Bakıcı, Kreş, Oyun Ablası Bakıcınız Neler Yapıyor

Çocuğunuzun bakıcı veya kreş deneyimleri, önerirler, tavsiyeler, karşılaşılan problemler, oyun ablaları ve oyun grupları
15 yıllık deneyimi , bebek bakımı konusunda da çeşitli sertifikaları vardı. 3500 tl ödüyorum. Aslına bakarsanız anneanne babaanne de eğitimli değil ama onların döneminde basit ama gelişim kaydettiğine dair işaretler alıyordum, söylediği kelimelerin artması, oyun oynama kitapla ilgilenme süreci vs. Herşeyi geçtim evin içinde yürüme çalışmalarını bile kaç yaşında annem yaptırıyorsa bakıcı da yaptırmalı. Ama günahını almak istemiyorum yaptırdığını söylüyor çünkü ama gelişme yok. Sanırım odalara kamera yerleştirip izlemem daha uygun olacak gibi. Başka türlü içim rahat etmeyecek.
Bu kadar zaman kamerasız mıydı 😱 ben köpeğimi bile izliyorum, eve temizliğe gelen ablalar varken izliyorum. Aklım kalıyor hep.

yaşı kaçtı çocuğunuzun hatırlayamadım ama kreşlerde daha çok gelişiyorlar. Birbirilerini görerek, sürekli etkinlik yapıyorlar zaten.

verdiğiniz fiyat normal aslında benim arkadaş 4bine bakacak kimseyi bulamıyor. Ben de bakıcı arıyorum şimdiden. Hem ev işi hem bebek bakımı yapacak.

Etkinlikten kastım bir oyun terapisti boyutunda profosyonel yaklaşım şeklinde değil elbette. Çok çeşitli oyuncaklarla basit ama sosyal iletişimini hızlandıracak aktiviteler. Bu su dolu kabın içinde ördek yüzdürmekte olur, bir kutuya mandalları taktırıp çıkartmakta ,bebeğin saçlarını taramak da. Yani benden çok daha tecrübeli olduğu için beklentim beni bile yönlendirebilecek düzeyde bir şeyler yapabilmesiydi. Bu anlamda şaşkınım ve bir kaç bakıcılı arkadaşımı da gözlemleyince sanırım ters giden bir şeyler var demeye başladım. Ya da benim kızım da ters giden bir şeyler var :KK43:((( bunu da düşünüp ayrıca dertleniyorum. Kafam allak bullak, işi bırakma lüksüm yok, keşke kendim büyütebilecek olsam her şey çok daha başka olurdu :KK43: :anne:
Kızınızda ters giden şey ne ? Yürümüyor olması mı mesela ? Öğlen ve ara öğün yiyorsa öğlen zaten çorba yer bebek öğleden sonra da dolaptan muz vs meyve çıkacak kaseye yoğurt koyulacak basit yani . Çorba da ne yapabilir tarhana şehriye mercimek ( buzluğa fazla yapıp konulup oradan hazır çıkabilir ) veya sebze çorbası. Bakıyorum yapmak 15 dk bunları . Günde 3 saat uyuyan bebek varsa ve yürümüyorsa daha kolay . Size yemek yapsa en fazla 45 dk uğraşır mantı yapacak hali yok ya . Başka birşey yapmıyorsa ne yapıyor evde sormuyor musunuz ? Çocuğa puzzle kitap Lego top kelime kartı vs göstermesi lazım . Günde 1 saat dışarı çıkarması lazım . Yani bir gariplik var anlattıklarınıza göre . Eve kamera sistemi döşetsenize

Çocuğunuz uyuduktan sonra mesela, tüm anneler gibi:)
Evet, senelerce birçok bakıcı ve ev yardımcısıyla çalışmış bir anneyim, usül budur.
‘Bakıcı’ olarak aldığınız kişiden ev işi beklemek, niyeti suistimal oluyor.
Ama ev yardımcısı alıp çocuğumu oyala, göz kulak ol, onun gelişimiyle alakalı bir şey beklemiyorum ama yedir içir evi çevir derseniz bu başka bir şey.
Hiçbir bakıcı ev işi yapmaz.
Siz çalıştığınız ortamda mesleğiniz dışında bir işi üstleniyor musunuz???
Ama sadece yemek yapabilir çocuk günde 3 saat uyuyormuş netice de . Bakıcının 3 saat yatıyor olması bana normal gelmedi . Yemek yapsın 45 dk ancak sürer .

