Bir kına gecesi meselesi, Arada kalıyorum

Düğünlerden, nişanlardan ve kınalardan nefret ederim, zorunlu kalmadıkça kimsenin merasimine de gitmem, buna rağmen iki düğün yapmak durumunda kaldım 😂 Sevgili kocam düğün istedi, kabul ettim. Aileler de farklı şehirlerde olduğu için kendi ailemin yaşadığı yerde nikah, eşimin ailesinin yaşadığı yerde de düğün olur diye düşündük maddi sebeplerden dolayı. Bu fikre annem ve babam kesinlikle karşı çıktılar. Babam "Benim en az 1000 misafirim gelir, nikahla olmaz!" dedi yumruğunu masaya vurup (hakikaten vurdu yani, mecaz değil 🙄). Annem de kendisi sadece nikah yaparak evlendiği için zamanında çok dedikodusunun yapıldığını söyledi, "Devir değişti" desem de fikrinden dönmedi. "O zaman bu şehirde düğünü siz yapın, elimi cebime atmam, hiç bir şeyle de uğraşmam, misafir gibi gelip giderim!" dedim, öyle de yaptım. Eşimin ailesi de "Kına gecesi" diye tutturdular, köyde evlerinin önünde olacakmış, alkollü çalgılı falan. Bu sefer eşim de kına gecesini hiç sevmediği için "Benden beş kuruş çıkmaz, ne yapıyorsanız kendiniz yapın, maddi manevi biz uğraşamayız" dedik, yapmadılar 😂 Demem o ki, siz istemediğiniz şeyleri söyleyin, karşınızdakilerin önerilerini dinleyin, somut bir çözümle orta yolu bulun. Mesela 3-5 kız arkadaşınızın yanına biraz da yaşıt akraba kızlarını, iki tarafın da annelerini alıp gelin hamamı gibi bir şey yapabilirsiniz, ya da küçük bir mekan tutup bindallı değil sade bir elbiseyle bir saatlik bir eğlence düzenleyebilirsiniz, herkesin de gönlü olur böylece.
Aynı ben :KK70: hiiiç mi hiç sevmem, bende hiç bir merasime katılmadığım için bu olaylarda nasıl oluyor bilmiyorum oradan buradan okuyorum mevcut durum içerisinde.
Annemler kınayı biz yapacağız siz bir şey yapmayacaksınız diyor, biz bunu da istemiyoruz hadi ona da tamam dedik işin maddi kısmı değilki beni rahatsız eden. İstemediğim bir şeyi sırf başkaları istiyor diye yapmak durumunda kalmak, manevi ve fiziksel olarak bunun ağırlığını taşımak. Bundan rahatsız oluyorum yani, buna maruz kalmak sitemiyorum..
Ha yok o bindallı giyilecek anneme kalsa, tüm köy halkı çağıralacak.. El alem ne düşünür yoksa :O

