selam ver o kadar.

Arkadaş dost kazığı yemiş biri olarak seni çok iyi anlıyorum.Güvenin sarsıldı bi kere.Bundan sonra sana ne söylese acaba yinemi yalan söylüyor diye düşüneceksin.Ya bundan sonra hiç görüşme arkadaşlığını bitir.Yada sadece merhaba merhaba selam ver o kadar.

bence de.. Ben kaç kerelerce yedim o dost kazığını. Ben açık ve şeffaf oldukça, karşımdakiler hep yalancı ve kapalı oldu. Bu yalanı bir kere söyledi ve Allah karşıma çıkardı buan çok inanıyorum daha öncede hep karşıma çıkarmıştır bana söylenen yalanları. Ama ben affettim ancak bir daha yapılınca insan aa dur orada yeter artık demek istiyor. Bir daha kandıramadığını bilmesini istiyor ve başkalarınında bundna haberdar olmasını istiyor ister istemez çünkü bu insan sadece beni değil ki herkesi kandırıyor ve hakkı olanların hakkını alıyor. O hep beni hala kandırabildiğini düşünecek ama düşünsün ben artık Allah'a havale ediyorum bu insanları.

X