Babannem kardeşimden borç para istemiş.

BirKulunuCokSevdim

Hoş gelişler ola Mustafa Kemal Paşa!
Kayıtlı Üye
12 Ocak 2010
1.766
5.953
31
Merhaba hanımlar :)

İki gündür aklımı kurcalayan bir mesele var. Fikirlerinizi almak isterim :)

Biraz uzun yazdım galiba, uyarayım şimdiden ^^

Dedemi 10 yıl önce kaybettik, babaannem tek başına kalamıyor. Gelinlerle de anlaşmak mümkün olmadı. Ankara'da halamlarla berber yaşıyor. Samsundaki evini kapattı. Evi 3 katlı. Çok eski bir ev. Eskiden orta katta onlar otururdu, üst ve alt kat kiradaydı. Ankaraya taşınınca orta katı kapattılar. Kiracılarla yakındaki bir arabamız ilgilenirdi. Kira dediysem 300 lira bile değil. Sene içindeki kirayı toplayıp yazın 1 aylığına samsuna gelen babanneme teslim ederdi bu akraba. Babaannem de eline geçen bu paranın fazlasını samsuna gittiğinde evinin tadilatına harcardı. Neyse artık 2 kiracımız da yok. Babannem sadece rahmetli dedemden kalan maaşla geçiniyor.

Babannem çok eli sıkı bir kadındır. Zamanında yokluk çekmiş. Parasının kıymetini çok iyi bilir. Halamlarla kalırken mutfak masraflarına destek çıkıyor. Onun dışında maaşını toplam 11 toruna çeyiz yapmaya harcıyor. Yani bize :) Ben pek anlamam ama baya masraflı bir işmiş bu galiba. Terziliği de var el işi de bilir. Yani kumaş ip masrafı dışında pek para harcamaz. Onun da en hesaplı ve kalitelisini de arar bulur zaten. İlk kez pike diktirdi onun için para verdi terziye. Yoksa kimsenin yaptığı işi beğenmez, Karadeniz kadını işte :) Yine ayrıntıda boğuldum değil mi? Huyum kurusun böyleyim işte :KK70:

Neyse sevgili babannem bu yaz biraz fazla kaldı samsunda. Evlerin her işini tamir ettirdi. Kardeşlerim gitti kaldı yanlarında. Yardımcı oldular. Babam da gitti hafta sonları. Tatillerinde yardım etti babanneme. Velhasılıkelam bu yaz evlerin peşinden koştuk ailecek. Ve nihayet hallettik her işi. Ama öyle değilmiş!

Ankaraya döneli 1 hafta olmadı. Kardeşimi aramış. Kenarda birikmişin var mı diye sormuş. Kardeşim şaşırmış baya. Bizim babannemle hiç para alış verişimiz olmamıştır. Bayramda bile para vermez. Hediye alır ama hiç harçlık vermişliği yoktur. O yuzden baya garibine gitmiş kardeşimin. Duyunca ben de garipsedim. Kardeşim mimar. Yeni mezun, o yüzden de fazla bir maaş almıyor. 2000bile değil, oyle söyleyeyim. Ankara'da kendi halinde ay sonunu zor getiriyor. Bu ailede para kazanıyor diye borç para istenecek en son insan odur benim gözümde. Kaldı ki parayı samsundaki evin çatısını yaptırmak için istiyormuş. Kışın evde kalmıyor, evler boş zaten. Kiracıya vermeyecek illâllah ettiğinden. Yani bir acelesi yok çatının.

Ben duyunca üzüldüm baya. Zorda kalmasa istemezdi diye düşündüm. Benim de bir gelirim yok. İşsizim. Annemin yanında çalışıyorum. Düzenli para alıyorum ondan maaş gibi ama pek tutumlu bir yapım olmadığından birikmiyor. İstediği miktar bende yok yani. Bir kız kardeşim daha var. O da bu yaz çalışıp para biriktirdi. Ona mı desem acaba diyorum. O versin, ben biriktirip kardeşime vereyim. Ama kız o kadar dirsek çürüttü, istemeye hakkım var mı bilemiyorum.

