Boşuna mı kafaya takıyorum ?

Ay insanlar mesafeli mis gibi daha ne istiyorsunuz ya kendi aileniz sizle olsun zaten

Uzun olacak ama lütfen okuyun. :) 2 senelik evliyim. 2 senedir 2 farklı şehir arası yaşıyoruz 2 şehirdeki evde kendimizin dayalı döşeli, şükür maddi sorunumuz da yok. Ben de evden çalışabiliyorum ve daha 1buçuk senemiz var tamamen sabit bir şehirde yaşamaya. Bu yüzden bebek düşünmüyordum ve eşimin ailesi de zaten şuanlık istemedikleri belliydi.

Ve bi kazayla hamile olduğumu öğrendim, eşim sevindi, olsun dedi belki de huzursuz bi bebek olmayacak hayatımıza ayak uydurabilecek. Şu an 3 aylık hamileyim. Büyük görümcem sevindi, boşver kafaya takma hamileliginin tadini cikart nasibinizde bu varmış planli olmuyo bazi seyler dedi. Eşim anne babasını görüntülü arayip soyledi. Kayinvaldem once kocasina bakti sonra gozunuz aydin olsun dedi. Pek sevinmediler. Kucuk gorumcem de 3 senedir evli. Ona da soyledim. Ne diyim hayirlisi olsun dedi. Allah var ben kotu dusunmedim, dedim ki muhtemelen o da bebek planliyordu, annem bakar diye, benim hamile oldugum ortaya cikinca ertelemek zorunda kaldi gibilerinden. Esime dedim ben sadece ilk 40 gun yardim beklerim annenden sonra kendim bakarim ablan sey yapmasin benim yuzumden. Esim dedi ki onun kadin hastaliklari sorunu var ameliyat oldu hem endometrioz hem de alttan vajinal bi operasyon. Muhtemelen o tedaviyle cocuk sahibi olabilecek, hafiften kiskanmis olabilir sen kafaya takma dedi.

Birkac gun sonra esimin babasi aradi, siz kucuk ablana da soylediniz mi diye. Esim soyledik dedi. Sonra ne aradilar ne sordular. O kadar uzulduler ki sanki... Benim aileminse agzi kulaklarinda.

Esimin dogum gunuydu hamile halimle evde calisiyorken bi sekilde yemek hazirladim 2 gorumcemi davet ettim. Buyuk gorumcem herseye yardim etti, kucuk gorumcem oturdugu yerden kalkmadi. Ben de buyuk gorumceme dedim abla sonra ben yaparim zaten haftasonu. Esim de dedi abla karisma ben siz gidince toparlarim. Kucuk gorumcem ben hamile degilmisim gibi davrandi. Kardesini bile tebrik etmedi, keza kocasi da.

Kayinvalidemler bir kere arayip sormadilar nasilsin diye. Sanki hamile degilmisim gibi davraniyolar. Esim de dedi kizininkini once istiyordu bu acik ortada ama sen kagaya takma. Kafaya takma da ben hamileyim hormonlarim tavan yapiyor. Ve esim ailede tek erkek ya. Insan bu kadar mi soguk davranir. Allahtan esim cok iyi bana karsi. Sizce cok mu gereksiz kafaya takiyorum ?
Ben sizi çok iyi anlıyorum. İstiyorsunuz ki mutluluğunuz paylaşılsın. Anne/Baba dediğiniz bu insanlar yarın bir gün bayramda ellerini öpecek yeni bir torunları olacak diye mutlu olsun sevinsin, bunu size yansıtsın istiyorsunuz. Sonuçta şu an karnınızda olan sizin olduğu kadar kendi oğullarının da çocuğu.
Bir tarafın üzüntüsünü paylaşırken sizin mutluluğunuzu es geçmeleri, hatta diğer taraf üzülmesin diye üzerini örtmeye çalışmaları yanlış. Sonuçta Allah izin verirse siz bu çocuğu doğuracaksınız. Görümceniz bu çocuğu hiç mi görmeyecek? O zaman nasıl saklayacaklar. Yok yere olacak olanı geciktiriyorlar.
Umarım gerçekten istiyorsa görümcenizin de evladı olur.
Ama sevinilmesini beklemekte haklısınız.

