Bana Bakma Sen diyen Anne

benimde annemde hep böyle sözler,ithamlar,ilk çocuk olmanın verdiği sorumuluk hiç bitmedi bende
2. bebeğimle ilk bebeğim arası 19 ay bende hep tek başımaydım.
uykusuna düşkün vs ama bizim için çok çabaladı inkar edilmez asla hakkı
bu yaz bipolar bozukluk teşhisii konuldu bu dengesiz can acıtan ve sürekli değişen ruh hallerinin sebebi açıklanmış oldu..
Allah sağlıkla kucağınıza almak nasip etsin kimselere sırt dayanmaması lazım bu hayatta
iyiki kendi başıma halletmişim diyorum
halende yalnızım çocuklarımla

Iyi o zaman x kızı baksın

Sizin bebeğiniz olucakmış zaten

Neden bakmadın derse sen böyle böyle dedin dersin
Sen istedin dersin
X kızım dediği benim canım kardeşim. Atamasını annemlerin yanına aldırdı 3 yıldır hem maddi hem manevi tükendi kız resmen. Sessiz suskun olduğu için hiç su da benim hakkım diyemedi. Dediyse de kavga kıyamet susturdular canım kardeşimi. Annem de ağzıyla ona kızım kızım der en çok onun sırtından geçinir. Ben yurtdısındaydım döndüm evlendim yine 3 saat uzaktayım. Şimdi düşününce ben onun gibi yapmadım, onların yanında durmadım diye sitem ediyor belki de dedim.

X kızım dediği benim canım kardeşim. Atamasını annemlerin yanına aldırdı 3 yıldır hem maddi hem manevi tükendi kız resmen. Sessiz suskun olduğu için hiç su da benim hakkım diyemedi. Dediyse de kavga kıyamet susturdular canım kardeşimi. Annem de ağzıyla ona kızım kızım der en çok onun sırtından geçinir. Ben yurtdısındaydım döndüm evlendim yine 3 saat uzaktayım. Şimdi düşününce ben onun gibi yapmadım, onların yanında durmadım diye sitem ediyor belki de dedim.

Kardeşinin parası var ondan yani
Eee oda bir gün yuva kurup gidicek ne okucak peki

Bir annenin damadının yanında kızına dokundurması ne demektir ya ? Hiç mi akıl edemez insan bu adam yarın bu lafı ona kullanır diye. Ben olsam beş beter bozardım onu orada.
En ufak bi durumda annen de sana böyle demişti zaten oluyor. Yani bide 18 yaşında çıktım evden uni, iş hayatı, master bilmem ne hiç yanında da durmadım annemin. Nasıl geçimsiz oluyorum bende şaşırdım. Rezil etmişti nişanlıyken beni.

Bu "bana bak" kavramını çok rica ediyorum samimi şekilde soruyorum biri bana açıklasın. Şimdi benim kızım var. Bu kızım ne yaparsa bana bakmış olacak? Üniversite için başka şehre gitmeyecek mi? Evlenmeyecek mi? Atanırsa başka şehre gitmeyecek mi? Hayatını mı dondurcak nasıl olcak bu iş?

O konuşma olmuş bitmiş

Bence siz şimdi eşiniz annen gelsin sana baksın dediği için biraz içerlemişsiniz

Yani istemem diye düşünüyor ama eşinize de bunu dile getiremiyor gibisiniz

Anneniz istese de 9 ay her gün gelip size bakamaz

Ev işleri için yardımcı ayarlayın gün içinde de çalışıyorsanız zaten işyerinde olursunuz, evdeyseniz de yardımcı olur yanınızda

