Avukat arkadaşlar lütfen bakabilir misiniz

siz borcu türk lirası olarak vermişsiniz. döviz de bozdursanız altın da adam aldığı türk lirası kadarını geri öder doğal olarak.
eğer elinizde yazılı bir anlaşma yoksa şu kadar altın bozdurulup bunun karşılığı borç olarak verildi ve yine aynı altın tutarında geri ödeme yapması gereklidir şeklinde, o zaman şu anki altın karşılığında olan parayı bekleyemezsiniz.
avukat değilim, şahit olduğum birkaç bu tip dava üzerine aklımda kalanları yazdım.

siz 27bin verdiyseniz, karşı tarafta 27bin öder.

bir de adam şubat ayındaki altın değeri üzerinden ödeyeceğine dair herhangi bir söz verdi mi ? bunun yazılı kaydı var mı ?

evet o da var. yapılı evde otursalar sorun yokmuş.
madem bir evin içine girip oturmak söz konusu neden bir yazılı anlaşma yok bunu bende anlamadım.

27 bin tl ye yapili evde 4 yıl oturmak icin anlasilmis anladigim kadariyla 4 yil 48 ay yapar ve 27 bin i 48 e bolersek aylik 500 tl gibi bir rakama tekabul eder. siz en basta adam 27 bin tl ye yani aylik 500 tl gibi bir rakama evi bastan asagiya yaptirip sizi icine oturtup 4 yıl boyunca size gıkını cıkarmayacağını mı dusündunuz? 27 bin sadece evin yapılma masrafı tutar zaten adam neden boyle bir seyi bastan kabul etsin ki? ki adamda zaten 27 bine eski evi 4 yilligina vermis size aylık 500 tl ye ancak eski evde oturulur diye dusunmus olabilir. siz evi begenmeyip cikmissiniz paranizi geri vermesi lazim tabi ama adamın bastan dedigine inanmasaydiniz keske. niye bize ev yaptirip 4 yil evi bize versin ki bu adam hemde 27 bin karsiliginda diye dusunup vazgecseydiniz.

Hak değil elbette ama bu yüzden ne olursa olsun senetsiz iş yapmayın diyorlar. Elinizde hiçbir kanıt yok az da değil verdiğiniz para. Millet babasına güvenmiyor bu devirde kaldı ki arkadaşa güvenip para vermek evinde oturmak için. Para varsa istediğiniz evde oturursunuz zaten kaldı ki altın olarak kalsaydı dünya kadar da kar ederdiniz. Alabileceğinizi hiç sanmıyorum soğuk su içip unutup devam edin hayata mecburen. Epey pahalı bir ders olmuş size.

Öyle maalesef napayım artık kendimi üzmek istemiyorum, ben zaten güvenip vermemde eşim güvendi bende eşimi kırmamak için ses çıkarmadım işte .. dediğiniz gibi ben soğuk su icicem o paraların üstüne ..onun üstüne yatan şahıstan Rabbim hakkımızı maddi manevi hakkımızı alsın inşallah dünya hayatında bende göreyim halini inşallah

Arkadaşım zaten bize mantıklı geldiği için parayı verdik kendi dedi full yatırıcam herşey yeni olacak diye bu arada 30 bin verdik ama 3 ay 10 gün parası olarak 2.5 bin TL düştü evdenn ..birde eve bir sürü masraf yapmıştı eşim ben ağlamıştım perde asılma yerleri leş gibi nasıl temizlenecek diye WC yok doğru dürüst ..ben neden eski evde oturayım ben sıfır bina isterim demiştim eşime arkadaşımda yaptiricam heryerini merak etmeyin demiş ..bunlar arkadaştan öte dostlardi beraber oturmak istediler ..normal arkadaş değil yani

4 yıllığina senetsiz sepetsiz sozlesmesiz ev kiraladınız yani. cok aci bir tecrube olmus sizin icin. 1 yıla bile kira sozlesmesi yapmadan baska ev tuttmayin. babanızın oglu bile olsa.

su an adam size 27 bini oderse sükredin bence kaldıki adam zararınızı karsılayacağını hiç zannetmiyorum.

gecmis olsun. adımlarınızı daha sağlam atin bundan sonra.