Konu boyunca ‘çünkü ben hamileyim’ ‘hamileliğimi görmezden geliyorlar’ ‘hamile halimle’ gibi kelimeler kullanmışsınız. Üç aylık hamilelikte kalkıp bulaşıkta yıkanır, yemekte yapılır, misafirde ağırlanır abartmaya gerek yok, hamilelik hastalık değildir. İnsanlar sizi sürekli arayıp nasılsın diye niye sorsunlar onu da anlamadım.

Ayrıca eşinizin evin tek oğlu olmasına neden vurgu yapıyorsunuz? Padişah soyundan geliyor da doğacak torun şehzade mi olacak?

Eşinizin kızkardeşi çocuk sahibi olamadığı için hassas yaklaşmış olabilir, onun davranışlarına takılmayın, yokluğunu çekmediğiniz şeyin kıymetini tam olarak bilemiyor insan. Nasıl bir süreçten geçtiğini bilemezsiniz.

Uzun olacak ama lütfen okuyun. :) 2 senelik evliyim. 2 senedir 2 farklı şehir arası yaşıyoruz 2 şehirdeki evde kendimizin dayalı döşeli, şükür maddi sorunumuz da yok. Ben de evden çalışabiliyorum ve daha 1buçuk senemiz var tamamen sabit bir şehirde yaşamaya. Bu yüzden bebek düşünmüyordum ve eşimin ailesi de zaten şuanlık istemedikleri belliydi.

Ve bi kazayla hamile olduğumu öğrendim, eşim sevindi, olsun dedi belki de huzursuz bi bebek olmayacak hayatımıza ayak uydurabilecek. Şu an 3 aylık hamileyim. Büyük görümcem sevindi, boşver kafaya takma hamileliginin tadini cikart nasibinizde bu varmış planli olmuyo bazi seyler dedi. Eşim anne babasını görüntülü arayip soyledi. Kayinvaldem once kocasina bakti sonra gozunuz aydin olsun dedi. Pek sevinmediler. Kucuk gorumcem de 3 senedir evli. Ona da soyledim. Ne diyim hayirlisi olsun dedi. Allah var ben kotu dusunmedim, dedim ki muhtemelen o da bebek planliyordu, annem bakar diye, benim hamile oldugum ortaya cikinca ertelemek zorunda kaldi gibilerinden. Esime dedim ben sadece ilk 40 gun yardim beklerim annenden sonra kendim bakarim ablan sey yapmasin benim yuzumden. Esim dedi ki onun kadin hastaliklari sorunu var ameliyat oldu hem endometrioz hem de alttan vajinal bi operasyon. Muhtemelen o tedaviyle cocuk sahibi olabilecek, hafiften kiskanmis olabilir sen kafaya takma dedi.

Birkac gun sonra esimin babasi aradi, siz kucuk ablana da soylediniz mi diye. Esim soyledik dedi. Sonra ne aradilar ne sordular. O kadar uzulduler ki sanki... Benim aileminse agzi kulaklarinda.

Esimin dogum gunuydu hamile halimle evde calisiyorken bi sekilde yemek hazirladim 2 gorumcemi davet ettim. Buyuk gorumcem herseye yardim etti, kucuk gorumcem oturdugu yerden kalkmadi. Ben de buyuk gorumceme dedim abla sonra ben yaparim zaten haftasonu. Esim de dedi abla karisma ben siz gidince toparlarim. Kucuk gorumcem ben hamile degilmisim gibi davrandi. Kardesini bile tebrik etmedi, keza kocasi da.

