Hayır demeli miyim evet diyip kullanmamalı mıyım

Kusmuklu dediğiniz şey acaba leke mi yoksa yıkanmadan mı gelmiş bunu ben de merak ettim :)
Bebek kıyafetinde yıkayıp tertemiz koyduğum yeni doğan kıyafetlerine 2-3 ay sonra baktığımda yaka kısımları hep sararmıştı. Sandık lekesi gibi oluyorlar nedendir bilinmez.

Herkese merhaba arkadaşlar bir konu hakkında yine fikrinize ihtiyacım var dert edilecek bir konu değil tabi ki ama doğru mu düşünüyorum yanlış mı merak ediyorum benim gibi düşünen var mı acaba şimdi bilmeyenler için söylüyorum hamileyim bir oğlum olacak hayırlısı ile boşanma aşamasında bir anneyim çok şükür maddi durumum kötü değil yani nasıl desem aile evinde yaşıyorum asgari ücret alıyorum sigaram yok öyle masraflı bir insan değilim benim de teyzemin kızı var onunda bir oğlu var nasıl desem yıldızımız o kadar barışık değil konuya gelecek olursak geçen oğlumun küçülenlerini sana vereyim ayırmıştım dedi bende art niyet aramadım altında ben olsam bende veririm ama şöyle bir durum da var ben çok eski kıyafetle büyüdüm şımarıklık yapmak asla istemem ama çocuğuma çok eski giydirme taraftarı değilim alabilecek durumdayım çünkü beş tane zıbını olacağına iki tane olsun benim aldığım olsun kimseye minnet etmesin diye düşünüyorum neyse çok uzatmayayım bende o öyle söyleyince direk red edemedim geveledim yani daha çok ihtiyacı olana verebilirsin gibisinden konuştum bugün de bana bir poşet bıraktı poşetin içini açtığımda şok oldum afedersiniz ama kusmuklu zıbına kullanılmış mama kaşığına kadar ne kadar kötü şey varsa poşete doldurmuş yani bir mama kaşığı ne kadar pahalı olabilir 25 30 lira ben alabilirim ister istemez kötü hissettim ve art niyetli olduğunu düşünüyorum çünkü bana sürekli sen alamazsın sen büyütemezsin çocuğu tek başına vah vah acıyorum sana da bu bebeye de gibisinden çok şeyler söylüyor eziyor sürekli herşeyi geçtim yani bizde hep eskiyle büyüdük asla böbürlenmek istemiyorum Allah’ın zoruna gitmesin ama kimsenin kusmuklu zıbınını giydirmem çocuğuma yani çok şükür çalışıyorum elim ekmek tutuyor inan bebeğime çok güzel şeyler aldım zıbınlar alt açmalar çok kaliteli olmasın ama benim aldığım olsun diyorum yanlış mı düşünüyorum içim dolmuş kusura bakmayın çok uzun oldu fikirlerinizi bekliy
Fiyatlardan haberiniz yok ama galiba ben ona takıldım mama kaşığı baya pahalı olabilir lütfen bebise kaliteli alınız 20-30 bandında plastik olmasın 😍😍♥️

İlk çocuğumda ilk heves hep yeni şeyler giydirdim. Sadece belki yeğenimin kiyafetlerini verseler giydirirdim ama vermedi onlar da :) ikinci çocukta ikinci el pek çok şey aldım. Zaten büyükten de kalan çok şey oldu.
Aynı düşünce ile ilk çocuğu olanlara hep sorarım önce. İlk çocuk belki giydirmezsin ama böyle böyle bişi var diye sorarım. Bir arkadaşım kabul etmişti. Diğeri çok kıyafeti var çok hediye geldi diye reddetmişti. Verirken de illa giydir diye vermiyorum ben. Bak beğenmezsen birine verirsin veya atarsın da diyorum. Çünkü insana bazen kendi eskisi güzel geliyor. Ama dışardan bir göz çöpe atılacak seviyede görebilir.
Kötü niyet hissettiyseniz veya bazısı çöpe atmaya kıyamaz böyle vicdan rahatlatır.
Bence birine verin veya konteyner a atın. Başka vermek isterse de ilk hevesim kendim seçip aldiklarimi kullanmak istiyorum. Başkasına ver diyin.

