Bu yaşıma kadar bir şeyin sahibi olamadım.

Devlet imkan veriyor ki bu kadar insan yapiyor. Dikkat edersin ben "bence" dedim kendi fikrimi soyledim. Ben lise hayatim boyunca ders calisip 450 puan alip baska cokguzel sehirlerdr istedigim her bolumu okumaya hakkim varken sirf ogretmen olmak icin kiytirik bi sehirdr okuyorsam , ve birisi de cikip 200 puanla ogretmen oldum diyorsa o kisi benim 4 yillik hakkimi yemistir. Ben boyle gorurum. Egitim fakultesinden mezun olup hakkini vermeyenlerin de vicdaninda biter olay.
Canım bende 200puanla açıköğretime girmedim buna emin olabilirsin. Çünkü Konya Selçukta bilgisayar öğretmenliği kazandım bilgisayar okumak istemediğim için gitmedim ha neden tercih yaptın dersen zaten hep tercihten yönlendirmeden kaybettim. Bi türlü istediğime karar veremedim. Zaten şimdi o yüzden bu haldeyim. Bu kararsızlıktayim. Neyse tabi ki sende haklı olabilirsin saygı duyarım ama şuna emin ol açıköğretime 200puanla giren biri zaten okulu bitirmeye pek muvaffak olamıyor.

Canım Allah senden razı olsun kararımı verdim sınava hazırlanacağım formasyonumu alacağım. Ben başarısız değilim ki edebiyat bölümü açıktan okunmaz belki ama ben gayette başarılı oldum derslerimde çok güzeldi osmanlıca 1 2sertifikam var gayette güzel öğrendim. Ayrıca diksiyon kursuna gidiyorum hocamda edebiyat mezunu maşallah osmanlıcayi halletmişsin herşeyi yaparsın sen dedi.
Ayrıca eşim ailem arkamda destek veriyorlarken bu şansımi kullanacağım geri vermeyeceğim. Sen çok iyi geldin bana çok sağol. Ayrıca açıköğretim öğrencisinden olmaz algısini kıracağım. Çok iyi geldi bana yapamazsin yapmamalısin demesi belki de bunu bekliyormuşum :)

Ben yapamazsin demedim. tercih senin yap veya yapma beni ilgilendirmez. Sormussun ben de fikrimi soyledim niye bu kadar gurur yaptn anlamadim. Ben buradan seni engelleyecek degilim. Kaldi ki sen olmasan baskasi olacak ben sucu sende veya baskasinda.degil de devlette goruyorum zaten. Zamaninda lise mezunları da ogretmen olmustu. Turk egitim sisteminde egitim ve sistem eksik zaten.

Ben yapamazsin demedim. tercih senin yap veya yapma beni ilgilendirmez. Sormussun ben de fikrimi soyledim niye bu kadar gurur yaptn anlamadim. Ben buradan seni engelleyecek degilim. Kaldi ki sen olmasan baskasi olacak ben sucu sende veya baskasinda.degil de devlette goruyorum zaten. Zamaninda lise mezunları da ogretmen olmustu. Turk egitim sisteminde egitim ve sistem eksik zaten.
Gurur yaptım çünkü karar verme aşamasındaydim ne yalan söyleyim senin lafın beni kamçıladi o konuda haklısın eğitim sistemi için. Ama bende yapabilirim. Çünkü gerçekten öğretmenlik istediğim bi meslek. Sadece beni bu şanssızlıklarim yıldırıyor. Ama karar verdim en azından deneyeceğim bir daha kpssyi.

