Böyle bir durumda siz ne yaparsınız?

Teyzem olumsuz bakıyor. Kızının evden çıkmasını istemiyor. Anneannem desen o da teyzemi tutuyor. Annem dün gitti, bugün geldi eve. Sabah kavga çıkmış.Annem,anneannemin ölüsüne bile gitmeyeceğini söyledi
Vay arkadaş kadın evlat ayırıyor resmen
Annenizde o evi asla yedirmesin, ben olsam gıcıklık olsun diye bile veririm mahkemeye
Hiç bişey çıkmazsa bile huzurları kaçar

Valla bu durumda bir ev alıp kenara çekilmek de afedersiniz ama enayilik olur. Tarladan bahçeden ,dükkandan neden pay almayasaniz. Annenize o mirasın sadece onun değil sizin de hakkınız oldugunu ,teyzenizin nasıl ki kızının çıkarını koruyorsa onunda sizin cikarinizi gözetmesi gerektiğini soyleyin.
Evet sabah söyledim. Bizimde hakkımız var dedim. Teyze kızım okul kapanınca evden cıkacakmıs. Cıkmaz sa mahkemeye verecegız. Tabı annem ıkna olursa.

Vay arkadaş kadın evlat ayırıyor resmen
Annenizde o evi asla yedirmesin, ben olsam gıcıklık olsun diye bile veririm mahkemeye
Hiç bişey çıkmazsa bile huzurları kaçar
Evet, bi de teyze kızım sabah kavga cıkarmıs. Ben dedemi kac kez doktora götürdüm demıs. Teyze kızımın baba ve anne ayrı.Hep dedem baktı, okuttu, evlendırdı. Evlendıgınden beri 3.katta oturuyor ve kira vermıyor. 2 tane cocugu ve okula gıdıyorlar.Teyzem desen bankada parası var. Hayatında işe gitmeden emeklı oldu. Keyfı yerınde. 100 bin tlye eve masraf yapmıs. Bu para nerden geldı yanı. Tarlayı kiraya verıyor. Dukkan ev kirası alıyor. Annemi ıkna etmeye calısacagım. Hatta vermezsen mahkemeye benımle konusma dıycem. Yoksa annem vermez mahkemeye falab

Evet, bi de teyze kızım sabah kavga cıkarmıs. Ben dedemi kac kez doktora götürdüm demıs. Teyze kızımın baba ve anne ayrı.Hep dedem baktı, okuttu, evlendırdı. Evlendıgınden beri 3.katta oturuyor ve kira vermıyor. 2 tane cocugu ve okula gıdıyorlar.Teyzem desen bankada parası var. Hayatında işe gitmeden emeklı oldu. Keyfı yerınde. 100 bin tlye eve masraf yapmıs. Bu para nerden geldı yanı. Tarlayı kiraya verıyor. Dukkan ev kirası alıyor. Annemi ıkna etmeye calısacagım. Hatta vermezsen mahkemeye benımle konusma dıycem. Yoksa annem vermez mahkemeye falab
Ailelerde 1-2 yiyici hep oluyor
Bide açgözlü ve çirkef oluyorlar
Herşey zaten onların hakkıymış gibi falan…
Zor işler.
Annenizin yerinde olsam kendimi ezdirmem
Pisliğine bile veririm mahkemeye

Ailelerde 1-2 yiyici hep oluyor
Bide açgözlü ve çirkef oluyorlar
Herşey zaten onların hakkıymış gibi falan…
Zor işler.
Annenizin yerinde olsam kendimi ezdirmem
Pisliğine bile veririm mahkemeye
En çok kızdığım şey insanı enayi yerine koymaları. Bakalım okul kapanınca evden çıkacaklar mı. Annem birde kira olarak 500 TL demiş. Çok az, bedava resmen

Annem 3 kardeş. Teyzem çok baskın biri. Dedem vefat edeli 1 sene oldu. Anneannem hayatta. Dedemler evler ve tarlalar kaldı. Merkezde 3 katlı ev var. Bir katta teyzem ve anneannem, bir katta dayım, bir katta teyzemin kızı oturuyor.Teyzem 1.ci daireye dogalgaz yaptırmış.Orayı istiyor. 3.cü katın anneme kalacağını söylüyor. 3.kat içinde 50 60 bin TL verir, alırım evi ondan diyor.Teyze kızımın durumu da çok iyi.Annem memlekete konuşmaya gitti. Teyze kızımın o ev için lira vermesini söyleyecek.
Akrabalık baglarımız çok iyi degil. Baba tarafımla zaten görüşmüyorum, miras yüzünden anne tarafımla da görüşmeyecegim gibi.
Annem 60 yaşında kirada oturuyor. Kız kardeşimle yaşıyor. Kız kardeşim evlenmek üzereydi ayrıldı. Bunu duyan teyzem, iyi olmuş annesine az daha baksın demiş.
Annemi memleket dönüşü avukata götürmek istiyorum.En azından 4 e bölünsün miras. Siz olsanız ne yaparsınız?
Daha önce annemi avukata götürmek istedik gelmedi.Şimdi annemde sinir olmaya başladı.
Bu arada teyzem 3 ay evli kaldı.Hep dedemler le yaşadı.
Ben emeğe önem veririm. Ailemin üzerinde kardeşimin hakkı varsa ve benim de durumum kendimi idare edecek kadar olsa bile fazlasını istemem. Diger yandan tabiri caizse önüne geleni yutmaya çalışan insan babam olsa acımam. Benim hakkıma saygı göstermeyen, bana akıl danismayan, benim hakkımı da kendi hakkiymış gibi davranan sözde çok bilmişler için günahımı vermem. Anneniz kirada niye yaşasın. Annenizin yaşayacak bir hayatı yok mu teyzeniz kızını da başkasının hakkına getirmis. Şimdi avukata giderseniz mal ananeniz dahil 5 e bölünür ve ananenize teyzeniz bakıyorsa ananenin hakkı da onundur diye düşünürdüm ben.

