Bu şartlardaki iş kabul edilir mi

Ülke şartları vs.cok sıkıntı.Ancaj hep kariyer odaklı düşünüyoruz.Kisadan git gel ile en az3 saati yolda geçecek.Gun 24 saat 10 saat çalışacak 3 saat yolda geçecek 8 saat uyuyacak geriye kendine ne kalacak.Ki cumartesi de calicakmis.Oturup düşünmeye kendini geliştirmeye çıkıp deniz havasi almaya vakit olmadıktan sonra çok bir espirisi yok çalışmanın .Kaldı ki 6 bin TL de çok çok az .

pazar gününü hariç tutarsak yaklasik bu aylik 39 saat yollarda boşa gecen zaman demek. servis yoksa yol parasida cabası. insanlar kaniksamiş bu durumu normal geliyo. ben 5 dk da is yerindeyim, o kadar uzak yere 10 bin verseler çalışmam
Demek ki yaşadığınız yerde mesleğiniz uygun iş imkanı var. Benim arkadaşım tek öğretmenli lojmanı olmayan köyde çalışıyor ne yapsın?

Ya da eşimle iş yerlerimiz arası 40 45 km idi bu seneye kadar ne yapacaktık işe yakın ayrı evler mi tutacaktık ya da birimiz işi mi bırakacaktık yol çekmeyelim diye?

Bunun kanıksamayla alakası yok. Herkesin işine 5 dk uzaklıkta evde yaşama durumu aşırı derecede ütopik.

Sektörü biliyorum düşüncelerimi musait olunca aktaracagim unutmamak için buraya yazıyorum
Özel mesaj da atabilirsiniz

En azindan bir ay gidin calisin ortami gorun bir yıl calissaniz size iş anlamında çok çok buyuk tecrube olur derim ama derim sadece. Bana sorun yapabilir misiniz diye yapamam. Avukat degilim meslegim farkli bir alan ilk mezun oldugum da iş bulamadım sonunda bir yeri buldum ama kadın bana dediki gel birgun dene cunku birakip kaciyorlar sen de calismazsan bostan yere evrak falan ugrasmayalim. Ben de tamam dedim ne olabilir?
Gunde 10-11 saatti. Cumartesi de böyleydi. Sabah erkenden gittim ama o kadar yoğunduki bir dk boş zaman olmaz mı? Farkli yerlerde staj yaptim hicbiri boyle yogun degildi. Calisanlara bakiyorum enerjilerine her gun nasil boyle olabildiklerini şaşkınlıkla. Sonuç olarak bir daha gitmedim o yere eve geldigimde yemek bile yiyemistim yorgunluktan ki ogle arasi da dogru durust yiyememistim. 😅
Cumartesi bari olmasa hadi neyse dişimi sıkıyım derdim. Ama haftada bir gunu beklemek cok zor geldi. Her aksam aksam eve gelip pazari beklemek pazar da sadece ölü gibi yatip dinlenmekle gecmesini bekleyecektim.

Eger orda calissaydim gercekten cok sey katardi bana meslegim olarak. Şu an çalistigim yerde 1 yilda ogrendigim seyi 2 ayda ogrenebilirdim meslegime cok sey katardi ama benden de cok sey gotururdu hayata dair yasamaya dair. Ben karakter olarak cok zora gelemeyen bi insanim. Eger siz dirayetli iseniz dedigim gibi en azindan bir ay deneyebilirsiniz

Sektörden bağımsız olarak, usta/çırak bakış açısıyla düşündüğümde
Bir mesleğe başlarken isim, çevre ve kariyer yapmak, seçen değil seçilen olmak için daha fazla emek ve zaman harcanır.
Zamanla o işte piştikçe kendi kararlarını benimsetmeye, çizgilerini çizmeye başlarsın.
Sizin yerinizde olsam küçük bir avukatlık bürosunda çalışmak yerine, daha çok detay öğrenebileceğim sektörde isim yapmış kişilerin olduğu daha büyük bir yerde daha fazla efor sarfederek çalışmayı seçerdim.
Birinde 5 yılda alacağın yolu diğerinde 2-3 yılda alırım çünkü. Buda yoğun tempoya rağmen diğer yandan zamandan tasarruftur aslında.

-Istanbulda 40 dakika yol normal, trafik var
-Yeni avukatısın, büro açsanız da iş alamazsınız, tecrübesiz bir avukata para ödemem piyasada tecrübeler varken.Ancak bir hukuk bürosu çatısı altindaysa işler değişiyor
-Bilindik düzgün bir hukuk bürosu ise 1 sene dişinizi sikin, çalışın tecrübe edinin ve markanın avukatı olarak Network yapmaya çalışın. Zaten avukatlığı seçmiş biri olarak duruşmalara bitince eve gidip yatayım modada olmayacaginiz meslek görev taniminda yok. Dosya çalışmanız gerekecek.
- Ne oldugu belli olmayan bir yer değil, bir de düzgün bir hukuk bürosu ise dişinizi sikin, tecrübe edinin. Sonra daha rahat bir hayat isterseniz is yaşam dengesi kapsamında holding, sigorta ve banka gibi kurumlarin hukuk departmanlarina başvurusunuz.

