Bir kına gecesi meselesi, Arada kalıyorum

ailen köyde yaşıyorsa gelenek görenek kina gecesiz ayıp olur, millete karşı düşünürler normaldir. annenle karşı karşıya kalma iki sattlik merasim için.arkadaşlarıni yine çağır gayet eglenceli olur. Nişanlına annenle terssin gibi görünüyor olabilirsin herşeyi sòyleme bence....
Ben bu yola onunla çıktığım için belki de yanlış düşünüyorum bilmiyorum tüm duygu ve düşüncelerimi söylüyorum, olduğu gibi. Stratejik düşünemiyorum bu konuda. Çünkü aynı yolda birlikte yürüyoruz ve bilmesi lazım diye düşünüyorum. Muhtemelen yanlış yapıyorum da :) Her şeyi söyleme diyen çok var çünkü etrafımda sizin gibi.
o 2 saatlik merasimin benim için nelere mal olacağını düşününce geriliyorum işte :)

Biz düğün yapmayıp kına yapmıştık sizin tersiniz olarak. Aileler aman öyle aman böyle dedi ama istemedik hem masrafları için hem farklı sebeplerle. Gayet de memnunum bu durumdan, yapsaydık üzülürdüm aksine. Siz de düğün sizin istediğiniz gibi olacak oynarız ederiz ama bir şeyde de benim istediğim olsun diyerek yapmayın bence bu kadar istemiyorsanız, azıcık boşluk bulurlarsa zorlarlar ama o boşluğu bırakmayın.

Hayırlı olsun 🫶🏿
Değil mi ya kim ölmüş kına yapmadı diye. Çok fena gaza geldim :KK70:Evet o boşluğu bırakmayacağım.

Annenizi kıracaksınız, düğün sizin istediğiniz gibi oluyo kınam benim istediğim gibi olacak yoksa ikisi de olmayacak diyeceksiniz, olup bitecek. Aman kimsenin gönlü kırılmasın diye diye gönlü kırılan siz olursunuz.
Evet öyle günlerdir bu konuyu düşünüyorum ve üzülüyorum. Dediğiniz gibi yapacağım artık.

Eğer illa istiyorlarsa ve yapacaksanız onlar karşılasın. Benim kınaya verecek param yok dersiniz. Köyluk yerde zaten salon tutmaya da gerek kalmaz halledersiniz.

Eğer illa istiyorlarsa ve yapacaksanız onlar karşılasın. Benim kınaya verecek param yok dersiniz. Köyluk yerde zaten salon tutmaya da gerek kalmaz halledersiniz.
Zaten biz yapacağız diyorlar da benim derdim o değil :KK70: ben böyle bir durumun, ortamın içinde olmak istemiyorum. Benliğim bunu kabul etmiyor :KK70: hiç öyle bir hayalim olmadıııı. Ben daha sade, samimi bir organizasyon isterdim bekarlığa veda gibi eğlence tarzında :) Düğün onların istediği gibi olacak, bu isteklerine okeyim. Fakat kına yapmıyım bari diyorum istemiyorum çünkü :)

Hanımlar Merhaba, herkese mutlu günler diliyorum öncelikle.
1 ay oldu evlilik teklifi aldım ve yakın zamanda evde aile arasında nişan merasimim olacak inşallah. Tabii bu konular konuşulurken nişandan sonraki süreçte konuşuldu. Benim düğün anlayışım ve ailemin düğün anlayışı çok farklı doğal olarak. Ben kutlama tarzında daha samimi olduğum insanlar ile çok kalabalık olmayacak şekilde bir eğlence istiyorum. Tabii bu isteğim olmayacak artık buna karşı çıkmaktan vazgeçtim, düğün onların istediği gibi olsun. Fakat kına gecesi kesinlikle düğün gibi istemiyorum, bindallı giymek, elime kına yakılması gibi bir hayalim yok. Fakat annemin tutumu "falancanın kızı kına yapmadan gitti" mi dedirteceksin. Yahu arkadaş bu seramonilerin hepsi sona erdiğinde, herkes evlerine çekildiğinde ben evimde mutsuz olmak istemiyorum. Ve istemediğim bir şeyi yaptığımda da mutsuz olacağımdan adım gibi eminim. İşin manevi kısmındayım ben, benimle ilgili bir durum var ortada fakat benim isteklerim göz ardı ediliyor, insanların ne diyeceği daha önemli oluyor.
Benim kına gecesinden beklentim 3-5 kız arkadaşımla kız kıza eğlenmek. Ama olmazz el alem ne der.
Müstakbel nişanlımda çok gelenek göreneklere itaat eden bir insan değil fakat sen ne istiyorsan nasıl istiyorsan öyle olsun diyor, sağolsun. Fakat istemediğin şeylerin olmasına izin verdiğinde sen üzüleceksen bunu kabul etmem diyor, çünkü biz böyle konuşmamıştık diyor. (Yani ilişki sırasında şöyle istiyorum böyle istiyorum sohbeti olur ya ben hep şaşâlı bir organizsyon değil sade, samimi bir düğün istiyorum diyordum.)
E bu durumda ben arada kalıyorum, yani annene hayır diyemiyorsun demeye getiriyor. Ne yapacağım ben? Kimseyi kırmadan etmeden kendi istediğim gibi nasıl olacak? Fikirlerinize açığım arkadaşlar. Uzun olduysa da affola.
Ben kina istemiyordum, yapmadim. Kimseyi de takmadim.