Ben oğlumda her şeyi yep yeni aldık ama eltimin 2 erkek çocugu vardı oda kiyafetleri iyi saklamıştı bana gösterdi bebekler çok kiyafet kirletiyor seç bak hangisi sana lazımsa al giydir diye.Bende aralarından hangisine ihtiyacım varsa sağlam iyiyse aldım giydirdim evde sonra küçülünce tekrar geri verdim.Mesela ben oğluma body zıbın çok almıştım eltimin kızına verdim oda giydirdi yani böyle ara sıra degiş tokuş yapıyoruz.Kuzenin niyeti kötü o ne öyle kusmuklu berbat kıyafetler vermiş boşandın diye acıkta degilsin herhalde.Birde millete anlatır ben kiyafet verdim çocuguna giydirsin diye kendini över böyle tipler🙄
Ayy bir akrabamiz var. Kardeşime sadece bir zıbın vermiş. Kaç yazımıza gelmiştik hala soylerdi. Annem sinir olurdu. Ondan sebep sanırım bizim ikinci el almamıza sinir olur. Alamayacak durumda misiniz der. Ben özellikle ikinci çocukta çok letgoya dadanmistim. Kıyafet ihtiyaç olmadı ama ayakkabı ve oyuncak bebek esyalari çok aldım. Ama sinir oluyordu annem hep. O kadar yoklukta size başkasının şeyini giydirmedim derdi.

Hatta ben cocuklen komşumuz kıyafet vermişti bir poşet..ben de bir heves giyeceğim sanmıştım. Annem onları minder yüzü yapmıştı. Çok bozulmustum. şimdi siz yazınca kadının travması varmış demekki diye ışık yandı

Ayy bir akrabamiz var. Kardeşime sadece bir zıbın vermiş. Kaç yazımıza gelmiştik hala soylerdi. Annem sinir olurdu. Ondan sebep sanırım bizim ikinci el almamıza sinir olur. Alamayacak durumda misiniz der. Ben özellikle ikinci çocukta çok letgoya dadanmistim. Kıyafet ihtiyaç olmadı ama ayakkabı ve oyuncak bebek esyalari çok aldım. Ama sinir oluyordu annem hep. O kadar yoklukta size başkasının şeyini giydirmedim derdi.

Hatta ben cocuklen komşumuz kıyafet vermişti bir poşet..ben de bir heves giyeceğim sanmıştım. Annem onları minder yüzü yapmıştı. Çok bozulmustum. şimdi siz yazınca kadının travması varmış demekki diye ışık yandı
Işte herkestende kiyafet alınmaz bazıları böyle kafana kafana vurur heryerde söyler ben çocugumun eski kiyafetlerin verdimde şoyle yaptımda anlatır annenizde o yüzden sinirlidir bu konuda ola bilir.Gerçekten söylenmeyecek iyi niyetle veren birisinden almak lazım yoksa haber bültenlerine kadar yayanlardan değil.😆
BIr kez iyilik yapti ya aklînca tüm dünya bilmeli.
Ben lekeli yıpranmışları atdım sağlam iyi kalanları sakladım kiyafetlerinde zaten pek leke yoktu anında çıkarıp temizledigim için.

Kusmuklu dediğiniz şey acaba leke mi yoksa yıkanmadan mı gelmiş bunu ben de merak ettim :)
Bebek kıyafetinde yıkayıp tertemiz koyduğum yeni doğan kıyafetlerine 2-3 ay sonra baktığımda yaka kısımları hep sararmıştı. Sandık lekesi gibi oluyorlar nedendir bilinmez.
Pamuklu olduğu için bir sûre sonra sararıyor bebek kiyafetleri.Benim doguma az kaldığı için yenilerini yine alsamda lazım olur diye hepsini çıkarıp bir güzel yıkadım bembeyaz oldular yine.Yani o lekeler gidiyor ama kalıcı eski lekeler ne yapsa gitmez fark ediliyor zaten.

