Bana Bakma Sen diyen Anne

zillikedi

Popüler Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
14 Ağustos 2016
1.575
3.084
Merhaba hanımlar , geçenlerde annem babam ve kardeşim bize yemeğe geldiler. 6 aylık evliyim. Nikah töreninden sonra eşimle ev aldık eşyalarımızı aldık yerleştik filan derken hiç annemlere gidemedik. Saolsun onlarda ev görmeye bize geldiler. Eşimle yemekleri hazırladık hoş sohbet guler yüz ile karşıladık. Yemekten sonra balkon sohbeti sırasında eşim yanımızda değildi. Babam dikkat etmek lazım korona kötü hastalık insan kendine bakmazsa maazallah düşer kalır. Kimse bakmaz iyi bakmak lazım dedi. Bende öyle babacım diyerek destekledim sonra gulerek herkes kendine iyi baksın dedi babam. (Hani aslında dikkat edelim hasta olmayalım yoksa bakmayız etmeyiz değil konu). Babam anneme sende iyi bak kendine hasta olma, kimse bakmaz sana da dedi. Bende babamı destekledim. Annem bunun üzerine bana sen bakma zaten dedi bana. Allah beni senin eline düşürmesin dedi. Bende baktım ciddi olur mu anne Allah vermesin bişey şakalaşıyoruz bakmaz mıyım sana ben dedim. Bu da bana bakma sen bana baktığın dursun benim x kızım var o bakar diye tersledi. çok zoruma gitti...
Annem daha öncede nişanlıyken biz, eşime geçimsiz bilmem ne demişti sonra evlenince en ufak bişey de bunu söyledi eşim.
Geçimsiz biri değilim aksine hep ablalık yaptım kardeşlerime. En küçük kardeşim dogdugunda 14 yaşındaydım, kimse yoktu ben koştum anneme yardıma. Sonra 6 ay annesine gitti bebek kardeşime de eve de diğer kardeşlerime de baktım hep. Daha iki sene evvel kaplıca tatilinde zehirlenmişler yurtdışından gelmiştim hastanede yine ben durdum kardeşlerimin başında. Hiç bir hakkım yok varsa da helal olsun aileme. Kendim okudum kendim çalıştım kendim yuvamı kurdum. Şimdi Allah nasip ederse bebeğim olucak. Eşimin işi gereği yurtdışına çıkması gerekiyor 5 6 ay. Bulantılı baş dönmeli bi gebeliğim var. Eşim annen gelir bi başına napıcan yanında kalır dedi. Ama ben kırıldım anneme. İlkkez evime gelmiş hiç yok yere neden böyle yaptı bana. Bana bakma diyen biri de bana bakmasın. Bebek doğunca 15 gün yatılı yardımcı alırım. Şimdi eşim gidince bi başıma sürdürebilir miyim? Bebeğimi riske mi atmış olurum? Hamile birisi kendi başına güvende olur mu?

Ben,aylarca tek durdum ,kendinizi biliyorsunuz temkinli davranirsiniz,madem anneniz problemli cagaracak baskasida yoksa zaten baska birseyde yok ,
Hamilesiniz hasta degilsiniz ,boyle düşünün

Annenizin bu şekilde konuşmasına çok üzüldüm.
Ben de annemden durduk yere böyle sözler çok duymuşumdur.
Takılmamaya, hatta duymamaya çalışın.
Hamilelikte yalnız kalmaya gelince: benim 9 ayım baş dönmeli, mide bulantılı ve istifra etmeli geçti ve hep yalnızdım.
Evet eşim akşam evde oluyordu ama sonuç olarak günün büyük bir kısmı yalnızdım.
Düşük tehlikeniz yoksa korkmayın, yalnızken hiçbir şey olmaz Allah'ın izniyle.
Bu arada bebeğinizi sağ salim, hayırlısıyla sağlıcakla kucağınıza alıp büyütmek nasip olsun inşallah

Yalnis anlamayin yazacaklarimi ama bazi anneler kizlarinin evlenmelerine olumlu bakmiyor, cünkü o kizlara yasliliklarinda bakici rolü benimsemisler. Sizde cocuklugunuzdan bu yana hep elinizden geleni yapmissiniz. Annenizin sag eli gitti onun gözünde. Bence bu sizin sorununuz degil, annenizin sorunu.
+10000
kesinlikle katılıyorum kesinlikle ama
size böyle yaparak üzülmenizi sağlayacak işlerini gördürmeye devam edecek
vicdanınıza oynuyor da olabilir

kimsenin annesi hakkında böyle konuşmak istemem ama
elinizden geldiğince kendinizi idare edin
anneniz veya başka kimseden yardım istemeyin

Yalnis anlamayin yazacaklarimi ama bazi anneler kizlarinin evlenmelerine olumlu bakmiyor, cünkü o kizlara yasliliklarinda bakici rolü benimsemisler. Sizde cocuklugunuzdan bu yana hep elinizden geleni yapmissiniz. Annenizin sag eli gitti onun gözünde. Bence bu sizin sorununuz degil, annenizin sorunu.
Aslında hiç aferim demedi bana. Saol baktın ettin de demedi. Sağ kolu gibi gördü mü beni hiç düşünmedim. Bana bakma sen istemez derken gözlerindeki öfke beni benden aldı. İnanamadım. Aklıma geldikçe aglıyorum.

