Bir kına gecesi meselesi, Arada kalıyorum

Nişanlıların birlikte ortak birikimleri olacak ailelerin karşısına çıkıp düğünümüzü biz yapacağız diyecek anca öbür türlü olur kızlar. Öteki türlü aileye söz geçmez. Aynılarını bizzat ben yaşıyorum ve evlilik sürecine girmeden önce iğrendiğim tüm adetleri, vs vsleri yapmak zorunda kaldım.

Bir de ben 3. ve son çocuğum :) benden önce 2 tanesini anlı şanlı düğünü oldu.
Hah değinmeyi unuttuğum nokta, çok şükür birikimimiz var ikimiz yapmak istiyoruz her şeyi. Sevgilimde bende sonrasında laf duymak istemiyoruz. Çünkü derler, insanın annesi de olsa babası da olsa der yeri geldiğinde. Günümüzde hiç kolay değil ya o kadar şaşırıyorumki nişanda giymek için elbise bakıyorum sadece kiralama ücreti bile 3500 TL diyorlar. Evliliğimde borç ödemek istemiyorum her şeyi minimal, sade tutmak istiyorum. Çünkü evlilik birbirini zora sokmak değil yahu :KK43: Anlatamıyorum arkadaşım.. :KK43:
zorla düğün kına istiyorlarsa karşılasınlar bir zahmet aileler

Hanımlar Merhaba, herkese mutlu günler diliyorum öncelikle.
1 ay oldu evlilik teklifi aldım ve yakın zamanda evde aile arasında nişan merasimim olacak inşallah. Tabii bu konular konuşulurken nişandan sonraki süreçte konuşuldu. Benim düğün anlayışım ve ailemin düğün anlayışı çok farklı doğal olarak. Ben kutlama tarzında daha samimi olduğum insanlar ile çok kalabalık olmayacak şekilde bir eğlence istiyorum. Tabii bu isteğim olmayacak artık buna karşı çıkmaktan vazgeçtim, düğün onların istediği gibi olsun. Fakat kına gecesi kesinlikle düğün gibi istemiyorum, bindallı giymek, elime kına yakılması gibi bir hayalim yok. Fakat annemin tutumu "falancanın kızı kına yapmadan gitti" mi dedirteceksin. Yahu arkadaş bu seramonilerin hepsi sona erdiğinde, herkes evlerine çekildiğinde ben evimde mutsuz olmak istemiyorum. Ve istemediğim bir şeyi yaptığımda da mutsuz olacağımdan adım gibi eminim. İşin manevi kısmındayım ben, benimle ilgili bir durum var ortada fakat benim isteklerim göz ardı ediliyor, insanların ne diyeceği daha önemli oluyor.
Benim kına gecesinden beklentim 3-5 kız arkadaşımla kız kıza eğlenmek. Ama olmazz el alem ne der.
Müstakbel nişanlımda çok gelenek göreneklere itaat eden bir insan değil fakat sen ne istiyorsan nasıl istiyorsan öyle olsun diyor, sağolsun. Fakat istemediğin şeylerin olmasına izin verdiğinde sen üzüleceksen bunu kabul etmem diyor, çünkü biz böyle konuşmamıştık diyor. (Yani ilişki sırasında şöyle istiyorum böyle istiyorum sohbeti olur ya ben hep şaşâlı bir organizsyon değil sade, samimi bir düğün istiyorum diyordum.)
E bu durumda ben arada kalıyorum, yani annene hayır diyemiyorsun demeye getiriyor. Ne yapacağım ben? Kimseyi kırmadan etmeden kendi istediğim gibi nasıl olacak? Fikirlerinize açığım arkadaşlar. Uzun olduysa da affola.
Annenızı uzmeyın. Haklısınız ama o 3 5 arkadasınız kınanız yakılımcada yanınızda olur.