Yapma kesinlikle. Ben de yapmadım zerre pişmanlığım yok. Ne evden kız çıkarma ne kına gecesi ne takı töreni miss gibi oldu

Düğünün başında kına da yapanlar var. Bu şekilde bir bindallı giyip aradan çıkarabilirsiniz ya da aile içinde kına yapın. Evde kına gecesi için 15-20 kişi yeter de artar bile. Arkadaşlarınızla da eğlence yaparsınız. Gelin eğlencesi ve kına gecesini farklı zamanlarda yapanlar var. Siz bunu da deneyebilirsiniz.

Ben kına yapmak istemediğimde annem de aynı şeyi söyledi, baktı ki kararlıyım, kabul etti. Hatta benim birkaç arkadaşım da aaa kınasız gidersen içinde kalır demişti, kaç yıl olacak evleneli bi kere bile aklıma gelmedi kınam olsaydı diye.

Hatta pandemi çoğu şeyi değiştirdi, şimdiki aklım olsa düğünü de daha minik bi organizasyon yapardım

Vicdan mı demeliyim buna ya da sizin dediğiniz gibi hayır diyememek sanırım. Kimseyi üzemiyorum ama ben üzülüyorum ve mutsuz olacağımı da biliyorum. Cesaretli olup hayır demem lazım. Aslına bakarsanız şuan yaşadığım hayat ile ilgili kimseyi karıştırmadım bugüne kadar, neyi nasıl istiyorsam kendim söz sahibi oldum sadece. Ama bu kına gecesi mevzusu beni çok kasıyor.
Anneniz en fazla bir gün üzülür, unutur gider sonra
Siz ömür boyu unutmazsiniz

Annenizin gönlü olsun diye evde mini bir kına gecesi yapsanız, bindallı da giyersiniz. Sonrasında siz arkadaşlarınızla kız kıza organizasyon da yaparsınız. Bence çok mantıklı düşünüyorsunuz. Hem düğün hem kına gecesi çok yorucu ve masraflı.

Erkek arkadaşınızın size baskı yapması benim bi hoşuma gitmedi sanki ya. Sizi bunaltmak yerine biraz daha anlayışlı mı olsaydı ki. Masraftan mı kaçıyor derdi ne anlamadım ben