Ben bakıcı çalıştırdım dört yıl, şimdi yine çalıştırıyorum ikinci çocuğum için. Haftada bir evi süpürmesini istemiştim. Kirlenmedi deyip aksatıyordu vazgeçtim 😂 yemek istemiştim yoğun çalıştığım haftalar için, onu yapıyordu. Ama yuvalama çorba değil tabii ki😂 yeşil mercimek yemeği, bulgur pilavı, makarna, şehriye çorbası, yoğurtlu çorba tercih ediyordum. Bunlardan birini ben söyledikçe yapıyordu. akşamdan yemek kalmadıysa öğlene yiyorlardı bunlardan , akşama ana yemeği ben yapıyordum kendimize ve ertesi gün öğlene. Böylece iki üç çeşit yemek oluyor her gün. Her gün değilse bile haftada iki üç yapıyordu. Hem de kendi dinlenmesine, namaz kılmasına, cumaları ekstra ibadete fırsat kalıyordu. Soğan kavurup pişmiş kıymayı mercimekle pişirmek için hamaratlık gerekmez. Ama bir montessori eğitimi yok elbette. Evcilik, saklambaç, park ve bahçede takılmaca, boyama falan... Oyunlar bunlar yani

Evet, senelerce birçok bakıcı ve ev yardımcısıyla çalışmış bir anneyim, usül budur.
Ama ev yardımcısı alıp çocuğumu oyala, göz kulak ol, onun gelişimiyle alakalı bir şey beklemiyorum ama yedir içir evi çevir derseniz bu başka bir şey.

Hiçbir bakıcı ev işi yapmaz genellemesini neye dayanarak yaptınız bilmiyorum ama şurada sorduğumuzda emin olun onlarca kişi yaptırdığını söyler. İş ilanları var sahibinden de bir ara girin göz gezdirin, bakıcı arayışındakiler neler bekliyor. ( en çok bu ilanları görünce ben yanlış mı yaptım demiştim zaten)
Siz kendinize göre yorumlarınızı yaptınız saygı duyuyorum ama çok keskin ifadeler kullanmanız biraz rencide edici. İnsanların niyetini suistimal etmekle suçlanmak üzücü ayrıca, kaldı ki çevremde herkes bakıcımızın çok çok iyi koşullarda çalıştığını geçmişte bakıcılık yapmış bir kaç yakınım da dahil olmak üzere vurguluyor, benim konuyu açma sebebim kendisine iş yığmak değil acaba hiç bir şey yaptırmayarak sadece haftada iki gün yemek desteği almakla hata mı ediyorum olayıydı. Konu nereden nereye geldi, sizin belli ki maddi gücünüz buna imkan vermiş ev yardımcısı da almışsınız, bir annenin 10 saat çalışıp eve gelip tüm enerjisini çocuğuyla harcayıp sonra da aynı akşam geçip yemek yapmasını beklemek ve bu yorumun da yine bir anneden geldiğini görmek hakikaten şaşırttı beni. ( bir de 9 dan sonra yemek yapıp gece 12 de de yemek yeriz herhalde :))) ;
Bence bu tip konularda olaya tek taraflı bakmak ve genellemek doğru değil. Benim şartlarımı çalışma sistemimi ortamımı bilmeden yorumluyor olduğunuzu hesaba katmakta fayda var.