Zaten daha başı, hamilelik şekil değiştirir

Eşiniz burada olsa da işe gidecekti zaten

hamileliğim boyunca yalnızdım ben de. o kadar kötüydüm ki 15 kg ya yakın kilo kaybettim. değil yemek yemek su bile içemiyordum. ayağa kalkamıyordum. sürekli tansiyonum düşüyordu baygınlık geçiriyordum. eşim bazen evde oluyordu bazen göreve gidiyordu ve yanımda hiçkimse yoktu. e malum korona da vardı. şimdi o günler geçti kızım 6 buçuk aylık oldu bile 🐣

ilk 4 ayı atlattın mı sonrası iyi geçiyor merak etme. elinin altında daima atıştırmalık şeyler bulundur. vitaminlerini, kontrollerini aksatma. inan insan zorda kaldığında ve istediğinde her şeyi yapıyor. çok sıkıştığında bizlere yaz. şurda 2 satır olumlu şey okumak insana enerji veriyor 😍

Merhaba hanımlar , geçenlerde annem babam ve kardeşim bize yemeğe geldiler. 6 aylık evliyim. Nikah töreninden sonra eşimle ev aldık eşyalarımızı aldık yerleştik filan derken hiç annemlere gidemedik. Saolsun onlarda ev görmeye bize geldiler. Eşimle yemekleri hazırladık hoş sohbet guler yüz ile karşıladık. Yemekten sonra balkon sohbeti sırasında eşim yanımızda değildi. Babam dikkat etmek lazım korona kötü hastalık insan kendine bakmazsa maazallah düşer kalır. Kimse bakmaz iyi bakmak lazım dedi. Bende öyle babacım diyerek destekledim sonra gulerek herkes kendine iyi baksın dedi babam. (Hani aslında dikkat edelim hasta olmayalım yoksa bakmayız etmeyiz değil konu). Babam anneme sende iyi bak kendine hasta olma, kimse bakmaz sana da dedi. Bende babamı destekledim. Annem bunun üzerine bana sen bakma zaten dedi bana. Allah beni senin eline düşürmesin dedi. Bende baktım ciddi olur mu anne Allah vermesin bişey şakalaşıyoruz bakmaz mıyım sana ben dedim. Bu da bana bakma sen bana baktığın dursun benim x kızım var o bakar diye tersledi. çok zoruma gitti...
Annem daha öncede nişanlıyken biz, eşime geçimsiz bilmem ne demişti sonra evlenince en ufak bişey de bunu söyledi eşim.
Geçimsiz biri değilim aksine hep ablalık yaptım kardeşlerime. En küçük kardeşim dogdugunda 14 yaşındaydım, kimse yoktu ben koştum anneme yardıma. Sonra 6 ay annesine gitti bebek kardeşime de eve de diğer kardeşlerime de baktım hep. Daha iki sene evvel kaplıca tatilinde zehirlenmişler yurtdışından gelmiştim hastanede yine ben durdum kardeşlerimin başında. Hiç bir hakkım yok varsa da helal olsun aileme. Kendim okudum kendim çalıştım kendim yuvamı kurdum. Şimdi Allah nasip ederse bebeğim olucak. Eşimin işi gereği yurtdışına çıkması gerekiyor 5 6 ay. Bulantılı baş dönmeli bi gebeliğim var. Eşim annen gelir bi başına napıcan yanında kalır dedi. Ama ben kırıldım anneme. İlkkez evime gelmiş hiç yok yere neden böyle yaptı bana. Bana bakma diyen biri de bana bakmasın. Bebek doğunca 15 gün yatılı yardımcı alırım. Şimdi eşim gidince bi başıma sürdürebilir miyim? Bebeğimi riske mi atmış olurum? Hamile birisi kendi başına güvende olur mu?

merhaba.
ben de tek kaldım, ailem uzaktaydı. hiçbir şey olmaz merak etmeyin.
hem siz kendinizi yetiştirmiş bir kadınsınız yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla.
annenize kırılma konusuna gelince, ben de böyle şeylere çok kırılıyorum benzer şeylerde annemle yaşadım.
napalım yine de annemiz saygımız ve sevgimiz daim olacak.
hamilelikte en önemli şey psikolojinizin iyi olması, moral, motivedir, o yüzden mesafe iyidir.