1 ay oldu evlilik teklifi aldım ve yakın zamanda evde aile arasında nişan merasimim olacak inşallah. Tabii bu konular konuşulurken nişandan sonraki süreçte konuşuldu. Benim düğün anlayışım ve ailemin düğün anlayışı çok farklı doğal olarak. Ben kutlama tarzında daha samimi olduğum insanlar ile çok kalabalık olmayacak şekilde bir eğlence istiyorum. Tabii bu isteğim olmayacak artık buna karşı çıkmaktan vazgeçtim, düğün onların istediği gibi olsun. Fakat kına gecesi kesinlikle düğün gibi istemiyorum, bindallı giymek, elime kına yakılması gibi bir hayalim yok. Fakat annemin tutumu "falancanın kızı kına yapmadan gitti" mi dedirteceksin. Yahu arkadaş bu seramonilerin hepsi sona erdiğinde, herkes evlerine çekildiğinde ben evimde mutsuz olmak istemiyorum. Ve istemediğim bir şeyi yaptığımda da mutsuz olacağımdan adım gibi eminim. İşin manevi kısmındayım ben, benimle ilgili bir durum var ortada fakat benim isteklerim göz ardı ediliyor, insanların ne diyeceği daha önemli oluyor.
Benim kına gecesinden beklentim 3-5 kız arkadaşımla kız kıza eğlenmek. Ama olmazz el alem ne der.
Müstakbel nişanlımda çok gelenek göreneklere itaat eden bir insan değil fakat sen ne istiyorsan nasıl istiyorsan öyle olsun diyor, sağolsun. Fakat istemediğin şeylerin olmasına izin verdiğinde sen üzüleceksen bunu kabul etmem diyor, çünkü biz böyle konuşmamıştık diyor. (Yani ilişki sırasında şöyle istiyorum böyle istiyorum sohbeti olur ya ben hep şaşâlı bir organizsyon değil sade, samimi bir düğün istiyorum diyordum.)
E bu durumda ben arada kalıyorum, yani annene hayır diyemiyorsun demeye getiriyor. Ne yapacağım ben? Kimseyi kırmadan etmeden kendi istediğim gibi nasıl olacak? Fikirlerinize açığım arkadaşlar. Uzun olduysa da affola.
Benimde hayalimdi o.Fakat ben şehir dışına gelin gidicem düğünüm olmayacağı için memleketimde düğün gibi kına yapicam.

Yine ailelerin egoları için mahvedilen hayatlar var önümüzde. Açık söylüyorum ailem böyle yapsa açık bir şekilde kaçarım diye tehtit ederdim. Ben bu yüzden baba tarafini hiç cagirmadim. Çünkü yuva benim. Yuvama daha baştan sahip çıkmayacaksam evliliğimin ne manası kalır. Kaçmak kadar büyük bir rezillik olmasindansa sizin istekleri kabul edebilirler. Ben ne düğün ne kına ne Nişan yaptım. Ne altın istedim ne gelinlik ne ev istedim ne araba. Ve ben böyle mütevazı olddugum icin Rabbim bunların hepsini ilk sene verdi bana. Benim hayat görüsumde çalgı çengi zaten yok. Kuranlar okunarak evden çıktım. Herkes evden cenaze çıkıyor dediler. Kusurlu biri gibi davranıyorsun dediler. 5 yıllık evliyim. Bunları diyenler borç batagindalar. Düğün derdiyle yananlar hala borçlarını ödemek için yanıp kavruluyorlar. Özellikle aile kuracaksaniz eşiniz açısından mutlaka düşünün.onun maddi durumu ne halde. Ailenizin bu konudaki yanlış düşünceleri var. Hayatınızı belirlemelerine izin veremezsiniz.

Ben ailemin tek kızıyım.
Kına gecelerini hiç sevmediğim için kına gecesi yapmayacağımı söyledim. Ailem de destekledi.

Abes birşey yok bunda. Nikahsız kalacak değilsiniz.
Gündüz evde yakın arkadaşlarımla bir eğlence yaptık. Çok da güzel geçti.
Kimse arkamdan laf da etmedi.
Yaklaşık 15 senelik evliyim o zamanlar hiç görülmüş bişey değildi kınasız evlenmek. Ben sevmiyorum, dedim bitti.
Bana kurbanlık koyun gibi kına yakılması çok saçma geliyordu😂Ayrıca neden yaşlı kadınlar kurtlarını döksün çerez yesin diye, beni şebek gibi ortalarında oynatsınlar? Ona dökülen para ve yorgunluk aşırı derecede gereksiz.
İsteme merasiminde kahve de ikram etmedim “ben garson değilim” diye 😂 Gerçekten anarşistmişim ya.
İnsanlar her zaman söyleyecek birşeyler bulur;
yeter ki siz kendi doğrularınızı yaşayın.

X