Uzun zamandır ilk defa bir konuya cevap yazma gereği duydum konu sahibi arkadaşım bir edebiyat mezunu olarak şunları söyleyebilirim: Biz ne yazık ki ataması çok az, bekleyeni çok fazla olan bir bölümün mezunlarıyız. Şu anda yirmi bin civarında edebiyat mezunu atama bekliyor son alımlarda bin civarında bir alım yapıldı. Durumumuz içler acısı denilebilecek durumda ama bu demek değildir ki sen atanamazsın. Eğer gerçekten istiyorsan şansını sonuna kadar zorla fakat bu süreçte hayatı erteleme. ( Çocuk sahibi olmak, başkayerde çalışmak gibi.) Yani öğretmenlik ilk tercihin olsun ama tek tercihin olmasın. Ben uzun zamandır ücretli öğretmenlik yapıyorum bu da ayrı bir sorun zaten. Son olarak da fen edebiyat mezunlarını formasyon aldığı halde öğretmen olarak görmeyenlere cevabım sizler önce çocuklarımızı emanet etiiğimiz belli bir yaşın üstündeki sınıf öğretmenlerine bakın acaba kaç tanesi eğitim mezunu? Edebiyat öğretmenlerinin %90'ı zaten fen edebiyat çıkışlıdır çünkü bizim bölümümüzün eğitim fakültesi Türkiye genelinde çok az bulunur Konu sahibi arkadaşım şansın bol olsun. Lisede öğretmen olmak hayallerinin mesleği olmayabilir o nedenle sen karşına bir iş çıkarsa kaçırmamaya bak.

Gurur yaptım çünkü karar verme aşamasındaydim ne yalan söyleyim senin lafın beni kamçıladi o konuda haklısın eğitim sistemi için. Ama bende yapabilirim. Çünkü gerçekten öğretmenlik istediğim bi meslek. Sadece beni bu şanssızlıklarim yıldırıyor. Ama karar verdim en azından deneyeceğim bir daha kpssyi.

Eger iyi yapabilcegni yurekten inaniyorsan yap Zaten. Ben muhalefet olmak icin soylemedm kesinkle. Aksine iyi ogretmen olcaksan ben kamciladigim icin mutlu olurum. Brnim gordugum ornekler hep kotu yondeydi. O yuzden olaya boyle baktim. En başından beri dedim kisisel algilama diye

Uzun zamandır ilk defa bir konuya cevap yazma gereği duydum konu sahibi arkadaşım bir edebiyat mezunu olarak şunları söyleyebilirim: Biz ne yazık ki ataması çok az, bekleyeni çok fazla olan bir bölümün mezunlarıyız. Şu anda yirmi bin civarında edebiyat mezunu atama bekliyor son alımlarda bin civarında bir alım yapıldı. Durumumuz içler acısı denilebilecek durumda ama bu demek değildir ki sen atanamazsın. Eğer gerçekten istiyorsan şansını sonuna kadar zorla fakat bu süreçte hayatı erteleme. ( Çocuk sahibi olmak, başkayerde çalışmak gibi.) Yani öğretmenlik ilk tercihin olsun ama tek tercihin olmasın. Ben uzun zamandır ücretli öğretmenlik yapıyorum bu da ayrı bir sorun zaten. Son olarak da fen edebiyat mezunlarını formasyon aldığı halde öğretmen olarak görmeyenlere cevabım sizler önce çocuklarımızı emanet etiiğimiz belli bir yaşın üstündeki sınıf öğretmenlerine bakın acaba kaç tanesi eğitim mezunu? Edebiyat öğretmenlerinin %90'ı zaten fen edebiyat çıkışlıdır çünkü bizim bölümümüzün eğitim fakültesi Türkiye genelinde çok az bulunur Konu sahibi arkadaşım şansın bol olsun. Lisede öğretmen olmak hayallerinin mesleği olmayabilir o nedenle sen karşına bir iş çıkarsa kaçırmamaya bak.

Ben edebiyattan formasyon alanlar mi olmasin dedim, genel olarak soyledim. Her brans kendi bransini yapmalidir. Benim gorusum budur.

Arkadasim kusura bakma ama ben de yukaridaki arkadasimla benzer fikirler paylasacagim.Ogretmenlik acikogretimle yapilacak bir is degil bir kere bunu bilmek lazim.Sistemin sana bu hakki taniyor olmasi dogru ve hakkaniyetli oldugu anlamina gelmez.Cok iyi bir universitenin egitim fakultesini yuksek puanla kazandim iki yil dersaneye giderek. canim cika cika borcla harcla okudum.onca seminer onca proje her sey bosmus demekki benim bolumume de actilar acikogretim.Yuksek puanin oldugu halde yanlis tercihten kaybetmissin tekrar deneseydin arkadasim en azindan vicdanin rahat olurdu .Bu sozlerim seni kamcilar mi şevklendirir mi bilemem ama ben acikogretim bitirip ogretmen olabileceginizi dusunmuyorum (atansaniz bile).