Hanımlar Merhaba, herkese mutlu günler diliyorum öncelikle.
1 ay oldu evlilik teklifi aldım ve yakın zamanda evde aile arasında nişan merasimim olacak inşallah. Tabii bu konular konuşulurken nişandan sonraki süreçte konuşuldu. Benim düğün anlayışım ve ailemin düğün anlayışı çok farklı doğal olarak. Ben kutlama tarzında daha samimi olduğum insanlar ile çok kalabalık olmayacak şekilde bir eğlence istiyorum. Tabii bu isteğim olmayacak artık buna karşı çıkmaktan vazgeçtim, düğün onların istediği gibi olsun. Fakat kına gecesi kesinlikle düğün gibi istemiyorum, bindallı giymek, elime kına yakılması gibi bir hayalim yok. Fakat annemin tutumu "falancanın kızı kına yapmadan gitti" mi dedirteceksin. Yahu arkadaş bu seramonilerin hepsi sona erdiğinde, herkes evlerine çekildiğinde ben evimde mutsuz olmak istemiyorum. Ve istemediğim bir şeyi yaptığımda da mutsuz olacağımdan adım gibi eminim. İşin manevi kısmındayım ben, benimle ilgili bir durum var ortada fakat benim isteklerim göz ardı ediliyor, insanların ne diyeceği daha önemli oluyor.
Benim kına gecesinden beklentim 3-5 kız arkadaşımla kız kıza eğlenmek. Ama olmazz el alem ne der.
Müstakbel nişanlımda çok gelenek göreneklere itaat eden bir insan değil fakat sen ne istiyorsan nasıl istiyorsan öyle olsun diyor, sağolsun. Fakat istemediğin şeylerin olmasına izin verdiğinde sen üzüleceksen bunu kabul etmem diyor, çünkü biz böyle konuşmamıştık diyor. (Yani ilişki sırasında şöyle istiyorum böyle istiyorum sohbeti olur ya ben hep şaşâlı bir organizsyon değil sade, samimi bir düğün istiyorum diyordum.)
E bu durumda ben arada kalıyorum, yani annene hayır diyemiyorsun demeye getiriyor. Ne yapacağım ben? Kimseyi kırmadan etmeden kendi istediğim gibi nasıl olacak? Fikirlerinize açığım arkadaşlar. Uzun olduysa da affola.

Bu konunun aynısını açmıştım. Maalesef düğünden vazgeçiremedik. Kutlama tarzı bi tören yapmak istemiştim olmadı.
Bende düğün organizasyonunun tamamını kuaföre kadar erkek tarafına bıraktım. O gün geldiğinde gidip katılıp çıkıcam çözüm yok maalesef.

Biz karşılayacağız, kimseyi karıştırmak istemiyoruz maddi olarak. Ailelerinizde anlayışlı sanırım, ne güzel olmuş.

Benimkileri karistirsam karismak isterlerdi, ozellikle annem. 😂 Ben hic tartismaya girmedim fikir sunmaya calistiklarinda, 'biz bunu begendik', 'biz burayi tuttuk', 'biz bunu yapacagiz' kurdugum cumleler surecte.

Sadece ortak tarih bulmak icin musaitlik durumlarini ortak karara baglamak icin tartistik. Siz de maddi olarak karistirtmayacaksaniz eliniz daha guclu. Duymayiverin isinize gelmeyeni, istediginizi yaparsiniz gecistirip😬

Kına yapmadım, düğün de tam istediğim gibi yaptım 100 kişilik , sakin , abartısız
Kimse de kına, düğün diye tutturmadi , sadece annem kına dedi , ben hayir deyince kınayı dügünde masalara dagittirdi 🤣
Bu tamamen sizin duruşunuzla alakalı, evlenecek olgunluga eristiyseniz hayir demesini bilmeniz lazim

Bu konunun aynısını açmıştım. Maalesef düğünden vazgeçiremedik. Kutlama tarzı bi tören yapmak istemiştim olmadı.
Bende düğün organizasyonunun tamamını kuaföre kadar erkek tarafına bıraktım. O gün geldiğinde gidip katılıp çıkıcam çözüm yok maalesef.
Mutlu musun? :KK43: değilsin diye hissediyorum.. Sen çözemediysen madem öyle yinede durumdan keyif almaya bak o gece, mutlu ol. Evliliğiniz huzurlu ve mutlu olur inşallah. Önemli olan o. Bir iki saat istemediğimiz şeylere katlanacağız gibi görünüyor çünkü.

Kına yapmadım, düğün de tam istediğim gibi yaptım 100 kişilik , sakin , abartısız
Kimse de kına, düğün diye tutturmadi , sadece annem kına dedi , ben hayir deyince kınayı dügünde masalara dagittirdi 🤣
Bu tamamen sizin duruşunuzla alakalı, evlenecek olgunluga eristiyseniz hayir demesini bilmeniz lazim
Vicdan mı demeliyim buna ya da sizin dediğiniz gibi hayır diyememek sanırım. Kimseyi üzemiyorum ama ben üzülüyorum ve mutsuz olacağımı da biliyorum. Cesaretli olup hayır demem lazım. Aslına bakarsanız şuan yaşadığım hayat ile ilgili kimseyi karıştırmadım bugüne kadar, neyi nasıl istiyorsam kendim söz sahibi oldum sadece. Ama bu kına gecesi mevzusu beni çok kasıyor.

