Böyle biri anneniz olsaydı

Ona vereceğiniz parayla kendinize yatırım yapın. Eşiniz de anladıgım kadarıyla cok iyi biri değil. Madem öyle memur zamlarından sonra net maaşınızı söylemeyip kendinize para ayırın. Yarın öbür gün evliliğinizde sorun olsa anneniz sizi eve almayacak belli. Başlarım öyle anneye ağlarsa ağlasın kusura bakmayın ama anneniz ruh hastası bir insan sadece doğurmakla anne olunmuyor.
Eşime söylemesem de bilir arkadaş çevresi hep benim mesleğimden.Bir de o istese de paramı vermiyorum karışmıyo artık

Benim de yengem vardı annenize benzeyen okullarıyla birlikte kızına çok çektirdi. Şimdi kuzenim evli o da sizin gibi sürekli annesinin yardımına koşar yenge de çok güzel kullaniyor bunu suan abileri yaptiklari hatanin farkina vardilar kardeslerine sahip cikiyorlar ama gecmiste yasanilanlar nasil unutulur ki hem de bir kiz cocugu ise bunu yasayan. Size kizamam kinayamam cunku onumde canli ornegim var. Allah yardimciniz olsun. O parayı da başınızın gözünüzün sadakası olarak düşünün. Çünkü vermezseniz sizi daha çok üzecek gibi duruyor bu anne. Nerede durur, insafa gelir bilemiyorum orasını ama. Doğumda Allah yardımcınız olsun, insanın en çok desteğe muhtaç olduğu zaman o anlar. Umarım annenizin yapmayacağı iyiliği yapan birisi vardır hayatınızda o yanınızda olur bir de kimseye minnet duymadan ve muhtaç olmadan ayaklarının üzerinde durabilmek dünyanın en güzel şeyi sanırım. Siz de memursunuz bir gün bosansaniz bile çocuğunuzla hayatiniza devam edebileceğiniz inanıyorum yeter ki ruh sağlığınızı koruyun

Benim de yengem vardı annenize benzeyen okullarıyla birlikte kızına çok çektirdi. Şimdi kuzenim evli o da sizin gibi sürekli annesinin yardımına koşar yenge de çok güzel kullaniyor bunu suan abileri yaptiklari hatanin farkina vardilar kardeslerine sahip cikiyorlar ama gecmiste yasanilanlar nasil unutulur ki hem de bir kiz cocugu ise bunu yasayan. Size kizamam kinayamam cunku onumde canli ornegim var. Allah yardimciniz olsun. O parayı da başınızın gözünüzün sadakası olarak düşünün. Çünkü vermezseniz sizi daha çok üzecek gibi duruyor bu anne. Nerede durur, insafa gelir bilemiyorum orasını ama. Doğumda Allah yardımcınız olsun, insanın en çok desteğe muhtaç olduğu zaman o anlar. Umarım annenizin yapmayacağı iyiliği yapan birisi vardır hayatınızda o yanınızda olur bir de kimseye minnet duymadan ve muhtaç olmadan ayaklarının üzerinde durabilmek dünyanın en güzel şeyi sanırım. Siz de memursunuz bir gün bosansaniz bile çocuğunuzla hayatiniza devam edebileceğiniz inanıyorum yeter ki ruh sağlığınızı koruyun
Teşekkür ederim.İnsanlar canlı örneği olmayınca yargılıyorlar bazısı da inanmıyor sahte konu gibi.Ben onların inanmadığı bu hayatı yaşadım.Ağzımdan vitaminsizlikten yaralar çıktı da annem ağzı yüzü pislik içinde dedi.Adetim kesildi zayıflıktan bunu kim napsın koca karı gibi oldu dedi.İnsanların kınadığı bu hayatı yaşadım ben canlı kanlı.Artık canıma tak etti çocuğumun 3 5 kuruşuna da göz dikince yetti artık

