Borçlarım ile kafayı yemek üzereyim:(

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Ona buna yedirirseniz kapanmaz tabii. Sefilin biri bitti öteki geldi ya. İşe evden yemek götürün. Uzun bir süre kıyafet bilmem ne alışverişi yapmayın. Erkek arkadaşa hediye, yok yemek yok gezme tozma yapmayın. Evde buluşun makarna yiyin yeter. Ama belli ki akillanmayacaksiniz hâlâ daha erkek arkadaşımla bilmem ne hesabı yapıyorsunuz 🤦🏻‍♀️
Söyle pasta da almasın 🤔

Borc yigidin kamcisidir derler😐 kredi cekip ne yaptin muhim olan bu..elde ne var araba ev? Gozle gorunur birsey var mi? Varsa ok borc olmasi mantikli.. ama surekli disardaysan erkek arkadasina su gibi akitiyosan neden? Ben sunu anlamiyorum mesela.. hani bir cok insan para yok diyor ok durum olmayabilir.. ama surekli disardan yiyeyim derdinde..her gun cafelerde.. ne gerek var bu bizim insanimzdakimkahve merakinida anlamis degilim😐 yani disarda olan porsyon fiyatina tum aile yer evde mesela.. hemde daha temiz yapmis olursun. Haricinde mesela telefonu var gayet guzel ama son model alayim.. evi var kredisi bitmis yeniden gereksiz buyuklukte ev alayim.. sadece kocasi calisiyor halbuki.. istemek herkesin hakki ama yok yani elde yok.. elde yok ama sen hep herseyin daha iyisini istiyorsun..sonrada agliyor para yok diye.. yani nedir bu insanlarda ki borc altina girme meraki?

Arkadaşlar bu kadar nasıl battım bilmiyorum. Tam iki senedir çalışıyorum ilk aylarda hiç fazla borcum yoktu sonra ben kredi çektim baktım banka kredi veriyor sürekli çektim şu an hali hazırda 5 tane kredim iki ek hesap ödemem (toplam tutar aylık 4.570 TL) ve 27.750 tutarında kredi kartı borcum ve 6.500 tutarında banka borcum var . Şu an ek hesapta -9800 bakiyedeyim , gerçekten ne yapmam gerekiyor. Hala hafta sonu erkek arkadaşım ile İstanbul da görüşüp aparta kalıp hala bi şeyler yaşama derdindeyim . Kıyafet alıyorum dışarıdan yiyorum. Ne yapacağım lütfen yardımcı olun bu kadar borcu nasıl ödeyeceğim ben
Gezme,dışarda yeme işlerini acilen bırakacaksınız,alışverişi de tabi ,ne yapacaksınız ki başka ben anlamadım?
Yani ayağını yorganına göre uzatmak deyimi vardır hic mi duymadınız?
Ben çocuk babası/annesi bir insanın bu devirde borca batmasini anlayabilirim pekala masraflar malum ama dısardan yiyip içen,borcuna rağmen daha da borca batmaya devam edecek şekilde hala har vurup harman savuran birini anlayamıyorum. Bende bir dönem kredi kartıma borclanmıştım(bekarken tek yasıyordum,alışverişi abartmıştım)elime geçen toplu bir para (prim)olunca hemen kapattım,hatta yetmedi maaşımın yarısını da ekledim üzerine,o ay baya zorlanarak gecirdim. Ne yapabilirdim ki başka. Sonra akıllandım,alışverişi azalttım,borca bulaşmadan hallettim,büyük kalemler dışında kredi kartı kullanmadım. Kendimi döndürdüm toparladım o şekilde. Sizin de farkındalığınız oluşmalı artık. Bu şekilde nereye kadar devam edeceksiniz/edebileceksiniz ki? Borcunuzu bir an önce bitirmeye bakın,sonra da bu kadar açılmayın.

