Bu konuda nasıl bir yol izlemeliyim yardımcı olur musunuz?

Giden gitti ise direk iliskimi keserim, bayramda seyranda selam ederim ancak.
Hic kavga islerine girismem, manevi hesaplasma falan gereksi geliyor bana, sanki anlayip utanacaklar. Onun yerine gorusmem de her soran akrabadan utansinlar.

Onun disinda bununla kurtuldugunuza sukredin ve ortakli ise girismeyin

Açıkçası ortaktık biraz benim isteğimle oldu. Çünkü bir insanın abisini dolandıracağını düşünmedim. Aslında düşündüm belki ama dedim ki en kötü eninde sonunda dükkan sahibi oluruz. Ayda üç beş kazanırız yine de. Sürekli takibini yapamadığımız için 5 kazanıyorsa 3 kazandık der ama bizim tek gelir kaynağımız dükkan değil kendi maaşlarımız da var dedim göze aldım bu kadarını.
Siz o zaman kendi ayağınıza sıkmışsınız, evinde rahat edemediğiniz insanlarla ortaklık etmek istemişsiniz. Bu durumda bence kimseye değil kendinize öfkelenin, bile bile lades.

Siz o zaman kendi ayağınıza sıkmışsınız, evinde rahat edemediğiniz insanlarla ortaklık etmek istemişsiniz. Bu durumda bence kimseye değil kendinize öfkelenin, bile bile lades.

Şunu anlamıyorum. Evet bile bile lades olabilir de hırsızın hiç mi suçu yok yani. Ortaklığı kabul ettim diye bizi kazıklamasına göz mü yummalıyız. Ortak olurken bizi dolandır demedik neticede.

Başta söylediğiniz her şeye katılıyorum. Eşim de kendini aynen böyle ifade ediyor. Tartışma anında kitlenip kalıyorum bende o an her şey bitiyor konuşamıyorum diyor. Kavga etmek tartışmak istemiyor. Ailesine karşı da çok dolu. Onlarla çok sıkı bağları yok. Ama dışarıda herhangi bir durum yaşadığımızda böyle değil. Hakkını savunan, insanlarla da iletişimi iyi olan biri. Sadece ailesine karşı böyle.

Yaptıkları her şeyin farkındayım ama kavga etmek kötü olmak istemiyorum diyor. Benim istediğimde kavga etmesi ya da bağlarını koparması değil. Bence o şekilde eşim mutlu olamaz zaten. Ben de huzursuz olurum ailesiyle koparsa. Ben kendi adıma ailesiyle olan mesafemi koruyorum zaten. Eşim de her dakika arayan soran biri değil. Sadece gerektiğinde onlara tavır göstermesi gerekiyor ama bunu beceremiyor.

Çocukluktan gelen travmaları var. Bunları aşabilmesi için onlarla yüzleşmesi gerektiğini konuşup kendini ifade etmesi gerektiğini söylüyorum. Hazır değilim diyor. Önce destek alıp ancak o zaman gidip karşılarına her şeyi söyleyebilirim diyor.

Payımıza gelince onu aldık ama şöyle. Eşim bundan 6 ay önce işten çıkarıldı. Kredimiz de vardı çok zor durumdaydık. Tabi dükkandan bir kuruş bile gelmiyor. Kardeşi sürekli dükkanda işler kötü diyor. Eşim dedi ki hiç değilse aylık 4 bin ver benim payımdan. Kredimi ödeyeyim ya da tamamen hakkımı ver ortaklıktan çıkayım. Beş kuruş bile alamıyorum koskoca dükkandan dedi. Kardeşi de işler kötü aylık para veremem dedi. Dükkan satılacak payını alırsın dedi bizi böyle biraz oyaladı. O arada dükkanın borçlarını vs hesapladılar. Müşteri 1 milyon 400 veriyor ama dükkanın borçlarını ve diğer ortağın payını verince sana 160 bin kalıyor dedi. Tamam dedik bekledik satılmadı. Yine konuştu eşim. Bu sefer de tamam payını vereyim ortaklıktan çekil demiş. Gidip babasının üzerine 100 bin kredi çekip eşime vermiş. Kalanı da en geç temmuzda vereceğim demiş. Yani 6 ay boyunca para bekledi durdu. Daha kalan parayı yeni aldık. Ama bu sürede dükkanın borçları ne hikmetse birden bitti ve kendisi 700 binlik araba alabildi.