Anneniz neden öyle söyledi bilmiyorum ama kendi kendine yetersin sen merak etme.kardeşlerine annelik etmiş biri olarak bebeğine de bakarsın.üzme kendini.
Teşekkür ederim inşallah bakarım🙏🏻 Başım döner düşerim filan onu bilemiyorum çünkü ilk hamileliğim. Allah korur inş 🙏🏻

Anneniz size bir sebepten gönül koymuş ve ona tepki veriyor zannımca. Babanız zemin hazırlamış lafa. Yani siz sakalaşıyoruz diye savunma yapmışsınız ama babanız orda şaka yapmıyordu bence. Babanız "dikkatli olalım" ayağına lafa zemin hazırlamış.

Bizim büyüklerimizde vardır bu kendine baktırma merakı. Buna yapılacak birşey yok sanırım. Bu sizin öz anneniz belki de bazı lafları sineye çekmek gerekiyor.

Evimden 18 yaşında üniversite okumak icin ayrıldım. 7 sene sonra geri döndüm. Annem bana "sen yokken ben tek başıma çok rahattım niye geldin ki" dedi.

Ben de dedim ki "burası benim babamın evi. Hanimefendi gibi oturuyorsan otur benim canımı sıkma"

Annem hazırcevaba güldü. Ben de saka yapmıştım zaten. Ama bu şakayı durup dururken de yapmadım. Anneme orda saka ile cevap vermek yerine küsebilirdim ama bu anlamsiz olurdu.

Annemin beni sevdiğine emindim çünkü. Bazı şeyleri tolere edebilmek gerekiyor.

Tek başınıza gebelik gecirebilir misiniz bilemem. Anneninizi evinden alıp kendi evinize taşıýın da diyemem

Ama hayatta bir daha anneme muhtaç kalmayacağım diye herhangi bir adım atmayın bence. Çünkü annenize daima muhtaçsınız.

Sağlıklı doğumlar dilerim

Merhaba hanımlar , geçenlerde annem babam ve kardeşim bize yemeğe geldiler. 6 aylık evliyim. Nikah töreninden sonra eşimle ev aldık eşyalarımızı aldık yerleştik filan derken hiç annemlere gidemedik. Saolsun onlarda ev görmeye bize geldiler. Eşimle yemekleri hazırladık hoş sohbet guler yüz ile karşıladık. Yemekten sonra balkon sohbeti sırasında eşim yanımızda değildi. Babam dikkat etmek lazım korona kötü hastalık insan kendine bakmazsa maazallah düşer kalır. Kimse bakmaz iyi bakmak lazım dedi. Bende öyle babacım diyerek destekledim sonra gulerek herkes kendine iyi baksın dedi babam. (Hani aslında dikkat edelim hasta olmayalım yoksa bakmayız etmeyiz değil konu). Babam anneme sende iyi bak kendine hasta olma, kimse bakmaz sana da dedi. Bende babamı destekledim. Annem bunun üzerine bana sen bakma zaten dedi bana. Allah beni senin eline düşürmesin dedi. Bende baktım ciddi olur mu anne Allah vermesin bişey şakalaşıyoruz bakmaz mıyım sana ben dedim. Bu da bana bakma sen bana baktığın dursun benim x kızım var o bakar diye tersledi. çok zoruma gitti...
Annem daha öncede nişanlıyken biz, eşime geçimsiz bilmem ne demişti sonra evlenince en ufak bişey de bunu söyledi eşim.
Geçimsiz biri değilim aksine hep ablalık yaptım kardeşlerime. En küçük kardeşim dogdugunda 14 yaşındaydım, kimse yoktu ben koştum anneme yardıma. Sonra 6 ay annesine gitti bebek kardeşime de eve de diğer kardeşlerime de baktım hep. Daha iki sene evvel kaplıca tatilinde zehirlenmişler yurtdışından gelmiştim hastanede yine ben durdum kardeşlerimin başında. Hiç bir hakkım yok varsa da helal olsun aileme. Kendim okudum kendim çalıştım kendim yuvamı kurdum. Şimdi Allah nasip ederse bebeğim olucak. Eşimin işi gereği yurtdışına çıkması gerekiyor 5 6 ay. Bulantılı baş dönmeli bi gebeliğim var. Eşim annen gelir bi başına napıcan yanında kalır dedi. Ama ben kırıldım anneme. İlkkez evime gelmiş hiç yok yere neden böyle yaptı bana. Bana bakma diyen biri de bana bakmasın. Bebek doğunca 15 gün yatılı yardımcı alırım. Şimdi eşim gidince bi başıma sürdürebilir miyim? Bebeğimi riske mi atmış olurum? Hamile birisi kendi başına güvende olur mu?
Annenin dediklerini çok takma gelsin sana baksın, sende bişey olmamış gibi geçiştir bişey olmaz annenin dediği insana çok batmamalı, anne kızsınız siz aşarsınız bunu da 😊

