Böyle bir durumda siz ne yaparsınız?

Yanlış biliyor olmalısınız. Yeni çıkan kanun var, sağ kalan eşler malı mülkü yeni eşlere yediriyor diye :)
Artık 1/4 eşe 3/4 çocuklara. Aslında bu konuda tam bir paylaşım var. 4 ev varmış 1/4 eşe olduğu için bir tane ev annaneye düşüyor geriye kalan 3 evde 3 çocuğa. Yani herkese bir ev kalıyor.
Dava yoluna gidilmeli bence de ama ülkede hakkı olan değil yavuz olan kazanıyor. Teyze de pek yavu çıkmış.
9 yıl önce ablam çalıştığı yerde iş kazası geçirdi ve parmağı ciddi zarar gördü dava hala sonuçlanmadı. Eğer aile gecindiren birisi olsaydı ve parmak değil daha hayati bir organ olsaydı adamlar 9+ yıldır aç bekleyeceklerdi tabii avukat paralarını hiç saymıyorum... Adalet sadece belli kesime işliyor..
Doğrudur, bilemiyorum son durumu ,güncel olmayabilir bende ki bilgi. Babamı kaybettigimizde ev yarısı annemin,kalan yarısı kardeşlerin seklinde bölünmüştü,hatta babamin maaşı da yarısı anneme,kalan yarısi ablamla bana bölünüyordu.
O zaman zaten annenin hakkı 1 ev,tarlalar vs varmis,belki bankada parada vardır onuda gidip veraset ilami ile bankadan mirasçilar olarak payları kadar alıyorlar tabi.
Ama teyze bence üzerine yatmanın yollarini arıyor. Kesinlikle bir avukat bulup uzerine gitmeliler.
Ablanıza üzüldum,acil şifalar dilerim. Halihazırda zaten bir fayda saglamıyor miras konu sahibine,bence ugraşsın aylarca da sürse alsin hakkını. Kira,mal ne gerekiyorsa zira uzlaşmaya çalışmıyorlar.

Son düzenleme:
Yanlış biliyor olmalısınız. Yeni çıkan kanun var, sağ kalan eşler malı mülkü yeni eşlere yediriyor diye :)
Artık 1/4 eşe 3/4 çocuklara. Aslında bu konuda tam bir paylaşım var. 4 ev varmış 1/4 eşe olduğu için bir tane ev annaneye düşüyor geriye kalan 3 evde 3 çocuğa. Yani herkese bir ev kalıyor.
Dava yoluna gidilmeli bence de ama ülkede hakkı olan değil yavuz olan kazanıyor. Teyze de pek yavu çıkmış.
9 yıl önce ablam çalıştığı yerde iş kazası geçirdi ve parmağı ciddi zarar gördü dava hala sonuçlanmadı. Eğer aile gecindiren birisi olsaydı ve parmak değil daha hayati bir organ olsaydı adamlar 9+ yıldır aç bekleyeceklerdi tabii avukat paralarını hiç saymıyorum... Adalet sadece belli kesime işliyor..
Bana kalsa şimdi açarım dava. Ama annem yanaşır mı bilmiyorum.Anneannem evlat kayırıyor. Teyzemin kızı üst katta oturuyor. Teyze kızım ben okul kapanınca evden çıkacağım demiş. Teyzem ve annem çıkmayın demiş. Anneannem şey demiş. Teyze kızımın eşi bize bakıyor demiş.Bu arada teyzem hayatında işe gitmedi, emekli oldu. Dedem ölünce 100 bin tlye eve dogalgaz falan döşetmiş. Bu yüzden 1.ci kat normalde anneme düşüyordu. Artık 1.ci katı vermem, masraf yaptım diyor. Hayatında işe gitmeden nasıl o kadar parası var kafam almıyor. Dedem rahmetli. Anneannem ve teyzem, dedemin tüm maaşını alıp, adama 1 lira vermezdi. Anneannem öldüğünde arkasından ne bir Fatiha okurum ne de cenazesine giderim artık
Annem umarım dava açmaya yanaşır. Annemde Allah a havale ediyor. Öbür dünyada çıkar diyor.

