Bu kadar haksızlık çok değil mi?...

yorumları ve konunun tamamını okuyamadım ama, burada çoğu konuda gözlemlediğim kadarıyla evlenmeden önce cinsel birliktelik yaşayanlar evliliklerinde mutlu olamıyor, herkesin günahı da sevabı da kendine, beni ilgilendirmez elbet ama konulardan bu sonuca ulaştım.
ayy ne muhteşem bi tespit tam da buna ihtiyacı vardı konu sahibiin bravo size :KK9::KK9:

Çok terbiyesiz bir eşiniz var, ayrılsanız hiç değilse bir kere çirkefini çekersiniz, sonrası belkide güzel mutlu bir hayat sizi bekliyordur.İnsanın eşinden bunları duyması çok acı.Eşiniz çok kompleksli bir adam sanırım.Bence sizin ona fazla olduğunuzu düşünüyor ve size eziyet edip eksik hissettiğinizi düşündüğü noktalardan sizi sindirmeye çalışıyor.Aşağılık kompleksi var ve muhtemelen ona fazlasınız.
Tam olarak böyle düşünüyorum ben de.. Nasıl bi ezik ruhsa artık ..

Hiç bir hakim mahkeme evlenmeden önceki hayatını dikkate almaz, önemli olan evlendikten sonraki hayatın. Eşin gidip evlenmeden önce şöyleydi derse o zaman neden evlendin diye sorulur, bilmiyorduysan o zaman en başında neden boşanmadın diye sorulur. Ayrıca kimse hesap soramaz eşin bile, kandırmadın etmedin.
Bunları dikkate alacak olanlar ancak akrabalar, tanıdıklar olur, ki onlara da iftira atıyor dersin. Asıl ayıp onun ki insan boşansa bile eşinin namusuna çamur atabilir mi? Bununla şantaj yapabilir mi? Seni o kadar sindirmiş ki, mantıklı düşünemiyorsun.
Önceki yorumumda bir şey sordum, hiç iyi yönü var mı eşinin, mutlu olduğunuz zamanlar diye.
Senin yerinde olsam bir kağıda diklemesine bir çizgi çizer, bir tarafa iyi özelliklerini diğer tarafa kötü özelliklerini yazardım, ona göre muhasebe ederdim.
Ama alkol bağımlılığı en kötü şey, bütün iyiliklerini siler süpürür.
Kimse salt iyi ya da kötü değildir diye düşünürüm hep. Ve evet az olsa da iyi özellikleri de var ama kötüler onları silip süpürüyor. Teraziye koysam daha çok psikolojik şiddetini görüyorum. Baskıcı kıskanç her şeyi eleştiren halleri...
Tanıdıklar akrabalara gelirsek umrumda değil. Sonuçta kafamı yastığa koyup ağladığımda ben bir başıma kalıyorum. İsteyen istediğini düşünsün sonuçta bu hayat benim. Bazı şeyler var hani kaldırılmaz, aldatma gibi. Eşimin de namusum hakkında ileri geri ağzına her şeyi almasını kaldıramıyorum. Ne insanlar var karışı aldattığı halde kimse kötü bilmesin diye çabalıyor. Benimki babama söylemekle tehdit ediyor. Aslında kaybetmekten nasıö korktuğunu buradan da görebiliyorum. Oysa o kadar çok söyledim ona anlattım, korkma beni üzmesinin sürece kaybetmezsin dedim.