Teyzenizin dayınızın alırım ederim otururum demesiyle olmuyor o işler. Mahalle ağzına bakmıyor yani bu konular.
Ha sağlam bi avukat ile anlaşmazsanız her şey annenizin ikna edilip bir imza atmasına bakar.
Tek yapacağını güvenilir bir avukat bulup, masraftan kaçmamak.
Sonrasında bütün haklarınızı alırsınız.

Bilmiyorlar bence. Dava açılırsa daha kötü olur diyorlar
Dava açılsa onlar zararlı çıkarlar. Zaten annenizin eline 3 kuruş sıkıştırıp göndermek niyetindeler. Ortaklığın giderilmesi davasında heeeer şey açık arttırma usulü satılır. Anneniz de hakkı neyse onu alır. Tek kötü yanı daha ucuza gidebilir mallar. Ama anneniz ya hiçbir şey alamayacak ya da bu şekilde alacak. Olan diğerlerinin hayallerine olur, sırf bunun için bile değer.

Dava açılsa onlar zararlı çıkarlar. Zaten annenizin eline 3 kuruş sıkıştırıp göndermek niyetindeler. Ortaklığın giderilmesi davasında heeeer şey açık arttırma usulü satılır. Anneniz de hakkı neyse onu alır. Tek kötü yanı daha ucuza gidebilir mallar. Ama anneniz ya hiçbir şey alamayacak ya da bu şekilde alacak. Olan diğerlerinin hayallerine olur, sırf bunun için bile değer.
Bende böyle düşünüyorum. Dedem 96 yaşında öldü. Anneannem kaç yıl yaşar bilemiyorum. Annemin, miras için annesinin ölmesinin beklemesi çok saçma

Avukatım. Hiç kafanızı bulandirmayin. Murisin mirasının 1/4 ü eşe aittir. Kalan 3/4 çocuklar arasında paylastirilir. Noterden veraset belgesi alın.
Ayrıca ortaklığın giderilmesi davasında bir tek kişinin bile talepte bulunması yeterlidir. Çoğunluğu sağlamaya gerek yoktur. Çoğunluğun sağlanması dava masraflarıni azaltmak ve sürecin kısaltılması bakımından önem taşır ancak tek bir kişinin dahi talepte bulunması yeterlidir.
Avukat hanım şunu sormak istiyorum..eşlerden birinin vefatı durumunda malların tasviyesi davasında eş yarısını alır, kalan mal üzerinde yine 1/4 alır diyorlar, bu durumda bir malin yarıdan fazlası kalan eşe geçmiş olmaz mı?çocukların hakları azalmaz mı?nasıl oluyor bu işler acaba

Avukat hanım şunu sormak istiyorum..eşlerden birinin vefatı durumunda malların tasviyesi davasında eş yarısını alır, kalan mal üzerinde yine 1/4 alır diyorlar, bu durumda bir malin yarıdan fazlası kalan eşe geçmiş olmaz mı?çocukların hakları azalmaz mı?nasıl oluyor bu işler acaba
Eger evlilik birliği içinde edinilen mal var ise (kişisel mal değil ise) pektabi öncelikle edinilmis mallara katılma rejimi uygulanır,önce eş olmaktan kaynaklanan haklar alınır. Daha sonra mirastan doğan hak alınır.

Eger evlilik birliği içinde edinilen mal var ise (kişisel mal değil ise) pektabi öncelikle edinilmis mallara katılma rejimi uygulanır,önce eş olmaktan kaynaklanan haklar alınır. Daha sonra mirastan doğan hak alınır.
Tskr..Mesela ben tek çocuğum.. babam evlendi diyelim,babam yeni eşi ile evli iken 1milyon değerinde arsa aldı.ve babam öldü diyelim..eş bu arsadan, önce 500 bin edinilmiş maldan alacak,sonra kalandan 125 bin daha alacak,375 binde bana kalacak öyle mi..bu bana haksızlık olmaz mı?bu konudaki sitelerde diyor ki eş ,edinilmiş malda hem borçlu hem alacaklı durumdadır..açikcasi tam anlamadım..🤷‍♀️

X