Öyle oluyor zaten edebiyat mezunları edebiyat öğretmenliği yapıyor.
Bolumun adi "edebiyat" edebiyat ogretmenligi degil. Edebiyat bolumu mezunu ogretmenlik yaptiginda kendi isini yapmis oluyorsa edb. Ogretmenligi Bolumu mezunu ne yapmis oluyor. Savunucam diye sacmalamaya basladiniz gibi hissediyorum

Canım o konuda evet haklısın. Atama az bekleyen çok ama ne bilim hep böyle deyip vazgeçtiğimiz için yarım kalmıyor mu hayallerimiz. Istiyorum şansımı deneyeyim tevekkül benden taktir Allahtan.

Ben !öğretmenlik yapabileceğime inanıyorum çevremde destekçim ama diyorum ya hep karşıma çıkan şanssızlıklar beni yıldırıp vazgeçirmeye çalıştı hep kafamı kurcaladi öyle böyle okulun bitmesine yaklaştım ve artık karar vermem gerek geç kalmadan.
Çocuk konusunu ben okuyorum diye erteledim ama yaşım da küçük 24yaşındayim eşimde öyle. O yüzden o da sorun etmedi belki 28 30olsam olsun derdi ama o da pek yanaşmadı. Bakalım nasibimizde varsa olur zaten.

Geçici olarak formasyona kadar çalışıp biraz para biriktireyim formasyon için. Gidip gelirsem cebimde harçlığım olur.

Arkadasim kusura bakma ama ben de yukaridaki arkadasimla benzer fikirler paylasacagim.Ogretmenlik acikogretimle yapilacak bir is degil bir kere bunu bilmek lazim.Sistemin sana bu hakki taniyor olmasi dogru ve hakkaniyetli oldugu anlamina gelmez.Cok iyi bir universitenin egitim fakultesini yuksek puanla kazandim iki yil dersaneye giderek. canim cika cika borcla harcla okudum.onca seminer onca proje her sey bosmus demekki benim bolumume de actilar acikogretim.Yuksek puanin oldugu halde yanlis tercihten kaybetmissin tekrar deneseydin arkadasim en azindan vicdanin rahat olurdu .Bu sozlerim seni kamcilar mi şevklendirir mi bilemem ama ben acikogretim bitirip ogretmen olabileceginizi dusunmuyorum (atansaniz bile).

Neden atansam bile öğretmenlik yapabileceğime inanmıyorsunuz. Beni tanımıyorsunuz gayette kendimi geliştiriyorum. Ayrıca ders yönünden de başarılıyım. Ha formasyonum yok nasipse onu da almak istiyorum. Ben kendime inanıyorum sadece şanssızlıklar peşimi bırakmadı hep tercihte hata yaptım. Bazen hayat herkese tekrardan hazırlanma şansı tanımıyor. Hem maddi hem manevi olarak. Gerçekten neden öyle düşündüğünüzü merak ettim. Hangi konuda eksik olduğumu düşünüyorsunuz?

Cnm anladifim kadariyla test usulunde basarisizsin...o zaman ustune git..surekli zamana karsi deneme sInavi cozerek bu basarisizligin ustesinden gelebilirsin..yani calisma seklini degistir..konulara calis ama daha cok soru coz...haaa atanmaya gelince ben atamasi cok zor bi bolumden mezunum..hersene bizden maksimum bes kisi atanir..ama ben atandim..onemli olan istemek ...kendine guven ve bu konuda hic mutevazi olma..deli gibi calis elinden geleni yap (yukarida dediklerimi goz onunde bulundurarak tabi calisma sistemiyle ilgili)sonra da tevekkūl babe..:KK66:

