Böyle bir durumda siz ne yaparsınız?

Fight4freedom1

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
9 Temmuz 2021
4.711
4.996
Annem 3 kardeş. Teyzem çok baskın biri. Dedem vefat edeli 1 sene oldu. Anneannem hayatta. Dedemler evler ve tarlalar kaldı. Merkezde 3 katlı ev var. Bir katta teyzem ve anneannem, bir katta dayım, bir katta teyzemin kızı oturuyor.Teyzem 1.ci daireye dogalgaz yaptırmış.Orayı istiyor. 3.cü katın anneme kalacağını söylüyor. 3.kat içinde 50 60 bin TL verir, alırım evi ondan diyor.Teyze kızımın durumu da çok iyi.Annem memlekete konuşmaya gitti. Teyze kızımın o ev için lira vermesini söyleyecek.
Akrabalık baglarımız çok iyi degil. Baba tarafımla zaten görüşmüyorum, miras yüzünden anne tarafımla da görüşmeyecegim gibi.
Annem 60 yaşında kirada oturuyor. Kız kardeşimle yaşıyor. Kız kardeşim evlenmek üzereydi ayrıldı. Bunu duyan teyzem, iyi olmuş annesine az daha baksın demiş.
Annemi memleket dönüşü avukata götürmek istiyorum.En azından 4 e bölünsün miras. Siz olsanız ne yaparsınız?
Daha önce annemi avukata götürmek istedik gelmedi.Şimdi annemde sinir olmaya başladı.
Bu arada teyzem 3 ay evli kaldı.Hep dedemler le yaşadı.

Bu durumda izale-i şuyu davası açmanızı öneririm. Yasal miras payı olarak anneannenizin 1/4 payı var. Kalan 3/4 çocuklar arasında paylaştırılır.
Ayriyeten bu evleri senelerce kullanmışlar, kira ödediler mi dedenize, ya da dedeniz aynı şekilde annenize de destekte bulundu mu?
Dedem anneme hiç destekte bulunmadı. Teyzem en az 40 senedir o evi kullanıyor. Sayımında kirada evi var. 10 senedir teyze kızımda kira vermeden oturuyor. Nette araştırdım, dava 4 sene sürer yazıyor.

Tapu dedenizin üzerine hala sanırim,veraset intikali olarak işlem yapılır. Kimin ne payı varsa ona göre bölünür. Satamazlar hak iddia edemezler bu durumda teyzeniz veya diğerleri. Herkes kendi hakkı ile ilgili hareket edebilir bundan sonra.
Evet dedemin üstüne. Teyzem annem ölünce paylaşalım, 3 e bölelim diyor. Ancak tarla, diger evlerin kirasını kendi alıyor.ayrıca anneannem ne zaman ölür bilinmez. Annem zaten 60 yaşında. Bu kadın ne zaman rahat edecek.

Bu durumu ispat ederseniz denklesme davasi da açabilirsiniz. Çünkü karşılıksız kazandirmalar mevcut.

Evet malesef davalar çok uzun sürüyor. Sizin olayinizda sulh mahkemesinin alanına giriyor. Nisan ayında açtığım davanın ilk duruşması kasımın sonuna verildi. Bu davaların 5-6 duruşma süreceği göz önüne alındığında siz düşünün ..

Evet dedemin üstüne. Teyzem annem ölünce paylaşalım, 3 e bölelim diyor. Ancak tarla, diger evlerin kirasını kendi alıyor.ayrıca anneannem ne zaman ölür bilinmez. Annem zaten 60 yaşında. Bu kadın ne zaman rahat edecek.
Dediğim gibi tapuda intikal yapilsin ,web tapudan basvurabilir anneniz bile. Kendi payı belli olur,kirada alır annenizde

Dediğim gibi tapuda intikal yapilsin ,web tapudan basvurabilir anneniz bile. Kendi payı belli olur,kirada alır annenizde
Çok teşekkür ederim. Annem buraya dönsün, onunla konuşacağım. Umarım davayı kabul eder. Annemin hakkını yedirmesini istemiyorum. Ancak teyzelerle kötü olmak istemiyor.

X