boşan diye ısrar eden arkadaşım

dostlarimizla paylasacaklarinizin da bir siniri olmali bence. Evlilikteki sorunlar da asla asla kimseyle paylasilmamasi gereken bir konu. İlla anlatayim rahatliyim diyorsaniz da bir psikolog ya da evlilik danismanina gitmelisiniz. Sikintilariniz ne asilamayacak seyler mi bilmiyorum ama siz esinizle onlari assaniz bile surekli size hatirlatan birileri olur etrafinizda. Su anda yapabileceginiz tek sey arkadasinizla araniza mesafe koymaniz.

Millete ne ki benim evliligimden,ister boşarım ister başımın üstünde tutarım. Sorunları da ben yaşarım güzellikleri de. Kimseyi evliliğime müdahale ettirmem kimseninkine de müdahil olmam. Böyle bir arkadaşım varsa ve uzaklaşamıyorsam hee hee derim geçerim ama siz söylenenleri kafaya takıyorsunuz belli ki. Uzaklaşmanız şart o yüzden. Bu ne saçma şeydir,ben boşayınca sen mi alacaksın diye sorsaydınız :kahve:

Yakın arkadaşız diyorsunuz, tayin almışsınız beraber. Arkadaşınıza anlatıyorsunuz, objektif olmasını istersiniz haliyle kız boşan demese, olur böyle şeyler dese arkadaşım beni dinlemiyor, başından savıyor dersiniz. Boşan diyor arkadaşım beni boşanmaya itiyor diyorsunuz. Eşinizle yaşadığınız olayları olması gerektiği gibi anlattığınıza inanıyorsanız, 3. bir göz olarak kendi yaşadıklarınızı yorumlayınca içinizden geçen şey verilen fikirle aynı ise neden altında bir şey arıyorsunuz?

Ve ya paylaşmayın, paylaşmak zorunda değilsiniz arkadaşsınız diye?

Fazlaca yüz göz olmuşsunuz anladığım kadarıyla size tam tersi arkadaşınız gelse size boşanmayı düşündürten sebepler neyse aynılarını söylese, onu sürekli üzgün, düşünceli görseniz, sürekli ağlasa ne dersiniz? Aman boşanma, aman yuvanı yıkma mı dersiniz? Şahsen ben arkadaşımla böyle özel bir durumumu paylaşacaksam ve bana arkadaşım anlatacağım şeye istinaden böyle bir şey dese zihniyetinden ve bana verdiği değerden şüphe ederim..

Yanınızda aşkım ,canım cicimli konuştu diye kıskanan taraf sizsiniz,tum dertlerinizi anlatip size fikir belirtti diye mutlulugunuzu istemediginizi dusunen taraf sizsiniz , arkadasinizin her hareketinde art niyet arayan sizsiniz. Burda kötü niyet sizde gibi geldi bana. Kadın ne yapsın gördüklerine göre fikir belirtiyor boşan diyor, kendi eşiyle de istediği gibi konuşur.

arkadaşında bi problem yok.kendisi olması gerektiği gibi nacizane tavsiyelerde bulunmuş ve size yol göstermiş.kim olsa aynısını yapardı.

Boşanıcam ama zamanına ben karar veririm diyosunuz,boşanana kadar dertlerinizi bi zahmet içinize atın.zira kadın şişmiş artık dinleye dinleye..o kadar yakınsınız ki kendiniz için doğru olanı yapmadığınız için öfkeleniyo bence.

Ya boşan kurtul,yada bırak arkadşın senden kurtulsun.

Aklıma annemin lafı geldi.
"Kocanın kötüsünü kimseye anlatma. Kimse iyi kocasını bırakıp seninkini almayacak, boşuna açıgıni bulup dedikodu yapacak. "
Evet farkındayım biraz beyin yakıyor:)

Burda yazılan her sorunda boşan boşan boşan diye tutturanlar tabi ki şuan arkadaşını haklı görücektir. Konu sahibi eşiyle kötü şeyler yaşamış tamam arkadaşı da artık onu mutsuz görmekten yorulduğu için boşanmasını söyledi o da tamam da boşanmadı kocasıyla arasını düzeltti diye trip atmak nedir ya kolundan tutup mahkemeye götürmek istemesini nasıl haklı buluyorsunuz. Neler yaşadığını bilmiyorsunuz ki arkadaşının mahkemeye götürmek istemesini haklı buluyorsunuz belki çözülecek bişey. Hangi arkadaşınız size kocanızdan boşanmıyorsunuz diye trip attı size laf soktu da destekliyorsunuz bi de. Birine boşan demek bu kadar kolay mı

Sevgili bayanlar tekrar söylüyorum ben arkadasimin benim kotulugumu istedigini düşünmüyorum zaten. Ya da kocamda gözü var ya da boşanmam onun isine gelicek demiyorum. Ve ayrıca evliligim sikintili surecten geciyor diye de belirtim.onda kalmak istedgim gece eşi gece vardiyasında idi. Tekti yani ve uyumuyordu. Ayrıca saat 1 gibi saçma bir saat degidli 11di ki bu bizim için normal bir saat.