En ufak bi durumda annen de sana böyle demişti zaten oluyor. Yani bide 18 yaşında çıktım evden uni, iş hayatı, master bilmem ne hiç yanında da durmadım annemin. Nasıl geçimsiz oluyorum bende şaşırdım. Rezil etmişti nişanlıyken beni.
Annelerde kötü insan olabilir. Ben bunu hep söylerim. Ama bir daha benzer bir laf etmeye kalkarsa bozmanı tavsiye ederim. Anne de olsa lafını bilerek konuşsun.

Benim annem de düğün gecesi bana "eşini sakın üzme, aksilik yapma"diye tembihlemisti (eşimin yanında). Allah rahmet eylesin.
Ben hamileliklerimi iş yerinde geçirdim, öyle dinlenmeye falan fırsatım olmadı. Son hamileligimde idari izin olunca bütün gün evde tek başımaydim eşim saat 8 de geliyordu, kontrollerime taksiyle gittim geldim. Ve riskli hamilelikti çok şükür Allah yardım etti siz de içinizi ferah tutun hicbir sey olmaz.
Yalniz doğuma yakın yardımcı ayarlayin çünkü tek başınıza o zaman olmaz

Ben iyi düşünemedim.
Bir anne evladına böyle soyleyemez soylememeli.
Hep derim tecrübeli olan tecrübesiz olanı idare eder küsmez ama bazı anneler içindekini kusmak için bekliyor sanki.
Sizi kurban seçmiş siz de evlenince sinirini de sizden çıkartıyor gibi geldi.
Çünkü bana da aynısını yaptı.
Neymiş Allah korusun da, Allah elden ayaktan düşürürse ben bakmazmışım x kızı bakarmis.
Zaten hasta olursa x kızına götürsünlermiş.
Öyle normal konuşurken teyzemin yanında bunları söyledi pat diye.
Teyzem çok kızdı ne diyorsun sen öyle şey mi olur?
Allah düşürmesin de düşersen de bakar hepsi de saçmalama diye kızdı anneme.
Hic de geri adım atmadı bence öyle dedi.
Ne kotulugumu gördü bilmem ama çocukken açtığı yaralar yetmiyor gibi bir daha deşmeye çalıştı yüreğimi.
En çok da bana yapıyor niye yapıyor bilmiyorum.
Anlamaya da çalışmıyorum.
Hak da vermiyorum.
Vermesem de zaten hep haklıdır.

Gerçi sizin önceki ilişkileriniz nasıl?
İlk defa mi söyledi böyle?
İlk defa böyle davranıyorsa da yine de haklı değil ama idare de edilebilir.
Siz neden kardeşlerinize baktınız bir de?
Neden altı ay kardeşlerinizi size birakip annesine gitti?