Evlenmeden önce bu huylarını hiç mi görmediniz acaba. okuduklarıma çok üzüldüm inan ki. Böyle bir şey ile insan eşini tehdit eder mi. özelini bir başkasına anlatır mı. utanç verici bir durum. Siz boşansanız bile bu karakterde biri musallat olacak biridir. boşanınca bile sizi rahat bırakmaz. kolayını bulsa gazeteye ilan verecektir geçmişinizi :KK43:
benim kız kardeşim sevgilisinden ayrıldı. Tanıma sürecindeydiler. Daha evlenmeden başlamış söylenmeye, ailen bize her istediğinde gelemez ben ne dersem o olacak. anneme saygı duyacaksın. kız kardeşin çocuğunu alıp bizde geceleri kalamaz vs. vs. hani demek istediğim sevgiliyken bazı şeylerin sinyalini vermedi mi. bu huylar evlenince bir anda çıkmaz ortaya yani. ortada şimdi çocuk da var. nasıl örnek olmayı düşünüyor kızına. ilerde elin oğlu kızına böyle yapsa tehditler etse biri gelip senin kızın böyle böyle yaptı dese ne yapacak. ne kadar düşüncesiz kalitesiz bir erkek. böyle insanları taaa en başında hayatımıza almayacağız ki, böyle üzüntüler yaşamayalım. yanlış anlama olan olmuş seni de yargılamak istemiyorum ama çok yanlış bir eş seçmişsiniz. karakterini tanımadan belki de evlilik kararı almışsınız. Bence boşanmayı da çok iyi tartarak düşün karar ver. çünkü bu karaktersizlikle bir insan boşanınca da musallat olacaktır.
Aslında dediğiniz gibi sinyaller verdi elbette ama bu kadar değildi. O zamanlar özürler dileyip hep yolumdan çevirdi beni. Bir daha olmayacağına inandırdı. İnandım işte biraz kör kütük aşık olunca. Biraz da özgüvenim elden gidince yapıp ettikleriyle düzelir diye umut ettim ama öyle olmadı. Boşansak aynı iş yerindeyiz ne olur bilmem. Ama milletten çekinip belkibirşey yapmaz.

'Sorduğum zaman senin önceki hayatını anlamak için içtim diyor. Eşimle tanışmadan önce serbest bir hayatım vardı.' Serbest bir hayat mı? Normal bir hayatınız vardı yani. Bu tür şeyleri görünce çok kızıyorum. Biz kadınlar olarak bu tür şeyleri söylersek, kıt aklı erkekler ne desin?

Tüm Kadınlar için geçerli olan: Sen bir bireysin ve hayatında yaşadığın herşey sana bir şey katıyor. Kendi iraden ve isteğinle yaptığın her şeyin arkasında durman gerekir. Seni geçmişinle yargılayan bir insanla da birlikte olup evlenmeyeceksin! Bu kadar basit! Bazen diyorum za, kadınları olarak haklarımızı savunacağımıza kendi kendimizi ezip haksızlık ediyoruz. Sonra da bu ülke neden gelişmiyor, neden bu kadar kadın cinayeti var vs vs.

Sizin özelinizde ise kusura bakmayın ama ne yapmanız gerektiğini çok iyi biliyorsunuz aslında. Bir değil, iki değil yani.
Okuduğum en guzel yorum. Ataerkil zihniyeti hic sevmedim ve kocami secerken buna ozellikle dikkat ettim

'Sorduğum zaman senin önceki hayatını anlamak için içtim diyor. Eşimle tanışmadan önce serbest bir hayatım vardı.' Serbest bir hayat mı? Normal bir hayatınız vardı yani. Bu tür şeyleri görünce çok kızıyorum. Biz kadınlar olarak bu tür şeyleri söylersek, kıt aklı erkekler ne desin?

Tüm Kadınlar için geçerli olan: Sen bir bireysin ve hayatında yaşadığın herşey sana bir şey katıyor. Kendi iraden ve isteğinle yaptığın her şeyin arkasında durman gerekir. Seni geçmişinle yargılayan bir insanla da birlikte olup evlenmeyeceksin! Bu kadar basit! Bazen diyorum za, kadınları olarak haklarımızı savunacağımıza kendi kendimizi ezip haksızlık ediyoruz. Sonra da bu ülke neden gelişmiyor, neden bu kadar kadın cinayeti var vs vs.

Sizin özelinizde ise kusura bakmayın ama ne yapmanız gerektiğini çok iyi biliyorsunuz aslında. Bir değil, iki değil yani.
Çok güzel özetlemişsiniz. Aslında ben serbest bir hayatım vardı derken toplum kriterlerine göre serbest olduğumu anlatmak istedim. Yoksa normali elbette insanın özgür iradesi ile hayatına devam etmesi.