Bir şekilde para bulup versem babam duyduğunda kıyameti kopartır. Ben ne güne duruyorum diye. Ki ömrü boyunca maddi manevi babannemin yanında olmuştur. Bu çatı işinin de hiç acelesi yok bence ama kadın ilk kez para istemiş bizden diye verelim diyorum. Babaannem bir tek Ankara'daki kardeşimi aramış. Beni ya da diğer kardeşlerimi aramamış. Babamın ağzını aradım, onu da aramamış. Yani sadece o kardeşimden istemiş parayı ve garibimin zar zor geçindiğinden haberdar. Ne yapayım hanımlar? Ne dersiniz?
Bir şekilde para bulup göndereyim mi?
Babama söyleyeyim arayıp olayın aslını astarını öğrensin mi?

Edt:
Halamı aradım. Haberi varmış paradan. Cidden çatı için lazımmış. Tamir yapıldı sanıyorduk ama tamiri yapacak olanlar fındığa gittiğinden eylüle kalmış tamir işi. Babannem oğluna kıyamadığından bayram onu arayıp para istememiş. Uç aylığını ekimde alacakmış. Kurban da kesme niyetinde olduğundan hesap açık vermiş. Kardeşimin de maaşını aldığını duyunca onu aramış. Kardeşim 500 kadar verebilirim demiş ama yetmez diye istememiş. Dediğim gibi altın bozup elindeki parayla tamamlamış. Bir daha böyle bir şey olursa beni arayın dedim. Tamam dediler. Bende ne evhamlı bir insanmışım ya :KK70:

Son düzenleme:
bence çatı işini deşeleyin

birileri aldatmış vs mi hani parayı alıp işi yapmamış

zira neden şimdi çatı parası çıkmış zaten kalmıyormuş

bir de çeyiz işine de dur deyin zaten çoğu kullanılmayıp konulacak yer aranıyor bir de 11 torun dünyanın masrafı ve emeği heba olur

bence çatı işini deşeleyin

birileri aldatmış vs mi hani parayı alıp işi yapmamış

zira neden şimdi çatı parası çıkmış zaten kalmıyormuş

bir de çeyiz işine de dur deyin zaten çoğu kullanılmayıp konulacak yer aranıyor bir de 11 torun dünyanın masrafı ve emeği heba olur

Uyanık kadındır babaannem. Kandırıldığını sanmıyorum. Kaldı ki tamir işleri hep babam ayarladı. Yani onluk bir iş yoktu pek.

Çeyiz işinden ben de pek haz etmiyordum başta. Ama yaptıkları öyle kullanılmayacak şeyler değil. Halamın yaşı genç, bizim jenerasyon sayılır yani. Beraber seçiyor, yapıyorlar. Oyle kullanılmayacak şeyler değil. Ve kadının hayat amacı bu olmuş artık. Başka bir işi yok ki. Eli boş kalıp kafasında kendine dert bulup depresyona gireceğine el işi ile uğraşıyor. Kendini faydalı hissediyor ve mutlu oluyor biz teşekkür ettikçe. Babam da babannemin böyle şeylerle uğraşmasından yana. Dedemin adı geçtikçe ağlıyor yoksa hala. 11 torun dediysem sadece 5 tanesi kız. Onlara özeniyor. Erkeklerin çeyizinde pek bir şey olmuyormuş zaten.

Uyanık kadındır babaannem. Kandırıldığını sanmıyorum. Kaldı ki tamir işleri hep babam ayarladı. Yani onluk bir iş yoktu pek.