Kayinvalidemler bir kere arayip sormadilar nasilsin diye. Sanki hamile degilmisim gibi davraniyolar. Esim de dedi kizininkini once istiyordu bu acik ortada ama sen kagaya takma. Kafaya takma da ben hamileyim hormonlarim tavan yapiyor. Ve esim ailede tek erkek ya. Insan bu kadar mi soguk davranir. Allahtan esim cok iyi bana karsi. Sizce cok mu gereksiz kafaya takiyorum ?
yaa hamilesiniz allah korusun amansız hasta falan değilsiniz neden sürekli insanların sizi arayıp sormalarını bekliyorsunuz. eşiniz takma demiş işte takmayın insanlar sizi arayıp sürekli sıksa daha mı memnun olacaksınız

2 bebek ve hamileyken 2 sehir git gel yapip bunu basarmaniza imrendim. Darisi insallah benim basima.
Tek erkek olmasini vurgulamam lafa gelince asil torunum oglumdan gelecek diyen baba(ki ben bu cumlesinin yanlis oldugunu esime demistim, esimle bunun icin tartismistik), suan uzgun. Arayip kucuk ablana soylediniz mi diye soruyor. Buyuk ablana kucuk ablana diye sorsa gam yemem. Buyugunun zaten cocugu var kucugu uzulmesin diye bi hareketler. Benim annem zaten gelecek. Ama ben istiyorum ki onlarin da.torunu onlar da 40 gun gelsinler birlikte bu guzel anlarin tadini cikaralim. Kotu niyetli tek tarafli dusunemiyorum. Ailemden cok esimin ailesine deger vermisimdir. Esimin de cok hosuna gider bu ve o da aynisini benim aileme yapar sagolsun.

Ben hamileyim naz yapayim kafasinda degilim ama insan bi arar nasilsin diye sorar. Kucuk kizini sinek isirmis arayip esime ablanin kolunda kocaman sinek isiriklari kaldi vah vah diye soylenenler benim hamileligimi gormemezlikten geliyolar. Ben zaten goruntulu esim haber verdiginde dedim ki "pozitif ciktigini duydugum gibi 5 kilo taze fasulye haslayip dolaba attim, mutfak dolaplarimi temizledim, belki ilerleyen vakitlerde kotu olurum yapamam diye." Gulerek anlattim. Kayinvalidem de agiz ucu guldu bisey demedi. He ama esime ne dedi sma down falan icin de test yaptirin sagliksizsa ona gore hareket edersiniz.. gel de uzulme. Iyi pozitif dusunmek yok. Cunku kucuk kizinin cocugu once olmaliydi. Etrafta konusulmaliydi.

Adamlar kendi kizlarina üzülmesinlermi? Bu nasil bir yaris halidir? Kadin kizini dogurdu büyüttü,.. elbetteki ona farkli, sana farkli yaklasir. Onun üzülmesini istemez.

Ve daha 3 ay gebeyken "hamile gibi davranmiyorlar" nedir ya? Hasta degilsin birsey degilsin. Milleti yemegi davet ediyorsan, esin ile beraber agirlamayida bileceksin. Niye sürekli seni sorsunlar nasil gidiyor diye? Bunu yapsalar eminim "özel hayata saygilari yok, sürekli ariyorlar" diye hayiflanirdin.

Yani ben en fazla kendi ailemin aramasini isterdim. Hamileyken aklima bile gelmedi kayin ailenin aramasi.

Bu arada sanirim lohusalik ve bebek üzerine en ufak fikrin yok. "O güzel dönemi beraber geçirelim" demenden belli. Ne yalan söyleyim, güldüm o bölüme. O dönem hormonlar, uykusuzluk, memler neredeyse acik gezmeler, bu çocuk niye agliyor ile, nasil giydirecem ile,.. geçiyor. Hiçte mutlu mutlu geçmiyor. O kadar çok insan ile 40 gün boyunca zaten kan çikar.