Yok yıkanmadan poşete atılmış çıkmayan lekeden değil

Herkese merhaba arkadaşlar bir konu hakkında yine fikrinize ihtiyacım var dert edilecek bir konu değil tabi ki ama doğru mu düşünüyorum yanlış mı merak ediyorum benim gibi düşünen var mı acaba şimdi bilmeyenler için söylüyorum hamileyim bir oğlum olacak hayırlısı ile boşanma aşamasında bir anneyim çok şükür maddi durumum kötü değil yani nasıl desem aile evinde yaşıyorum asgari ücret alıyorum sigaram yok öyle masraflı bir insan değilim benim de teyzemin kızı var onunda bir oğlu var nasıl desem yıldızımız o kadar barışık değil konuya gelecek olursak geçen oğlumun küçülenlerini sana vereyim ayırmıştım dedi bende art niyet aramadım altında ben olsam bende veririm ama şöyle bir durum da var ben çok eski kıyafetle büyüdüm şımarıklık yapmak asla istemem ama çocuğuma çok eski giydirme taraftarı değilim alabilecek durumdayım çünkü beş tane zıbını olacağına iki tane olsun benim aldığım olsun kimseye minnet etmesin diye düşünüyorum neyse çok uzatmayayım bende o öyle söyleyince direk red edemedim geveledim yani daha çok ihtiyacı olana verebilirsin gibisinden konuştum bugün de bana bir poşet bıraktı poşetin içini açtığımda şok oldum afedersiniz ama kusmuklu zıbına kullanılmış mama kaşığına kadar ne kadar kötü şey varsa poşete doldurmuş yani bir mama kaşığı ne kadar pahalı olabilir 25 30 lira ben alabilirim ister istemez kötü hissettim ve art niyetli olduğunu düşünüyorum çünkü bana sürekli sen alamazsın sen büyütemezsin çocuğu tek başına vah vah acıyorum sana da bu bebeye de gibisinden çok şeyler söylüyor eziyor sürekli herşeyi geçtim yani bizde hep eskiyle büyüdük asla böbürlenmek istemiyorum Allah’ın zoruna gitmesin ama kimsenin kusmuklu zıbınını giydirmem çocuğuma yani çok şükür çalışıyorum elim ekmek tutuyor inan bebeğime çok güzel şeyler aldım zıbınlar alt açmalar çok kaliteli olmasın ama benim aldığım olsun diyorum yanlış mı düşünüyorum içim dolmuş kusura bakmayın çok uzun oldu fikirlerinizi bekliyorum
ne kadar terbiyesizce bir davranış yani bi yabancıya verirken bile dikkat ede ede veriyoruz insan temizler verir bence iyi niyetinden şüphe ederim o insanın

Yenidoğan kıyafetleri ne kadar eski olabilir ki! İyi yıkanmamışsa, durdukça sararmıştır yaka kısımları filan. Güzel yıka kullanmaya devam et anacığım. Devir tasarruf devri. Hoşuna gitmeyenleri at gitsin.

Ben de yeğenimin küçülenlerini kızıma, hatta rengi vs uygunsa oğluma alır giydiririm. Hatta kardeşim oğlum da giyebilsin diye montları falan unisex renklerde alır hep. Biraz ağzı yüzü kaymış olanları da ev kıyafeti olarak dolabımızda durur.

Yani eşya değişimine asla karşı değilim. Ancak eşya verirken kesinlikle temiz, lekesiz, aşırı yıpranmamış olmasına dikkat ederim ben. Verirken de mutlaka dikkatlice baktığımı ama giyilmeyecek gibi olan eşya olursa alan kişinin atmasını rica ederim. Adap ve üslup önemli özellikle bu tarz konularda.

Size gelince konu sahibi, içinize sinmeyen hiç bir şeyi giydirmek zorunda değilsiniz.