İyi geceler hanımlar,

İçimi dökmek için geldim. Çok üzgünüm... Uzun olursa şimdiden kusura bakmayın.
Evliliğimle ilgili sorunları yazmaya nereden başlasam bilmiyorum. Ama asıl sorun yaşadığım bunca haksızlığı kendime reva görmem. Bana yapılanlara izin vermem. Eşimde tespit ettiğim kişilik bozukluğunu kendimde de tespit ettim. Bağımlı bir kişiliğimin olduğuna inanıyorum. Eşim aileme bağımlı olduğumu düşünüyor ben ise eşime... Eşimle evlendiğimizden beri sorunlar yaşadık. Evleneli 3,5 sene oldu. 2 yaşında bir kızımız var. Her şeyi denedim. Psikoloğa gidiyorduk maddiyatı bahane ederek gitmeyi bıraktı. O maddiyat her gece içmeye gelince nedense unutuldu. Evet problemlerden biri her gece içmesi. Önceleri yoktu böyle bir alışkanlığı ama son 1,5 yıldır hemen her gece içiyor. Bir şişe şarap, 4-5 bira, bir şişe votka, bir şişe rakı... Ruh haline, bütçesine göre seçiyor o akşam ne içeceğini. Bağımlı oldun evde içme dediğimde sınır getirme bana içip napıyorum sanki diye savunuyor. Zaten alkole de benim yüzümden başlamış mış mış!... Tamamen bahane ediyor. Sebebi yok. Sorduğum zaman senin önceki hayatını anlamak için içtim diyor. Eşimle tanışmadan önce serbest bir hayatım vardı. Ondan önce erkek arkadaşlarım oldu. Birlikte oldum. Sonuçta hepsi de ciddi ilişkiydi ama yürümedi. Eşim hepsini biliyordu. Sürekli bunu önüme getirdi. Sürekli alakasız konuları bile oraya çekip üstüme geldi. İlk zamanlar şiddet vardı sonra el kaldırırsa polisi arayacağım diye kendini frenledi bitti bu durum. Çok sabrettim. Öyle manipüle etti ki beni; çektiklerimi adeta günahlarıma kefaret saydım. Ama bir yere kadar. Bende sabır bitti. Bir daha bu konuları açarsa işin mahkemede biteceğini, ağır sözlerini kaldıramadığımı söyledim. Ailelerimiz başından beri yıldızı barışmadı. Onun ailesi akraba eş dost ilişkisi konusunda yabani olduğu için aynı durumu benden bekledi. Eşim ailemle görüşmüyordu saygısızlık yaptı sürekli onlar da artık görüşmek istemiyor. Ben yine de onun ailesiyle görüşüyordum ama onların oğlu hatalı olduğu halde arkamdan beddualar ettiğini öğrenince ben de görüşmeyi kestim. Zaten kayınvalidemin durup dururken oradan buradan her şeyden laf sokmasını saymıyorum bile. Her şeyi sineye çektim anlayacağınız. Eşim bana destek olacağına herkesten çok kötüledi beni onlara. Dün de şehir dışında ablama geldim. Zaten ailemle kendisi görüşmediği için bir süpün nişan katılmam gereken her şey burnumdan geliyor. Kendisi bunları gereksiz görüyor. Her neyse... Dünkü konuya gelecek olursam, teyzesini çok seviyor kızım diye kızımın naptığını sorduğunda paylaştım. Öpüp duruyor dedim. Oradan başlattı getirdi konuyu halaları da seviyor dedi. Ben de dayanamadım ben pek görmedim dedim. Buradan tuttu senin yüzünden sen engel oldun gibi laflar etti. Ellerimle kızımın çantasını hazırlayıp yolladım kendim görüşmesem de halbuki. Yani bunca haksızlık çok değil mi ben yollarsam görüştüler sen götürünce görüştüler ama kendileri zahmet edip özleyip görmediler. Annesi babası bile torunlarını 5 ay görmedi oğulları götürmeyince. Aynı şehirdeyiz! Siz olsanız sorgulamaz mısınız bu nasıl torun sevgisi diye söyleyin nolur. Yemin ederim ben torunlarıyla hiçbir zaman aralarına girmedim. Böyle olduğu halde eşimin sen engel oldun vs lafları çok dokundu. Sonra tuttu konuyu anneme getirdi. Annem planlamış bizi ayırmayı da ondan böyle yapmış falan. Yaptığı da cidden birşey yok. Damadının saygısızlıklarını artık kapatamadı ve görüşmek istemedi tüm suçu bu! Annem akıllı kadınsa ben neden bekarken kaçmışım annemden. Ki öyle birşey yok uyduruyor. Hani erkek arkadaşlarım vardı buluşuyordum diye annemden kaçıyor oluyorum. Sonra dürüst olsaydın annen beni anlardı aramıza sen soktun bu kavgaları dedi. Ki ben hep eşimin yaptıklarını anlatmamaya çalıştım sırf arası bozulmasın annemle diye. Sonra bir gün anneme geldi bekarlığımdaki her şeyi abarta abarta anlattı. Annem benim arkamda durunca iyice sinirlendi. Dün de babana da dürüst ol madem gibi konuştu. Bakalım o ne diyecek minvalinden. Sonra kızımı istediğin kadar kaçır (ablama şehir dışına 1 haftalığına kalmaya geldim diye kaçırmışım) bakalım annen gibi tahammül edecek mi dedi. Üstü kapalı tehdit edip akıllı ol uslu ol konuşma çok demeler falan. Eşim en çok anneme gittiğimden şikayetçi. Ev yakın o işteyken gidip geliyorum diye resmen denetliyor gibi neredesin diye sorgular. Arkadaş çevrem sayesinde yok zaten. İşe daha başlamadım ücretsiz izindeyim başlayınca kızıma annem bakacak ve alışması gerekiyor diye özen gösteriyorum. Kaldı ki evimi ihmal etmiyorum kış boyu evde olmama rağmen sorsanız herrrrr gün annemdeymişim. Normalde evde benimle olsa yine birşey demeyeceğim ama 7/24 elinde telefon ya arkadaşlarıyla konuşur ya birşeylere bakar sürekli sürekli.... Gece uyumaz sabah kalkmaz. Şimdilerde işinden dolayı daha erken kalkıyor gibi. Yani özetlemeye çalıştım ne kadar becerebildiysem. Dün en ağırı da bekarken şunu yaptın bunu ettin diye bunları açması beni kızımla tehdit etmesi oldu. Bugün de aradığında konuşmak istemedim. Sakin sakin sinirlendiriyorsun beni sonra ben suçlu oluyorum diyor.
Biliyorum hepiniz boşa bu adamı ne çekiyorsun diyeceksiniz ama işte bendeki sorun da bu. Korkuyorum. Çok korkuyorum.... Olacaklardan, pişman olmaktan, boşanmadığım için de pişman olmaktan... Böyle hayat geçer mi diye sorgulayıp duruyorum. Çok kötü hissediyorum kendimi. Güvenimi yıktı. Ne umutlarla evlendim işkence etti.... Evde yalnız hissettiğimi anlattığımda bile beni suçlayan bir narsiste ne anlatılır bilmiyorum. Sadece mutsuz kırgın öfkeli hissediyorum kendimi. Uyusam uyusam hiç kalkmasam diyorum kızım olmasa..... Uzun oldu belki ama içimdekilerin çeyreği etmez inanın. Nasıl sevmiştim, herkese karşı gelmiştim, bunca acıyı görmek içinmiş meğer...

