Bu ekonomide iş bırakılırmı?

iyikiamaiyiki

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
11 Eylül 2020
2.068
553
Aslında dert değilde sadece merak ettiğim için soruyorum.
Etrafımdaki çoğu bayan işi bırakıyor.En yakın arkadaşım 2 çocuğuna bakmak için işi bıraktı,eşinin geliri iyi evi arabası var bakıcak kimsem yok dedi bıraktı onlar bile şu ara eskisi gibi gezmiyor dışarıdan yemiyor,arkadaşım kendine kıyafet vs almıyor sadece çocuklarına alıyor.
eltim bıraktı onun eşi asgari ücret alıyor onlarında iki çocuğu var ev kredisi ödüyorlar 2000 tl kadar.onları hiç anlamıyorum bir maaşla nasıl geçinecekler hiç çözemedim.
bizim 1 tane çocuğumuz var,ben asgari ücretten fazla alıyorum eşimde iyi maaş alıyor çok şükür ama zor geçiniyoruz çoğu zaman maaş yakın paramızın kalmadığı bile oluyor.
Bir düşündüm işe girdiğimde çocuğum 2,5 yaşındaydı şuan 12 yaşında.çoğu şeyine gidemedim(okul toplantısı,etkinlikler vs.) annem gitti hep.en güzel zamanları çalışarak geçti ama çalıştığım içinde ev aldık birçok şey yaptık.
Eltim ve arkadaşım çocuklarının başında,herşeyleriyle birebir ilgileniyorlar bense işten gelince yemekti bulaşık toplamaydı ağzım açık uyuyorum.Onlarmı iyisini yapıyor benmi bilmiyorum?herşey para değil ama bu pahalılıkta işi bırakınca tek maaşla nasıl geçinilir bu beni düşündürüyor
Benim babam devlet memuruydu,tek maaşla bizide okuttu,evin her ihtiyacını karşılardı hiç birşeyimiz eksik kalmadı.Şuan 2 maaşla tek çocuğumuzun isteklerine ancak yetiyoruz.tek maaşla nasıl yapılır mantığım almıyor?
Fikir almak istiyorum.

Ek gelirleri vardır
Çocuğa dair giyim kalemi aile desteği ile yürüyordur
Kışlık konserve vs aile desteği vardır.
Benim net cevabim yok bu konuda, tercih ve şartlara göre değişir. Doğru cevap bırakılır da olabilir hayır da olabilir.
Tek beklentim pişman olmamak, çünkü herseyin telafisi var ama zamanın bedeli ve sağlığın telafisi yok.

Bir mesleğiniz var mı ne iş yapıyorsunuz? Eğer ev borcunuz yoksa arabanızda varsa çocuk küçükken bir süre olabilir. Ama tüm gün evde bunaladabilirsiniz

Yani bu sorunuz aldıgınız maaşa ve cocuk durumunuza gıre degısır
Asgari ucret alıyor ve cocugunuza bakıcı bakma durumundaysa derdimkş zaten cogunu bakıcıya vereceksınız bırde cocugunuzla zaman gecırmeyeceksınız
Ama sızın cocugunuz artık buyumus
Bırde gercekten ev hanımlıgı daha zor .. calılmaya alışan bır ınsan ıcın daha zor olur eminim
Eşinizin durumu goturebılecegıne ınanıyorsanız ara verın bakın bakakım ev hayatı dahamı güzelmiş
Gecinemezseniz yine iş ararsınız

Arkadaşınızın eşinin maaşı iyiymiş hani bir şekilde idare edebilirler diyebilirim ama oda kendinden kismis sanırım çocukları küçük onun 2 çocuk için bakıcı parası yüksek olacağı için bırakmıştır.

Eltiniz sizce asgari ücret ile geçiniyor mudur zannetmiyorum ben eğer hiçbir kalemden kismiyorsa aile desteği vardır onlar karşılıyordur ya para veriyorlardı yada evin market,fatura ve çocukların masraflarını alıyorlardır yoksa imkansız asgari ücret 2 çocuk ev kredisi ki kredi düşük olsada imkansız bence.