Bakıcı, çocukla ilgilenir iş yapmaz.
Siz ev yardımcısı işlerini bakıcıdan bekliyorsunuz.
Çocuk uyurken maksimum yapacağı, mutfağı toparlar ya da birkaç parça çocuk ütüsü.
Onun dışında bırakın eve yemek yapmayı, bakıcıya çocuğun yemeği ve kendi yemeği dahil hazır şekilde bırakmanız gerekiyor.
Çok yanlış düşünüyorsunuz. Bakıcılar 7/24 kucakta pışpış yaparak zaman geçirecek değil, boş kaldığı zaman ev işleri de yapması gerekiyor. En başta o şekilde anlaşıyorsun kabul etmezse edecek başkası çıkıyor. Temizliğe ayrı, çocuğa ayrı kişi için orta halli bir ailenin bütçesi yetmez. Karı koca çalışarak bile tüm bunlara yetişmek zor oluyor. 3500 lira maaşı sırf bebek bakacaksa kimse vermez. Bugün özel sektörde çalışan bir insan ne kadar maaş alıyor haberiniz var mı?

Ben bakıcı çalıştırdım dört yıl, şimdi yine çalıştırıyorum ikinci çocuğum için. Haftada bir evi süpürmesini istemiştim. Kirlenmedi deyip aksatıyordu vazgeçtim 😂 yemek istemiştim yoğun çalıştığım haftalar için, onu yapıyordu. Ama yuvalama çorba değil tabii ki😂 yeşil mercimek yemeği, bulgur pilavı, makarna, şehriye çorbası, yoğurtlu çorba tercih ediyordum. Bunlardan birini ben söyledikçe yapıyordu. akşamdan yemek kalmadıysa öğlene yiyorlardı bunlardan , akşama ana yemeği ben yapıyordum kendimize ve ertesi gün öğlene. Böylece iki üç çeşit yemek oluyor her gün. Her gün değilse bile haftada iki üç yapıyordu. Hem de kendi dinlenmesine, namaz kılmasına, cumaları ekstra ibadete fırsat kalıyordu. Soğan kavurup pişmiş kıymayı mercimekle pişirmek için hamaratlık gerekmez. Ama bir montessori eğitimi yok elbette. Evcilik, saklambaç, park ve bahçede takılmaca, boyama falan... Oyunlar bunlar yani
Tamamen aynı sistem bizdeki de. Hafta sonu mesela pazar gününden en az üç çeşit yemek yapıyorum miktarları da çokça, ve iki gün idare ediyor.Geriye kalan üç günden ikisinde de dediğiniz gibi uğraştırması olmayan basit yemekler tercih ediyoruz, ve her zaman şunu belirtiyorum az uyur sıkıntı olur uyumak istemez vs. lütfen yapmayın bize yemek, önceliğimiz hep çocuk. Ama kendisine iki saat dinlenme yemek için de bir saat kadar ayırması normal gibi geliyor bana.

Çok yanlış düşünüyorsunuz. Bakıcılar 7/24 kucakta pışpış yaparak zaman geçirecek değil, boş kaldığı zaman ev işleri de yapması gerekiyor. En başta o şekilde anlaşıyorsun kabul etmezse edecek başkası çıkıyor. Temizliğe ayrı, çocuğa ayrı kişi için orta halli bir ailenin bütçesi yetmez. Karı koca çalışarak bile tüm bunlara yetişmek zor oluyor. 3500 lira maaşı sırf bebek bakacaksa kimse vermez. Bugün özel sektörde çalışan bir insan ne kadar maaş alıyor haberiniz var mı?
İşte tam da anlatmaya çalıştığım şey buydu. Mesela iş yerinde temizlik yapan bayanlar var nefes nefese kalıyor deliler gibi fiziksel güçle çalışıyor ve aldığı maaş asgari ücret. 8 saatlik bir çalışma hafta sonu tatil ve bizim izinlerimiz tatillerimizde aynı şekilde izinli ( ve biz sıkça yazlığa gidiyoruz haftayı bağlayarak) çalışma gün sayısı hep düşük oluyor yani.