Tüm bunlardan sonra hala birlikte bir gelecek hayal edebiliyor musunuz?

Konuşurken yorum yaparken biraz söylediklerinizi süzgeçten geçirin. Siz kimsiniz, ne kadar biliyorsunuz da benim anneliğimi sorguluyorsunuz? Buradan okuduğunuz birkaç konu üzerinden kimsenin anneliğini sorgulamaya hakkınız yok! Benim durumumu yaşayıp kendindeki eksik gördüğü yanları ortaya kaç insan var? Bunu dile getirdim diye beni böyle kötü anne ilan edemezsiniz! Ben sırf kızım için bugün boşanmayı düşünüyorum yoksa bana kalsa zaten çekip durdururum bunu da apaçık kendim söyledim. Biraz eleştirirken haddinizi bilmenizi tavsiye ederim! Birazcık bencil olsaydım dediğiniz durumlara hiç düşmezdim zaten. Anneyseniz bilirsiniz “annelik” zaten her annenin kendi içinde sürekli kendini yeterli hissedip hissetmediğini sorguladığı bir durumdur. Üstüne başkasının sizi yetersiz hissetmesine gerek yok. Neyse ki sizin gibiler azınlıkta da burada ihtiyacım olan desteği güzel gönüllü kadınlardan duyarak cesaretleniyorum adım atma konusunda. Siz bu şekilde konuşarak ancak insanın cesaretini de kırarsınız çünkü...
Ben anneliğini değil çocuğa yaşattıklarınızı sorguluyorum.
Elbette evladına canın feda.
Ama çocuklar aptal değil. Karı koca arasındaki gerilimin, sarhoş babanın, mutsuz annenin gayet farkındalar.
Büyüdükçe yaşadıklarını önce sorgulayacak, sonra kanıksayacak. Belki zamanla sizi suçlayacak hayatındaki aksaklıklar için.