Gelin analarının düğün isterim diretmelerine bir de kına isterim mi evlenmiş 😳 Hem de bu ekonomik krizde.
Siz ne istiyorsanız öyle yapın her şeyi. Kına ne yaw. Eskiden köylerde olan adet şimdi tüm ülkenin olmazsa olmazı mı sayılıyor.

Benimkileri karistirsam karismak isterlerdi, ozellikle annem. 😂 Ben hic tartismaya girmedim fikir sunmaya calistiklarinda, 'biz bunu begendik', 'biz burayi tuttuk', 'biz bunu yapacagiz' kurdugum cumleler surecte.

Sadece ortak tarih bulmak icin musaitlik durumlarini ortak karara baglamak icin tartistik. Siz de maddi olarak karistirtmayacaksaniz eliniz daha guclu. Duymayiverin isinize gelmeyeni, istediginizi yaparsiniz gecistirip😬
Nasıl ya? Nasıl yapıyorsunuz bunu arkadaşım nasıllll :KK70: Bayağı bi çemkirdim, istemiyorum dedim de "olur mu öyle şey" diyor. Daha bir kere konuştuk bunu belki ikna olacak zaten kadın. Olaylar çok taze çok başındayız yolun, daha isteme-nişana 1 ay var ben şimdiden kına gecesini düşünüyorum.. İkna edeceğim başka yolu yok.

Gelin analarının düğün isterim diretmelerine bir de kına isterim mi evlenmiş 😳 Hem de bu ekonomik krizde.
Siz ne istiyorsanız öyle yapın her şeyi. Kına ne yaw. Eskiden köylerde olan adet şimdi tüm ülkenin olmazsa olmazı mı sayılıyor.
Bizimkiler köyde de hala :KK70: ondan ötürü caağnım. Çünkü milletin tek derdi benim şu zamanda yatıp kalkıp neden kına yapmadığımı dert edinecekler. :KK70:

Aynı ben :KK70: hiiiç mi hiç sevmem, bende hiç bir merasime katılmadığım için bu olaylarda nasıl oluyor bilmiyorum oradan buradan okuyorum mevcut durum içerisinde.
Annemler kınayı biz yapacağız siz bir şey yapmayacaksınız diyor, biz bunu da istemiyoruz hadi ona da tamam dedik işin maddi kısmı değilki beni rahatsız eden. İstemediğim bir şeyi sırf başkaları istiyor diye yapmak durumunda kalmak, manevi ve fiziksel olarak bunun ağırlığını taşımak. Bundan rahatsız oluyorum yani, buna maruz kalmak sitemiyorum..
Ha yok o bindallı giyilecek anneme kalsa, tüm köy halkı çağıralacak.. El alem ne düşünür yoksa :O
Bu konuda size %100 hak veriyorum. Muhtemelen böyle bi ateş basması gibi, mide bulantısı gibi bir şey yaşıyorsunuz kına gecesini düşününce, ben düğünde kendimi oynarken düşününce benzer şeyler hissediyordum 😓 Ama maalesef hayatta ve ilişkilerde hoşumuza gitmeyen, istemediğimiz bazı şeyleri yapmak zorunda kalıyoruz. Bu durumu annenizle ilişkinizin zedelenmemesi için attığınız bir adım olarak düşünün, ama kendinizden de bütünüyle taviz vermeyin. O kına illa yapılacak mı? Kesin kurallarınızı belirleyin: "25 kişiyi aşsın istemiyorum, davetli listem bu; bindallı giymeyeceğim, giyeceğim elbise bu; elime kına yakmayacağım, kına gibi görünen şu macundan süreceğim (inşallah öyle bir şey vardır 😂); öyle ağlama falan olmayacak, şarkı listem bu" gibi. İleride kına gecenizden bahsetmek isteyen olursa "ay beni hiç istemedim ama sırf annemin hatırı için yaptım" dersiniz, arada annenizden bir şey isteyecek olduğunuzda da "ben senin için kına gecesi bile yaptım, bana borçlusun" diye takılırsınız, ben öyle yapıyorum 😂