Bize 6 ay önce para hesabı yapıp bu parayı bile parça parça vererek zarar etmemize neden oldu. Bize parayı verdiği gibi gidip kendine araba almış. Hatta parayı vermeden önce almış. Diğer küçük kardeşe sorduk 1 ay falan oluyor dedi. Daha bize parayı vereli 1 ay olmadı.

Bu şekilde zarar etmemize sebep oldu ve arabayı da bizden gizlediler. Anne baba da dahil. Eşim de hiçbir tepki vermiyor ben nasıl tepkisiz kalayım o kadar sinirliyim ki. Salak yerine koydular resmen.

Yola birlikte çıktık arabamızı satıp nakit olarak verdik. Kendisi beş kuruş koymadı kredi çekti krediyi de bir süre ortak paydan ödedi ben farkedene kadar. Üzerine bizi böyle zararla ortada bıraktı. Şimdi dönüp bakınca bizim elimizde 160 bin onun elinde 700 binlik araba ve koskoca dükkan.
Travmalarına sebep olanlar onlar olduğu için zaten kitlenip kalıyor. Benim de babamla iletişimimde durum aynıydı çünkü yıllarca psikolojik şiddet gördüm bazen de fiziki. En son nişanlı olduğum dönemde eşimle kahvaltıya gittiğim için ne kaşarlığım kaldı ne başka bişeyliğim. Annemi dövmeye çalıştı araya girdiği için ve ben cinnet geçirip babamı dövdüm. Yılların öfkesi ve kiniyle. İnanın bu daha büyük travma oldu. Sizin eşinize yaptığınız baskıyı ben kendime yapıyordum sen ne biçim insansın ağzını açıp bişi diyemedin vs. diye. En son böyle patladım. Sonrasında psikolojim tamamen koptu. Terapiye başladıktan sonra anca kendimi düzeltebildim.
İyi kötü paranızı aldıysanız bence peşini bırakın artık. Öfkenizi dindirmek için ailenize zarar vermeyin. Sizin ve eşinizin huzurundan daha mı değerli dükkan araba? Bırakın ne halleri varsa görsünler. Para elbet yine kazanılır ama psikoloji bozuldu mu düzeltmesi çok zor.

Giden gitti ise direk iliskimi keserim, bayramda seyranda selam ederim ancak.
Hic kavga islerine girismem, manevi hesaplasma falan gereksi geliyor bana, sanki anlayip utanacaklar. Onun yerine gorusmem de her soran akrabadan utansinlar.

Onun disinda bununla kurtuldugunuza sukredin ve ortakli ise girismeyin

Soran akrabalara benim hiçbir şeye katılmadığımı söylüyorlar. Yani bizi suçlu gösteriyorlar. Kardeşi dolandırdığı için ya da kp kötü davrandığı için gelmiyor demiyor da beni suçlu gösteriyor.

Travmalarına sebep olanlar onlar olduğu için zaten kitlenip kalıyor. Benim de babamla iletişimimde durum aynıydı çünkü yıllarca psikolojik şiddet gördüm bazen de fiziki. En son nişanlı olduğum dönemde eşimle kahvaltıya gittiğim için ne kaşarlığım kaldı ne başka bişeyliğim. Annemi dövmeye çalıştı araya girdiği için ve ben cinnet geçirip babamı dövdüm. Yılların öfkesi ve kiniyle. İnanın bu daha büyük travma oldu. Sizin eşinize yaptığınız baskıyı ben kendime yapıyordum sen ne biçim insansın ağzını açıp bişi diyemedin vs. diye. En son böyle patladım. Sonrasında psikolojim tamamen koptu. Terapiye başladıktan sonra anca kendimi düzeltebildim.
İyi kötü paranızı aldıysanız bence peşini bırakın artık. Öfkenizi dindirmek için ailenize zarar vermeyin. Sizin ve eşinizin huzurundan daha mı değerli dükkan araba? Bırakın ne halleri varsa görsünler. Para elbet yine kazanılır ama psikoloji bozuldu mu düzeltmesi çok zor.

Yaşadıklarınıza üzüldüm ama neyseki geride kalmış. Yaralarınızı sarabilmişsiniz buna çok sevindim.

Eşime de yardımcı olmayı çok isterim ama ailesi ve eşimin bu halleri beni de artık çok yordu. Ben de normal tepkiler veremiyorum haliyle. ikimiz de psikolojik olarak çökmüş durumdayız. Haliyle kendisini her daim hoşgöremiyorum bir de üzerine gidiyorum daha çok. Çünkü öyle ki ben sesimi çıkarmasam sanki daha da rahata alacak kendini. Her şeyden elini eteğini çekip böyle umursamaz yaşayacak. Mesela ailesi her şeyin sorumlusu olarak beni görüyor. Eşim de bunu biliyor ama onlara bir şey söyleme gereği duymuyor. Bu durum işine geliyor çünkü. Evet belki zorlanıyor belki travmaları nedeniyle böyle. Ama bir adım da atmıyor ki terapi vs için.