Görüşmede son noktaya kadar da devam edin

Not: 1 ay çalışıp çıkarım demeyin, ise giriş sozlesmelerinde size bu süre içerisinde eğitim/ yatırım yapacaklara çıkmanız durumunda 1 veya 2 seneden önce tüm masrafları tazminat olarak istiyorlar, bilginiz olsun

En azindan bir ay gidin calisin ortami gorun bir yıl calissaniz size iş anlamında çok çok buyuk tecrube olur derim ama derim sadece. Bana sorun yapabilir misiniz diye yapamam. Avukat degilim meslegim farkli bir alan ilk mezun oldugum da iş bulamadım sonunda bir yeri buldum ama kadın bana dediki gel birgun dene cunku birakip kaciyorlar sen de calismazsan bostan yere evrak falan ugrasmayalim. Ben de tamam dedim ne olabilir?
Gunde 10-11 saatti. Cumartesi de böyleydi. Sabah erkenden gittim ama o kadar yoğunduki bir dk boş zaman olmaz mı? Farkli yerlerde staj yaptim hicbiri boyle yogun degildi. Calisanlara bakiyorum enerjilerine her gun nasil boyle olabildiklerini şaşkınlıkla. Sonuç olarak bir daha gitmedim o yere eve geldigimde yemek bile yiyemistim yorgunluktan ki ogle arasi da dogru durust yiyememistim. 😅
Cumartesi bari olmasa hadi neyse dişimi sıkıyım derdim. Ama haftada bir gunu beklemek cok zor geldi. Her aksam aksam eve gelip pazari beklemek pazar da sadece ölü gibi yatip dinlenmekle gecmesini bekleyecektim.

Eger orda calissaydim gercekten cok sey katardi bana meslegim olarak. Şu an çalistigim yerde 1 yilda ogrendigim seyi 2 ayda ogrenebilirdim meslegime cok sey katardi ama benden de cok sey gotururdu hayata dair yasamaya dair. Ben karakter olarak cok zora gelemeyen bi insanim. Eger siz dirayetli iseniz dedigim gibi en azindan bir ay deneyebilirsiniz

Haklısınız işte, burada çoğunluk demiş ki yoğunluğa katlan yeter ki iş öğren vesaire… Ama bunu yazanların haftanın 6 günü olmak üzere günde 13 saat çalıştıklarını düşünmüyorum. Üstelik akşam 10 da işten çıksam gece 11 de evdeyim. Duş alıp uyuyakalırım direkt. Ertesi sabah 7 de kalkıp yine işe yola koyulurum. Pazarları da temizlik, çamaşır, duş, ütü, sonuç gün bitti. İnsan dışı bir yaşam.

Açıkçası kafamdaki durum şuydu: Haftaiçi 08.30-20.30 tarzı 12 saat çalışma bile tamamdı benim için, yeter ki cumartesi ve pazar bana kalsın. Hatta cumartesi pazar evden bile iş halledebilirim yeter ki ofise gitme derdim olmasın. Hadi en fazla cumartesi öğleye kadar ofise gelinebilirdi. Yani bu şartlarda hiç dinlenme imkanı yok eve geldiğin gibi uyu, pazarları da temizlik - çamaşır - ütü - duş derken gün bitecek. Çünkü bu büronun şarlarına göre haftanın 6 günü de 13 saatlik çalışma var.

Gece 11 de eve gelip direkt uyuyorum bu hesaba göre. Sabah 7 de tekrar kalkıp işe hazırlanıyorum.

Demek ki yaşadığınız yerde mesleğiniz uygun iş imkanı var. Benim arkadaşım tek öğretmenli lojmanı olmayan köyde çalışıyor ne yapsın?

Ya da eşimle iş yerlerimiz arası 40 45 km idi bu seneye kadar ne yapacaktık işe yakın ayrı evler mi tutacaktık ya da birimiz işi mi bırakacaktık yol çekmeyelim diye?

Bunun kanıksamayla alakası yok. Herkesin işine 5 dk uzaklıkta evde yaşama durumu aşırı derecede ütopik.

Beni geren kısım haftanın 6 günü 13 saat çalışma + 90 dk yol olmasıydı onu belirteyim.

Yoksa mesela akşam 20.00 olduğunda çıkabilsem o yol problem olmazdı.

Ama akşam 22.00 civarı işten çıkıp gece 23.00 da eve anca geliyorsam yol da gözümde büyür doğal olarak…

Mesaisi fazla, maaşta dediğiniz kadar çok gelmedi bana ?
Önü açık diyorsanız düşünülebilir ama onun haricinde çok makul gelmedi.

Mesaisi fazla, maaşta dediğiniz kadar çok gelmedi bana ?
Önü açık diyorsanız düşünülebilir ama onun haricinde çok makul gelmedi.

Haklısınız fazla bir para değil, mesela yeni asgari ücrete göre küçük çaplı bir büroda yeni avukat 4200-4500 alır, orta çaplıda 5300-5500, büyük çaplı büroda ise 6500-7000. Yıldan yıla tecrübe edindikçe her kategorideki büroda çalışan avukatın maaşı artıyor.