Peki ne desin sana kadın senin istediğin bi teselli yöntemi varsa onu anlat o şekilde yardımcı olsun açık ve net ben kocamdan boşanmak istemiyorum sen benim yakın arkadaşım ben anlatıcam sende benim istediğim şekilde teselli vereceksin çünkü arkadaşlık bunu gerektirir ne istediğinizi ben cidden anlamadım kesin arkadaşınızda anlamıyor

merhaba KK nın güzel kadınları.

çok uzun olduğunun farkındayım lütfen gerçekten okumak isteyen okusun ve kırıcı yorumlar yapmayın zaten duygusal ve psikolojik açıdan zor dönemler geçiriyorum. okuyanlara şimdiden çok teşekkür ediyorum ve karışık yazdıysam özür diliyorum:KK52:
sizlere danışmak istediğim bir konum var. daha önceki konularımı bilenler vardır. kaynımla ilgili sıkıntılar. şimdiki sıkıntım bambaşka. Benim aynı iş yerinde çalıştığım arkadaşım var çok samimiyiz. Adeta bir dost bir kardeş gibi gördük birbirimizi. daha önce başka bir ildeydik sonra eş durumundan ikimizde yine aynı il ve iş yerine tayin almayı başarıp yan yana kaldık. hala daha çok iyiyiz maşallah.çok uzatmadan atlatmak istediklerime geçmek istiyorum.

biliyorsunuz kaynım bir süre bizde kalmıştı. eşim kaynımın gelmesiyle birlikte daha farklı davranmaya başlamıştı. ona karşı sorumlu hissetmesinden, hissettirilmesinden böyle olduğunu düşünüyordum. nitekim eşime ben çalışırken tatilde pek yaramıyor. çok fazla arkadaşlarıyla takılmaya başladı ben işte olduğum için sürekli onlarla zaman geçirmeye başladı. haftanın 4 günü görüşüyorsak 3 günü arkadaşlarıyla.her evlilikte olduğu gibi bizim de zaman zaman küçük zaman zaman da büyük sıkıntılarımız oldu. zaten evlenirken hem maddi hem de aileler olarak sıkıntılı bir hayata 3-0 geriden başladığımız bir birlikteliğimiz var. arkadaşım işe başladıktan ve evlendikten yaklaşık 1.5 yıl sonra girdi hayatıma. hayata bakış açımız, ailevi ve gelenek görenek olarak farklı yapılardayız. bu zamana kadar eşimle yaşadığım çoğu sıkıntıyı ve çoğu mutluluğu bilir. kendisi de yaklaşık 9 ay önce evlendi. her evliliğin parmak izi gibi farklı olduğuna inanan bir insanım.

Dediğim gibi her anıma gerek benim anlattıklarımla gerek kendisi şahit oluşuyla tanıklık ediyordu.en son eşimle lafta ya da ciddi olarak( böyle diyorum çünkü gerekten ciddi miydi değilmiydi kestiremiyorum) 2 kavgamızda boşanmanın eşiğinden döndük. bu süreçlerde arkadaşım her zamanki gibi yanımdaydı. ve ikisinde de beni aslında boşanma düşüncesine kadar getiren oydu. ben sevdiğim değer verdiğim insanların düşüncelerinden etkilenen bir insanım. eşimle ilgili yaşadıklarım aslında başka bir BDV konusu olabilcek yapıda. her neyse arkadaşım bu son iki kavgamızda beni boşanma düşüncesine kadar getiriyor bir tek uçurumdan itmediği kalıyordu. son kavgaların ilkinde neden arkadaşımı bu kadar evliliğime dahil ve müdahil ettirdiğimi düşünerek özel konuları konuşmama kararı almıştım.