Demek siz zor durumda kalsanız onlyfans açacaksınız, iyi para var mı bari belli ki önerecek kadar biliyorsunuz piyasayı (!)
Sizde konu sahibinin avukatımısınız herkese beğenmedim atan kimse zorunluyu pohpohlamak zorunda değil bak kimseye cevap bile vermiyor çünkü apartta olmayan paralarıni eziyordur :KK66:

Aman yarabbim adamlara para yedircen diye mi yaptın bunca borcu? Onlar nasıl adam ki seni böyle kullanmışlar. Biraz da sen onlardan yeseydin hadi olmadı Alman usulü yapsaydınız pes vallahi

Önce harcamalarınızı kısıtlayıp çeki düzen vereceksiniz. Bir süre sadece market,fatura vs. gibi giderleriniz olsun,hoş bir markete girmek demek zaten 6-7 parça şeye 300-400 TL vermek demek ya neyse…Yemeğinizi genelde evde hazırlamaya çalışın. Tek kişi değil misiniz,bir tencere çorba bile yapsanız öğlen yanına bi pilav,makarna akşama yanına bi salata o günü kurtarırsınız bence 🙄 Kredi kartınıda unutun. Banka kartı kullanın kullanacaksanızda... Kredi kartı olunca sanki bedava alınıyormuş gibi bir izlenim veriliyor…Sosyalleşmek demek illa pahalı mekanlara gidip bi çaya kahveye 50-60 tl vermek demek değil bence. Arkadaşlarla termosa çay demleyip yanına kek,börek çörek alıp sahile piknik yerlerine gitmek bence bi cafeye tıkılmaktan daha iyi…Giymediğiniz kıyafetlerinizi,kullanmadığınız çanta ayakkabı vs. gibi şeyleri D…p, G…s gibi uygulamalarda makul fiyatlara koyarsanız hemen satılıyor…
Kayınbiraderimin (22) de kredi borcu vardı, 80 bin civarı kadar, okula/işe gelip giderken binmek için motosiklet almıştı,aynı böyle bir şeylerden mecburen kısarak ödedi bitirdi.

Hanımlar lütfen üsluplara dikkat edelim, evet bazı arkadaşlarımız konularıyla garipseniyor, tepki çekiyor ama bu onlara dilediğimizi söyleme hakkı vermiyor, konularına yazmama hakkınız var, yazmazsanız konularda sayfalar dolusu ilerlemez.

Battı balık yan gider hesabı yaparsanız o borç bitmez katlanarak büyür. Yaşam tarzınızı değiştireceksiniz mecbur. Bekarsınız zaten bir tencere yemek yapsanız yeter evde. Yani onca paraya insanın eline bir araba olsun geçerdi ya, peşinat olurdu hiç olmadı. Siz gidip elalemin adamlarına mı harcadınız gerçekten. Vallahi gidip kendime harcadım oh mis deseniz insanın canı yanmaz. Kendinize gelin çok pişman olursunuz.

Yaptığınız hataların bedeli bu. Ama hala yapmaya devam ediyorsunuz. Ne diyim Allahım sağlıklı düşünme yetisi versin size.
Şimdi, maaş aldığınız bankaya gidin, tüm borçlarınızı tek bir kredi ile ödemek istediğinizi söyleyin. Kredi çekerek tüm borçları kapatın. Maaş aldığınız banka olduğu için yeni kredi otomatik maaşınızdan çekilir zaten. Kredi kartlarınızı kapatın. Tek bir tane düşük limitli kalsın. Acil sağlık durumları vs. İçin.
Bunun dışında, evinizde yemek yapmaya başlayın. Sosyal hayatınıza ara verin. Yürüyüş yapın bol bol. Beyninize oksijen depolansın. Belki daha doğru düşünmeye başlarsınız. Erkek arkadaşlarınıza zerre para vermeyin, masraf karşılamayın. Sizi seven insan sizin yanınıza gelir zaten. Sizin borcunuz bu kadar çokken size para harcatan insan sizi sevmiyordur. Boşuna zaman kaybeymeyin.
Ha bir de, maaşınıza icra gelirse disiplin cezası alırsınız bunu da unutmayın. Kolay gelsin..
Peki bu borcu yapılandırsam sanırım 36 ay vadeli olmuyor artık :KK43: aylık taksitler çok yüksek oluyor maaşımı geçiyor :KK43:

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X