Bana Bakma Sen diyen Anne

Ya aslında hamilelik mi beni bu kadar takıntılı yaptı diyorum. Kafamı bi turlu toplayamıyorum
Hormonlar olabilir, takmamaya çalışın rahat olun, anneler arada nazlanmayı sever evlatlarına , sende hoşgör annenciğini 😊hamileliğinin sakin ve huzurlu geçmesi için ne gerekiyorsa yap , inşallah sağlıklı bir şekilde gelir evladın 🙃

Merhaba hanımlar , geçenlerde annem babam ve kardeşim bize yemeğe geldiler. 6 aylık evliyim. Nikah töreninden sonra eşimle ev aldık eşyalarımızı aldık yerleştik filan derken hiç annemlere gidemedik. Saolsun onlarda ev görmeye bize geldiler. Eşimle yemekleri hazırladık hoş sohbet guler yüz ile karşıladık. Yemekten sonra balkon sohbeti sırasında eşim yanımızda değildi. Babam dikkat etmek lazım korona kötü hastalık insan kendine bakmazsa maazallah düşer kalır. Kimse bakmaz iyi bakmak lazım dedi. Bende öyle babacım diyerek destekledim sonra gulerek herkes kendine iyi baksın dedi babam. (Hani aslında dikkat edelim hasta olmayalım yoksa bakmayız etmeyiz değil konu). Babam anneme sende iyi bak kendine hasta olma, kimse bakmaz sana da dedi. Bende babamı destekledim. Annem bunun üzerine bana sen bakma zaten dedi bana. Allah beni senin eline düşürmesin dedi. Bende baktım ciddi olur mu anne Allah vermesin bişey şakalaşıyoruz bakmaz mıyım sana ben dedim. Bu da bana bakma sen bana baktığın dursun benim x kızım var o bakar diye tersledi. çok zoruma gitti...
Annem daha öncede nişanlıyken biz, eşime geçimsiz bilmem ne demişti sonra evlenince en ufak bişey de bunu söyledi eşim.
Geçimsiz biri değilim aksine hep ablalık yaptım kardeşlerime. En küçük kardeşim dogdugunda 14 yaşındaydım, kimse yoktu ben koştum anneme yardıma. Sonra 6 ay annesine gitti bebek kardeşime de eve de diğer kardeşlerime de baktım hep. Daha iki sene evvel kaplıca tatilinde zehirlenmişler yurtdışından gelmiştim hastanede yine ben durdum kardeşlerimin başında. Hiç bir hakkım yok varsa da helal olsun aileme. Kendim okudum kendim çalıştım kendim yuvamı kurdum. Şimdi Allah nasip ederse bebeğim olucak. Eşimin işi gereği yurtdışına çıkması gerekiyor 5 6 ay. Bulantılı baş dönmeli bi gebeliğim var. Eşim annen gelir bi başına napıcan yanında kalır dedi. Ama ben kırıldım anneme. İlkkez evime gelmiş hiç yok yere neden böyle yaptı bana. Bana bakma diyen biri de bana bakmasın. Bebek doğunca 15 gün yatılı yardımcı alırım. Şimdi eşim gidince bi başıma sürdürebilir miyim? Bebeğimi riske mi atmış olurum? Hamile birisi kendi başına güvende olur mu?
Herşeyi kendin yapıyorsun, her yükün altından kalkıyorsun. Bulunmaz nimetsin. Masraflı bişey olsan evlenip gittiğine şükrederlerdi. :)) Annen boş alınganlık yapmış, nedir bu bazılarındaki kendine baktırma hevesi anlamıyorum. Kadın, dua et kimsenin eline düşme, dik kal.

Babanız sizin ben bakarım size annecim babacım demenizi beklemiş bence, hatta bunu demenizi bekleyerek söylemiş onları başta. siz ısrarla babanızın bakmaz demesini şakasına onaylamışsınız onlar da alınmış. Şakanızı ciddiye almışlar. Ben de biraz alınırdım, ısrarla evet kimse bakmaz diyince, nefretle bakmazdım tabi yine de. ben de alınganım sanırım 🙄. Sonuçta her şakada bi gerçeklik payı var.

