Bi türlü bulunamayan gelinlik..

Evet internetten aldım kendi bedenim di ama tabi yine ufak tefek tadilat gerekiyor çok güzel modeller var internetten bakabilirsin kiralama fiyatına satın almış olursun
Sana zahmet bide hangi siteden aldiginj pgrenebilirmiyim bi bakim bende

Aylardir gelinlik bakiyorum deniyorum cikariyorum sadece biri icime cok sindi tam aklimdaki diyebilirim ama 4 bucuk milyar fiyat verdiler..
Kaynanam da ucuzsa cok guzel oldu diyo pahaliysa aaa cok kotu durdu diyo beni benden aliyo. Bu 4 bucuk miyar dedikleri modeli ben baska bi gelinlikciye diktirmeye sordum 3 bucuga dikeriz dedi.. simdi eminim kaynanam ona da pahali dicek ama napim piyasa gercekten bu en az 10 tane denedim hepsi ayni civarda 3 bin altı yok..
Ankarada abim yasiyo orda tanidik gelinlikci var o da bindalli icinde 3000 e veririm ayni modeli dedi simdi kaynanamla nisanlim ankaraya git diyo yaklasik 20 saat.. simdi abim evli cocuklari var yengem zaten butun gun onlarla ugrasiyo onlara yuk olmak istemiyorum gidip benimle gelcekelr gelinlikciye mecbur..
Yani baya kararsiz kaldim bi yandan da cok kiziyorum kaynanama. Surekli zorluyo beni uygununu seceyim diye ben baska hicbisey istemedim sadece gelinligim icime sinsin istiyirum ondan bile kısmaya calsiyo.. ailem de hicbisey istemedi ne icinizden geliyosa o dedi.
Gercekten insanlara yuz verince astarini istiyolar yani. Millet almalara doyamaz benimki utanmasa gekinlik giyme dicek. Neyse sizce baska sehre gitmeliyimiyim ucuza gelsin diye? Kararsiz kaldim tabi baska sehir demek benim icin de ekstra para demek calismiyorum su an..
Kaynanam konusunda yanlis anlamayin beni grcekteb herseye tamam anne diyorum gönlü olsun diye ama abartti artik bi süre sonra bana hicbiseyi sormadan yapmaya basladi. Kendi şöyle yapariz diyip konuyu kapatiyo ve bu da benim zoruma gidiyo.
Ben gelinliği annemle aldım, eşime de aha bunu istiyorum dedim eşim de ödedi. Kaynana ile asla bakılmaz ya gelinlik. Boş yere canın sıkılır

Gönlü olsun diye niye herşeye tamam diyorsun ki ? Çok yanlış.
Ben her alışverişe nişanlımla tek başıma gidiyorum, bence kayinvalideni götürme.
Ucuza geleceğini düşünüp başka şehre gitme piyasası heryerde aynı ben Ankaradayım fiyatlar burda da aynı. Yol parası iviri ziviri derken cok da kâr etmiş olmazsın.
Alttan aldıkça istemedikçe tepene çıkılıyor kimsenin gönlünü etmeye çalışma senin içine sinsin.

Ben bazı adet ve geleneklerimizi saçma buluyorum. Mesela gelinliği erkek tarafının alması, damatlığı da erkek tarafının alması, ortak yaşanacak eşyaları bir tarafın alması gibi gibi gibi... liste uzar gider. Benim gelinliğimi de eş tarafı almıştı ve 4.500 liraydı taa 2012 senesinde. Acayip gereksiz ve saçma bulmama rağmen adet dediler, damat tarafı alır dediler de dediler. Ben beğendim ama anneme, anne bir kısmını biz ödeyelim ya da damatlığı alalım dedim, kv olmaz öyle şey dedi. Bindallımı kendim almak istedim (bindallı değildi ama çok güzel benzeri bir elbiseydi) ona da yok dediler. Gelinliği giyecek olan gelinse gelin almalı, damatlığı da damat almalı bana göre. İleride kızlarım evlenirken kesinlikle karşı tarafa aldırtmayacağım, istediği gelinliği istediği fiyatta gitsin kendisi alsın.

Kaynananlar almadimi gelinligi🤔 esim alcaksa ben almis gibi olurum zaten ne anlami kaldiki
Kaynanam melek gibidir Benim. Ama yaşlı. Öyle gezdiremezdik. eşim alsın bir şey olmaz benim icin. Zaten peşin para ile indirim yapıyor gelinlikçiler. Eşim peşin verdi. Karta taksit yapsa evet belki ben de Ödemiş olırudm ama kaynanam para harcasın istemem cidden çok iyi insandır. Biraz da kültür meselesi bu işler. Sana tek tavsiye içinde kalmasın al. Sonra pişman olma. Ben severek beğenerek aldım mesela. Daha ucuzu olsun dedikçe daha çok fedakarlık beklerler

Parasını kayınvalide verdiği için karışma hakkı buluyor sanırım. Eş adayınızla siz alsanız dilediğiniz gibi seçerdiniz ama bu durumda onların bütçesine tabisiniz. Damatlıktan bahsetmişsiniz. Sizin damatlık için ayırdığınız bütçe o civarda mı peki?

Evlenecek çiftler tüm alışverişlerini kendi paralarıyla yapsa da bu sorunlar bitse keşke.