Dükkan meselesine gelince daha önce de belirttiğim gibi mesele tam olarak maddiyat değil. Bu saatten sonra biz bazı şeyleri yüzlerine vurduk diye yeniden hesap yapıp bize hakkımızı verecek değiller. Ama bizi salak yerine koymaları canımı sıkıyor. En azından her şeyi bildiğimizi anlasınlar istiyorum. Gözümüzün içine bakarak hiçbir şey olmamış gibi davranamasınlar biraz mahcup hissetsinler istiyorum. Tek derdim bu şu an.

Şunu anlamıyorum. Evet bile bile lades olabilir de hırsızın hiç mi suçu yok yani. Ortaklığı kabul ettim diye bizi kazıklamasına göz mü yummalıyız. Ortak olurken bizi dolandır demedik neticede.
Tabii ki ama her insanın bilindik huyları vardır ve güvenilmez olanlarla iş yapılmaz. Göz yumun demiyorum ama bu saatten sonra laf sokmaktan başka ne yapabilirsiniz? Üstelik eşiniz yine bir şey demiyor.

Tabii ki ama her insanın bilindik huyları vardır ve güvenilmez olanlarla iş yapılmaz. Göz yumun demiyorum ama bu saatten sonra laf sokmaktan başka ne yapabilirsiniz? Üstelik eşiniz yine bir şey demiyor.

Eşim bir şey diyemiyor. En azından demesi gerektiğinin farkında bu da bir şey artık benim için.

Düşünsenize hem dolandırılma hissiyle başa çıkmaya çalışıyorum hem de eşimin bu pasifliğiyle.

Bugün, önümüzdeki hafta için psikolog randevusu aldığını söyledi. Bir yerden başlamak ve artık karşılarına geçip her şeyi söylemek istiyorum dedi. Sonucu bekleyip görmekten başka çarem yok şimdilik. Bir de dediğiniz gibi laf sokmaya devam.

Yaşadıklarınıza üzüldüm ama neyseki geride kalmış. Yaralarınızı sarabilmişsiniz buna çok sevindim.

Eşime de yardımcı olmayı çok isterim ama ailesi ve eşimin bu halleri beni de artık çok yordu. Ben de normal tepkiler veremiyorum haliyle. ikimiz de psikolojik olarak çökmüş durumdayız. Haliyle kendisini her daim hoşgöremiyorum bir de üzerine gidiyorum daha çok. Çünkü öyle ki ben sesimi çıkarmasam sanki daha da rahata alacak kendini. Her şeyden elini eteğini çekip böyle umursamaz yaşayacak. Mesela ailesi her şeyin sorumlusu olarak beni görüyor. Eşim de bunu biliyor ama onlara bir şey söyleme gereği duymuyor. Bu durum işine geliyor çünkü. Evet belki zorlanıyor belki travmaları nedeniyle böyle. Ama bir adım da atmıyor ki terapi vs için.

Dükkan meselesine gelince daha önce de belirttiğim gibi mesele tam olarak maddiyat değil. Bu saatten sonra biz bazı şeyleri yüzlerine vurduk diye yeniden hesap yapıp bize hakkımızı verecek değiller. Ama bizi salak yerine koymaları canımı sıkıyor. En azından her şeyi bildiğimizi anlasınlar istiyorum. Gözümüzün içine bakarak hiçbir şey olmamış gibi davranamasınlar biraz mahcup hissetsinler istiyorum. Tek derdim bu şu an.
Terapi konusunda ısrar etmenizi tavsiye ederim. Umarım herşey çözülür zamanla

Off o kadar sinir oluyorum ki sizin kaynınıza, kv kp’inize. Herkes eşinizle muhatap olun demiş ama sonuçta sizin de paranız gitti. Bence bu yüzden siz de konuşabilirsiniz. Sizin yerinizde olsam hiç konuyu bi yere getirmeye çalışmadan düzgünce konuşmaya giderim. Araba olayı, dolandırılma olayı, akrabalara anlatılma olayı vs hepsini tek tek tek anlatırım. Büyük ihtimalle akrabalara anlatma olayını reddederler o zaman yüzleşin neden böyle konu çıktı merak ediyorum derim. Kaynıma da alttan alarak biz aile değil miyiz bizim paramız neden pul oldu ben dolandırılmış gibi hissediyorum derim. Kötü tepki verirlerse görüşmeyi kesersiniz. Düzgün konuşurlarsa ne ala ama hiç sanmıyorum. İlişkiyi kestikten sonra da önüme gelen akrabaya olanları anlatırım. Rezil olmak neymiş görsünler bakalım. Eşiniz de bunlara izin vermezse pasifliğini üzerinden atıp devreye girsin madem beyefendi sanki kendi dolandırılmamış gibi hayırlı olsun diyor bide.