Yok canım dusmezsin korkma benim de bu gebeliğim baş donmeliydi azalarak geçti doktor yavaş kalk dedi sende öyle yap ilk önce otur sonra kalk tütün hemen yürüme bişey olmaz inşallah benimkide geçti şükür Bulanti var sadece

Teşekkür ederim inşallah bakarım🙏🏻 Başım döner düşerim filan onu bilemiyorum çünkü ilk hamileliğim. Allah korur inş 🙏🏻
Yalnız olucaksınız zaten bol bol dinlenirsiniz.ben 3 yaşındaki kızımla yalnız geçirdim hamileliğimi kimse yardımcı olmadı.yemeğimi de yaptım temizliğimi de çocuğuma da baktım.kimseye minnet etmemek en iyisi.Allah yardımcınız olsun🙏

Yalnız olucaksınız zaten bol bol dinlenirsiniz.ben 3 yaşındaki kızımla yalnız geçirdim hamileliğimi kimse yardımcı olmadı.yemeğimi de yaptım temizliğimi de çocuğuma da baktım.kimseye minnet etmemek en iyisi.Allah yardımcınız olsun🙏
Çok saolun 🙏🏻

Aslında hiç aferim demedi bana. Saol baktın ettin de demedi. Sağ kolu gibi gördü mü beni hiç düşünmedim. Bana bakma sen istemez derken gözlerindeki öfke beni benden aldı. İnanamadım. Aklıma geldikçe aglıyorum.

Kendinizi üzmeyin. Anneniz size haksizlik yapiyor orasini anliyorum. Lakin dedigim gibi onun sorunu sizin degil. Siz yuva kurarak kimseye ihanet etmediniz, kimseyi de ortada birakmadiniz. Annenizin tutumu yalnis. Siz gidemediniz diye belki ekstra öfkelendi. Ama öyle veya böyle üstüne fazla durmayin.

Ya aslında annenizin de yanınızda 5-6 ay kalması normal değil bana göe. Sonuçta kadının kendi evi var belki başka yerde kalmak istemiyordur. Sizin onlarda kalmanız daha mantıklı olurdu ama istemiyorsa da yapacak bir şey yok. Çok ağır hamilelik geçermediğiniz takdirde sorun olmaz bence. Doktor kontrolleri zamanı biri yardım ederse yeter

+10000
kesinlikle katılıyorum kesinlikle ama
size böyle yaparak üzülmenizi sağlayacak işlerini gördürmeye devam edecek
vicdanınıza oynuyor da olabilir

kimsenin annesi hakkında böyle konuşmak istemem ama
elinizden geldiğince kendinizi idare edin
anneniz veya başka kimseden yardım istemeyin

Benim bir akrabagim var. Kiz evlenmek istedi. Annesi türlü bahaneler yaratti sevdigi adama "vermemek" icin. Sonuc olarak kiz kacti. Hem kendileri engel oldular sirf evde tek kalan kiz oldugu icin, hem kiz kacti diye suclandi. Ya ne yapsaydi baska..

Annenizin eşinizi geçimsiz olduğunuz konusunda uyarması hiç akılcı bir tavır değil.
Ev içinde mutlaka ufak tefek sorunlar olur.
Eşinizin o anlardaki lafı bellidir
''ANNEN BİLE senin geçimsiz olduğunu söylüyor. Hatalı sensin bla bla''
Üzüleceğinize bu konuya yazdığınız gibi ona içinizi dökün bence.
Bunu annenizde değişim olacağından söylemiyorum çünkü olmayacak. Sadece siz rahatlamış olacaksınız.
Çok da takılıp üzülmeyin gebelik döneminde duygular yoğun yaşanır.

Burada ilk konu degil boyle okudugum, bu konularda bazi anneler kizlari evlenince kuma gibi kiziyle boyle itisme mi ne desem bilemedim boyle seylere giriyordu. Genelde de kendi ic huzuru olmayan anneler bunlar ya da evliliginde sorun yasayan annelerdi. Yanlis anlasilmasin genelleme yapmiyorum..birkac boyle konu okudum..onlarda da bu tip seyler vardi.
Ben olsam esim yurt disina gidince tek basima evimde ozgur ozgur yasarsim. Cunku kendi annen de olsa ille bir sorun cikiyor, o iliski arada bir sekteye ugrayabiliyor. Cocuk degilsiniz artik. Hem kardeslerinize baktiysaniz kendinize de bakarsiniz. Cok yardima ihtiyaciniz oldugunda arkadasiniz falan yok mu ya da komsunuz kapisini tıklatacaginiz?
Anne ile 5-6 ayni evde cok zor. Kayinvalide gibi herseyine karisir, tum duzenini degistirir. Arada laf sokar. Gerilmeye ne gerek var?

X