Bugün ne yaptım?

Kızlar konuşmadan duramıyorum.
Umarım daha az konuşmayı başarırım.
Düşünüyorum da insanın hayatının toplamında yaşayacağı acıların tamamı hatta daha bile fazlası sanki bir gecede başlarına geldi.
Allah kimseye taşıyamayacağı kadar yük vermesin. Dayanma gücü sabır versin.

Artık daha az medya ile günlük hayata dönmeye çalışalım.
Akıl sağlımızı korumak adına inşallah.

Bugün ne yaptım ahalisi olarak içimizden geleni yazalım.
Ben yapı markete gidip ihtiyaç aldım.
Dışardayım yine bir iki işimi halledeceğim.

Merhaba dün bahsettiğim deprem çantayı hazırladım inşallah gerek olmaz ama kendime göre bir önlem almak şart oldu.
Yoktu evde önemsemiyordum ihmal yapmışım onu fark ettim

Afete yönelik psikolojik sağlamlık için eğitime başvurdum eldeki eğitimeleri takip ettim ordaki tüm tavsiyeleri uygulamaya çalışıyorum
Sakinleştirici müzikler dinledim kendime sevdiğim şarkılardan spotify listesi olurştırım
Bu saate dek tv ve instagram sosyal medyaya girmedim kapalı
Bol su tüketmeye çalışacağım çünkü zorlanıyorum içmekte
Esneme ve germe egzersizleri çok az yaptım nefes egzersizi 4-7 yaptım
Yeterince Nefes almadığımı sıkıştığımı farkettiğim için
Eksikler var deprem çantası için onları sipariş ettim

Dua ediyorum herkese
Günlerdir kendimi bırakmıştım ellerim yüzüm kurumuş krem sürdüm gözüme kalem çektim ruj sordum aynaya bakmaz olmuşum

Kendi iç sesimi korkudan güvene ümitsizlikten çarelere çevirmeye çalışıyorum kendimize olumlu sözler söylemek lazım
Düzeleck herşey yoluna girecek inşallah ve bundan sonra dersler çıkarıp yola devam edilmesini istiyorum niyet ediyorum
Değişimler olur ,KalbimiZe ferahlık sırtımızdaki yükler iner inşallah amin
Yeri göğü yaratan rabbim görüyor işitiyor koruyor kullarına rahmet ediyor.
Bugün ne yaptım ahalisi olarak içimizden geleni yazalım.
Ben yapı markete gidip ihtiyaç aldım.
Dışardayım yine bir iki işimi halledeceğim.
iyi akşamlar dolaplar mı duvara montr edilecek kolay gelsin yapı market deyince o geldi aklıma bende günlerdir hiçbir önlem almadığımı fark ettim

Bazı eksiklerim yine var bu akşam tonbalık ve pizza yedim malesef yemek yapmaya halim yok ama toparlayacağım inşallah

İyi akşamlar canım
Dolapları henüz monte etmedik.
Delici bir uç aldık.Önlem amaçlı başucuna koymak için.

Bugünde böyle geçsin bakalım yarın ola hayrola
İyi yapmışsın cnm dikkat iyidir
Bende acil durumlarda kullanılması gereken uygulamaları yükledim telefona Allah gerek etmez inşallah
Tedbir bizden takdir Allahtan

Bugün neler yaptım?

Hayata dönme belirtileri gösterdim.
Az haber, az sosyal medyaya maruz kaldım.
Yürüdüm, yürürken düşündüm.
Süpürge açtım.
Bulaşık deterjanı kabı almıştım upuzun zaman önce ama açmayı erteliyordum onu açtım.
Çaydanlık ovdum.Kötü olmuştu. Artık bir şeylerle oyalanmam şart idi.
Çocuğun odasını ve yatak odasını depreme göre düzenledik. Bu da kaç gündür düşünüp ertelediğim bir iş idi.
Başucuna su ve bisküvi koyduk. İlk yardım için ilaç pamuk vs. düdük. Artık deprem ihtimali hayatımızın her anında olacak belli ki.
Çamaşır katladım.
Bir paspas , bir çorap bir tabak eledim.
Halam sebze vs yollamış onları yıkayıp ayıkladım.
Toplamda şimdiye kadar 8734 adım atmışım.

Allah'ım inşallah depremzede kardeşlerim de en kısa sürede kendi yuvalarında yemek yapma, çamaşır katlama, çay demlemek nasip olsun. En kısa sürede aileleri ile huzurlu günleri olsun . (Amin) Bundan sonra çok güzel günleri olsun. Ayaklarına taş değmesin.