Tamamen aynı sistem bizdeki de. Hafta sonu mesela pazar gününden en az üç çeşit yemek yapıyorum miktarları da çokça, ve iki gün idare ediyor.Geriye kalan üç günden ikisinde de dediğiniz gibi uğraştırması olmayan basit yemekler tercih ediyoruz, ve her zaman şunu belirtiyorum az uyur sıkıntı olur uyumak istemez vs. lütfen yapmayın bize yemek, önceliğimiz hep çocuk. Ama kendisine iki saat dinlenme yemek için de bir saat kadar ayırması normal gibi geliyor bana.
Aynen öyle. Çocuk uyurken bir tencereyi doldurup pişmeye bırakmak iş değil. Baklava aç diyen yok.

Çalışmayanlar elbette hangi birini yapacak canım aaa bakıcı da insan moduna giriyorlar 😂 Çalışan kadınlar da parayı sokaktan toplamıyorlar. Herkes yaptığı için hakkını versin bir zahmet. Hangi çalışan kadının günde üç saat boşluğu var da bakıcının olsun...
Aaaah ne güzel söylediniz, işyerimde 3 saat boşluğum olsa maaşımdan keserler mi diye oturur düşünürüm herhalde : ))))))))

Yaa demeyin ben neredeyse maaşımın % 70 ini ona veriyorum zaten : (((( İnanın kreş daha mı mantıklı diye düşünmeye başladım ama kıyamıyorum da
Hayır sakın kreşe vermeyin bu kadar küçük çocuk kreşe verilmez .oğlum 20 aylık 2 yaşında biraz kreşe mi gitse dedim yaşıtlarıyla olması için . Ama asla olmaz yani bana çok erken geliyor

İşte tam da anlatmaya çalıştığım şey buydu. Mesela iş yerinde temizlik yapan bayanlar var nefes nefese kalıyor deliler gibi fiziksel güçle çalışıyor ve aldığı maaş asgari ücret. 8 saatlik bir çalışma hafta sonu tatil ve bizim izinlerimiz tatillerimizde aynı şekilde izinli ( ve biz sıkça yazlığa gidiyoruz haftayı bağlayarak) çalışma gün sayısı hep düşük oluyor yani.
Zaten bu sektörü bu kadar yükselten de bu kafayı yaşayanlar. Ne kadar istiyorsun diye soruyorsun “beni aileden görüp çok para veriyorlar” diyor. Yani ne kadar diyorsun, “işte çok para”. 3 bini 4 bini az buluyor.

Kimse kusura bakmasın ama üniversite mezunu ve kurumsal bir şirket çalışanı olarak 4 bin maaş ben alıyorum. Bakıcıya vereceksem o parayı kendim bakarım işi bırakırda. Yada işinin hakkını verecek.

Bu kadar zaman kamerasız mıydı 😱 ben köpeğimi bile izliyorum, eve temizliğe gelen ablalar varken izliyorum. Aklım kalıyor hep.

yaşı kaçtı çocuğunuzun hatırlayamadım ama kreşlerde daha çok gelişiyorlar. Birbirilerini görerek, sürekli etkinlik yapıyorlar zaten.

verdiğiniz fiyat normal aslında benim arkadaş 4bine bakacak kimseyi bulamıyor. Ben de bakıcı arıyorum şimdiden. Hem ev işi hem bebek bakımı yapacak.

Aslında şöyle ben evden çalışıyordum yanımdaydılar, 1,5 ay kadar böyle geçti son bir aydır falan yalnız sayılır, eşim evden çalışmaya devam ediyor ama farklı odadalar. O yüzden kamera olayına girmemiştik. Fakat kendisine şimdi ben gün içinde gelişim sürecini izlemek istiyorum diye üslubunca açıklayıp devreye alacağım.

Zaten bu sektörü bu kadar yükselten de bu kafayı yaşayanlar. Ne kadar istiyorsun diye soruyorsun “beni aileden görüp çok para veriyorlar” diyor. Yani ne kadar diyorsun, “işte çok para”. 3 bini 4 bini az buluyor.