Eğer geçinebilecek güç varsa bırakılabilir. İşin içinde çocuklar olunca her durum farklılaşıyor, arkadaşlarım var bırakacak yerleri olmadıkları için kreşe vs gibi yerlere bırakıyorlar ama onlarında fiyatları neredeyse bir maaşa denk geliyor artık. Benim annemde hep çalıştı ben onun bunun kapısında büyüdüm desem yeridir. Anne eksikliğini ufakken çok hissettim o kadar yoğun çalışırdı ki garibim yüzünü görmediğim günler olurdu. velhasıl kelam imkanlar yetiyorsa bırakılabilir yetmiyorsa bırakılmamalı elbette

Her gelirin bir gideri oluyor. Bu her zaman böyle olmuştur. yani bu ülkede asgari ücretli de hiç geliri olmayanda, orta üst geliri olan da paraya para demeyende yaşıyor sonuçta. Ağustos ayında işi bıraktım. 2 haftadır yeniden işe girdim. eski şirketimle prensip olarak anlaşamadık. işi bıraktım biraz dinleneyim istedim. ama yeni bir iş bulacağıma emindim. Kıdemli mühendisim eski iş yerimin bana vereceği maaşla her türlü iş bulurum diye bııraktım. bu süreçte maddi bir sıkıntı çekmedim ama her türlü işe gireceğim. sadece para için değil sosyal ortamı için ayrıca bir mühendis 3 yıl iş bırakırsa sektörden uzaklaşır sonra iş bulması zor olur. Ben tüm geleceğimi de kocamın gelirine bırakmak istemem. Dünyanın türlü hali vardır. Kendi kazancım bana çocuklarıma eşime her zaman lazım olacak. Bence tekrar iş bulmak zor olaacaksa asla bırakılmamalı

Çocuk için belli bir süre hatta imkanı varsa en azından 7 yaşa kadar bırakılmasını doğru buluyorum. Öteki türlü bakıcı masrafları belli, aile akrabadan birinin büyütmesini de sağlık açısından ben istemem. Tabii bu bahsettiklerim gelir yetiyorsa/ yan gelir varsa… Yoksa çocuk yapmak zaten mantıklı değil

Ek gelirleri vardır
Çocuğa dair giyim kalemi aile desteği ile yürüyordur
Kışlık konserve vs aile desteği vardır.
Benim net cevabim yok bu konuda, tercih ve şartlara göre değişir. Doğru cevap bırakılır da olabilir hayır da olabilir.
Tek beklentim pişman olmamak, çünkü herseyin telafisi var ama zamanın bedeli ve sağlığın telafisi yok.
Benimde korkumpişman olmak.Aslında ben ev hanımlığıda sevmiyorum ama çalıştığım zaman da kızımın çoğu durumunda yanında olamıyorum.işten geldiğim zaman enerjim bitmiş oluyor.
Eşim sordu nasıl geçineceksiniz diye baksın bırak dedi bana işi o zaman bakıcak dedi ama baksın demekle olmuyor ki.ben mi yanlış düşünüyorum?tabiki herkesin kendi düşüncesi asla ne karışırım ne kıskanırım ama sadece merak ediyorum.

Bir mesleğiniz var mı ne iş yapıyorsunuz? Eğer ev borcunuz yoksa arabanızda varsa çocuk küçükken bir süre olabilir. Ama tüm gün evde bunaladabilirsiniz
kamuda çalışıyorum.ev kredimiz var ama 2000 tl ödüyoruz bitmek üzere .kızım 12 yaşında işi bıraksamda küçüklüğündeki gibi yanımda durmuyor arkadaş çevresi var dışarı çıkmak istiyor ama yinede bana geçen gün anne işi bırak dedi,üzüldüm

İşinizi asla bırakmayın. Dünyanın binbir türlü hâli var. Bir kadın asla işini bırakmamalı. Kendinizi bir erkeğin vicdanına terk etmeyin hiçbir zaman. Çocukların güçlü anneye ihtiyacı vardır her zaman.
Buna katılıyorum,hatta arkadaşım işini bıraktığı zaman neden bırakıyorsun eşin yarın öbür gün seni aldatsa ayrılasnız ne yapıcaksın dedim,iki çocğumu alırım annemin evine giderim orda benim odam hazır dedi hiç kafasına takmıyor birşeyi ancak geçen gün birlikteydik eşinden para istedi eşi verdiğim para yeter zaten maaşında yok artık çalışmıyorsun dedi küçümseyerek ama arkadaşım dalgaya vuruyor,bana başkasının yanında eşim bu şekilde konuşsa bozulurdum