Herkese merhaba arkadaşlar bir konu hakkında yine fikrinize ihtiyacım var dert edilecek bir konu değil tabi ki ama doğru mu düşünüyorum yanlış mı merak ediyorum benim gibi düşünen var mı acaba şimdi bilmeyenler için söylüyorum hamileyim bir oğlum olacak hayırlısı ile boşanma aşamasında bir anneyim çok şükür maddi durumum kötü değil yani nasıl desem aile evinde yaşıyorum asgari ücret alıyorum sigaram yok öyle masraflı bir insan değilim benim de teyzemin kızı var onunda bir oğlu var nasıl desem yıldızımız o kadar barışık değil konuya gelecek olursak geçen oğlumun küçülenlerini sana vereyim ayırmıştım dedi bende art niyet aramadım altında ben olsam bende veririm ama şöyle bir durum da var ben çok eski kıyafetle büyüdüm şımarıklık yapmak asla istemem ama çocuğuma çok eski giydirme taraftarı değilim alabilecek durumdayım çünkü beş tane zıbını olacağına iki tane olsun benim aldığım olsun kimseye minnet etmesin diye düşünüyorum neyse çok uzatmayayım bende o öyle söyleyince direk red edemedim geveledim yani daha çok ihtiyacı olana verebilirsin gibisinden konuştum bugün de bana bir poşet bıraktı poşetin içini açtığımda şok oldum afedersiniz ama kusmuklu zıbına kullanılmış mama kaşığına kadar ne kadar kötü şey varsa poşete doldurmuş yani bir mama kaşığı ne kadar pahalı olabilir 25 30 lira ben alabilirim ister istemez kötü hissettim ve art niyetli olduğunu düşünüyorum çünkü bana sürekli sen alamazsın sen büyütemezsin çocuğu tek başına vah vah acıyorum sana da bu bebeye de gibisinden çok şeyler söylüyor eziyor sürekli herşeyi geçtim yani bizde hep eskiyle büyüdük asla böbürlenmek istemiyorum Allah’ın zoruna gitmesin ama kimsenin kusmuklu zıbınını giydirmem çocuğuma yani çok şükür çalışıyorum elim ekmek tutuyor inan bebeğime çok güzel şeyler aldım zıbınlar alt açmalar çok kaliteli olmasın ama benim aldığım olsun diyorum yanlış mı düşünüyorum içim dolmuş kusura bakmayın çok uzun oldu fikirlerinizi bekliyorum
Ben arkadaşlarımdan aldım kullanılmış kıyafet çünkü küçükken çok çabuk büyüdükleri için 2/3 kere giyiyorlar en fazla kendim de aldım tani ama bazılarını hiç Kullanamadan küçüldüler.
Ben de arkadaşlarıma veriyorum daha geçen gün verdim hatta koskoca bir valiz dolusu hepsi neredeyse yepyeni atmaya kıyamadım asla yazık kolay kazanmıyoruz. Ama bu bahsettiklerim temiz kıyafetlerdi.
Ayrıca şunu söylemek isterim başkasından kıyafet almak bana göre ayıp bi şey değil, siz giydirin giydirmeyin ama temiz ve hijyeninden eminsem ben kullanılmış olmasını sorun etmem.

Konudan bağımsız soruyorum önlük takmayı düşünmez misiniz ?
Ben 3 kızımda da önlük kullandım çok fazla önlük vardı onlar eskidi kıyafete bir şey olmadı tavsiye ederim
Önlük devamlı takılı boyun kısmından aşağı geçiyor kustugunda ıslanmış oluyor iç taraftan tam sarsamda içe geçiyor

Şaka gibi yemin ederim ya çöpe bile koysan bir yıkarsın belki bir alan olur diye hatta ütüleyen bile gördüm birine vermeden önce kusmuklu zıbın ne demek bence bunu bizzat söyleyin ben de bir başkasına verdim sen bir daha bana verme çok şükür alabilecek durumdayız daha kötü durumda olanlar var bir de verirken bir yıkayıp ver istersen başkalarına diye belirt bence

Midem bulandı.Hiç bir iyiniyet göremedim.Hepimiz çocuklarımızın "yeni gibi kalanlarını" yakın eş dosta çocuklarına verdik.Bu kişiye şunu söyleyin.Benim ilk çocuğum özeniyoruz elbette,az olsun ama yeni olsun diyoruz eşimle..Onun için ben alabiliyorum siz alamayanlara verin diyerek önünü kesin getirdi ise eline geri verin.Veya ihtiyacı olana vereceğinizi söyleyin ki bir daha getirmesin.