Boşa kürek çekersiniz. Kv geldiğinde bir avukatla görüştüğünüzü maddi manevi tazminat davası açarsak yüklü bir miktar alabilecegimizi söyledi diyip çekilin kenara. Gerekirse dava da açın. Hakkınızı alın. Karşınızdakiler arsız ne anlarlar laftan sözden

Madem kızgınsınız kvye bence çocuk baktırmayın. " oğlun araba almış hayırlı olsun, güle güle gezin. Bize dükkan iş yapmıyor diyordu halbuki nerden buldu parayı diyebilirsiniz. Uzun bir süre de görüşmeyin.

Madem kızgınsınız kvye bence çocuk baktırmayın. " oğlun araba almış hayırlı olsun, güle güle gezin. Bize dükkan iş yapmıyor diyordu halbuki nerden buldu parayı diyebilirsiniz. Uzun bir süre de görüşmeyin.

Aksine çocuk da baktırıcam evimin işini de yaptırıcam. Kreşe 8 bin vereceğime baksın. Ben yokken geliyor ben gelince evine gidiyor. Bir arada bulunmuyorum çok fazla. Madem onlar beni dolandırdı ben de bu şekilde sömürürüm. Nasıl olsa eşim bağını koparmadığı sürece bir şekilde yüz yüze geleceğim bari işime yarasın.

Bu düşünceden çok uzaktım asla baktırmam derdim ama bundan sonra ben de keyfime göre kullanıcam.

Ve arabayla ilgili sizin söylediğinize benzer şeyler söyleyeceğim.

Boşa kürek çekersiniz. Kv geldiğinde bir avukatla görüştüğünüzü maddi manevi tazminat davası açarsak yüklü bir miktar alabilecegimizi söyledi diyip çekilin kenara. Gerekirse dava da açın. Hakkınızı alın. Karşınızdakiler arsız ne anlarlar laftan sözden

Eşim dava işine yanaşmaz. Aile arası bir şeyde bu kadar büyük bir şey yapmak için aileyi tamamen gözden çıkarmak gerekir. Eşim tamamen bağını koparmayacağı için bunu yapmak istemez. Ben de istemem açıkçası bu kadarını. Ama korkutabilirim bununla. Kv nin ödü kopar para çıkacak diye.

Aksine çocuk da baktırıcam evimin işini de yaptırıcam. Kreşe 8 bin vereceğime baksın. Ben yokken geliyor ben gelince evine gidiyor. Bir arada bulunmuyorum çok fazla. Madem onlar beni dolandırdı ben de bu şekilde sömürürüm. Nasıl olsa eşim bağını koparmadığı sürece bir şekilde yüz yüze geleceğim bari işime yarasın.

Bu düşünceden çok uzaktım asla baktırmam derdim ama bundan sonra ben de keyfime göre kullanıcam.

Ve arabayla ilgili sizin söylediğinize benzer şeyler söyleyeceğim.

Bir açıdan haklısınız. Ben kızgın olduğum insanı kendimsiz bırakmayı tercih ediyorum. En büyük ceza o olsun ona😆

Off o kadar sinir oluyorum ki sizin kaynınıza, kv kp’inize. Herkes eşinizle muhatap olun demiş ama sonuçta sizin de paranız gitti. Bence bu yüzden siz de konuşabilirsiniz. Sizin yerinizde olsam hiç konuyu bi yere getirmeye çalışmadan düzgünce konuşmaya giderim. Araba olayı, dolandırılma olayı, akrabalara anlatılma olayı vs hepsini tek tek tek anlatırım. Büyük ihtimalle akrabalara anlatma olayını reddederler o zaman yüzleşin neden böyle konu çıktı merak ediyorum derim. Kaynıma da alttan alarak biz aile değil miyiz bizim paramız neden pul oldu ben dolandırılmış gibi hissediyorum derim. Kötü tepki verirlerse görüşmeyi kesersiniz. Düzgün konuşurlarsa ne ala ama hiç sanmıyorum. İlişkiyi kestikten sonra da önüme gelen akrabaya olanları anlatırım. Rezil olmak neymiş görsünler bakalım. Eşiniz de bunlara izin vermezse pasifliğini üzerinden atıp devreye girsin madem beyefendi sanki kendi dolandırılmamış gibi hayırlı olsun diyor bide.