Mantıksız gelen arkadaşlar için şöyle açıklama yapayım şimdi bunlar iki dost arkadaşın peşin paraya ihtiyacı oluyor ..eşime ısrar ediyor sen bana para ver bende seni 4 yilligina evimi yaptırayım heryerini orda otur diye eşim kabul etmiyor ..arkadaşı ısrar ediyor ikimizde karlı çıkacağız bu işten diyor ..eşim yine istemiyor ..( çünkü zamaninda borç para verip 3 yıl sonra alabilmiş)
Yine ısrar ediyor arkadaşı ..bu sefer istemeyerek te olsa kabul ediyor eşim parayı veriyoruz...ama adam evi yaptırmıyor yani yaptırmaya çalışıyor aslında ama parası yetişmiyor ..sonra bize başka evi veriyor ama bu evde eski püskü derme çatma bir yer bizim başka paramız kalmadığı için kabul ediyoruz mecbur ama onada söylüyoruz paramız olsa burada yaşamayız sen bize paramızı ver diyoruz vermiyor yani sokakta mi kalicaz elimiz mahkum yaşıyoruz 3 ay sonra ..para biriktiriyoruz malum başka kiralık ev bul.. nakliye aracı vs masraf ...3 ay sonra ben yine ağlama krizine giriyoruz eşim uzuluyor ve tamam ev bulup tasinalim diyor ..taşınıyoruz işte olay bu..3 ay kaldık evinde onunda parası olarak 2.500 TL kesiyor adam bizim verdigimiz paradan ..geri kalanını ver diyoruz evinden çıktık vermiyor ...gidiyor kendine ev satın alıyor ...temmuz gibi ödemeye başlarım yavaş yavaş diyor ..ee biz sana borç vermedik ki ...Şubat ayında çıktık evinden paramızı hemen ver diyoruz ama vermiyor o halde altın olarak hesapllliyalim senin ne zaman verecegin belli olmaz diyoruz oda ses çıkarmıyor ..temmuz gibi ödemeye baslicam demesine rağmen Ekim ayı oldu hala başlamadı ödemeye kim bilir ne zaman ödeyecek bu borç değil...senet yok sadece mesajlar ve banka dekontu mevcut ..ama neden senet yok dediğim gibi bu adam dostuydu eşimin yıllardır arkadaşıydı çok güveniyordu ona kendi babasından daha çok güveniyordu ..off neyse anlatınca fenalık bastı bana yaa hukuksal bir şey yapamiyorsam bu yasanilanlari hafizamdan silmek istiyorum 3 günlük dünya zehir zıkkım olsun ..

Arkadaşı Ev almasa hadi diyeceğim ödeyemedi gücü yetmedi. Ama bu adam bildiğiniz dolandırıcı. Nasıl yüzüne bakıyo eşinizin. Cümle alem bilse de bi daha kimsenin canını yakamasa..

Arkadaşı Ev almasa hadi diyeceğim ödeyemedi gücü yetmedi. Ama bu adam bildiğiniz dolandırıcı. Nasıl yüzüne bakıyo eşinizin. Cümle alem bilse de bi daha kimsenin canını yakamasa..
Eşim öyle bir insan değil ne olursa olsun o kadar kibar anlatıyor ki tabiki arkadaşligini bitirdi ismini duymak istemiyor görmek vs ama kalbini hiç kırmadı butun bunlara rağmen...daha çok kotu bir şey daha yaptı ama düşünmek istemiyorum şu adamı artık

Yüzune bakmıyor eşim zaten konuşmuyor dahi ..ortak arkadaşları var para verirse eğer ona verir esimde ondan alır muhtemelen oda verirse

Geçmiş olsun dediğiniz gibi düşünmemeye çalışın artık, olan olmuş.

Geçmiş olsun, umarım paranızı alabilirsiniz.
Ama yine mantıklı değil anlattıklarınız.
Adamın peşin paraya ihtiyacı varken 30 bin lirayla hem o ihtiyacını karşılayıp hem evi baştan aşağı yaptırabileceğini nasıl düşündünüz ki?
Bir evi full yaptırmaya 30 bin lira zaten yetmez. En kötü malzemeyi kullansa da yetmez.
Siz hem evi yaptırmaya yeteceğini hem adamın maddi ihtiyacının görüleceğini hem de 4 senelik kirayı karşıladığını düşünmüşsünüz. Gerçekten ilginç.

Bir avukata danışın, avantajınız yoksa da adamla anlaşma yoluna gidip kurtarabildiğinizi kurtarın bari.

Adam kendisi o işlerle ugrasiyor elinde malzeme vs vardır diye düşündük neyse artık

Simdi banlanacagim ama bu kadar mi pasif kocaniz var ya. Siz sesinizi cikarin para yok ortatada para. Dugun olmus cocuk olmus gelmis buraya konu aciyosunuz davalik olmaniz lazimdi mesajlar nasil duruyor kac senedir ayni telefonumu kullaniyosunuz. Vallahi o para yalan olmus su icin

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…