Hanımlar Merhaba, herkese mutlu günler diliyorum öncelikle.
1 ay oldu evlilik teklifi aldım ve yakın zamanda evde aile arasında nişan merasimim olacak inşallah. Tabii bu konular konuşulurken nişandan sonraki süreçte konuşuldu. Benim düğün anlayışım ve ailemin düğün anlayışı çok farklı doğal olarak. Ben kutlama tarzında daha samimi olduğum insanlar ile çok kalabalık olmayacak şekilde bir eğlence istiyorum. Tabii bu isteğim olmayacak artık buna karşı çıkmaktan vazgeçtim, düğün onların istediği gibi olsun. Fakat kına gecesi kesinlikle düğün gibi istemiyorum, bindallı giymek, elime kına yakılması gibi bir hayalim yok. Fakat annemin tutumu "falancanın kızı kına yapmadan gitti" mi dedirteceksin. Yahu arkadaş bu seramonilerin hepsi sona erdiğinde, herkes evlerine çekildiğinde ben evimde mutsuz olmak istemiyorum. Ve istemediğim bir şeyi yaptığımda da mutsuz olacağımdan adım gibi eminim. İşin manevi kısmındayım ben, benimle ilgili bir durum var ortada fakat benim isteklerim göz ardı ediliyor, insanların ne diyeceği daha önemli oluyor.
Benim kına gecesinden beklentim 3-5 kız arkadaşımla kız kıza eğlenmek. Ama olmazz el alem ne der.
Müstakbel nişanlımda çok gelenek göreneklere itaat eden bir insan değil fakat sen ne istiyorsan nasıl istiyorsan öyle olsun diyor, sağolsun. Fakat istemediğin şeylerin olmasına izin verdiğinde sen üzüleceksen bunu kabul etmem diyor, çünkü biz böyle konuşmamıştık diyor. (Yani ilişki sırasında şöyle istiyorum böyle istiyorum sohbeti olur ya ben hep şaşâlı bir organizsyon değil sade, samimi bir düğün istiyorum diyordum.)
E bu durumda ben arada kalıyorum, yani annene hayır diyemiyorsun demeye getiriyor. Ne yapacağım ben? Kimseyi kırmadan etmeden kendi istediğim gibi nasıl olacak? Fikirlerinize açığım arkadaşlar. Uzun olduysa da affola.
Kına gecesi olmadan evlenilmediğini de ilk defa duydum.Anneniz de ilginç.Arkadaşlarımın kızları arasında kına yapanda var yapmayanda.Yapmadığı için eleştri olur mu.Aklımıza bile gelmez eleştirmek.Bu yüzyılda bu kafalara inanamıyorum.Kına isteyebilir anneniz ama dedikoduların önünü kesmek için olmamalı bu.

Mutlu musun? :KK43: değilsin diye hissediyorum.. Sen çözemediysen madem öyle yinede durumdan keyif almaya bak o gece, mutlu ol. Evliliğiniz huzurlu ve mutlu olur inşallah. Önemli olan o. Bir iki saat istemediğimiz şeylere katlanacağız gibi görünüyor çünkü

En başta çok mutsuzdum. İnan bana kocaman salonun ortasında oynayacak en son insanım o ışıklar süslenmiş insanlar boşuna yapılmış l masraf 3 4 saat için girişen stres.. seni çok iyi anlıyorum ama mecburuz 🤷🏻‍♀️ yazınca bile mutsuz oldum. büyük ihtimalle ne somurtkan gelin diyecekler çünkü oynamıcam bi kenarda takılırım