Kimse kusura bakmasın ama üniversite mezunu ve kurumsal bir şirket çalışanı olarak 4 bin maaş ben alıyorum. Bakıcıya vereceksem o parayı kendim bakarım işi bırakırda. Yada işinin hakkını verecek.
O kadar haklısınız ki. İnanın düşündüm bakıcıya para verince geriye elimde ne kalıyor bıraksam mı diye.Kurumsal yaşamda 16 yıllık deneyimi çöpe atıp tazminatı da yakmak istemedim, yine çocuğumun geleceği endişesiyle.
Bir kaç yıl mecbur böyle devam edeceğiz.

O kadar haklısınız ki. İnanın düşündüm bakıcıya para verince geriye elimde ne kalıyor bıraksam mı diye.Kurumsal yaşamda 16 yıllık deneyimi çöpe atıp tazminatı da yakmak istemedim, yine çocuğumun geleceği endişesiyle.
Bir kaç yıl mecbur böyle devam edeceğiz.
Görüşmeler yaptıkça ben de düşünüyorum. Doğum izninden işe dönmeden 1 2 ay önce başlatacağım nasıl bakıyor diye görmek için. Gönül istiyor ki doğumdan sonra başlasın önce bana baksın ki bende bebeğime bakayım, ev işlerini yapsın, ben işe başlayınca da bebeğe devam etsin. Ama ücretsiz izne çıkacağım zaten aylarca maaş alamayacağım tek maaşa düşeceğiz. Freelance olarak da çalışabilirim esasen tasarımcıyım mesleğim müsait. Ama iş peşinde ödeme alma peşinde koşma olaylarından bıkmışlıktan kurumsala geçmiştim. Az olsun ama kafam rahat olsun diye.

hiçbir bakıcı ev işi yapmaz diyerek biraz acımasız davranmışsınız

Türkiye'de 100 kişi çocuğuna baktırıyorsa bunun belki 1 tanesi uzman İsviçreli mürebbiye tadındadır
3-5 tanesi belki yabancı uyruklu, sadece çocuk bakan kadındır. belki filipinlidir, belki ajanstan gelir, evde başka yardımcı kadın da vardır. ayrı mutfak kadrosu da vardır. eyvallah.

ancak hepimiz biliyoruz ki "bakıcı" deyince burada kimse bu yukarıdaki ablaları anlamıyor, değil mi?

geriye
kalan 10-15 tanesi yine yabancı uyruklu da olsa yatılı da kalsa evde işi de yapar. o evde çocuk var akşama kadar o evi kim süpürecek? akşam 8de eve gelen anne nasıl ev süpürüp nasıl yemek yapacak?

bankacı arkadaşlarım var çoğunun bakıcısı yatılı. hepsi ev işi yapıyor.
cam silmiyor ama ortalığı topluyor. mantı açmıyor ama günlük yemek yapıyor. aylık market alışverişini yapmıyor ama çocuğu parka götürüp gelirken salatalık domates alıyor, salatayı yapıyor.

daha da geriye kalan ezici çoğunluk yüzde 70-80 filan zaten uzman bakıcı değil sadece bakan bir kadın çalıştırıyor. olup olabilecek de bu.

ve biz bunlara da bakıcı diyoruz.
3500 lira da az bir para değil. elbette ki ev işi de yapacak... çok nazlı olup hem güzel para alıp hem iş yapmayan da vardır ama o da çok az bir yüzdedir.

siz evde eleman çalıştırırken siz kendiniz de evdeydiniz, çalışmıyordunuz. bu kadınlar çalışan kadın ve en baştan konuştukları da zaten belli bir düzeyde ev işinin yapılması... bunun normali de bu.

en azından ülkede normali bu.
yoksa ABDde bakıcı kızlar saatlik geliyor :) ama konumuz bu değil ki....

X