Ben bazı adet ve geleneklerimizi saçma buluyorum. Mesela gelinliği erkek tarafının alması, damatlığı da erkek tarafının alması, ortak yaşanacak eşyaları bir tarafın alması gibi gibi gibi... liste uzar gider. Benim gelinliğimi de eş tarafı almıştı ve 4.500 liraydı taa 2012 senesinde. Acayip gereksiz ve saçma bulmama rağmen adet dediler, damat tarafı alır dediler de dediler. Ben beğendim ama anneme, anne bir kısmını biz ödeyelim ya da damatlığı alalım dedim, kv olmaz öyle şey dedi. Bindallımı kendim almak istedim (bindallı değildi ama çok güzel benzeri bir elbiseydi) ona da yok dediler. Gelinliği giyecek olan gelinse gelin almalı, damatlığı da damat almalı bana göre. İleride kızlarım evlenirken kesinlikle karşı tarafa aldırtmayacağım, istediği gelinliği istediği fiyatta gitsin kendisi alsın.
Zaten ortak alindi hersey . Erkek tarafina bisey yuklemedik yani. Kina gecemi bile evde yapalim masrafa gerek yok diyen benim. Dediginiz tarz bi aile degiliz inanin..
Balıkesir yerine İzmirden alsana
Kaynanam izin vermiyoki oraya gidilirmiymis beni 20 saate gondermeyi biliyo. :KK70:
Kaynanam melek gibidir Benim. Ama yaşlı. Öyle gezdiremezdik. eşim alsın bir şey olmaz benim icin. Zaten peşin para ile indirim yapıyor gelinlikçiler. Eşim peşin verdi. Karta taksit yapsa evet belki ben de Ödemiş olırudm ama kaynanam para harcasın istemem cidden çok iyi insandır. Biraz da kültür meselesi bu işler. Sana tek tavsiye içinde kalmasın al. Sonra pişman olma. Ben severek beğenerek aldım mesela. Daha ucuzu olsun dedikçe daha çok fedakarlık beklerler
Evet aynen öyle kizdigim nokta o zaten.. zoeundaymisim gibi davraniyo.

Parasını kayınvalide verdiği için karışma hakkı buluyor sanırım. Eş adayınızla siz alsanız dilediğiniz gibi seçerdiniz ama bu durumda onların bütçesine tabisiniz. Damatlıktan bahsetmişsiniz. Sizin damatlık için ayırdığınız bütçe o civarda mı peki?

Evlenecek çiftler tüm alışverişlerini kendi paralarıyla yapsa da bu sorunlar bitse keşke.
Ayni seyi yazmaktan bikkinlk geldi. Esyalarin cogunu biz aldik hersey ortak alindi erkek tarafndan bisey dilendigimiz yok yani. Kaynanam gereksiz seylere para harcamasaymis da benden kismasaymis o zmaan.

Allah aşkına nasıl teklif etti anlatın biraz:KK45::KK45:

Kv lerde oturuyorduk, gelinlik bakacağız falan diye konu açıldı.
Durun dedi benim gelinliğim duruyor, ona baksın beğenirse onu giyer dedi.
Gitti sandıktan getirdi, kırmızı kuşağı bile üstündeydi hala :KK70::KK70::KK70:
Şok oldum, olmaz dedim ama nasıl bozuldu.
Hem ben kabarık istiyorum dedim. (onunkisi düzdü):KK70::KK53::KK45:

Zaten ortak alindi hersey . Erkek tarafina bisey yuklemedik yani. Kina gecemi bile evde yapalim masrafa gerek yok diyen benim. Dediginiz tarz bi aile degiliz inanin..

Kaynanam izin vermiyoki oraya gidilirmiymis beni 20 saate gondermeyi biliyo. :KK70:

Evet aynen öyle kizdigim nokta o zaten.. zoeundaymisim gibi davraniyo.
O zaman ben bunu istiyorum diyeceksin. Taviz verme boşver ama durumu yoktur o zaman anlarım. Maddi durumlarını bilmediğim için. Eğer maddi durumları iyi değilse üstüne ben de az ekler yine istediğimi alırım

Maksadınız damadın değil, ailesinin ödemesi ise sizin de niyetiniz pek iyi değil zannımca.
Hanimefendi. Esyalarin cogunu benim ailem aldi zaten bisey istemiyoruz sizden de dedik altin o bu..
bide gelinligi biz alalim ödeyelim geriye ne kaldi erkek tarafina merak ettim?

1500 lira az bir para mi. Yani bizim gençlerin en büyük hatası önceden planlayıp, harcamalarını ona göre yapmamak.erkek tarafına yüklenen tek gelinlik olsa tamam. 3 5 kurusun lafı olmasın. Ama zaten masrafları çoğunluğu erkek tarafına yüklenir. Birazda imkanlara göre hareket etmek lazim. Senelerce borç ödeyen çiftler var.
1 lira bile az bir rakam değil ki.
Mesele orada ki rakamlarda değil. 1500 lira fazla ödese ne olacak ki? Yarın bir gün çalışır öderler.
Başka meselelere gelince kimse bakmıyor ama paraya..
Yapmayın lütfen. Genç kızların gelinlik hayallerini bu kadar basite indirgemeyin.

X