İyi yapmışsın canım
Ama şunu unutma İstanbul'da deprem olursa tek başınasınız deniyor.
Bilmiyorum senin ora nasıl ama burda evler sokaklara devrilir ve araçların geçeceği yol kalmaz.
Çök kapan tutun yeri belirledin mi?
Kaçıncı katta oturuyorsun?
Kat katlı binan?
Duvarlara baktın mı taşıyıcı kolon çok mu?

En üst kattayım sokaklar çok dar evet bu risk var inşallah yıkılmaz ayakta kalır 2000sonrask binalar daha güvenli deniyor afatın sayfasından baktım hareketli fay varmı zeminde ilçede diye avrupa yakası nispeten daha şanslı ama bu bölgeler hep risk ayrıca haritadan çok veya az riskşi bölgeler görebiliyorsun en azından bir müddet daha buralardayız Allaha emanetiz çök kapan turun yatak kenarı em güvenli görünüyoe tüm tam ççökmemiş binalarda kurtulma şansı yatağın üstüne devrilen tavanlarda olmuş kaç tane kolon var tam tespit
edemiyorum ama anlayan birine sormak lazım şu uygulamalardan toplanma alanlarınada baktım en yakın bir okulu gösteriyoe ama okul aşağıya yapmılmış epey zeminden okulun bahçe duvarları bile dev kadar çökme durumu aşırı risk hiç kaçamazsın o yüzden civarda biraz daha geniş park alanı baktım sana şunu söyleyeyim deprem nerde olursan ol minimum 3gün yapayalnızsın gördük…
Bana sanki kaçmak daha mantıklı geliyor günlerde enkazda bekleyen insanları görünce 4 katlı 4.kat senim durumlar nasıl?

Hem ülkenin durumu, hem kendi hayatımdaki yıkımlar.
Günlerdir doğru düzgün yemek yemediğimi ve bitkin düştüğümü, ruhen çok yıprandığımı fark ettim.
Hayat her yerden vuruyor sağlı sollu.
Umarım her koşulda sağlığımızı korumayı başarırız.

Bina kaç yıllık canım?
Benim giriş.Benden sonra üç kat daha var. Salon bölümünde üst katlar balkonlu ve daha geniş benim evin önüne çökebilir. Yatak odasını düşündüm çök kapan tutun için.
Deprem bitene kadar çök kapan tutun ev ayakta kalırsa eğer parka kaçmak planım.
Üst kat senin devrilse bile üstte olman avantaj.
Bir de bina az katlı oda iyi.
Havalimanı açık ise Tekirdağ havalimanına yürümek.
Akrabalarda durumlar nasıl ona da bakıcam.
Ya Sancaktepe de teyzem var oraya yürüycem ordan otobüs vs bulursam gidecem.
Çorlu da amca var ama deprem orayı nasıl etkileyecek.
İzmit de akraba var eğer onların orada sıkıntı yoksa oraya yürümek.
Yani İstanbul'dan araçla değil yürüyerek çıkmak. Ama sıkıntı ilk etapta gitmeyi düşündüğüm herkes bu tarafta deprem riski var.
Ordan Ankara'ya kv ye geçmek.

Allah'ım inşallah bunların hiç birine gerek olmaz. Olursa da sağlık, sıhhat, korunma, kurtulma, her türlü beladan uzak kalmayı nasip etsin hepimize. Can, akıl, ruh, beden sağlığı nasip etsin. Yanlış ve eksik dua etmekten çok korkuyorum o yüzden ne desem bilemedim. İnşallah hiç can kaybının olmadığı olsun.

Senin durumlar nasıl nelere dikkat ediyorsun sudem34
Yazdım canım diğer postta sormak istediğin varsa yazarım.

Canım kolon ile duvar farkını ben öğrendim. Duvara vur ses çıkmaz ise o kolon, tık tık diye ses gelirse duvar.
Kolonu zaten tuhaf şeklinden anlarsın önce oraya vur sonra duvara vur aradaki farkı anlarsın.
Sert olan ses gelmeyen kolon
Sesli olan tık tık eden duvar

Evin tek daire üzerine mi yapılı?
2000 sonrası yapılmış anladığım kadarıyla inşallah yıkılmaz kimsenin evi.

Aslında müteahhidin kendi oturduğu binadan ev alacaksın adam kendi evini sağlam yapar sonuçta. Teyzem arsasını verdi daire karşılığı müteahhit ev verdi. Hem teyzem hem müteahhit oturuyor.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…