Son düzenleme:
Babanız sizin ben bakarım size annecim babacım demenizi beklemiş bence, hatta bunu demenizi bekleyerek söylemiş onları başta. siz ısrarla babanızın bakmaz demesini şakasına onaylamışsınız onlar da alınmış. Şakanızı ciddiye almışlar. Ben de biraz alınırdım, ısrarla evet kimse bakmaz diyince, nefretle bakmazdım tabi yine de. ben de alınganım sanırım 🙄. Sonuçta her şakada bi gerçeklik payı var.
Ay yok baktım katılmadı annem bize dedim ben bakarım annecim sana. Başımın üstünde yerin var.

Ben oldum olası anneme her zaman destek oldum. O tek başına yorulmasın diye evde, anneanne babaanne evlerinde, taşınmalarında, misafirliklerde vs deyim yerindeyse elinde mendildim yani. Anneannemin evinde tadilat oldu, annem geldi yardıma. Ben de gittim. Hamileydim ama yine de biraz biraz bir şey yaparım faydam olur hem de onları görürüm diye düşündüm. Bir tanıdık da evin son halini görmeye uğramış. Anneme geldin teyzeye ne güzel işini yapıyorsun senin kızın da sana yapsın inşallah dedi ve annem yüzünü asıp ellerini de amin yaparak inşallah dedi. Mimiklerini şöyle tarif edeyim hani nerde o günler der gibiydi. Tanıdık kadın bıyıkaltı güldü. Anneannem bozuldu o da yapıyor canım hamile haliyle bana bile geldi ben elini sürdürmüyorum filan dedi. Annem hiç oralı olmadı. O kadar üzüldüm ki. Denizaşırıyol’da bana yapar, uzak da olsak her zaman bana yetişir demesini beklerdim.
Hamileliğimin sonları da pandemiye denk geldi. Çalışıyordum, evde izne ayrıldım. Her şeyin de üstesinden geldim evelallah. Lohusalıkta birkaç hafta kaldı onda da eşimle küçük bir mesele dağ oldu, annem onun olduğu odalara girmedi, konuşmadı filan.. Oluyor işte yani. Ne diyeceksiniz. Doktorunuz sizi başka ciddi şeyler için uyarmadığı sürece atlatırsınız evde merak etmeyin. Sağlıkla alın kucağınıza.

Fitili babaniz ateslemis gereksiz yere. Belli ki daha onceden aralarinda bir konusma gecmis ve o konusmada da sizin artik evlendiginiz ve sadece kendinize bakacaginiz varmis. Annenize tekrar bu konuyu acan babaniz da sizden onay alinca anneniz alinmis bu kadar net belli oluyor yani.

Bu arada hamile birisi kendine bakabilir. Bir kocaya ya da anneye ihtiyaciniz yok. Bebek dogduktan sonrasi icin de gecerli bu soylemim.

Ben oldum olası anneme her zaman destek oldum. O tek başına yorulmasın diye evde, anneanne babaanne evlerinde, taşınmalarında, misafirliklerde vs deyim yerindeyse elinde mendildim yani. Anneannemin evinde tadilat oldu, annem geldi yardıma. Ben de gittim. Hamileydim ama yine de biraz biraz bir şey yaparım faydam olur hem de onları görürüm diye düşündüm. Bir tanıdık da evin son halini görmeye uğramış. Anneme geldin teyzeye ne güzel işini yapıyorsun senin kızın da sana yapsın inşallah dedi ve annem yüzünü asıp ellerini de amin yaparak inşallah dedi. Mimiklerini şöyle tarif edeyim hani nerde o günler der gibiydi. Tanıdık kadın bıyıkaltı güldü. Anneannem bozuldu o da yapıyor canım hamile haliyle bana bile geldi ben elini sürdürmüyorum filan dedi. Annem hiç oralı olmadı. O kadar üzüldüm ki. Denizaşırıyol’da bana yapar, uzak da olsak her zaman bana yetişir demesini beklerdim.
Hamileliğimin sonları da pandemiye denk geldi. Çalışıyordum, evde izne ayrıldım. Her şeyin de üstesinden geldim evelallah. Lohusalıkta birkaç hafta kaldı onda da eşimle küçük bir mesele dağ oldu, annem onun olduğu odalara girmedi, konuşmadı filan.. Oluyor işte yani. Ne diyeceksiniz. Doktorunuz sizi başka ciddi şeyler için uyarmadığı sürece atlatırsınız evde merak etmeyin. Sağlıkla alın kucağınıza.
Ya bende aynı işte. Gözüm bile görmez nerde olsa eli ayağı olurum. Allah beni senin eline düşürmesin, sen bakma bana kısmına nasıl geldik ben anlamadım. En iyisi yalnız olmak, severim de aslında bi başıma olmayı. İnş sorunsuz geçer şu hamiş günler.