Yanlış düşünmüyorsun. Bana da halam bi seferinde aradı. Torununun küçülenleri için. Allah var halam hep marka giydirir. Eminim yesyeni tertemizdir ama ben ona rağmen kabul etmedim. Dediğiniz gibi çocukluğum hep giyilmiş kıyafetlerle geçti. Bende dedim kendim alcam hep diye. Birde benim eski eşimde böyle şeyleri asla kabul etmezdi. Ben alamıyormuyum diye.

lütfen bu igrenc poseti kendisine geri iade edin ihtiyaciniz olmadigini bir baskasinada verilmesinin cok ayip olacagini söyleyin verinki anlasin anlamasi yoksa yada hic bir sey söylemeden direk verin ihtiyacim yok geri al deyin cok haklisiniz bukadinin haddini verin ve bundan sonra iyi bir seyde vermek istese kullanilmis sizin yerinizde olsaydim asla kabul etmezdim sizi asagi cekerek kendisini yükseltmeye calisiyor hadsiz kadin Rabbim saglikla kucaginiza almayi nasip etsin bebeginizi ve sizi hic kimseye muhtac etmesin amin rabbim yar ve yardimciniz olsun kardesim amin

Cocugumun eskilerini hep verdim ama asla lekeli bir urunu vermedim tertemiz urunleri verdim zaten size aciyorum yarzi soylemlerinden kotu niyetli biri oldugu belli buyutemezsin bu cocugu dedignde oylede bir buyuturumki akliniz sasar diyin yada aciyorum dediginde hemen tersleyin acinacak halde degilim cok sukur ailem yanimda hicc bir derdim yok falan diyin konusturmayin sacma sapan eziklemesin sizi verdimleri icinde kullanilacak halde degillerdi kullanmayacagim baska birsey getirme dersiniz

bugün de bana bir poşet bıraktı poşetin içini açtığımda şok oldum afedersiniz ama kusmuklu zıbına kullanılmış mama kaşığına kadar ne kadar kötü şey varsa poşete doldurmuş yani bir mama kaşığı ne kadar pahalı olabilir 25 30 lira ben alabilirim ister istemez kötü hissettim ve art niyetli olduğunu düşünüyorum çünkü bana sürekli sen alamazsın sen büyütemezsin çocuğu tek başına vah vah acıyorum sana da bu bebeye de gibisinden çok şeyler söylüyor eziyor sürekli herşeyi geçtim yani bizde hep eskiyle büyüdük asla böbürlenmek istemiyorum Allah’ın zoruna gitmesin ama kimsenin kusmuklu zıbınını giydirmem çocuğuma yani çok şükür çalışıyorum elim ekmek tutuyor inan bebeğime çok güzel şeyler aldım zıbınlar alt açmalar çok kaliteli olmasın ama benim aldığım olsun diyorum yanlış mı düşünüyorum içim dolmuş kusura bakmayın çok uzun oldu fikirlerinizi bekliyorum
Bebekler çabuk büyüdüğünden giydikleri kıyafetler eskimiyor, üstelik bebeklik döneminde ne kadar yedek kıyafet olursa o kadar iyi çünkü kusuyorlar, altlarını bellerine kadar dolduruyorlar gün içinde defalarca kıyafet değiştirmek zorunda kalıyorsunuz, ben de poşetler dolusu bebek eşyası verdim ama size yapılan çok ayıp, lekeli pis kıyafetler verilmez insan onları vermeye utanır, hiç mi görgü adap bilmiyor?

Bu iyilik değil terbiyesizlik.

O kıyafetleri aynı poşete tıkıp size veren kuzeninize geri iade edin, başka bir yere vermeyin çünkü böyle adap bilmeyenlerin malı da tatlı olur, pis lekeli kıyafetleri bir anda kaliteli temiz kıyafetler oluverir.
Kıyafetlerin fotoğrafını çekim kenarda dursun sonra da iade edin.

X