Doğrudur, bilemiyorum son durumu ,güncel olmayabilir bende ki bilgi.
O zaman zaten annenin hakkı 1 ev,tarlalar vs varmis,belki bankada parada vardır onuda gidip veraset ilami ile bankadan mirasçilar olarak payları kadar alıyorlar tabi.
Ama teyze bence üzerine yatmanın yollarini arıyor. Kesinlikle bir avukat bulup uzerine gitmeliler.
Ablanıza üzüldum,acil şifalar dilerim. Halihazırda zaten bir fayda saglamıyor miras konu sahibine,bence ugraşsın aylarca da sürse alsin hakkını. Kira,mal ne gerekiyorsa zira uzlaşmaya çalışmıyorlar.
5 ev ve tarlalar, bahçe falan var. Bu arada teyzem ev dükkan kiralarını alıyor. Tarlayı her yıl kiraya veriyor. Dedemin hesabında para yok bence. Tüm parayı teyzem kendi adına yatırdı. Çünkü yakın zamanda eve 100 bin TL masraf yapmış. Allahtan tek dileğim hepsinden fazlasıyla çıksın. Annemde umarım avukata verir. Anneme de hakkını aramadıgı için kızıyorum. Gercekten annem avukata vermezse konusma bidaha benımle dıyecegım.

Çok haklisiniz. Benim anneminde buna benzer sorunları var. Kaç kere dedim hukuki yola başvuralim diye. Ki ben avukatım. Annemin avukat masrafı vs durumu da olmayacak. Ama hiç yanaşmadı. Bence bizden önceki jenerasyonun akrabam olsun da ağzıma sıçsın zihniyeti var.
Vaktiyle babalarımız aynı yatakta yatmış nasıl dava açayım der hep. Yani hiç anlamıyorum hakkını yiyen utanmıyor da sen dava açmaya mi utanıyorsun.

Çok haklisiniz. Benim anneminde buna benzer sorunları var. Kaç kere dedim hukuki yola başvuralim diye. Ki ben avukatım. Annemin avukat masrafı vs durumu da olmayacak. Ama hiç yanaşmadı. Bence bizden önceki jenerasyonun akrabam olsun da ağzıma sıçsın zihniyeti var.
Vaktiyle babalarımız aynı yatakta yatmış nasıl dava açayım der hep. Yani hiç anlamıyorum hakkını yiyen utanmıyor da sen dava açmaya mi utanıyorsun.
Öyle öyle. Yılda 1 ya da 2 kez görüyor. Onu görmese de olur.Anneme baskı yapacagım.Anneme miras kalsa da teyzem çok rahat.50 bin verir evi alırım demiş. Bi de bu hak yiyen insanlar sürekli ibadetine dikkat ediyor.Ama kul hakkına gelince afiyetle yiyor.

Annem 3 kardeş. Teyzem çok baskın biri. Dedem vefat edeli 1 sene oldu. Anneannem hayatta. Dedemler evler ve tarlalar kaldı. Merkezde 3 katlı ev var. Bir katta teyzem ve anneannem, bir katta dayım, bir katta teyzemin kızı oturuyor.Teyzem 1.ci daireye dogalgaz yaptırmış.Orayı istiyor. 3.cü katın anneme kalacağını söylüyor. 3.kat içinde 50 60 bin TL verir, alırım evi ondan diyor.Teyze kızımın durumu da çok iyi.Annem memlekete konuşmaya gitti. Teyze kızımın o ev için lira vermesini söyleyecek.
Akrabalık baglarımız çok iyi degil. Baba tarafımla zaten görüşmüyorum, miras yüzünden anne tarafımla da görüşmeyecegim gibi.
Annem 60 yaşında kirada oturuyor. Kız kardeşimle yaşıyor. Kız kardeşim evlenmek üzereydi ayrıldı. Bunu duyan teyzem, iyi olmuş annesine az daha baksın demiş.
Annemi memleket dönüşü avukata götürmek istiyorum.En azından 4 e bölünsün miras. Siz olsanız ne yaparsınız?
Daha önce annemi avukata götürmek istedik gelmedi.Şimdi annemde sinir olmaya başladı.
Bu arada teyzem 3 ay evli kaldı.Hep dedemler le yaşadı.
Avukata verin miras duzgunce bolumsun tum hakkinizi alin. Teyzeniz de bos boş konuşsun oturdugu yerden