Teşekkür ederim.İnsanlar canlı örneği olmayınca yargılıyorlar bazısı da inanmıyor sahte konu gibi.Ben onların inanmadığı bu hayatı yaşadım.Ağzımdan vitaminsizlikten yaralar çıktı da annem ağzı yüzü pislik içinde dedi.Adetim kesildi zayıflıktan bunu kim napsın koca karı gibi oldu dedi.İnsanların kınadığı bu hayatı yaşadım ben canlı kanlı.Artık canıma tak etti çocuğumun 3 5 kuruşuna da göz dikince yetti artık
O kadar cok canlı ornegim var ki lisede ogretmenim ve öğrencilerim çoğu zaman gelip benimle dertleşir. Onları dinledikçe hayat bana o kadar ağır geliyor ki. Ne deyip rahatlatabilirim ben bu öğrenciyi, nasil yardimci olabilirim diye dusunuyorum ve ogrencilerimin cogunun soyledigi hocam bizi dinliyorsunuz ya o bile yeter cunku bunun bir cozumu olmadigini biliyoruz diyorlar. Onlar da anne babalarinin degismeyeceginin farkindalar. Bizim de bir cok girisimimiz oluyor veliyle konusmak, gerekirse adli mercilere durumu iletmek ama sonucunda tehdit aldigimiz da oluyor, elinizden geleni ardiniza koymayin ben buyum beni kimse degistiremez diyen de oluyor.

Kusura bakmayın ama aklıma direkttt şu geldi; siz bu kafayla nasıl memur oldunuz?!
Ben de bazen düşünüyorum bunu.Kendimi çok güçlü hissediyorum o zamanlar.Allah öyle bir güç verdi ki bana ama çok geldim intiharın eşiğine.

O kadar cok canlı ornegim var ki lisede ogretmenim ve öğrencilerim çoğu zaman gelip benimle dertleşir. Onları dinledikçe hayat bana o kadar ağır geliyor ki. Ne deyip rahatlatabilirim ben bu öğrenciyi, nasil yardimci olabilirim diye dusunuyorum ve ogrencilerimin cogunun soyledigi hocam bizi dinliyorsunuz ya o bile yeter cunku bunun bir cozumu olmadigini biliyoruz diyorlar. Onlar da anne babalarinin degismeyeceginin farkindalar. Bizim de bir cok girisimimiz oluyor veliyle konusmak, gerekirse adli mercilere durumu iletmek ama sonucunda tehdit aldigimiz da oluyor, elinizden geleni ardiniza koymayin ben buyum beni kimse degistiremez diyen de oluyor.
Evet herkes hayatını kendi hayatı gibi sanıyor.Evde besinsizlikten şöyle böyle oldu diyorum bana göre intihar etmemiş olmam bile mucize.Ben olsam böyle hayat yaşamış insanı sorgulayamam yargılayamam inanın çok zor.Değişmeyeceklerini bilmek çok zor.Temel insani ihtiyaçlarımı bile karşılamama karışılan bir evdi.Banyo yapacağım zaman annem kombiyi kapatırdı buz gibi suyla yıkanabildiğim kadar 3 5 dk.da yıkanmaya çalışır çıkardım.Bakın beslenmek ve yıkanmak diyorum.Bana eşeğe semer vuran çok olur yazıyorlar.Kimse demiyor ki kardeşim sen iyi bugüne gelmişsin bak bugünden sonra şunu bunu yap unut gitsin önüne bak diye.Ben merak ettim sadece sordum siz olsanız napardınız diye benim artık aklım almıyor yaptıklarını

Evet bazen eşim soruyor annen hamile olduğunu biliyor niye yardım etmiyor niye evimize gelmiyor bak kuzeninle 5 dk mesafemiz ona gidiyor sana niye gelmiyor diyor.Adam da kafasında oturtamıyor bilmediği için geçmişi.Annem damattan çekinir bizde damadın evine çok gidilmez vs diyorum ne diyim ama o da oturtamıyor kafasında
Biraz yüzünüzü elinize alıp çat çat cevap vereceksiniz. Yapacak bir şey yok. Önce bunu öğrenmeniz lazım. Kimseye açıklama yapmak zorunda değilsiniz. Kimseye bişey dedirtmeyin derlerse de takmayın. Sallamayın. Eşiniz bişey dedi mi kimseyi kafam kaldırmıyor ben istemiyorum deyin