3 yıldır evliyim kaynımla toplamda 10 defa karşılaşmışızdır. Bir sohbetim diyaloğum yok. Öyle aile muhabbeti yapmam kendisiyle. Normalde zaten karşılaşmıyorduk bu olaydan sonra o da denk gelmemeye özen gösterir zaten.

Kp ile de hiçbir diyaloğum yok. Sadece kv ile konuşabilirim. Onu güzelce işlersem zaten gidip yetiştirir oğluna. O yüzden söyleyeceğim şeyleri buna göre seçmek istiyorum. Yani sert çıkıp gözünü mü korkutmalıyım, bi daha karşılaşmak bile istemiyorum onunla vs mi demeliyim ya da daha mağdur ve yumuşak mı davranmalıyım ona karar veremedim.

Akrabalarla ilgili söylediklerini yüzüne vurunca da gidip bunu bana anlatan kişiye sorarsa o kişiyi de ortaya atmış olacağım. Bu da hoş olur mu bilmiyorum. Ama kesinlikle yüzüne vurmak istiyorum. Yani arkamdan istediğini söyleyebilirsin bundan sonra da söyle tabi ki ama yüzüme karşı seni evladım gibi görüyorum demezsen sevinirim gibi bir şey söyleyip aramızdaki mesafeyi iyice kalın çizgilerle belirginleştirmek istiyorum.

Yorumlara şaşırdım açıkçası olay sanki sadece paraymis gibi. Sadece tek aptal yerine konulan esiymis gibi.
Bence çok güzel düşünmussunuz lafinizi muhakkak söyleyin. Yüzünüze baka baka yalan söyleyip bir de millete kotuleyemeyeceklerini anlasınlar.

Yapıcı ve sakin karakterli bir insanım. Ama maddi-manevi suistimale asla yapıcı olamam. Ben sizin yerinizde olsaydım ve eşim ,ailemle kavga etmek istemiyorum, deseydi ilk yapacağım iş onu yok saymak olurdu . Sohbet etmek, yemek yapmak, çamaşırını yıkamak, güler yüz göstermek gibi aile yaşantısının içindeki hiçbir şeyi yapmayın bence .Onlarla kavga yok ama sizinle var. Ne güzel dünya ya! Erkeklerin bu pasifliği yüzünden bütün saçmalıkları yaşıyor kadınlar. Bizi mağdur ettin diyin ve gerçek bir hesaplaşma yapana kadar affetmeyin. Her şeyin suçlusu eşiniz.

3 yıldır evliyim kaynımla toplamda 10 defa karşılaşmışızdır. Bir sohbetim diyaloğum yok. Öyle aile muhabbeti yapmam kendisiyle. Normalde zaten karşılaşmıyorduk bu olaydan sonra o da denk gelmemeye özen gösterir zaten.

Kp ile de hiçbir diyaloğum yok. Sadece kv ile konuşabilirim. Onu güzelce işlersem zaten gidip yetiştirir oğluna. O yüzden söyleyeceğim şeyleri buna göre seçmek istiyorum. Yani sert çıkıp gözünü mü korkutmalıyım, bi daha karşılaşmak bile istemiyorum onunla vs mi demeliyim ya da daha mağdur ve yumuşak mı davranmalıyım ona karar veremedim.

Akrabalarla ilgili söylediklerini yüzüne vurunca da gidip bunu bana anlatan kişiye sorarsa o kişiyi de ortaya atmış olacağım. Bu da hoş olur mu bilmiyorum. Ama kesinlikle yüzüne vurmak istiyorum. Yani arkamdan istediğini söyleyebilirsin bundan sonra da söyle tabi ki ama yüzüme karşı seni evladım gibi görüyorum demezsen sevinirim gibi bir şey söyleyip aramızdaki mesafeyi iyice kalın çizgilerle belirginleştirmek istiyorum.
O zaman daha yumuşak şekilde konuşmanız iyi olur. Bence de bi şekilde yüzüne vurun yaa. Kvler artık kızım kızım yalanlarını kimsenin yutmadığını bilmeli.

X