Cnm anladifim kadariyla test usulunde basarisizsin...o zaman ustune git..surekli zamana karsi deneme sInavi cozerek bu basarisizligin ustesinden gelebilirsin..yani calisma seklini degistir..konulara calis ama daha cok soru coz...haaa atanmaya gelince ben atamasi cok zor bi bolumden mezunum..hersene bizden maksimum bes kisi atanir..ama ben atandim..onemli olan istemek ...kendine guven ve bu konuda hic mutevazi olma..deli gibi calis elinden geleni yap (yukarida dediklerimi goz onunde bulundurarak tabi calisma sistemiyle ilgili)sonra da tevekkūl babe..:KK66:
Aynen öyleyim canım biraz testte başarısızim. Diyorum ya konuyu anlatıyim sana soruyu nasıl çözeceğimi söylüyorum işşte biliyorsun diyor kardeşim ama sınava gelince böyle kalıyorum. Biraz biraz attım bunu kardeşim matematik okuyor. O çok yardımcı oldu bi de heyecan yapıyorum halbuki denemelerim çok güzel geçiyordu. Çalışma stilimi değişmeliyim bol soru. Bi de ben çok yazarak çalışıyorum anlayacağım notlarım var hep kendimce şimdi acsam tekrar etsem kendi notlarımdan yine yaparım da sınav heyecanı bitiriyor ya.

yukarida arkadasimizin aksine ben sende o azim ve kararliligi goruyorum cnm..onemli olan kapasiten...ve anladigim kadariyla sende o var fakat sadece sanssizsin..seni anliyorum cunki ayni sanssizliklari ben de yasadim...ki ben anadolu lisesini tam puanla bitirmis biriyim..ama sanssiz olunca en olmayacak sey bile senin basina geliyo...yolun acik olsun...calismaya devam...

Sizin yaşadıklarınız şanssızlık değil sadece yanlış tercihler yapmışsınız.
Şanssızlık dediğiniz okurken ataması çok olan bir bölümün bir anda atamalarının durmasıdır misal, elinizde değildir.
Siz de şu an ataması oldukça zor bir bölüm istiyorsunuz, bu da zaten 1-0 yenik başlamak ve daha çok çabalamak demektir. Olmaz mı olur ama olmazsa da şanssızlık değil bile bile lades oldu demelisiniz.

Sizin yaşadıklarınız şanssızlık değil sadece yanlış tercihler yapmışsınız.
Şanssızlık dediğiniz okurken ataması çok olan bir bölümün bir anda atamalarının durmasıdır misal, elinizde değildir.
Siz de şu an ataması oldukça zor bir bölüm istiyorsunuz, bu da zaten 1-0 yenik başlamak ve daha çok çabalamak demektir. Olmaz mı olur ama olmazsa da şanssızlık değil bile bile lades oldu demelisiniz.
Belki şanssızlık belki lades ama ben kendime inanıyorum sadece dediğim gibi hep tercih sorunu yaşadığım için ara ara tekrar karşıma çıkar mi böyle birşey diye kararsız kalıyorum. Fakat karar verdim elimden geleni yapıp olmasa bile ben denedim demek istiyorum.

yukarida arkadasimizin aksine ben sende o azim ve kararliligi goruyorum cnm..onemli olan kapasiten...ve anladigim kadariyla sende o var fakat sadece sanssizsin..seni anliyorum cunki ayni sanssizliklari ben de yasadim...ki ben anadolu lisesini tam puanla bitirmis biriyim..ama sanssiz olunca en olmayacak sey bile senin basina geliyo...yolun acik olsun...calismaya devam...

Çok sağol canım beni çok iyi anladın. Çok yardımcı oldun. Karar aşamasında tekrar gözden geçirdiklerim oldu. Inşallah hepimiz için hayırlısı olur rabbim emeklerimizi boşa çıkarmaz. Şunu bir kez daha anladım elimden geleni yapmalıyım çaba gösterdikten sonra sonucu beklemeliyim. Olmasa bile içimde acaba kalmaz. Ne diyim bilmiyorum gerçekten ama emek vereceğim belki nasibimde vardır bilemem ki. Karamsar olmayacağım.

X