Annem 3 kardeş. Teyzem çok baskın biri. Dedem vefat edeli 1 sene oldu. Anneannem hayatta. Dedemler evler ve tarlalar kaldı. Merkezde 3 katlı ev var. Bir katta teyzem ve anneannem, bir katta dayım, bir katta teyzemin kızı oturuyor.Teyzem 1.ci daireye dogalgaz yaptırmış.Orayı istiyor. 3.cü katın anneme kalacağını söylüyor. 3.kat içinde 50 60 bin TL verir, alırım evi ondan diyor.Teyze kızımın durumu da çok iyi.Annem memlekete konuşmaya gitti. Teyze kızımın o ev için lira vermesini söyleyecek.
Akrabalık baglarımız çok iyi degil. Baba tarafımla zaten görüşmüyorum, miras yüzünden anne tarafımla da görüşmeyecegim gibi.
Annem 60 yaşında kirada oturuyor. Kız kardeşimle yaşıyor. Kız kardeşim evlenmek üzereydi ayrıldı. Bunu duyan teyzem, iyi olmuş annesine az daha baksın demiş.
Annemi memleket dönüşü avukata götürmek istiyorum.En azından 4 e bölünsün miras. Siz olsanız ne yaparsınız?
Daha önce annemi avukata götürmek istedik gelmedi.Şimdi annemde sinir olmaya başladı.
Bu arada teyzem 3 ay evli kaldı.Hep dedemler le yaşadı.
Hukuki yollarla annenizin hakkını alın, bu arada kız kardeşinin o hastalıklı adamdan ayrılmasına sevindim 🙃

5 ev ve tarlalar, bahçe falan var. Bu arada teyzem ev dükkan kiralarını alıyor. Tarlayı her yıl kiraya veriyor. Dedemin hesabında para yok bence. Tüm parayı teyzem kendi adına yatırdı. Çünkü yakın zamanda eve 100 bin TL masraf yapmış. Allahtan tek dileğim hepsinden fazlasıyla çıksın. Annemde umarım avukata verir. Anneme de hakkını aramadıgı için kızıyorum. Gercekten annem avukata vermezse konusma bidaha benımle dıyecegım.
Valla bu durumda bir ev alıp kenara çekilmek de afedersiniz ama enayilik olur. Tarladan bahçeden ,dükkandan neden pay almayasaniz. Annenize o mirasın sadece onun değil sizin de hakkınız oldugunu ,teyzenizin nasıl ki kızının çıkarını koruyorsa onunda sizin cikarinizi gözetmesi gerektiğini soyleyin.

İnsanlar miras konusunda çok cirkinlesiyorlar. Başkasının malını resmen gasp edip çalmak değil de nedir ?🙄
Kardeş kardeşe düşüyor ya nefret ediyorum
Bizim sülaledede yakın zamanda bu olaylar oldu
Bütün kardeşler, torunlara kadar şuan %90 birbiriyle küs 🤦🏻‍♀️ Kalan %10 de dedikodu yapıp haksızlığa uğradığını anlatıyor herkese

Bence bu miras olaylarında en doğrusu taraf sayisi azken paylaşmak. Şuanda anne-teyze-dayi- anneanne var. En güzeli. Yarın öbür gün Allah korusun annenize dayiniza bir şey olsa onlar devreden çıkacak ve işin içine alt zümre dahil olacak. Paylaşmak daha da zor olacak.o çeşit davalara bakan avukat sayısı da çok az. Çünkü taraf sayısı arttıkça sırf tebligat aşamasını tamamlamak aylari buluyor. Eline geçecek para emeğini karşılamıyor. O nedenle bence annenizi ikna etmelisiniz. Şuan sadece birinci derece kişiler söz konusu iken paylaşmak en kolayı.

dedeniz vefat etmiş
Anneanne duruyor
O ne diyor bu işe?
teyzeniz çirkefse mahkeme yolu gözükür yapılcak başka birşey yok
Teyzem olumsuz bakıyor. Kızının evden çıkmasını istemiyor. Anneannem desen o da teyzemi tutuyor. Annem dün gitti, bugün geldi eve. Sabah kavga çıkmış.Annem,anneannemin ölüsüne bile gitmeyeceğini söyledi

X