Düğünlerden, nişanlardan ve kınalardan nefret ederim, zorunlu kalmadıkça kimsenin merasimine de gitmem, buna rağmen iki düğün yapmak durumunda kaldım 😂 Sevgili kocam düğün istedi, kabul ettim. Aileler de farklı şehirlerde olduğu için kendi ailemin yaşadığı yerde nikah, eşimin ailesinin yaşadığı yerde de düğün olur diye düşündük maddi sebeplerden dolayı. Bu fikre annem ve babam kesinlikle karşı çıktılar. Babam "Benim en az 1000 misafirim gelir, nikahla olmaz!" dedi yumruğunu masaya vurup (hakikaten vurdu yani, mecaz değil 🙄). Annem de kendisi sadece nikah yaparak evlendiği için zamanında çok dedikodusunun yapıldığını söyledi, "Devir değişti" desem de fikrinden dönmedi. "O zaman bu şehirde düğünü siz yapın, elimi cebime atmam, hiç bir şeyle de uğraşmam, misafir gibi gelip giderim!" dedim, öyle de yaptım. Eşimin ailesi de "Kına gecesi" diye tutturdular, köyde evlerinin önünde olacakmış, alkollü çalgılı falan. Bu sefer eşim de kına gecesini hiç sevmediği için "Benden beş kuruş çıkmaz, ne yapıyorsanız kendiniz yapın, maddi manevi biz uğraşamayız" dedik, yapmadılar 😂 Demem o ki, siz istemediğiniz şeyleri söyleyin, karşınızdakilerin önerilerini dinleyin, somut bir çözümle orta yolu bulun. Mesela 3-5 kız arkadaşınızın yanına biraz da yaşıt akraba kızlarını, iki tarafın da annelerini alıp gelin hamamı gibi bir şey yapabilirsiniz, ya da küçük bir mekan tutup bindallı değil sade bir elbiseyle bir saatlik bir eğlence düzenleyebilirsiniz, herkesin de gönlü olur böylece.
babanızın 1000 misafiri geldi mi merak ettim😬

babanızın 1000 misafiri geldi mi merak ettim😬
İnanır mısınız fazlası geldi 🥶 Babam o sıralar yüksek bir idari görevde olduğu için duyan “en azından bi hayırlı olsun diyelim” diye gelmiş. O kadar kalabalıktı ki normalde gelin odası olacak yere de davetli almışlar ve bize güvenlik kulübesini vermişlerdi 😂

Hanımlar Merhaba, herkese mutlu günler diliyorum öncelikle.
1 ay oldu evlilik teklifi aldım ve yakın zamanda evde aile arasında nişan merasimim olacak inşallah. Tabii bu konular konuşulurken nişandan sonraki süreçte konuşuldu. Benim düğün anlayışım ve ailemin düğün anlayışı çok farklı doğal olarak. Ben kutlama tarzında daha samimi olduğum insanlar ile çok kalabalık olmayacak şekilde bir eğlence istiyorum. Tabii bu isteğim olmayacak artık buna karşı çıkmaktan vazgeçtim, düğün onların istediği gibi olsun. Fakat kına gecesi kesinlikle düğün gibi istemiyorum, bindallı giymek, elime kına yakılması gibi bir hayalim yok. Fakat annemin tutumu "falancanın kızı kına yapmadan gitti" mi dedirteceksin. Yahu arkadaş bu seramonilerin hepsi sona erdiğinde, herkes evlerine çekildiğinde ben evimde mutsuz olmak istemiyorum. Ve istemediğim bir şeyi yaptığımda da mutsuz olacağımdan adım gibi eminim. İşin manevi kısmındayım ben, benimle ilgili bir durum var ortada fakat benim isteklerim göz ardı ediliyor, insanların ne diyeceği daha önemli oluyor.
Benim kına gecesinden beklentim 3-5 kız arkadaşımla kız kıza eğlenmek. Ama olmazz el alem ne der.
Müstakbel nişanlımda çok gelenek göreneklere itaat eden bir insan değil fakat sen ne istiyorsan nasıl istiyorsan öyle olsun diyor, sağolsun. Fakat istemediğin şeylerin olmasına izin verdiğinde sen üzüleceksen bunu kabul etmem diyor, çünkü biz böyle konuşmamıştık diyor. (Yani ilişki sırasında şöyle istiyorum böyle istiyorum sohbeti olur ya ben hep şaşâlı bir organizsyon değil sade, samimi bir düğün istiyorum diyordum.)
E bu durumda ben arada kalıyorum, yani annene hayır diyemiyorsun demeye getiriyor. Ne yapacağım ben? Kimseyi kırmadan etmeden kendi istediğim gibi nasıl olacak? Fikirlerinize açığım arkadaşlar. Uzun olduysa da affola.
Annenin istediği tarzda bir kına yap öncesinde ya da sonrasında samimi arkadaşlarınla eğlence yap ikinizin de gönlü olsun. Tek çocuk ya da tek kız evlatsan hayaller kurabiliyorlar. O yüzden en güzel zamanlari sinir stresle uzulmek yerine çözüm odaklı halledin.

X