Evet bu yüzden yetişkinlerin bencil olouğunu iddia ediyorum, çocuk bahane.

Ben anneliğini değil çocuğa yaşattıklarınızı sorguluyorum.
Elbette evladına canın feda.
Ama çocuklar aptal değil. Karı koca arasındaki gerilimin, sarhoş babanın, mutsuz annenin gayet farkındalar.
Büyüdükçe yaşadıklarını önce sorgulayacak, sonra kanıksayacak. Belki zamanla sizi suçlayacak hayatındaki aksaklıklar için.

Evet bu yüzden yetişkinlerin bencil olouğunu iddia ediyorum, çocuk bahane.
Ben her şeyden çok kızımı düşünerek hareket ediyorum. Her şeyi inçe inçe düşünüyorum. Hatta bazen öyle noktaya geliyorum ki akışına bırakmayıp şimdiden her şeyi planlamaya çalışmak doğru mu derken buluyorum çoğu konuda kendimi. Bencil olmadığım ve kızımı düşündüğüm için bu kadar yorgun hissediyorum. Elbette eşimin katkısı çok ama kızıyla oyunlar oynarken acaba kızıma haksızlık eder miyim diye de düşünüyorum, düşündüm. Mutsuz birinden çok yaşadıklarını kanıksamış birini düşünün. Evde her zaman bağırış, kavga gürültü yok elbette bazı durumlarda oluyor. Genelde ben bir yere gideceksem surat asar sonra kabullenir. Ya da ben ona ters gelen birşey giyindiysem bakıp durur gözleriyle taciz eder. Çocuklar çok zeki ve her şeyin farkında böyle gitmeyeceğini ben de biliyorum. Ama herşeyi kendimden çok kızım için düşünüyorum. Can feda olayından ziyade hangisi kızımı daha mutlu eder diye hareket etmeye çalışıyorum. Büyüdüğünde bana hesap sormaması için, beni suçlamaması için zaten bunca düşünce dolu geceler.... Bencil olmak karakter meselesi. Ben kesinlikle biraz bencil olmayı isterdim. Ki o zaman eşim için onca fedakarlık yapmamış olurdum. O zaman bu yaşadıklarım bu kadar ağırıma da gitmezdi. Çoçuğum için şimdi bencil olmak zorundayım. Ben hiçbir zaman çocuğu bahane eden ebeveynlerden olmadım. Tanımadan genel yargıyla itham etmeyin. Çocuk için bu evliliği sürdürüyorum hiçbir zaman demedim.

Size naçizane tavsiyem kendinizi üzmeyin. Baştan koyun kurallarınızı. Sınırlarını çizmedipiniz sürece narsist özellikteki insanlar duracakları yeri bilmiyor. Ortada siz kalmıyorsunuz gerçekten de. İnşallah mutlu olursunuz.

narsist insanlar, kuralları her zaman kendisi koyar, başkasının koyduğu kurala sadece çok işlerine geliyorsa uyarlar. hatta sınırda tanımazlar ve mutlaka o sınırı aşarlar, eğer karşısındakini gerçekten sonsuza dek kaybedeceğini bildiği bir sınır değilse, çünkü kaybetmeyide aslında hiç sevmezler. gerçekten bir narsist aynı zamanda vicdanlı, merhametli ve iyi kalpliyse ancak o zaman onunla birlikte olunabilir.

Niye bu kadar hizmetçi ruhlusunuz? Manyak mısın kendini o kadar heder edip bayramda onları yapmaya.. Kendi değerini bil seninle mesafe koyana sende koy.. Kendi arkadaşlarınla gün yap o ne mıç mıç cidden kafayı yiyorum görünce

X