son kavgaya gelince yüzeysel bahsedeyim hemen. kaynım psikolojik olarak cidden sıkıntılı dönem içerisinde gecenin 3 ünde 4 ünde kv tarafından aranıp gel kardeşin camdan atlamaya çalışıyor diye arandı eşim. ve eşim bu olaylar üzerine kardeşini de alıp babalarıyla görüşmeye gittiler baya da içmişler. sonra eşim gece 11 de aradı biz geliyoruz dedi ben de istemediğimi söyledim ama eşim beni anlayabilecek durumda değildi dili dolanıyordu konuşurken ve bu arkadaşım üst katımda oturduğu için ona telefon edip sen de kalabilir miyim dedim. ve olayı böylece öğrenmiş oldu sonraki gece de saat 1 e kadar eve gitmedim arkadaşımdaydım. yine onla çok konuştuk ve yine beni boşanma düşüncesinin kıyısına kadar getirip bıraktı. ertesi gün eşimle kavga ettik ve boşanma muhabbeti oldu ortak arkadaşımızın yanına gitti. 4 5 gün gelmem sonrasını bilmiyorum dedi. perşembe günüydü. akşam yine tektim arkadaşım geldi ve yine yine yine beni boşanma kararına, yazacağım dilekçeye,mahkeme söyleyeceğim sözlere ve hatta şefim ve müdürüme kadar ifade edeceğim şeyleri tasarlayıp verdi. sanki kendi boşanacak o derece bir plan.

o akşam eşim geri geldi eve. görmedim ama cuma günüden itibaren toparladık ve şuan en azından iyiyiz. o kadar şeyi anlatmam biraz olsun olayları değerlendirebilmeniz içindi.(4 paragraf giriş mi olur ya:oha:)

şimdi ben bu arkadaşımdan uzaklaşmaya başladım. cuma günü öğleye kadar görüşmedik ve öğlen beni ağlattı. önceki gün iş yerinde kötü olduğum için eğer güçlü duracaksam işe gelmemi güçlü olmayacaksam gidip rapor almam gerektiğini söyledi ben de işe geldim eşimle ve sorunlarımızla ilgili düşünmemeyi ve böylece daha normal ve dışarıdan sıkıntısız gözüktüğüme karar vererek başka şeylerle ve günlük işlerimle ilgilendim. sıkıntımı düşünmemem bile onu delirtiyordu. ve en azından kendi sağlığım için psikologa gitme kararımı söylediğimde ise daha da çıldırdı. neymiş ben kocam düzelsin diye bi umutla psikologa gidecekmişim sürekli sinirden ağzını burnunu oynatıp durdu . en sonunda ben de kendi kişiliğiyle beni karıştırdığını ve beni daha çok üzdüğünü söylediğimde en azından öğleden sonra kesti. daha önceden de onunla ilgili böyle tuhaf gelen seyler düşündüm.
1- mesela evlendikten sonra eşinin arkadaşları ve apartmandaki komşular dahil herkesi yemeğe aldı ama ben isterdim ki yakın arkadaş olarak bizi de davet etsin ayrı. ha tabi ki zorunda değil ama kardeş gibi görünce insan bekliyor herhalde.
2- bana boşan diye diretirken benim yüzüm gözüm şişmiş ağlarken ben eşiyle telefonda konuşurken bitanemler aşkımlar seni yerimler havada uçuşuyor. ya da eşi bi şekilde yanımıza geldiğinde sarılışmalar öpüşmeler falan, işteysek ay kocamı özledim yerim ben onu lar. daha neler neler. sonra bana dönüyor yapamıyorum deme bana beni deli ediyorsun diyor.
3-öğlenleri birlikte yemek yemeğe söz verip kocasını çağırdığına da kaç kere şahit oldum hatırlamıyorum bile. tabi ki yapışık ikiz değiliz ama ben kim olursa olsun böyle bırakmam mesela.
4- benim yanımda, insanlara sırf hava atmak için yalan söylediğini abarttığını gördüm. eşyaların parasal değerlerini bilerek ve abartarak söylediğini her gün evini silip süpürdüğünü ne biliyim çeyizinin ve yapılan bohçaların maddi şeylerini çok çok abartarak konuşur hep.

Ve bunu gibi şeyler şuan çok aklıma gelmiyor. ve çok tuhaf hissediyorum sanki sevgilisi tarafından boşanmaya zorlanan ama her defasında vazgeçen ve bunu için trip yiyen biri gibi hissediyorum nasıl davranacağımı bilmiyorum şuan işteyiz ve yine benim yüzüme bakmıyor ve muhtemelen öğlen yine beni sorguya çekip bana kızacak. ne yapıcam nasıl davranıcam bilmiyorum...
Başkalarının dolduruşuna gelerek ilişkinize yön vermeyin. Ayrıca bence aile içindeki her sorununuzu da başkalarına anlatmayın. Bence arkadaşınız eğlenmelik ve dedikodu yapmalık bir insana benziyor. Samimiyet o kadar basit bir şey değil. Biri hakkında kafanızda soru işaretleri varsa genellikle altından bir şeyler çıkar onun. Bu kız bence resmen sizin sıkıntılarınız üzerinden ego kasıyor.