Merhaba hanımlar , geçenlerde annem babam ve kardeşim bize yemeğe geldiler. 6 aylık evliyim. Nikah töreninden sonra eşimle ev aldık eşyalarımızı aldık yerleştik filan derken hiç annemlere gidemedik. Saolsun onlarda ev görmeye bize geldiler. Eşimle yemekleri hazırladık hoş sohbet guler yüz ile karşıladık. Yemekten sonra balkon sohbeti sırasında eşim yanımızda değildi. Babam dikkat etmek lazım korona kötü hastalık insan kendine bakmazsa maazallah düşer kalır. Kimse bakmaz iyi bakmak lazım dedi. Bende öyle babacım diyerek destekledim sonra gulerek herkes kendine iyi baksın dedi babam. (Hani aslında dikkat edelim hasta olmayalım yoksa bakmayız etmeyiz değil konu). Babam anneme sende iyi bak kendine hasta olma, kimse bakmaz sana da dedi. Bende babamı destekledim. Annem bunun üzerine bana sen bakma zaten dedi bana. Allah beni senin eline düşürmesin dedi. Bende baktım ciddi olur mu anne Allah vermesin bişey şakalaşıyoruz bakmaz mıyım sana ben dedim. Bu da bana bakma sen bana baktığın dursun benim x kızım var o bakar diye tersledi. çok zoruma gitti...
Annem daha öncede nişanlıyken biz, eşime geçimsiz bilmem ne demişti sonra evlenince en ufak bişey de bunu söyledi eşim.
Geçimsiz biri değilim aksine hep ablalık yaptım kardeşlerime. En küçük kardeşim dogdugunda 14 yaşındaydım, kimse yoktu ben koştum anneme yardıma. Sonra 6 ay annesine gitti bebek kardeşime de eve de diğer kardeşlerime de baktım hep. Daha iki sene evvel kaplıca tatilinde zehirlenmişler yurtdışından gelmiştim hastanede yine ben durdum kardeşlerimin başında. Hiç bir hakkım yok varsa da helal olsun aileme. Kendim okudum kendim çalıştım kendim yuvamı kurdum. Şimdi Allah nasip ederse bebeğim olucak. Eşimin işi gereği yurtdışına çıkması gerekiyor 5 6 ay. Bulantılı baş dönmeli bi gebeliğim var. Eşim annen gelir bi başına napıcan yanında kalır dedi. Ama ben kırıldım anneme. İlkkez evime gelmiş hiç yok yere neden böyle yaptı bana. Bana bakma diyen biri de bana bakmasın. Bebek doğunca 15 gün yatılı yardımcı alırım. Şimdi eşim gidince bi başıma sürdürebilir miyim? Bebeğimi riske mi atmış olurum? Hamile birisi kendi başına güvende olur mu?
Hamileliğim 9. Haftasındayım tek kalıyorum. eşim devamlı yurtdışı ya da şehirdışı çalışıyor ayda Max 5 gün evde be bu hep böyle olacak. hiç bir stresim yok . Annem bana yakın desem o gelir bana ya da ben ona gidebilirim ama neden gideyim. Hamilelik bir hastalık değildir . (Doktor yataktan kalkmayacaksın demediği sürece kimseye ihtiyacınız yok) başınız dönüyorsa ani hareketler yapmaktan sakının, bol bol istirahat edin. Geçici semptomlar zaten bunlar 😊.. kendinizi strese sokmayın böyle kaygılarla. Herşeyin iyisini düşünün

Annenin sana karşı başka bir tavrı var gibi. Bende anneden yana şanssız olanlardanım. İlk doğumumda ve gebeliğimde yakındık sağolsun fitil fitil getirdi hepsini burnumdan. 2. Gebelikte ve doğumda tektim. Sadece son ay 1 hafta geldi sağolsun yine yaptı yapacağını. Doğumda yoktu ve iyikide yoktu yani. Bazı anneler evladı için yanar biter her özel anında yanında olur,ben sadece o insanları izleyip geçtim,hiç yaşayamadım. Kardeşini büyüten kendi bebeğini de büyütür hiç merak etme. Küçüklük edip çağırırsın,gelir de ama burnundan da getirir. Teksin yata yata dinlenerek gayette yetersin kendine.

Annenin dediklerini çok takma gelsin sana baksın, sende bişey olmamış gibi geçiştir bişey olmaz annenin dediği insana çok batmamalı, anne kızsınız siz aşarsınız bunu da 😊
Ya aslında hamilelik mi beni bu kadar takıntılı yaptı diyorum. Kafamı bi turlu toplayamıyorum

Annenizin eşinizi geçimsiz olduğunuz konusunda uyarması hiç akılcı bir tavır değil.
Ev içinde mutlaka ufak tefek sorunlar olur.
Eşinizin o anlardaki lafı bellidir
''ANNEN BİLE senin geçimsiz olduğunu söylüyor. Hatalı sensin bla bla''
Üzüleceğinize bu konuya yazdığınız gibi ona içinizi dökün bence.
Bunu annenizde değişim olacağından söylemiyorum çünkü olmayacak. Sadece siz rahatlamış olacaksınız.
Çok da takılıp üzülmeyin gebelik döneminde duygular yoğun yaşanır.
Söyledim aslında. Telefonda bugun. Bana böyle böyle dedin nasıl üzüldüm. Meraklanma doğumda bir yardımcı bulucam. Bana bakma dediğine göre bana bakmak istemezsin dedim. İyi dedi. Bu kadar.

X