Çeyiz işinden ben de pek haz etmiyordum başta. Ama yaptıkları öyle kullanılmayacak şeyler değil. Halamın yaşı genç, bizim jenerasyon sayılır yani. Beraber seçiyor, yapıyorlar. Oyle kullanılmayacak şeyler değil. Ve kadının hayat amacı bu olmuş artık. Başka bir işi yok ki. Eli boş kalıp kafasında kendine dert bulup depresyona gireceğine el işi ile uğraşıyor. Kendini faydalı hissediyor ve mutlu oluyor biz teşekkür ettikçe. Babam da babannemin böyle şeylerle uğraşmasından yana. Dedemin adı geçtikçe ağlıyor yoksa hala. 11 torun dediysem sadece 5 tanesi kız. Onlara özeniyor. Erkeklerin çeyizinde pek bir şey olmuyormuş zaten.

işte yaşlılar öyle şeyleri sardırıyorlar

bir çok para ve emek harcıyorlar sonra da bazanın altında yaşıyor onlar,

ben sizden büyüğüm bir sürü iğne oyam var mesela ben kullanmıyorum hatta annemin de var o da kullanmıyor

bir ara halamın çeyizlerini açmıştık asla kullanmadığı ve kullanmayacağı eşya doluydu

mesela eskiden yorgan kılıfı vs farklı imiş şimdi her şey pratik

kim yorganı kaplayacak da dikecek de vs vs

o nedenle halan olması iyi işe yarar bir şeylere yönlendirsin bari

Cati icin istedigine eminmisiniz.aceleside yokmis birden borc istemesi kafa karistirici

Aynen ben de işin içinde bir iş var diyorum kendi kendime. Her ay çeyrek falan alır birikim için. Yani muhakkak altını vardır. Borç para istemektense onları bozdurmayı tercih edecek karakterde bir insan. Kimseye minnet etmeyeyim diyen. Bir tek babamdan para alır alırsa.

Dolandırıldığını sanmıyorum. Halamla beraber çıkar çarşıya, onunla yapar her işini. Bir iş var ama ne...

Belki kadın parasız kaldı çatı işini bahane etti. Baban niye para vermiyor?

Babamın para vermesine pek gerek olmuyor. Dedem yüksek dereceden bir memurdu. Maaşını tam bilmiyorum ama babanneme fazlasıyla yetiyor. Kaldı ki istese babam bu paranın misli ile fazlasını verir. Ama istememiş babamdan.

Acaba diyorum kafasında kurdu bir şeyler, bakayım dar günümdeyim desem bunlar bana para verirler mi diye yalandan mı para istiyor. Kardeşimi denemek için? Çok saçma ama başka mantıklı bir açıklama gelmiyor ki aklıma...

işte yaşlılar öyle şeyleri sardırıyorlar

bir çok para ve emek harcıyorlar sonra da bazanın altında yaşıyor onlar,

ben sizden büyüğüm bir sürü iğne oyam var mesela ben kullanmıyorum hatta annemin de var o da kullanmıyor

bir ara halamın çeyizlerini açmıştık asla kullanmadığı ve kullanmayacağı eşya doluydu

mesela eskiden yorgan kılıfı vs farklı imiş şimdi her şey pratik

kim yorganı kaplayacak da dikecek de vs vs

o nedenle halan olması iyi işe yarar bir şeylere yönlendirsin bari

Yukarıda dediğim gibi cidden halamın yönlendirmesiyle modern şeyler yapıyorlar. İlif patik falan hiç yok mesela. Biz kullanmıyoruz çünkü. Pike dediğim de suslu şeyler değil, düz renk kendinden desenli kumaştan şık ve sade bir şey yaptırmış. Ben burun kıvırarak açtım bohçayı ama cidden beğendim yaptıklarını. Eskiden yapma kullanmayacağım diyordum ama şimdi baktım kendini oyalıyor, hiç ses etmiyorum. Ne yap ne yapma diyorum. Canı nasıl isterse yapsın, kafasında kurup gam etmesin de...

Çeyiz olayına neden takıldınız yaw bu kadar? :KK70:

Bulun buluşturun verin
Daha dogrusu kimden istediyse onun elinden verin
Cati isimi degil mi cikar ortaya zamanla
Çokta tatlı bi babaanneymiş ayrıca :)

Ayrıntıda boğuldum hakikaten:KK53:
Babanıza söyleyin versin

Aynen ben de işin içinde bir iş var diyorum kendi kendime. Her ay çeyrek falan alır birikim için. Yani muhakkak altını vardır. Borç para istemektense onları bozdurmayı tercih edecek karakterde bir insan. Kimseye minnet etmeyeyim diyen. Bir tek babamdan para alır alırsa.