Karar sizin, kinada bindalli giymek zorunda degilsiniz. Jet sosyete dahi kina yapiyor :) modern kina gecesi yapilabilir. Benim kinam cok guzeldi, ozel diktirdigim bir elbise giydim, bindalli giymedim. Bursa Kaftani giydim o da harikaydi. Bu arada hic köyümuz olmadi, biz kent soyluyuz. Koyde yasayanlar kinaya daha cok onem veriyor diye biliyorum. Bizim kina eglenceliydi yine olsa yine yaparim :)

ben iki ay sonra evleniyorum. bir şekilde biz kabul ettirdik düğün yapmamayı. çünkü büyük şehirde düğün yapmak çok pahalı ve biz karşılayacağız. evliliğimin ilk yıllarında borç ödemek istemiyorum. kına işi benim de kafamı kurcalıyor. ben max 20 kişi düğünden bir hafta önce bekarlığa veda tarzında canlı müzikli bir mekanda kına kutlaması düşünüyorum. bindallıdan nefret ediyorum.

Birilerini kırmadan bu isteğinizi gerçekleştiremezsiniz. Başka yolu yok. Kesin ve sert bir dille açıklayın konu kapansın

Annenizi kıracaksınız, düğün sizin istediğiniz gibi oluyo kınam benim istediğim gibi olacak yoksa ikisi de olmayacak diyeceksiniz, olup bitecek. Aman kimsenin gönlü kırılmasın diye diye gönlü kırılan siz olursunuz.

Biz düğün yapmayıp kına yapmıştık sizin tersiniz olarak. Aileler aman öyle aman böyle dedi ama istemedik hem masrafları için hem farklı sebeplerle. Gayet de memnunum bu durumdan, yapsaydık üzülürdüm aksine. Siz de düğün sizin istediğiniz gibi olacak oynarız ederiz ama bir şeyde de benim istediğim olsun diyerek yapmayın bence bu kadar istemiyorsanız, azıcık boşluk bulurlarsa zorlarlar ama o boşluğu bırakmayın.

Hayırlı olsun 🫶🏿

ailen köyde yaşıyorsa gelenek görenek kina gecesiz ayıp olur, millete karşı düşünürler normaldir. annenle karşı karşıya kalma iki sattlik merasim için.arkadaşlarıni yine çağır gayet eglenceli olur. Nişanlına annenle terssin gibi görünüyor olabilirsin herşeyi sòyleme bence....

Bu konuda size %100 hak veriyorum. Muhtemelen böyle bi ateş basması gibi, mide bulantısı gibi bir şey yaşıyorsunuz kına gecesini düşününce, ben düğünde kendimi oynarken düşününce benzer şeyler hissediyordum 😓 Ama maalesef hayatta ve ilişkilerde hoşumuza gitmeyen, istemediğimiz bazı şeyleri yapmak zorunda kalıyoruz. Bu durumu annenizle ilişkinizin zedelenmemesi için attığınız bir adım olarak düşünün, ama kendinizden de bütünüyle taviz vermeyin. O kına illa yapılacak mı? Kesin kurallarınızı belirleyin: "25 kişiyi aşsın istemiyorum, davetli listem bu; bindallı giymeyeceğim, giyeceğim elbise bu; elime kına yakmayacağım, kına gibi görünen şu macundan süreceğim (inşallah öyle bir şey vardır 😂); öyle ağlama falan olmayacak, şarkı listem bu" gibi. İleride kına gecenizden bahsetmek isteyen olursa "ay beni hiç istemedim ama sırf annemin hatırı için yaptım" dersiniz, arada annenizden bir şey isteyecek olduğunuzda da "ben senin için kına gecesi bile yaptım, bana borçlusun" diye takılırsınız, ben öyle yapıyorum 😂
İnanılmaz rahatladım, günlerdir kafamda büyütüyorda büyütüyorum keyfim kaçık falan. Siz ve diğer yazan arkadaşlar güç verdiniz sahiden, bir şekilde ikna olacaklar artık.
Güzel taktik bu arada :KK70: :KK70:

X