Biraz yüzünüzü elinize alıp çat çat cevap vereceksiniz. Yapacak bir şey yok. Önce bunu öğrenmeniz lazım. Kimseye açıklama yapmak zorunda değilsiniz. Kimseye bişey dedirtmeyin derlerse de takmayın. Sallamayın. Eşiniz bişey dedi mi kimseyi kafam kaldırmıyor ben istemiyorum deyin
Ben bunları yazıyorum diye aynı evde yaşarken böyleydim sanmayın aynı evin içindeyken imkansız bu dediklerim. Ama artık kendi eviniz var, eviniz ayrı yolunuz ayrı. O yüzden bunu yapmak daha kolay. Benim de bana kızdığında odamdaki peteği kapatan bi annem vardı. İstemiyorsa sofrada olan yemek bile zıkkım edilirdi. Hatta yemek suratımıza bile çarpılırdı. Ama artık evim var evimde benim kurallarım geçerli. Kimseye boyun eğmek zorunda değilim. Eşim de dahil

Annem üniversiteden sonra bi süre işsiz kalınca evde istemedi beni.30 yaşıma kadar dayak yedim evin en küçük üyesinden bile.Ara ara işe girdim çıktım ama kıdem tazminatı gelmeden hemen önce çıkardılar hep.Şu an çok şükür memurum.Gelelim konumuza.Evde ben salonda oturamazdım kovardı kalkmasam gelip üstüme yüzüme tükürürdü.Evde yemek pişerdi mutfağın balkonuna kilitlerdi ben yemeyeyim diye.pazara giderdik alınanlar balkona kilitlenirdi.Her gün kendime 1 tane ekmek alırdım günde 1 ekmekle 3 yıl geçirdim ben.Çok vitaminsizlik çektim besinsizlikten saçlarım döküldü.Bu arada evlendirmeye kalktılar kuzenimle.Kuzenim yurt dışında 10 yaş büyük benden ve işsiz.Halanla temizliğe gidersin seni kim napsın dediler yıllarca dayak yedim.Pazardan gelince 1 elma aldım yılarken annem gördü 1 elma için dayak yedim ben.Tamam dedim ayrı eve çıkayım anne istemiyosun evinde dedim bu o...u ayrı eve çıkmak istiyor dedi dövdüler.Annem ameliyat oldu yıkadım yedirdim ayaklanınca yine dayağını yedim.Allah yüzüme baktı memur oldum 1 senedir eşimden gizli para veriyorum ama bıktım herkese biz memur ettik para vermiyo perişanım diyor.En son bebeğime parti yaptım 300 400 lira para takmış gelenler o parayı istetti ananem aracılığıyla.Çok bıktım siz olsanız para verir misiniz
İnşallah bu anlatılanlar bir kamuoyu araştırması için uydurulmuş bir hikayedir sadece. Gerçek olmamasını umut ediyorum.

Ben bunları yazıyorum diye aynı evde yaşarken böyleydim sanmayın aynı evin içindeyken imkansız bu dediklerim. Ama artık kendi eviniz var, eviniz ayrı yolunuz ayrı. O yüzden bunu yapmak daha kolay. Benim de bana kızdığında odamdaki peteği kapatan bi annem vardı. İstemiyorsa sofrada olan yemek bile zıkkım edilirdi. Hatta yemek suratımıza bile çarpılırdı. Ama artık evim var evimde benim kurallarım geçerli. Kimseye boyun eğmek zorunda değilim. Eşim de dahil
Eşim de annemin değişik bir modeli.Annem hayatımı zorlaştırdı hep şimdi de eşim yapıyor.Resmen yolun yarısına geldim düzelmeyecek insanları düzeltmeye çalılıyorum hala.

Hayatımdan def edince de üzülücem biliyorum.
O kadının nesine üzüleceksiniz yahu ?
Hem öyle çektim böyle çektim, onu yaptı bunu yaptı deyip neyine üzüleceksiniz ?
Temel ihtiyaçlarımı bile karşılayamadığım bir evdi diyorsanız, sesinize bile hasret bırakmanız gerekirdi. 2-3bin para mevzu bile değil.

bana göre intihar etmemiş olmam bile mucize.
Aynı fikirdeyim. Öyle ya da böyle bir hayat kurmuşsunuz kapatın kapınızı artık. Annenizden tamamen uzaklaşıp kendinizi ruhunuzu iyileştirmek varken, göstermelik anne satın almaya ne ihtiyacınız var. Ekonomik özgürlüğünüz de var. Anneniz böyle biri diye kimse sizi ezemez.
Kimseyi düzeltmeye çalışmayın, düzelmeyecekler. Anneniz gibi olan insanları da kendinize çekiyorsunuz, eşiniz dahil. Bilmem farkında mısınız ?