Kaynınız kötü olabilir eve de gelebilir buna neden bu kadar kriz gibi yaklaştığınızı anlayamadım. Biraz empati yapın aynı durum sizin kardeşinize de olabilirdi.

Aldatma, şiddet, hakaret vb. şeyler yoksa eşinizin ailesinin yaşadığı sorunlar bu kadar da sizi son raddeye getirmiş olamaz diye düşünüyorum. Bütün aileler mükemmel olmayabilir. Sonuç olarak gelip sizde haftalarca aylarca da kalmamış, bir kriz anında gelmiş sadece. Bilemedim epey uzun yazmışsınız kaçırdığım noktalar olabilir...

Bazı insanlara mutlu olmak yetmez çevresindekilerin mutsuz olduğunu da görmek isterler. Eşinizle olan sorunları bilmiyorum ama arkadaşınız size ne hakla boşan diye baskı yapabiliyor ya da boşanmadığınız için trip atma hakkını kendinde görüyor anlamış değilim. Hepimizin ailevi durumları oluyor birbirimizde fikir veririz elbette iyiliğinizi istediğinden boşan da diyebilir ama bu kadar abartmasını ben pek iyi niyetli bulmadım. Gerek sizin yanınızda kocasına yapmış olduğu samimi hareketler, gerek işte kocamı özledim vs. lafları bana hiç samimi gelmedi. Bir an önce aranıza mesafenizi koyun. Bundan sonra da ne kadar yakın arkadaş olursa olsun her özelinizi paylaşmayın.

Hayatınıza bu kadar müdahele ettirmeniz sizin hatanız ama geç değil. Bazıları dostluğu yanlış yere götürüyor hayatınızın her alanında olmak, olup biten herşeyi bilmek üstüne birde söylediklerinin yapılmasını istemek... ha bide yapmayınca sana boşuna emek vermişim diyen modelleride var. Mesafeyi siz koymazsanız o size fena koyacak gibi. Ama evliliğinizin sorunlarını o bu kişiye yüklemeye çalışmayın düzeltmeye çalışınki anlatacak birine ihtiyaç duymayın. Hem sızlanıp hem düzeltmeyen kişilerde sıkıyor bazen.

Kimseye evde olanı biteni anlatmiyorum annem ablamda dahil çünkü insanlar senin anlattığını bir şekilde yüzüne vuruyor. Hayatta tek öğrendiğim şey ise kimseye hayatına ilgili eline koz vermemek.

Kimseye anlatma bana göre herkese anlatmadır. Herkes psikologa lap diye gidemiyor. Her sorun da anlatılmaz evlilik bu her an güllük gülistanlık olmayacak elbette, ama benim aşamadığım ve beni evliliğimle alakalı yıpratan bir sorun varsa bunu ailemle bile paylaşmaktan çekinmem.

Bu kadar özeli anlatmayın. Hiç sevmem evin içinin bu kadar şeffaf olmasını. Önceki konularınızı bilmiyorum. Eşinizin kardeşi o kadar zordaysa gecenin bi vakti eve gelirken o kadar içmişlerse ben şahsen getirme demezdim. Aynı apartmanda anam babam bile olsa o saatte gidip kocam böyle böyle yaptı diye anlatmam ki bu kişi arkadaş. Çokta sağlıklı biri olduğu söylenemez. Senin aile yapının mutsuzluğundan beslenen biri belliki. Dikkat et bu kişiye. Her sorduğunda ay düzeliyoruz galiba de bak nasıl mutsuz oluyor.

Geçenlerde eşime çok kafam kızdı,gecenin birinde kvme gittim,bu gece burda kalıcam ben dedim, (yedi yıldır ilk defa oldu,gebelikten midir nedir fazla tepki de vermiş olabilirim,bi karışığım bu aralar) aaa tamam kızım peki,anlatcan mı dedi,oğlun sonuçta toz konduramıycaksın ben anlatcam onu haklı gördüğünü sezersem gece gece sana da kıl olurum,elleşmeyin otele gitmiim bu saatte dedim,çıt çıkmadı ondan sonra,o gece kvde de kaldım,ertesi gece biz üç saat konuşup eşimle hallettik mevzuyu,konu kapandı,kvde de bi daha konuyu açmadı,şimdi anlataydım üç ay kapanmazdı o mevzu,şuan çözüldü bitti. Konunun muhattabını eşinizi yiyin milleti bıktırmayın kimse de öyle dinlemeye bayılmıyor mecburiyetten dinliyor çoğu insan.

X