Ama işte orta çaplılarda hem mesai daha insani hem de maaş olarak 5400 civarları yeterli benim için ilk etapta. Aslında çok kariyer veya para peşinde biri değilim öğrenmeyi çalışmayı seviyorum ama bu kadarı aşıyor beni.

Beni geren kısım haftanın 6 günü 13 saat çalışma + 90 dk yol olmasıydı onu belirteyim.

Yoksa mesela akşam 20.00 olduğunda çıkabilsem o yol problem olmazdı.

Ama akşam 22.00 civarı işten çıkıp gece 23.00 da eve anca geliyorsam yol da gözümde büyür doğal olarak…
Siz daha iyi bilirsiniz fakat haftalık çalışma saati 45 saatir. Sizin hesabınızla haftada 78 saat çalışmıs oluyorsunuz. Yani yasal çalışma saatlerinin üstüne çıkıyorsunuz. Bunun için iş yeri ile konuşabilirsiniz.Çünkü 45 saatin üstüne çıkarsanız mesai vermek durumundalar. Mesai ile ilgili birşey sordunuz mu?

Siz daha iyi bilirsiniz fakat haftalık çalışma saati 45 saatir. Sizin hesabınızla haftada 78 saat çalışmıs oluyorsunuz. Yani yasal çalışma saatlerinin üstüne çıkıyorsunuz. Bunun için iş yeri ile konuşabilirsiniz.Çünkü 45 saatin üstüne çıkarsanız mesai vermek durumundalar. Mesai ile ilgili birşey sordunuz mu?

Onun yerine maaş olarak daha tatmin edici bir miktar verdiklerini söylediler. Bence kastedilen para miktarı 7 bin tl gibi bir maaş ve yemek kartı var.

Evet haftalık çalışma saatlerine uyulması lazım ancak onun yerine maaşı fazla veriyorlar, bu saatleri beğenmiyorsan da o zaman çalışmazsın başkası gelir çalışır modundalar açıkçası büyük yerler…

İkinci mülakata gidiyorum haftaya, parayı net bir şekilde o zaman konuşacağız.

Onun yerine maaş olarak daha tatmin edici bir miktar verdiklerini söylediler. Bence kastedilen para miktarı 7 bin tl gibi bir maaş ve yemek kartı var.

Evet haftalık çalışma saatlerine uyulması lazım ancak onun yerine maaşı fazla veriyorlar, bu saatleri beğenmiyorsan da o zaman çalışmazsın başkası gelir çalışır modundalar açıkçası büyük yerler…

İkinci mülakata gidiyorum haftaya, parayı net bir şekilde o zaman konuşacağız.
Anladım hakkınızda hayırlısı olsun. Yol suresini düşünmeyin İstanbulda normal.Yeni mezun için gercekten iyi maaş gibi geldi. Maalesef arkadaslarımdan biliyorum avukatlık kosturmacalı bir iş. Yolunuz acık hersey gönlünüzce olsun.

Benim aklıma takılan şey gece 10da istanbulda yollarda olmak ya:KK43:
Bir tek korkan ben olamam :KK43:
İş yeri servisi olsa bir derece
Nasıl bir güzergah duraklar nerede ıssız mi buda çok önemli

Servis sabahları gidiş için var ama akşam dönüşlerde herkesin çıkış saati farklı olduğu için yok ne yazık ki…

Gerçi sabahları olan servisi de çoğu zaman kullanamayacağım çünkü sabahtan adliyeye gidip oradan ofise geçeceğim :KK43:

Geceleri 12 ye, 1 e kalanlar için taksi varmış. O saate kalsam direkt ofiste uyurum herhalde.

Servis sabahları gidiş için var ama akşam dönüşlerde herkesin çıkış saati farklı olduğu için yok ne yazık ki…

Gerçi sabahları olan servisi de çoğu zaman kullanamayacağım çünkü sabahtan adliyeye gidip oradan ofise geçeceğim :KK43:

Geceleri 12 ye, 1 e kalanlar için taksi varmış. O saate kalsam direkt ofiste uyurum herhalde.

Bilmiyorum bu tecrübe kazandırır ama çok seyde götürür.. sağlık problemlerine neden olur ayrıca orada kimsenin mutlu neşeli 11 e kadar çalıştığını sanmıyorum nasıl bir yer anlamadım..

Bilmiyorum bu tecrübe kazandırır ama çok seyde götürür.. sağlık problemlerine neden olur ayrıca orada kimsenin mutlu neşeli 11 e kadar çalıştığını sanmıyorum nasıl bir yer anlamadım..

Genelde çalışanlarının işkolik olduğu bir yer, 35-40 yaşına gelene kadar tüm hayatları iş oluyor :110:

Sen bence biraz yanlış anlamışsın...Her gün 11 de cıkıyoruz dememişlerdir, gün olur geceye kadar çalışabiliriz demişlerdir...Sence herkes her gün 11 de cıkabilir mi? İmkansız bişey...

X