Dolandırıldığını sanmıyorum. Halamla beraber çıkar çarşıya, onunla yapar her işini. Bir iş var ama ne...

Babamın para vermesine pek gerek olmuyor. Dedem yüksek dereceden bir memurdu. Maaşını tam bilmiyorum ama babanneme fazlasıyla yetiyor. Kaldı ki istese babam bu paranın misli ile fazlasını verir. Ama istememiş babamdan.

Acaba diyorum kafasında kurdu bir şeyler, bakayım dar günümdeyim desem bunlar bana para verirler mi diye yalandan mı para istiyor. Kardeşimi denemek için? Çok saçma ama başka mantıklı bir açıklama gelmiyor ki aklıma...

O zaman bence siz arayin babaannenizi uzak degilsecyanina gidin kardesinizin durumunu soyleyin cok uzulmus bisey yapayinca oda belki ben yardimci olabilirim diye bana anlatti eger cok acilse bi sekilde bulup bulusturup halledelim diye uygun bir dille soyleyin belki o zaman kendiside konusup paylasir sizinle

Bulun buluşturun verin
Daha dogrusu kimden istediyse onun elinden verin
Cati isimi degil mi cikar ortaya zamanla
Çokta tatlı bi babaanneymiş ayrıca :)

Bulup buluşturacağım yer yine babam :KK70: Ondan da bu kadar miktarda bir para istesem ne için istediğimi sorar muhakkak. Yalan da söyleyemem illa duyulur. Annem babaannemle küs, istesem de vermez. Yukarıda saydığım sebeplerden ötürü gereksiz bulur zaten.

Erkek torunlarını kayırmasa iyi babanne aslında :KK70: Allah yokluğunu göstermesin.

Ayrıntıda boğuldum hakikaten:KK53:
Babanıza söyleyin versin

Tavandaki fareler
Tıkır mıkır ettiler
Daha çok yazacaktım
Klavyemi yediler :KK70:

Huyum kurusun, böyle ayrıntılı anlatırım her şeyi. Enn son seçenek olarak oyle yapacağım.

Son düzenleme:
Ne kadar doğrudur bilemiyorum ama ben olsam babama söylerdim yeni mezun kardeşimin maaşına kıyamazdım.

Ona kıyamam zaten :KK43: Ama babannem kurban olarak onu seçmiş, bunu hiç mantığın almıyor. Dediğim gibi en son seçenek olarak elmecbur babama söyleyeceğim...

Bir şey di
O zaman bence siz arayin babaannenizi uzak degilsecyanina gidin kardesinizin durumunu soyleyin cok uzulmus bisey yapayinca oda belki ben yardimci olabilirim diye bana anlatti eger cok acilse bi sekilde bulup bulusturup halledelim diye uygun bir dille soyleyin belki o zaman kendiside konusup paylasir sizinle

Bir şey diyeyim mi? Bu benim hiç aklıma gelmedi :KK70: babannemi olmasa da halamı arayıp sorabilirim, o muhakkak bilir. Bilmese de allem edip kallem edip öğrenir aslını astarını. bAŞKent'imw uzağız maalesef :KK43: Anca telefonla sorabilirim...

Ona kıyamam zaten :KK43: Ama babannem kurban olarak onu seçmiş, bunu hiç mantığın almıyor. Dediğim gibi en son seçenek olarak elmecbur babama söyleyeceğim...

Bir şey di

Bir şey diyeyim mi? Bu benim hiç aklıma gelmedi :KK70: babannemi olmasa da halamı arayıp sorabilirim, o muhakkak bilir. Bilmese de allem edip kallem edip öğrenir aslını astarını. bAŞKent'imw uzağız maalesef :KK43: Anca telefonla sorabilirim...
Halaniza sormak aklima geldi ama ne bileyim gizli kapakli bi isi varsa halanizada soylememisse gucenirse falan diye onu tavsiye etmedim insallah uygun bi sekilde halledebilirsiniz

X