Ya bende aynı işte. Gözüm bile görmez nerde olsa eli ayağı olurum. Allah beni senin eline düşürmesin, sen bakma bana kısmına nasıl geldik ben anlamadım. En iyisi yalnız olmak, severim de aslında bi başıma olmayı. İnş sorunsuz geçer şu hamiş günler.
Fesatça olacak ama, sırf bu durumundan dolayı bunu yapmış olabilirler mi? Hani gönül koysun yardım istemesin diye.

Teşekkür ederim inşallah bakarım🙏🏻 Başım döner düşerim filan onu bilemiyorum çünkü ilk hamileliğim. Allah korur inş 🙏🏻
Kötüsünü düşünürseniz o olur bayılmazsınız bişey olmaz inşallah evde kimse olmazsa daha rahat olursunuz bence çünkü gelen kim olursa olsun bişeyler bekliyor

Merhaba hanımlar , geçenlerde annem babam ve kardeşim bize yemeğe geldiler. 6 aylık evliyim. Nikah töreninden sonra eşimle ev aldık eşyalarımızı aldık yerleştik filan derken hiç annemlere gidemedik. Saolsun onlarda ev görmeye bize geldiler. Eşimle yemekleri hazırladık hoş sohbet guler yüz ile karşıladık. Yemekten sonra balkon sohbeti sırasında eşim yanımızda değildi. Babam dikkat etmek lazım korona kötü hastalık insan kendine bakmazsa maazallah düşer kalır. Kimse bakmaz iyi bakmak lazım dedi. Bende öyle babacım diyerek destekledim sonra gulerek herkes kendine iyi baksın dedi babam. (Hani aslında dikkat edelim hasta olmayalım yoksa bakmayız etmeyiz değil konu). Babam anneme sende iyi bak kendine hasta olma, kimse bakmaz sana da dedi. Bende babamı destekledim. Annem bunun üzerine bana sen bakma zaten dedi bana. Allah beni senin eline düşürmesin dedi. Bende baktım ciddi olur mu anne Allah vermesin bişey şakalaşıyoruz bakmaz mıyım sana ben dedim. Bu da bana bakma sen bana baktığın dursun benim x kızım var o bakar diye tersledi. çok zoruma gitti...
Annem daha öncede nişanlıyken biz, eşime geçimsiz bilmem ne demişti sonra evlenince en ufak bişey de bunu söyledi eşim.
Geçimsiz biri değilim aksine hep ablalık yaptım kardeşlerime. En küçük kardeşim dogdugunda 14 yaşındaydım, kimse yoktu ben koştum anneme yardıma. Sonra 6 ay annesine gitti bebek kardeşime de eve de diğer kardeşlerime de baktım hep. Daha iki sene evvel kaplıca tatilinde zehirlenmişler yurtdışından gelmiştim hastanede yine ben durdum kardeşlerimin başında. Hiç bir hakkım yok varsa da helal olsun aileme. Kendim okudum kendim çalıştım kendim yuvamı kurdum. Şimdi Allah nasip ederse bebeğim olucak. Eşimin işi gereği yurtdışına çıkması gerekiyor 5 6 ay. Bulantılı baş dönmeli bi gebeliğim var. Eşim annen gelir bi başına napıcan yanında kalır dedi. Ama ben kırıldım anneme. İlkkez evime gelmiş hiç yok yere neden böyle yaptı bana. Bana bakma diyen biri de bana bakmasın. Bebek doğunca 15 gün yatılı yardımcı alırım. Şimdi eşim gidince bi başıma sürdürebilir miyim? Bebeğimi riske mi atmış olurum? Hamile birisi kendi başına güvende olur mu?
9 ay boyunca hamileliğim tek başıma geçti ve benim kana karışmış vücuduma yayılmış enfeksiyon vardı sürekli elimde yastığımın altında poşet olurdu ben istanbuldayım ailem mersin de eşimin ailesi de destek olmadı. Sen Allah'a sığın Allahın izniyle tek başına mücadele edersin

