Bilgisi olanlar cevaplarsa sevinirim

Organikmeraklisi

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
25 Mart 2014
1.050
1.449
Merhaba kızlar.
Uzun zamandır aklıma takılan bir konu var. Ben ibadetlerini çok düzgün yapabilen biri değilim. Çok istiyorum ama açık konuşmak gerekirse nefsime yenik düşüyorum, üşeniyorum, unutuyorum vs Allah affetsin. Çok dua ediyorum Allah ibadetlerimi yapma kolaylığı versin diye. Yalnız bir yerde okumuştum ya da duymuştum hatırlamıyorum namaz kılmayanın diğer ibadetleri de, ettiği dualar da zikirler de kabul olmazmış. Sizce doğruluğu nedir ? Dileklerim için de dua ediyorum, ibadet için de dua ediyorum yani şimdi namazımı düzenli kılmadığım için hiç birinin önemi yok mu ?

BÖyle şeylere kaynak demeyelim lütfen. Dine en çok zarar veren şeyler bunlar. Her ne kadar namazın önemini farkettirmek ve terkedilmesini engellemekse de amaç, yalan dolan, korkutma yani.
Evet ben de böyle olduğunu düşünüyordum ama acaba kendi eksiğim olduğu için mi böyle düşünüyorum diye sormak istedim ve üzüldüm açıkçası. Uyabildiğim kadar her şeye uymaya çalışıyorum yani hepsi boş mu diye düşünmeye başlamıştım artık.

Evet ben de böyle olduğunu düşünüyordum ama acaba kendi eksiğim olduğu için mi böyle düşünüyorum diye sormak istedim ve üzüldüm açıkçası. Uyabildiğim kadar her şeye uymaya çalışıyorum yani hepsi boş mu diye düşünmeye başlamıştım artık.
Ben de bi şeyler yapıyorum. Hatta bi tesbihim var. Hiç ibadet etmediğim bi gün olmasın diye o ortalıkta geziyo en azından bi kaç tur bir şeyler okuyorum onla. Yani çabalıyorum. Vazgeçmedikçe tamamlarız da inşallah

her ibadet ayrıdır. bana da bi ara ‘teravihe gitmezsen orucun kabul olmaz’ denmişti. güvendiğim bir imama sordum. her ibadetin sevabı ayrıdır. hepsini tamamen yerine getirmek tabii ki çok daha güzel ama birini yapmadın diye diğer ibadetin sakatlanmaz. kaldı ki Allah Kuran’da ‘benden isteyin’ der. elinizden geldiğince ibadetlerinizi yapın tabii ki ama böyle düsünceler sacma geliyor. ibadet sizin Allah ile aranızda olan bağdır, iletişimdir. ve kimse de Allah ile aranızda olan bağda böyle hüküm veremez. ben artık kimsenin dediğine değil mantık olarak uygun olan ve Kuran’da belirtilen ilkelere dayanarak yaşıyorum dinimi. siz de içinizi ferah tutun. Allah hepimize iyi kullar olmayı nasip etsin 🙏🏻

Ben konuyu bdv de sandım 😅
İbadetler birbirinden bağımsızdır her birinin sevabı ayrı
Vesvese yapmayın elinizden geldiğince devam edin kimin duası kabul olur yada İbadetleri kabul olur bilemeyiz
Genelde ben de bdv de takılıyorum belki oradan göz aşinalığı olmuştur kullanıcı adımdan dolayı 😅😅

X