Bu kadar çok milleten destek bekleme. Evlenecek, bebek yapacak kadar yetiskinsen, bazi seyleri kendin hal etmeye kadarda yetiskin olman lazim. Umarim bu 2 sehirler arasi mekik dönmen ile, bebek oldugunda aileleri dahada zorlamazsin.

Adamlar kendi kizlarina üzülmesinlermi? Bu nasil bir yaris halidir? Kadin kizini dogurdu büyüttü,.. elbetteki ona farkli, sana farkli yaklasir. Onun üzülmesini istemez.

Ve daha 3 ay gebeyken "hamile gibi davranmiyorlar" nedir ya? Hasta degilsin birsey degilsin. Milleti yemegi davet ediyorsan, esin ile beraber agirlamayida bileceksin. Niye sürekli seni sorsunlar nasil gidiyor diye? Bunu yapsalar eminim "özel hayata saygilari yok, sürekli ariyorlar" diye hayiflanirdin.

Yani ben en fazla kendi ailemin aramasini isterdim. Hamileyken aklima bile gelmedi kayin ailenin aramasi.

Bu arada sanirim lohusalik ve bebek üzerine en ufak fikrin yok. "O güzel dönemi beraber geçirelim" demenden belli. Ne yalan söyleyim, güldüm o bölüme. O dönem hormonlar, uykusuzluk, memler neredeyse acik gezmeler, bu çocuk niye agliyor ile, nasil giydirecem ile,.. geçiyor. Hiçte mutlu mutlu geçmiyor. O kadar çok insan ile 40 gün boyunca zaten kan çikar.

Bu kadar çok milleten destek bekleme. Evlenecek, bebek yapacak kadar yetiskinsen, bazi seyleri kendin hal etmeye kadarda yetiskin olman lazim. Umarim bu 2 sehirler arasi mekik dönmen ile, bebek oldugunda aileleri dahada zorlamazsin.

İlk çocukta hamilelik dönemi hayal ailemi gibi oluyor gerçekten😄😄 O kısım bana da komik geldi, 40 gün bir lohusa asla kayınvalide fln çekemez.
Lohusalıkta zaten insanın kendini en kötü hissettiği karanlık bir dönem. Ben oğlumun ilk bir senesini unutmuşum beynim silmiş resmen. Uykusuz, yorgun, sinirli ve mutsuzdum. Ama ilk hamilelikte insan bebek bakımını evcilik oyunu sanıyor. Koyacağım uyuyacak ben onu izleyeceğim, emzirirken ulvi bir aşk gelecek fln gibi😄😄

Vallaha hamileyken bu kadar beklentiye girmeyi anlamadim. Ve karsi tarafta böyle saglik sorunlari yasayan birisi varsa insan kendini biraz geri ceker. Endometrios felan öyle basit bir rahatsizlik degildir. Benim görümceminde cocugu olmuyordu. Ben hamile kalinca zirt pirt aramalarini beklemedim, ultrason resimi atmadim. O kiskanir diye degil. Yaraya tuz basmiyim diye. Herseyi de hormonlara baglamayalim lütfen. Allah herkese evlat sevinci yasatsin insallah.

Şu an hassas bir dönemde olduğunuz için kafaya takmanız normal ama bence önemli olan eşinizin size nasıl davrandığı. Size anlayışlı ve iyi davranıyor dediğinize göre o yüzden bence hiç canınızı sıkmayın, hamileliğinizin tadını çıkarın. Bu konuda da eşinizin üstüne gitmeyin bence. Sizi haklı da bulsa o da ailesi bir sözünüzü yanlış anlayabilir gereksiz gerginlikler olabilir.