Hamilelikte de kendi başınıza bakarsınız bebeğiniz olduktan sonra ona da bakarsınız. Rabbim kolaylığını veriyor bi şekilde. Ben olsam 5-6 ay annem gelsin istemezdim doğumdan sonra uzun süre kalmak da bana anlamsız geliyor. Kırılmanızı anlıyorum bu durumdayken hiç gel filan demeyin.

Benim de senin gibi hamileliğim zor geçti. Ailemden uzaktayım. Eşim de becerikli değildir ama atlattım çok şükür. Sen de yaparsın Allah’ın izniyle

tabiki zor olur ama insan zor zamanında kimseyi bulamıyor yanında. benimde elim kolum eşim oldu bu süreçte sağolsun
sağlıkla alın kucağınıza. Benim eşim de şuan yanımda hep yardımcım ama yakında göreve gidicek ve 4 5 ay ayrı kalıcaz. Eşim yanımda olsa hiç korkum olmazdı benim de.

Baba: Sende kendine iyi bak kimse bakmaz sana
Zilli Kedi: (bu cümleyi destekleyici söylemler)
Konuyu bir daha okudum. Çoğu üyeden farklı düşünüyorum sanırım. Bu konuşmaya bende kırılırdım.
Eşim bana hasta olma kimse bakmaz dediğinde evladım evet bakmaz dese üzülürdüm.

Eşinin yanında rezil etmezdim, o ayrı.

Agzinizla kus tutsaniz da annenize yaranamazsiniz
Bunu coktan anlamis olmaniz lazimdi
Daha 14 tasindayken size dunyanin sorunlulugunu yuklemis
Kucaginiza bebegi atip 6 ay (dile kolay, aklim almadi) birakip gitmiş
Kardeslerinize sahip cikmissiniz ( bu asla sizin sorumluluğunuz degil)
Kendiniz calisip okunussunuz
Ve tum bunlara ragmen bir kere bile afferim dememis
Sizi uzmemek icin anneniz hakkinda fikir beyan etmek istemiyorum ama bence varligindansa yoklugu sizin icin daha hayirli olacak gibi.
Sıkmayın canınızı bir sorun cikmaz insallah. Saglikla kucaginiza alin yavrunuzu.

Kimseye güvenip hamile kalınmaz yapabilirsiniz bende ikinci hamileliğimde 3 yaşında kızımla ve gurbette tek başımaydım 24 yaşındaydım hamileliğinizde sıkıntı yoksa sorunda yoktur tek başınızada yapa bilirsiniz fakat yanlız olmuyor insan konuşacak arkadaş eş anne arıyor yanında anneye küsülmez kırılınmaz konuyu açmayın unutun gitsin sağlıkla gelsin bebeğiniz

6 ay birakip gittigin zamanlarda kucucuk bebege baktigim gibi bakamam tabi ilerde sana ama, yinede elimden geleni yapmaya calisirim deseydiniz yeterde artardi da bence.

Benim annem de öyledir, allah enistenin eline düşürmesin der mesela , yabancı evi olarak görür.
Ve tuhaf şekilde babam onu aldattığı için eşimin sürekli açığını arar bir gün aldatsın diye dört gözle bekleyen sozler kullanır. Esim de güvenilir bi insandır öyle guvenilirdirki kadinlar eşimin yanında hiç utanmazlar çekinmezler bakmayacağını baksa bile yan gözle bakmayacağını bilirler annem de bilir bunu ama böyleler işte değişik bir kıskançlık boyutu sanırım.

X