O kadının nesine üzüleceksiniz yahu ?
Hem öyle çektim böyle çektim, onu yaptı bunu yaptı deyip neyine üzüleceksiniz ?
Temel ihtiyaçlarımı bile karşılayamadığım bir evdi diyorsanız, sesinize bile hasret bırakmanız gerekirdi. 2-3bin para mevzu bile değil.

Aynı fikirdeyim. Öyle ya da böyle bir hayat kurmuşsunuz kapatın kapınızı artık. Annenizden tamamen uzaklaşıp kendinizi ruhunuzu iyileştirmek varken, göstermelik anne satın almaya ne ihtiyacınız var. Ekonomik özgürlüğünüz de var. Anneniz böyle biri diye kimse sizi ezemez.
Kimseyi düzeltmeye çalışmayın, düzelmeyecekler. Anneniz gibi olan insanları da kendinize çekiyorsunuz, eşiniz dahil. Bilmem farkında mısınız ?
Sonuna kadar katılıyorum yazdıklarınıza.Evet ben parayla anne sarın alıyorum kendime.Bu zamana kadar bu kadar batmadı da ben annelik hissini tattım bana yaptığını kızıma yapacakmış gibi hissettim bi dayanamadım.Doğmamış çocuğumun parasına göz dikti ya bitti iyice

İyi değil dediğim adamdan hamile kaldım bile isteye hem de tedaviyle.Çünkü evladım olsun istedim anne olmak istedim.Kocamla boşansam yarın öbür gün ailem sahp çıkmıyor nereye giderim diye sormam 40bine yakın maaşım var ucuz kirası olan bi şehre tayin aldırırım mis gibi yaşarım siz konuyu yanlış anlamışsınız.Konu para değil konu bana bunları yaşatan anneme para vermemin zoruma giditor olması

Böyle yapma diyenlere de isteyerek yapıyorum gibi cevaplar veriyorsunuz, ben isteyerek eşimle yaşıyorum isteyerek bu adamdan çocuk sahibi oldum vs gibi.

Yani yapacağınız şey basit aslında anneyle görüşmemek parayı vermeyi geçtim görüşmemek. Eşine de hoşuma gitmeyen bir şey dedi görüşmüyorum artık diyeceksiniz. Yapabilirim diyorsunuz hatta boşansam bile gül gibi yaşarım da diyorsunuz neden yapmıyorsunuz anlamadım.

Kendiniz böyle istiyorum hayalim şöyle böyle diye diye çocuğunuza bunu yaşatacaksınız ona üzülüyorum.
Çocukken yapabileceğiniz bir şey yoktu ama artık yetişkinsiniz işiniz de var tepki vermemeyi geçtim üstüne bir de para yediriyorsunuz. Siz de destek almalısınız en acilinden.

Eşim de annemin değişik bir modeli.Annem hayatımı zorlaştırdı hep şimdi de eşim yapıyor.Resmen yolun yarısına geldim düzelmeyecek insanları düzeltmeye çalılıyorum hala.
Siz onları düzeltmekten mesul değilsiniz. Eşiniz de size uygun değilse hatta annemin değişik bir modeli diyecek kadar kötüyse boşanın yolunuza bakın. Memurmuşsunuz bence hayatınızı idame ettirirsiniz

Yoo benim yakın çevremde sizin gibi 3 kadın var. Siz ayda 2 bin veriyormuşsunuz. Onlar mal mülk bile yaptılar kardeşlerinin üstüne. Verdikçe kendilerini Var sayıyorlar. Çocukları eziliyor ama. Bari tedavi olun durum berbat bir hal almasın. Çocuklarınız ya kullanıp atmayı ya da kullanılmayı içselleştirecekler.

Böyle kadına kuruş vermezdim,böyle annelik olmaz sadece bi eksiği varsa giderken alırdım paraya alıştırmazdım.Çünkü annemiz kötü de olsa napabiliriz ki o utansın inşallah.Siz de para koyun bir kenara, biriktirin bence

X