Ben kendimden örnek vereyim eskiden olsa çalışırdım ama şuan değil. Kreş ve bakıcı ücretleri eskiye nazaran herşey gibi aşırı pahalandı.
Yani çalışıp direk o parayı kreşe,bakıcıya vermektense kendileri bakmayı tercih etmişlerdir diye düşündürdü konu beni. Ha çocuklar büyükler ve bunlara ihtiyacı yoksa o zaman şımarıklık gibi geliyor bana çünkü cidden artık 2 maaş bile yetmiyor hiç birşeye 🤷

işten geldiğiniz zaman bu kadar tükenmiş olmanızı anlayamadım. İşiniz mi çok zor. 3 kişilik bir ailesiniz kızınızda büyümüş maşallah. Eviniz mi çok büyük yada çok fazla mı eşyanız var. çok fazla mı misafiriniz geliyor. başka bir konuda yardım almayı deneyin ayda bir temizlikçi gibi. yada bellki vitamin eksikliğiniz vardır. destek almayı deneyin

Merhaba ben öğretmenim hemde kamu da . 17 yıldır çalışıyorum çocuklarım küçükken 4 yıl ücretsiz izin aldım . Dün akşam eşimle aynı konuyu konuştum çok yorgunum çalışmak istemiyorum diye . Ben tamamiyle istifa etmem ama borcum var ( kendi ailemle alakalı ) bu sene öğrencilerim 4.sinif seneye 1 almayacağım 6 ay ücretsiz izin alacağım . Sizde bir süre ücretsiz izin alabilirsiniz .

Aslında dert değilde sadece merak ettiğim için soruyorum.
Etrafımdaki çoğu bayan işi bırakıyor.En yakın arkadaşım 2 çocuğuna bakmak için işi bıraktı,eşinin geliri iyi evi arabası var bakıcak kimsem yok dedi bıraktı onlar bile şu ara eskisi gibi gezmiyor dışarıdan yemiyor,arkadaşım kendine kıyafet vs almıyor sadece çocuklarına alıyor.
eltim bıraktı onun eşi asgari ücret alıyor onlarında iki çocuğu var ev kredisi ödüyorlar 2000 tl kadar.onları hiç anlamıyorum bir maaşla nasıl geçinecekler hiç çözemedim.
bizim 1 tane çocuğumuz var,ben asgari ücretten fazla alıyorum eşimde iyi maaş alıyor çok şükür ama zor geçiniyoruz çoğu zaman maaş yakın paramızın kalmadığı bile oluyor.
Bir düşündüm işe girdiğimde çocuğum 2,5 yaşındaydı şuan 12 yaşında.çoğu şeyine gidemedim(okul toplantısı,etkinlikler vs.) annem gitti hep.en güzel zamanları çalışarak geçti ama çalıştığım içinde ev aldık birçok şey yaptık.
Eltim ve arkadaşım çocuklarının başında,herşeyleriyle birebir ilgileniyorlar bense işten gelince yemekti bulaşık toplamaydı ağzım açık uyuyorum.Onlarmı iyisini yapıyor benmi bilmiyorum?herşey para değil ama bu pahalılıkta işi bırakınca tek maaşla nasıl geçinilir bu beni düşündürüyor
Benim babam devlet memuruydu,tek maaşla bizide okuttu,evin her ihtiyacını karşılardı hiç birşeyimiz eksik kalmadı.Şuan 2 maaşla tek çocuğumuzun isteklerine ancak yetiyoruz.tek maaşla nasıl yapılır mantığım almıyor?
Fikir almak istiyorum.

Hayır bırakılmamalı. Maaşın tamamı bakıcı veya kreş ücretine gitse bile bırakılmamalı. Çünkü bu işin bir de sigortası var. Maaşın tamamı bakıcıya gitse bile sigortası yatıyor çalışan kadının. Bir emekli maaşı olacak yaşlandığında. Ayrıca dünyanın bin türlü hali var. Neden kendi geleceğimi başka bir insanın vicdanına bağlayayım?

ne çocuk için ne de başka bir durum için çalışan kadın kesinlikle işini bırakmamalı. Tabiki çocuk bakımı da çok önemli ama ekonomik özgürlük de çok önemli. Burada her gün okuyoruz boşanmak istiyorum ama çalışmıyorum ailem kabul etmiyor vs. diye. Her kadın kendi ayakları üzerinde durabilmeli.

Kızınız büyümüş artık. İsteseniz de sizinle geçireceği vakit az olacak.
Onu bahane ederek işten çıkmanızın bir anlamı yok.
İş sonrası yorgunluk kısmına bir çözüm bulmaya çalışabilirsiniz. Kamuda çalışıyormussunuz, eşiniz mi destek olmuyor ev ve çocuk sorumluluğunda?
Önceki konuda 9 buçukta uyuduğunuz yazmıştınız. Kan degerlerinize baktirabilirsiniz.

Arkadaşlarınızın nasılsın geçindigi de önemli değil bence çünkü geçinmek dediğimiz şeyden herkesin anladığı farklı.

X