Hamile olunca size nasıl davranılmasını bekliyorsunuz? Şehzade doğuracak Haseki sultan gibi takılmayın lütfen. Hayırlı olsun diyecekler ve hayatlarına bakacaklar. Olması gereken bu zaten

Merhaba, kıskançlık yapmış. Bence de kafaya takacak bir şey yok. Başkalarının mutluluğuyla mutlu olmayan insanlar zaten kalplerine göre yaşamak zorunda kalıyorlar. Siz üzülmeyin. Eğer gorumcenizin yerinde olsaydim ben de içten içe benim neden olmuyor diyebilirdim ama asla buna sevinmemezlik yapmazdım. Yeğenim olacak ya, var mı ötesi! Allah herkesin kalp ve niyetine göre versin, ne diyim :)

Beklentileriniz yüksek gibi geldi bana. Bir de herkes bebek sevmek bebek istemek zorunda değil ki. Zaten torunlar, yeğenler vs çocuk sayısı fazlaysa doymuşlardır belki. E ilk torun da değilmiş. Sizin durumunuzda erken bulmuşlar demek ki. Yani daha ilk haftalardan bu kadar özen, ilgi, yardım beklemek realistik gözükmüyor. Eve çağrılan konuklar da masaya yardım etmek zorunda değiller, etseler daha nazik olur tabii de bu duruma alınmak anlamsız. Eğer küçük abla da gebe kalmak istiyor ve kalamıyorsa tabii ki mutsuz oluyordur. Siz de ona göre davranırsınız. Zaten yakın da değilmişsiniz. Özetle siz fazla coşku heyecan beklemişsiniz ama aile de sevmediği istemediği için değil fakat zamanlamasını erken bulduklarından pek sevinmemiş. Ama her sey bu kadar yolundayken tutup da kafayı buna takmayın yani mutsuz olmak için neden aramak gibi oluyor

Cok mu abartıyorsunuz acaba? Düşük vs tehlikesi yoksa bu kadar kasmayın hamile halimle falan demişsiniz de. Normal yaşantınızda azıcık dikkat ederek devam edebilirsiniz biraz nazlı gibisiniz. Siz hamilesiniz diye herkes havada uçmak zorunda değil hele bir doğsun yavrucak herkes gözü gibi bakar sever merak etmeyin . Kıskandı ise de gorumceniz ılımlı yaklaşın bence .

Ben konuyu kendime uyarlasam...
Kayınvalide olsam kizim bu konuda yaralı olsa...hamilelige tabiki sevinirim ama gelinimle hamilelik haberini güle oynaya karşılayamam.
Gelin olsam kayinvalideden böyle birşey asla beklemem. Çocuğu olmayan gorumcenin yanında bu konuyu açmam bile.
Beklentiniz aşırı yüksek.
Tek erkek evlat falan...eee yani? Hele ki bu lafı bu devirde bir kadının söylemesi...

Boşuna yazmayın ya konu sahibi muhtemelen hamile haliyle forumu okuyamadı. En son 8-9 gün önce girmiş

Şükredin kendi ailenize odaklanın onlarla sevincinizi paylaşabiliyorsaniz yeter zaten. Son çocuklar biraz mahrum kalıyor hayatin heyecanını aileyle yaşamaktan. Zaten kendi aileniz buna sevinmiş diger taraftan da ısrarla bunu beklemeyin. Hormonlar, mide bulantılari derken insan zaman zaman biraz hassas oluyor takılmayin. Beklentiye giriyorsaniz, yemege çağırıp fedakarlik yapmayin. Daha kendi ailenize dönük yaşayın. Onların da kendi mahrumiyetleri, eksik hissettigi duygular var belli ki. Sizinle duygunuzu paylasamayabilir. Takılmayın doğunca severler mutlu olurlar. Ben benzer şeyleri kendi ailemde yaşayacağımı tahmin ettiğim için daha anneme söylemedim hamile olduğumu 😅 çünkü evliligimden bu yana hicbir mutlulugumu paylasamadim. Böyle bir şeyi heba edip kendimi üzmek istemedim. Şükredin yani kendi aileniz değil.

X